Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: discuri frana spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
edy99
tot vad la multe emisiuni pe discovery ca unii cumpara masini si dau frumos tamburii de pe spate si pun discuri.
1. e usor de facut?
2. de pe ce masina ar merge?
3. se poate adapta sa mearga si frana de mana?
4. e legal? se poate omologa?
Iulikk
4. Nu se poate omologa si nici nu e legal. Cred ca iti dai seama singur de ce.

Vezi la jurnal de bord, dsign a pus discuri de frana pe loganu' lui. La Solenza inca nu am auzit pe nimeni. Oricum, chiar daca s-ar putea pune, costurile vor fi considerabile (asta daca vrei sa faci o treaba ca lumea).
crick
De ce atata interes pentru discuri pe spate? Vi se pare ca tamburii nu franeaza suficient? Daca masina era mai grea pe spate mai intelegeam, dar asa...
bogdanelkva
Nu cred ca e vorba ca franeaza mai eficient deoarece franele de pe fata sunt solicitate mai mult,doar arata mai bine,asa le place unora.
Nu cred ca merita facut lucrul asta,mai ales din cauza investitiilor.
bogdanmardare
Eu unul mi-as pune. Cred ca as scapa in felul asta de sacaitoarea problema a auto-reglarii sabotilor (franare inegala pe puntea spate), ca si de desprafuirea si rectificarea oalelor, de cilindrii de frana care curg pe la garnituri, de inghetarea tamburilor iarna la lasarea franei de frana de mana trasa, etc. Plus ca etrierii sunt mult mai usor de controlat vizual. Parerea mea...
crick
Am 85 000km si nu am umblat la tamburi niciodata(ma pregatesc de schimbarea sabotilor), nu a curs nici un cilindru,nu s-au blocat tamburii niciodata,trag in permanenta frana de mana la parcare in orice anotimp.In afara de un pocnet usor la plecare iarna(care se aude si de la placutele frana fata) nu am avut probleme.Mi-am facut inceputurile soferiei pe un Renault 10(sora Daciei 1100),motor pe spate(mai grea) inclusiv discuri spate; frana de mana era cam inexistenta ,un angrenaj care apasa direct intr-o parte pe placuta de frana,fapt ce o facea sa fie si tocita inegal. Poate sunt eu pesimist ,tehnica a mai avansat intre timp,dar la vremea aceea nu am fost incantat de discuri pe spate...
solenzaxjg
Se poate monta usor discuri pe spate doar sa gasesti piesele necesare pentru a le monta pe masina.Pun aici un topic sa vedeti cu lucrarea facuta pe o Nova.
http://www.daciaclub.ro/Discuri-frana-pe-s...Nova-t7168.html
marius80_eugen
Greutatea SLZ este f mica pe puntea spate si sabotii blocheaza cateodata prea repede , cu discuri , daca nu ai ABS , se blocheaza si mai repede .
Eugen B I G
Asta consider ca este o modificare mai mult de aspect mai ales pentru cine are jante spitate franele se comporta destul de bine si asa cum sunt
ct-03-tvy
din lincul recomandat nu prea e bine ce a facut "micul tuner" , in sensul ca a pus conducta direct de pe punte in etrier pivotant, in timp conducta se rupe si ramai cu frana de mana doar radmasa.gif
edy99
etrierul ala mie nu mi se pare pivotant. daca e, atunci e grav cu teava direct in el. in ceea ce priveste franarea pe spate, la fosta masina aveam discuri pe toate 4 rotile, iar pe spate aveam repartitor de frana cu pompa care se deschidea si se inchidea mai mult sau mai putin in functie de greutatea pe puntea spate
Iulikk
La fosta masina ai pus de capu tau discuri de frana? Sau le avea masina din fabrica?
bolidu
La ce bun sa iti bati capul cu astfel de lucruri total inutile pe o masina ca solenza... e adevarat ca frana pe tambur este mai putin eficienta decat cea pe disc dar in ce conditii, atunci cand se utilizeaza asa de intens incat tamburul se incalzeste excesiv, se dilata ca orice metal si frana devine ineficienta. Daca cu solenza ajungi intr-o astfel de situatie inseamna ca frana pe fata ai pierdut-o de mult, tinand cont si de faptul ca lichidul de frana de proasta calitate si tehnologie dupa un anumit timp supus presiuni el devine comprimabil si frana pauza. Cunosc cazuri care coborau transfagaraseanul doar cu frana, pe liber li se inmuia pedala si le iesea fum din roti.

Deci in astefel de cazuri cu solnita poti sa ai frane pe disc cu 3 pistoane pe etrier ca tot degeaba ...


Parerea mea e ca de bani care se presupune ca ii ai pt investitie, baga benzina, plimbate si bucurate de masina si lasa desenele animate.

Numai bine all !
solenzaxjg
Imi place va trebuie discuri spate dar dupa ce vezi cat ii de munca si cum ii pe acolo zici ca tamburi sunt net superiori la discuri.Dupa ce mai postati cand vedeti cat ii de munca nu mai aveti finante si alte chestii si o lasati asa si gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.