Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incuietoare blocata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
Salut , mi s-a blocat si mie usa fata stanga si numai vrea sa se deschida nici din interior nici din exterior . Am vazut ca s-a blocat boltul acela care se ridica la incuietoare atunci cand vrei sa deschizi usa , s-a blocat acolo si numai vrea sa iasa pe canalul lui normal .Ce pot sa ii fac , macar vreau sa o deschid acum ca este greu sa ma sui mereu in masina pe partea dreapta , apoi poate ii pun alta incuietoare.
maho
Incearca cu un degripant (wd-40), poate merge.
mihaitamar
Am dat si tot nu merge, nu vrea sa iasa de acolo.

25 Oct 2014, 12:30:
Chiar nimeni nu ma poate ajuta ca este cam stresanta problema , nici numai imi vine sa plec cu ea de acasa.
val2011
Asa ceva se intampla cand nu vede pic de vaselina. Da fata de usa jos si incearca sa fortezi cu un patent.
PH-06-BOA
Daca n-ai desfacut-o pana acum, fa dintr-un electrod de 3,25 , indoit la capat la 90 de grade, cam 5-6 mm si apoi latesti cu ciocanul, partea indoita, exact asa cum sta electrodul pus pe o placa.Deci, numai partea de 5-6mm o latesti, sa se faca ca o tabla de 1mm si ceva. Pentru usa din stanga, ti electrodul in mana dreapta, cu capatul indoit spre usa si partea indoita spre stanga. Bagi printre usa si stalp, deasupra cremalierei, si incerci sa bagi partea latita intre cremaliera si dintele ce sta in al doilea sant de pe crelaliera, tragand in asa fel, incat sa se ridice dintele incuietorii, din crestatura cremalierei, iar cu stanga tii tras de usa. Va sari in prima crestatura, si repeti faza pana iese si din aia. Daca pozitia partii latite nu permite sa intre intre cremaliera si dinte, torsionezi cu un patent partea latita, tinand cu patentul dinspre tine, si apasand in jos, cam la 45 de grade, ca partea latita sa poata copia latura scobiturii de la cremaliera, care e in forma de "V" . Deci, bagi partea latita dincolo de dinte, si cu miscari repetate de usa , zgaltaieli, apesi pe electrod sa intre intre varful de pe broasca si santul de pe cremaliera, si tragand de sarma, dintele se ridica, trecand in prima treapta. Repeti faza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.