Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: solutie de lipit rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
anonym_2009
salut!stie cineva daca exista vreo solutie de lipit care fie rezistenta la motorina?am un rezervor de plactic nu este spart da e stricat filetul deci rezervorul este de plactic dar cu capac de metal nu fier duraluminiu cred ideia este ca as vrea sa etansez filetul am incercat cu poxilina da nu face priza si nu a rezistat mai mult de o saptamana.astept un raspuns
Tince1290
din ce stiu eu poxipol e rezistent la benzina, insa nu stiu daca si la motorina...oricum e o solutie temporara....la adezivii astia cel mai nasol e ca trebuie sa cureti foarte bine locul...si cred ca asta e o problema in cazul tau

sau, varianta mai scumpa, loctite...astea sunt de mai multe feluri, au mai multe coduri...exista 100% cateva rezistente si la motorina

de exemplu Loctite 5972

"Destinat asamblarilor demontabile: flanse, conexiuni filetate si fitinguri pe motoare, sisteme de incalzire, instalatii de abur, reductoare, transmisii, capace.
Se aplica direct pe metal sau peste garniturile solide din pluta, carton, piele, plastic,etc.
Prelungeste viata garniturilor si creste fiabilitatea etansarii.
Rezista la apa, antigel, benzina, uleiuri, apa de mare si la o gama larga de uleiuri, carburanti, lubrifianti, substante chimice.
Se utilizeaza cu succes la etansarea garniturilor de chiulasa."

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.