Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restilizare solenza B I G
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Eugen B I G
Salut in ultimu timp m-am tot gandit sa imi restilizez masina, si de ceva timp m-am si apucat.
Am schimbat scaunele cu unele de bmw pisicutza din piele. luminile de la bord si mai urmeaza fetele de usi care vor fi imbracate cu piele alba .
La exterior am anulat manerele de la usi numaru din spate lam mutat in bara, am anulat antena si ma mai gandesc sa ii fac camber negativ dar sa vad daca o sa pot biggrin.gif momentan masina este la vopsit sper ca duminica va fi vopsita o sa postez o poza doua si vom discuta dupa aceeia despre cum cat timp si costuri daca sunteti interesati

28 Sep 2012, 19:08:
pentru scaune am taiat suportii initial pana la armatura aia dar erau prea inalte si pana la urma le-am taiat de tot pana la podea si am facut alta armatura mai slim biggrin.gif o sa fac 2-3 poze maine si am sa le postez
usa acum se deschide din buton
4x4
Inceputul e promitator.
bogdanelkva
Lampile spate sunt o-ri-bi-le.Mai are rost sa pui becuri in ele?
Eugen B I G
radmasa.gif da stiu cum sunt lampile vor fi schimbate wink.gif

29 Sep 2012, 14:11:
Astazi am fost sa fac cateva poze biggrin.gif

29 Sep 2012, 14:13:
Maine va fi vopsita si o sa ii mai fac cateva poze dupa aceeia
shake
asta nu era solenza aia cu motor de 2000 (cica) ?
Eugen B I G
Are motor 1.4
ORIJINAL21
asteptam mai multe poze. smile.gif
arg_solenza
intrebare: daca ai desfiintat toate manere de deschidere, de ce nu ai scos si incuietoarea de la portbagaj???
Eugen B I G
pentru ca atunci cand usa nu se mai deschide din exterior din oarecare motiv o sa intru pe acolo sa deschid usa
daca nu lasam butucu la portbagaj nu imi ramanea decat sa sparg geamul
Florin27
Pai pe acolo o deschid si hotii mai usor...Puteai sa o faci printr-un buton ascuns pe undeva... tongue.gif
Eugen B I G
Da mergea si asa
da lasa ca la o adica un hot tot o sparge el daca chiar vrea:)
si plus ca butonul acela daca ramai fara baterie il ai degeaba wink.gif
g0dz3uS
Frumos - nu mi place ca ai scos manerele de deschidere si de pe fata...eu zic ca era suficient decat cele de pe spate...prea multe electrica e mai nasol...dar daca tie iti place...asteptam poze...in special cu scaunele si suporti de prindere...ca ma gandesc si eu la o modificare de genu , bafta !
Eugen B I G
saptamana asta o iau de la vopsit si o sai fac mai multe poze

maine o sa fac la roti inainte de vopsit

1 Oct 2012, 18:06:
cam asa arata vopsita smile.gif
g0dz3uS
Frumos - mergea si un bad boy look , asteptam mai multe poze
Eugen B I G
mergea dar am lasato asa smile.gif imi place mai mult asa
ORIJINAL21
up.gif poze
Eugen B I G
maine poimaine termin de montat si o sa mai pun ceva poze wink.gif

9 Oct 2012, 16:05:
cateva poze cu interioru smile.gif
avrelln
@Eugen B I G-de unde ti-ai luat butucul pentru volanul sport? eu am incercat vreo 3 modele pana acm,si la toate 3 trebuia sa modific ceva din butuc...la tine a mers pur si simplu sau l-ai modificat putin?
Eugen B I G
lam modificat putin, normal este pentru renault am modificat in sensu ca am taiat putin din el fac o poza si iti arat si de unde ca mai am un butuc pe aici wink.gif

9 Oct 2012, 16:53:
cam asa ar trebui sa faci si tu tai putin marginea aia din plastic
avrelln
nu despre marginea de plastic e vorba, ci de locul acela din butuc unde ar trebuie sa intre chestia aia care trage semnalul inapoi dupa ce am semnalizat schimbarea directiei de mers, nush exact cum se numeste...acolo e problema la mine. am incercat 3 butuce de clio, diverse generatii, si nu prea am vrut sa modific din el, ma gandeam ca poate afecteaza rezista lui sau ceva...pan` la urma voi pune flexul pe el, ca n-am incotr-o...

multumesc de raspuns si felicitari pentru BIG, si pentru munca depusa, arata bine masinuta wink.gif
Eugen B I G
eu nu am intampinat astfel de probleme atat am modificat am taiat putin din marginea aia de plastic ca freca pe carcasa aia

ms pentru aprecieri smile.gif
avrelln
aprecierile le meriti

daca te rog frumos, imi poti spune mai exact de pe ce model de renault este butucul?? eu stiu ca(,) coloana de directie la solenza provine de pe clio,insa nu stiu exact ce generatie... daca stii, si daca imi poti spune, te rog mult, dau o bere daca ne vedem pe la intalniri cheers.gif
Eugen B I G
nu stiu exact de la ce model este eu am luat din vitan si am cerut de solenza si nu am dat mult 40-50 de lei cam asa
avrelln
aha. in vitan n-am incercat, dar voi incerca si acolo...merci mult si spor la modificari wink.gif
Eugen B I G
merci biggrin.gif incearca ca gasesti wink.gif si ieftin
avrelln
voi incerca in vitan, merci mult.
spor la treaba smile.gif
Eugen B I G
Azi am comandat niste stikere smile.gif
sorcer
ceva noutati ? incepuse frumos proiectul.
Eugen B I G
Da noutati sunt,, ideea este ca vopsitoru nu prea a avut timp sa imi termine bara din spate,, si astept sa o mantez sa fac niste poze calumea
Azi am fost sa iau si vopseaua pentru jante le voi face albastru perla wink.gif
BluBear
Eu unul iti propun sa le faci alb.
avrelln
sunt de aceeasi parere cu bluebear
dau foarte bine albe cu masina albastra,dar, e masina ta...
Iulikk
Io-s de parere sa faci un jurnal de bord.
Eugen B I G
pai albe or sa fie dar cu tenta aia de albastru smile.gif



25 Oct 2012, 22:57:
jantele sunt cu j7 si j9
Eugen B I G
o mica modificare la frana de mana smile.gif
carcasa de megane 1
solenza zaz
foarte tare si vad ca vine chiar bine ,de unde ai luato si cat ai dat pe ia?
Eugen B I G
vine aproape perfect numai cateva modificari iam facut. am luato de pe net pret cu tot cu drum 44 lei
BluBear
Pt mine e putin cam incarcat.
Pe langa asta utilitatea ei este nula, mai ales ca se strange multa mizerie acolo.
Eugen B I G
utilitatea nu este nula are si scrumiera pentru pasagerii din spate si mizerie oricum se strange mai ales daca lasam asa cu mocheta aia wink.gif
pentru mine arata mai bine asa wub.gif
BluBear
Se strange mizerie oricum, dar e mai usor de curatat fara plasticul ala.
In spate poti face ce am facut eu, scoti bancheta si ai rezolvat si cu curatenia.

Pt ce amortizoare + arcuri optezi?
Eugen B I G
Bag aspiratoru nu este problema
pentru suspensie am optat pentru una modificata mai exact arcuri mai tari si amortizoare intarite si scurtate smile.gif
Danut 88
Arata bine cu carcasa aceea de la frana de mana. Voi nota si eu aceasta modificare si o voi pune in practica.
Eugen B I G
o poza de azi cu noua bara spate
Iulikk
Imi place.
Ca o idee: de ce nu scoti incuietoarea?
Eugen B I G
nu o scot pentru ca nu mai am la usi si doamne fereste daca ma lasa bateria raman pe dinafara smile.gif
shake
Felicitari ! smile.gif
Florin27
Imi place mult cum da bara pe masina....plus toba aia wub.gif

P.S Parca ziceai ca schimbi stopurile alea?
avrelln
o sugestie...lasa-i hayonul clean si butuc de cheie in usa sofer...e doar parerea mea, dar cred ca se vedea mai bine
DEzmi
Felicitari Eugen...arata bine rau masina... te asteptam la intalniri sa vedem bijuteria mai de aproape:D
Eugen B I G
ms frumos baieti
astept sa iau rotile de la vopsit si vin si la intanliri eu ies mai mereu vinerea seara dar la roua smile.gif dupa ce termin cu masina ma mut la carol biggrin.gif

5 Nov 2012, 16:57:
QUOTE(Florin27 @ 4 Nov 2012, 23:39)
Imi place mult cum da bara pe masina....plus toba aia  wub.gif

P.S Parca ziceai ca schimbi stopurile alea?
*



asa se aude toba wub.gif
alex_DNK
m-am speriat dreaq..nu stiam ca am boxele la maxim. tare galagioasa bre. sunt convins ca se aude mult mai bine in realitate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.