Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait din dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigaalex
Cand merg fara muzica (Dacia 1310 '95), totul este super ok, nici un sunet in plus, zdranganit, chiuit, scartait, dar numai atunci cand sunt singur. Cand mai urca si cineva in dreapta se aude un scartait usor din partea dreapta, atunti cand trec peste denivelari (deci la socuri). Ma gandesc ca e de la scaun. Ce pot face ?? Merci in avans de raspuns
gti98
QUOTE(gigaalex @ 6 Dec 2005, 06:34)
Cand merg fara muzica (Dacia 1310 '95), totul este super ok, nici un sunet in plus, zdranganit, chiuit, scartait, dar numai atunci cand sunt singur. Cand mai urca si cineva in dreapta se aude un scartait usor din partea dreapta, atunti cand trec peste denivelari (deci la socuri). Ma gandesc ca e de la scaun. Ce pot face ?? Merci in avans de raspuns
*



Si eu cred la fel. Sa mergi cu scaunul gol nu-i o solutie. Sa schimbi scaunul? Poti incerca sa-l demontezi de la locul lui (4 suruburi) si sa te uiti dedesubt, poate-ti vine vreo idee, sa-i bagi ceva printre sarme, poate se freaca alea intre ele? Dar scaunul tau (in stanga) nu scartaie? S-ar putea sa fie ceva rupt sau desprins din fieratania scaunului si de asta "plange" ca e solicitat mai tare.
Bafta!
gigaalex
ok, merci mult o sa incerc.
didosdoru
Din cate stiu eu Daciile din 95 au fost echipate cu scaune din burete fara sa mai aiba arcuri la sezut.Vezi sa nu fie vre-o problema la bucsharaie, cel mai probabil e vorba de teul de la amortizor.
adumitrachy
Era pe aici un topic in care se explica cum sa scapam de scartaitul din scaune.Eu am facut ce a zis acolo si tot scartaie.DUpa ce am terminat de montat scaunele,mi-a venit o idee: la imbinarea dintre cele doua componente ale scaunului, sa topesc niste vaselina si sa o torn peste mecanism (sunt ca doua pinioane).Teoretic ar trebui sa nu mai scartaie.Teoretic.Acuma au sa urmeze si unele persoane care au sa zica ca risc sa patez tapiteria si tot asa. Eu ideea asta am zis-o.Mi se pare ce-a mai buna pt moment.Poate vine cineva cu o idee mai buna.Intre timp, am sa caut topicul in care se explica cum se desfac scaunele.
=virus=
Am si eu o problema asemanatoare. Am o dacie din '98 care scartaie. Adica mai concret: daca merg numai eu in masina, nu scartaie nimic, dar daca sta cineva pe scaunul din dreapta, se aude un scartait. Ce pot sa fac? Cum sa rezolv problema?
=virus=
Nimeni???? unsure.gif
=virus=
mad.gif mad.gif mad.gif Am rezolvat singur problema:P tongue.gif tongue.gif Vazand ca nu spune nimeni nimic, am sa va spun cum am rezolvat eu: simplu, am strans suruburile care fixeaza scaunele in masina biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.