Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FARA FRANE !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex_aen
In primu rand va Salut! deci... dupa cateva luni de folosinta, daciuca mea 99' s-a gandit sa nu mai franeze, ma rog.. a inceput cu o franare mai proasta, si tot asa.. am fost la un service de cartier ,am zis ca e mai bn asa, baietii mi-au zis ca e de la pompa, bunnn... am luat alta pompa... acel ,,mecanic,, dupa montare parca nu mai era asa sigur...mi-a strans cablu dl frana de mana, mi-a ridicat pedala din pedalier sau cva de genu ... si cat de cat a avut efect, frana oarecum bine, dupa o saptamana cam asa... deja la franare imi faceam singur o cruce... masina frana din ce in ce mai prost...am zis, bai... e timpu sa ma bag sub ea,am tot incercat aerisiri , toate metodele, prin cadere, prin peda si tot asa, pana am observat ca pe mazga, pe asfalt nu ma mai oprea nici dracu.... dar cand trageam si frana de mana masina dadea sa se opreasca, asa am calculat eu ca nu functioneaza tamburii, am demontat ,schimbat tamburi ( chiar daca nu era nevoie) garnituri piston, si am sesizat ca pistonasele erau blocate, ok.. le-am curatat, pus, montat tot, aerisire spate , fata, pompa... pedala tare ca piatra, eram in culmea fericiirii,dupa cca 2 zile pedala nu mai era asa tare, am zis ca asa e normal ca s-au mai asezat tamburii, dupa vro trei zile... mai moale, a patra zi, am simtit ca masina merge infranat, cand ma dau jos,dupa o plimbare destul de lunga fum dl tambur .... iar il demontez, constat ca totul e ok si ca posibil sa se fi blocat dl aer, din nou aerisire pe spate, am ramas uimit, a iesit f mult aer...si la stanga si la dreapta, la pompa, parca era presiune pe aer nu pe lichid... am zis.. cn stie cum a luat.. dp aerisire.. pedala ok, nu asa tare cum a fost prima oara dar, ok, asta este a 3-a zi de cand am umblat la ea, si dabea daca mai am frane... pedala se intareste doar f f jos aproape de capat,si dabea pe la a 2-a peda facuta in franare se intareste si franeazaza...

-Nu inteleg de ce se intampla acest fenomen
-Nu inteleg pe unde si cum a tras atata aer
-As putea pune pompa de solenza?

PLS HELP !!! ( sper sa nu ajung sa ii dau foc din cauza problemelor frecvente ) sad.gif((
bucatzel
Si prima solutie, deschidem topic nou...

QUOTE(bucatzel @ 2 Aug 2011, 10:24)


Sau daca nici unul din cele agregate mai sus nu contine raspunsul la intrebarea ta, mai este intotdeauna si functia search

Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.