Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolara fonica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AVT
Parerea mea: in stanga jos, in portbagaj, este o chestie neagra si dreptunghiulara din plastic, care cred ca are rolul ca atunci cand inchizi hayonul sa elimine presiunea. Chestia asta, are o garnitura de jur imprejur, dar pe exterior. S-ar putea ca (,) chestia asta sa se fi deplasat si atunci garnitura sa nu mai izoleze. Asa s-a intamplat la fosta mea masina (SLZ) si pot sa-ti spun ca intra destula apa inauntru!
Daca nu e asta, nu da cu pietre!
Oricum, verifica si da de stire!!
Tudor B
Iti intra apa in masina, nu poate fi de la condens, ori intra pe la haion ori pe la imbinarea aripilor spate cu plafonul. Desi nu am facut operatia cu PEE de mult timp totusi am scos masina prin ploi mai serioase si nici urma de umezeala.
Thorr
Da' vad ca lumea se ocupa serios de treba asta cu antifonarea. Eu personal am avut o problema cu furtunurile de scurgere de la compartimentul de aer si toata apa a ajus in masina..din imposibilitatea de a o usca si din cauza mirosului de balta am fost nevoit sa scot pasla aia de sub mocheta si ma intrebam daca bag o patura sau ceva asemanator..ce-are? happy.gif
Scuze daca deranjez...
Tudor B
Fa operatia cu folia PEE pe sub mocheta si poate rezolvi izolarea fonica, daca nu te deranjeaza zgomotul las-o asa. Eventual cauta un material asemanator cu "pasla" de sub mocheta desi nu stiu daca gasesti. Baga si o patura si vezi ce se intampla, nu cred ca ar fi probleme.
celebris
Materialul care este prezent pe alocuri sub mocheta cu rol fonoabsorbant se numeste fonomin si este produs de Minet S.A. Am intratr recent in posesia a 12 m patrati si am tercut la izolarea fonica. Am bagat in fetele de la usi un strat. Rezultatul basul se aude mult mai bine iar zgomotul de afara mult mai putin. Pentru a baga sub mocheta se demonteaza : bancheta , spatar, scaune fata, centuri. Sedeclipseaza din mocheta. Consola centrala are 2 suruburi unul sub scrumiera si unul in capat + 2 dibluri. Desfacerea diblurilor se face prin impingerea unui mic stift in interior. Constatari: mocheta nu se poate scoate in totalitate afara, deorece necesita demufarea senzorului de airbag. In fata sunt prezente 2 bucati de polistiren. Sub aceste 2 bucati am gasit pe alocuri acest material(fonomin) in 2 straturi. am reusit sa bag sub toata mochetadar destul de greu. Rezultatul este super multumitor. pretul pentru 12 m patrati 200000 mii lei, grosimea este de apoximativ 4-5 mm. Rezultatele finale o sa le public dupa ce termin si cu partea dinspre motor de unde vine zgomotul motorului.
Am observat o reducere semnificativa a zgomotului generat de trenul de rulare insa la zgomotul motorului mai putin (deh o sa-l atac si pe asta) . Deci cu 2k si o zi de munca cred ca obtineti niste rezultate super.
mihaib32nfs
poti sa imi spui si mie de unde ai luat materialul ca eu cind am sunat la minet in bucuresti s-au crucit ce l-am cerut
celebris
Simplu. Am cautat o cunostinta in Valcea, transmis adresa de la depozit mers si cumparat apoi trimis la Bucuresti prin alta conostinta.
cristio_79
Doresc si eu niste material din acesta.In Constanta nu am gasit nicaieri.Daca stie cineva din Cta,i-l rog sa-mi spuna si mie.
Pt. Celebris:daca spui ca este asa convenabil la pret, ai putea sa mai faci rost?Bineinteles,platim comision, taxe postale etc.
klaus
In bucuresti se gaseste in targ la vitan. Da' e unu singur si e scump ca porcu' (intre 20 si 40 RON/mp, in functie de grosimea materialului)
celebris
grosimea e de 5 mm aproximativ dar de facut rost am facut rost si eu destul de greu pentru ca sunt din Bucuresti. Daca as fi din Valcea ar fi foarte simplu. Eu personal am asteptat 2 saptamani. Ce pot sa garantez este ca are acelasi aspect cu cel folosit de dacia insa difera culoarea. Materialul gasit sub mocheta e verzui asta pe care il am eu e o nuanta de gri.
cristio_79
In Constanta am gasit pasla cu care se izoleaza masinile,dar aduc numai la comanda pt ca este f.scumpa(1500000mp 022.gif).Cred ca a dat gripa asta aviara peste ei radmasa.gif
Cupitza
Astazi mi-am facut si eu izolarea fonica, dar nu cu PEE si cu placa ARMACELL de 9 mm. ce-i drept m-a costat ceva, un bulion si am luat-o de la ROMSTAL. Se simte! E mai liniste in masina, mai putin motorul. Am izolat usile si partial podeaua, adica unde se pun covorasele. Am consumat 3 mp. Din pacate mai trebuie lucrat putin pt ca fata usii sta oleaca departata de usa (la 3 din 4) si am rupt 2 braduti de prindere pe usa.
Am tot cautat si eu minet, dar sistemul nostru "democratic" nu functioneaza cum trebuie. Dupa o luna de telefoane la fabrica si la depozitul din Cotroceni am renuntat. Dar azi mi s-a pus pata si am facut operatiunea, mai ales ca imi zdranganea tija de la broasca in usa din dreapta si tot n-am facut-o. sad.gif
celebris
Gata cu insonorizarea. Pot sa prezint niste rezultate si concluzii.
Sub mocheta s-a bagat un strat de fonomin pe toata lungimea masinii. Dupa teste cred ca 2 straturi ar contribui mai mult la reducerea zgomotului de rulaj.
In usi s-a introdus prin decupaj dupa forma usii 1 start de fonomin.Rezultatul: basii se aud muuult mai bine, usa se inchide mai usor si parca s-a schimbat putin zgomotul de inchidere. cred ca aici am sa lipesc 2 straturi (aprox 1cm grosime) pentru ca sub fata de de la usa nu l-am lipit deloc ci l-am prins prin presare.
Capota: toate gaurile tehnologice au fost acoperite cu un strat de fonomin inclusiv gaurile mici prin care am indesat fasii de fonomin.Deasupra am lipit un scoci din aluminiu cu adeziv rezistent la caldura pentru ca nu cumva (doamne fereste) sa se aprinda fonominul. Rezultatul s-a redus un pic zgomotul de la motor, capota este mult mai grea si indiferent de distanta parcursa ramane rece iar motorul ramane 2-3 poate chir 4 ore cald.
Adevarata reducere a zgomotului de motor am obtinut -o prin lipirea cu silicon sanitar a unui sandwich realizat din 2 foi de fonomin pe peretele antifoc in partea din interior, adica in compartimentul cu aeroterma. Peste asta am inchis tot perimetrul de sub capota cu un cheder poros de "Pitesti". Desi initial am fost dezamgit de rezultatul "imblanirii" capotei aceasta ultima operatiune a oferit un rezultat care a depasit cu mult asteptarile mele. Personal cred ca repetarea operatiunii pe partea in terioara a tablei din fata bordului poate oferii rezultate maxime.
Concluziii:
zgomotul de rulare mult mai mic
zgomotul motorului foarte mult diminuat, se aude foarte gros si infundat iar la relanti abia il poti distinge. Pot merge acum linistit cu turatii >3000
Costuri totale si materiale:
-fonomin 10 m patrati = 200 000 lei vechi
-silicon sanitar 1/4 tub = 20 000 lei vechi
-scoci aluminiu cu adeziv 1 si 3/4 role = 140 000
- foarfeca + cutter
cateva cleme pentru usi (daca se rup) la mine nu a fost cazul ac la cat le-am desfacut pot sa le scot fara sa le rup
un total de 10 ore de munca inpartite in transe de 2- 3 ore in 2 saptamani
Satisfactia: totala
Pentru tijele de la inchiderea centralizata am gasit cred rezolvarea: le imbrac in varnis ca orice alta solutie nu a dat rezultate
Am sa incerc sa fac rost de aparat digital (mie mi l-a furat) ca sa pun niste poze.
Oricum pot oferii o proba de drum pt cei interesati si neincrezatori.
LeMartin
M-as baga si eu la o asemenea operatiune dar as prefera sa gasesc pe cineva, gen mecanic cu timp liber dispus sa se bage impreuna cu mine la asa ceva.

Intreb si eu o chestie, nu se anuleaza cumva garantia daca fac asa ceva la masina???

Fonomin din Valcea CRED ca as putea face rost, am o ruda in VL, dar cu adusu in BUC e cam nasol....
george_slz
Mai spuneti si voi o data cum ajung la depozitul ala si intre ce ore e deschis!
Va rog!

Am facut si eu modificari,dar e multa munca. La final daca esti multumit cu putin atunci merita, daca nu...nu trebuie sa te apuci, pierzi timpul.
JohnDoe1
De unde se poate lua din Valcea? Ceva o adresa, niste expliucatii cum se ajunge la magazinul respectiv?
juristul2000
Fratilor eu tot postez si cer ajutor in achizitionarea de fonomin dar vad ca degeaba. Deci ma poate ajuta si pe mine cineva ?
dadu221
la iatsa campina , service auto, se face izolare fonica cu o rasina care au spus ei ca este special pt asa ceva .Se da si pe capota si prin usi si pe podea si mai peste tot . osta in jurul a doua milioane. Din pacate nu stiu pe nimeni care sa fi facut asa ceva la ei ca s apot intreba de rezultate ... la revizia de 30 000 .. poate prin decembrie o sa incerc sa vad daca se poate face rost de nr de tel de-al vreunui client care a facut asa ceva pe acolo. Ma gandeam ca inainte de folie si de fononim ar merita incercata si varianta asta mai ales ca baietii de acolo cam stiu ce fac eu fiind multumit de serviciile lor. A mai auzit cineva de o astfel de insonorizare?
george_slz
In ultima perioada am facut ceva imbunatatiri la capitolul antifonare si am folosit pasla din vitan de 200.000 lei metrul. Eu zic ca nu merita altceva, e adevarat ca e scumpa dar smoala in plafon nu aveam de gand sa pun. Se poate lipi de metal si de plastic cu o solutie gen prenandez....dar fereasca Sfantul sa folositi prenandezul romanesc ca muriti in masina...folositi ceva de la Moment de exemplu. Cum spuneam se poate lipi pe fata interioara a fetelor de usi, mulata pe plastic sau profilele laterale, se poate lipi de plafonul de metal fara sa faceti cine stie ce efort, e mult mai simplu decat daca lipesti cu powertape sau alte solutii mai neelegante. Daca nu stiati cum se lipeste cu prenandez, cititi intructiunile de pe cutie.
Am facut si o blana in care am investit peste un metru patrat de pasla si o cutie de antifon plastifiat...
marius80_eugen
Pasla in Vitan nu am vazut , ci numai mocheta la 200.000 m^2 . Si propos de Vitan , unde este mai oameni buni vestitul chiosc cu prelata galbena ca nu l-am gasit desi m-am plimbat cu privirea numai pe sus ? ( bine ca nu era vre-un canal desfacut ) Eu am achizitionat doua spray-uri cu antifon ( Body ) si peste ala vreau sa pun cel putin mocheta in portbagaj si sub bancheta in spate . Daca mai gases si pasla sau fonomin ar fi super ca deja ma deranjeaja zgomotul de rulaj pe diferite tipuri de asfalt , mai ales daca e si umed . Bafta !
costi
Vitan la Ovidiu - aleea din spate, un magazin cu prelata galbena, la prima intersectie
marius80_eugen
Merci , am sa caut prelata galbena ! Referitor la izolare fonica ... weekendul asta mi-am izolat si eu Scufita Rosie si am folosit doua tuburi de isonorizant Body ( gri - 120.000 /tub ) . Am folosit isonorizant + mocheta sub bancheta spate + portbagaj + contraaripi . Se "vopseste" destul de usor ca e la spray sub presiune , se usuca in aproximativ 30 minute si se poate vopsi dupa inca vre-o 30 min - o ora . Mi-a placut cum a iesit , a fost greu cu decupatul mochetei sub bancheta si in portbagaj pentru ca are o forma ciudata de " S " , dar rezultatul a fost mai mult decat multumitor . Vreau sa gasesc si o solutie pentru partile laterale de jos ale banchetei ( in afara de vopsea chioara asa cum au dat ei din fabrica ) , dar cred ca vopsea neagra + mocheta neagra ( dar groasa ) ar fi o solutie . Se pare ca solutia de izonorizat nu transpira si nu ajuta la formatea " transpiratiei " pe tabla . Cred ca spre primavara voi mai opta pentru inca o isonorizare mai taraneasca cu butoias la 3 - 5 kg cu solutie cauciucata neagra ( aprox. 300.000 lei ) si voi scapa de zgomotele stresante de rulare pe partea din spate . Mirosul aproape a disparut si dupa ce dai drumul la caldura nu se mai distinge deloc si daca mai ai si un deodorant in masina chir nu mai simiti nimic . Deci aveti mare grija cu ce dati in masina ca nu mai puteti sa stati in ea dupa ce terminati treaba ( gen lipici , silicon , prenadez ( asta e criminal ) , vopsea ( cu diluant ) ... )si sa nu va puna necuratul sa va aprindeti vre-o tigare prin spate ca va faceti "cu NOS " . Astept in continuare oferta de fonomin ca vreau sa pun si in portbagaj pe laterale si pe unde mai reusesc cel putin un strat de pasla . Trebuie sa testez daca se mai formeaza acel condens in portbagaj si pe suprafetele isonorizate si in acest caz sa mai izolez cu ceva inainte de isonorizare si cu fonomin ca se pare ca e mai mare pericolul de rugina din cauza condesului decat din cauze externe ( rugina venita de sub masina ) . Apropos , am reusit sa-mi fac si deschidere din telecomanda a hayonului . Ca surprize neplacute ... a aparut un scartait in partea din spate si inca nu ma prind de unde e ... Am cautat in topicuri speciale " de scartaituri " , dar tot prin varianta "incearca pe propria piele" voi face . Bafta !
Mario_b
Hai mai celebris, pune si tu niste poze!
ciuf
Cine doreste FONOMIN sa-mi dea mesaj pe privat. Dispun de un balot cu dimensiunile in metri 40x2.10. Pretul pentru un metru patrat este de 30.000 cu TVA inclus. Desi in urma cu ceva timp am spus ca pretul va fi 25.000 nu pot mentine aceasta promisiune deoarece MINET a scumpit materialul.

Ar fi de preferat doritorii sa fie din Bucuresti pentru a nu ma incurca cu posta sau curier rapid.
marius80_eugen
Mai exista un topic : fonomin si isonorizare ! Nu ar fi o idee daca l-ati baga in asta ???
Ontopic : eu am folosit antifon cauciucat , mocheta , Aluband , silicon , PowerTape , folie PFE aluminizata + cheder Solenza si rezultatul este multumitor .
Gabriel_82_XXL
hai salut baieti!
vreau sa va intreb si eu ceva:vreau sa antifonez si eu usile cu folie PEE de parchet si vreau sa pun 3 straturi una peste alta.Daca nu va suparati,cu ce ati lipit foliile intre ele?Cu silicon sau ce?Apoi,merge sa dau peste folii cu sonorizant?Oare nu are efect mai bun?
Multumesc!
marius80_eugen
Incearca sa bagi Aluband , nu folie ! Eu am folosit pentru toata masina si sunt multumit . Mai cauta sa vezi ca foliile alea nu prea isi fac treaba ....
dadu221
din ce am citit pana acum si avand in vedere ca este vb de 200 000 m patrat trebuie sa inteleg ca poliestirenul expandat care are pe o parte o folie de aluminiu nu ofera o insonorizare multumitoare???
paulica
www.armacell.com/www/armacell/armacell.nsf/Title/RO04Localcontacts-Romania
david79
Salut ! Am citit pe forum cam tot ce se scrie despre izolari fonice. Pe vremuri la prima mea berlina am fcut si eu o pseudo-izolare cu spuma poliuretanica si un fel de izopren de 10 mm, aplicat pe peretele dintre habitaclu si motor. Rezultatul nu prea a fost cine stie ce ... .
Acum la solenza sunt in faza de achizitionare de materiale. Fonominul sper sa il fac rost, izoprenul aluminizat ( acela caroiat pe partea cu aluminiul ) l-am gasit la Brico, dar nu am gasit Aluband. Am citit ce au scris cei care au Logan in topicul de izolari fonice , si vreau sa izolez in prima faza capota cu aluband, pasla sau fonomin si deasupra cu izopren aluminizat de 5 mm, pe care sa il prind cu prenadez. Cei cu logan au niste gauri speciale pentru blana de motor. Nu m-as apuca sa dau gauri in nervurile ( intaririle ) capotei, pentru a prinde cu braduti izopreul taiat la forma. Pentru interior am inteles ca ce mai bun material este tot alubandul. Pe www.denbraven.ro nu am gasit pt ca deocamdata nu functioneaza site-ul , iar la Bricostore nu au auzit de asa ceva. Din cate am inteles Alubandul este un fel de hidroizolatie.
Pentru cei care au gasit asa ceva, spuneti-mi de unde il pot cumpara. Multumesc frumos.
paulica
David, asa ziceam si eu.
Dar la un al doilea gānd am zis asa: Insonorizant cauciucat (ROST 85K/3,5l) in portiere, adica inauntru si fonomin colea intre folia de plastic si fata de usa. Si incerc sa fac si blana de motor din fonomin. Apropos cāt mai e o blana de SN prin Vitan?
Aluband o sa pun in alte parti (zid antifoc, prin portbagaj) vad eu. Aluband doar la denbraven. Incearca ca site-ul te redirecteaza automat. Deci .ro te trimite direct la .nl De fapt ia de aici:
http://www.denbraven.nl/detail_products_or...0and%20Loodband

Daca vrei si altceva incerca Armacell (vezi link mai sus) sau iti recomand Henkel, Loctite sau Teroson (de fapt e aceeasi chestie). Produsul se numeste Terodem SP 200 (pt. zidul antifoc), dar este 1 mil /1mx0,5m. Si orice ai pune pe tabla dupa aia da-i cu un ceva spray de cavities protection. Eventual vezi tot la DenBraven.
Multa bafta si spor la munca.
IRONICK
Vreau si eu pdf-ul ala de la http://www.denbraven.nl/detail_products_or...0and%20Loodband, daca il are cineva. La mine da eroare.
david79
merci, blana de dsn in targ la Ovidiu - 100 ron. De fapt cautam in Bucuresti un magazin unde pot gasi asa ceva. Bineinteles si fonominul are rolul lui si trebuie sa il procur. Caut o reprezentanta DenBraven, am incercat si cu google, sper sa dau de vre-un magazin.
Ideea cu acest sandwich au avut-o cei cu logan ei au studiat ceva mai mult si materialele, si am inteles ca cel mai bun fonoizolant de care sa te mai poti apropia ca pret este alubandul, datorita "paslei" fonoabsorbante pe care o are. Unii si-au pus in logan in habitaclu chiar 2 straturi, si efectul este peste asteptari. Oricum am impresia ca si la Slz mea exista un fel de material asemenator fonominului sub mocheta, cel putin in partea din fata. Inca nu am desfacut acolo, dar o sa vad.
paulica
Bai ce dracu ma nu le mai ieftinira? Auzisem si de ceva pe la 600K.
Geotex nu mai da nici un semn de viata? Ca poate aflam unde pleaca fonominu' si cine-l prelucreaza ulterior de ajunge "blana" de motor?
Despre ce sandwich vorbesti David?
Ironick nici la mine nu incaraca MSDS-ul. Da' daca nu sunt indiscret la ce-ti trebe?
Si acuma sa va intreb ceva: Fonomin sau PEE?
Numa' fericire va doresc.
david79
vorbesc despre un sandwich facut din : Aluband aplicat peste tabla curata, degresata, chiar 2 straturi ar fi ideal ; peste aluband - fonomin. - asta in interior - habitaclu. In motor peste aceste 2 straturi se poate aplica izopren aluminizat taiat conform formei capotei sau peretelui motor.
bogdanescu

Bai maniacilor...smile.gif De ce nu incercati la dezmembrari?
Nu se poate sa nu gasiti ceva material special pentru izolari fonice... Parerea mea...smile.gif
marius80_eugen
In timp , materialele fonoabsorbante isi pierd din proprieteti , se murdaresc , se imbiba cu apa si praf , ... Solenza are sub mocheta in fata si pe traseul consolei centrale un fel de fonomin f gros . La capota nu se poate pune Aluband pentru ca la caldura incepe sa curga , iar fonominul nu este ignifug ! Aluband-ul este fonoizolator , iar fonomin-ul este fonoabsorbant ! Mare grija cu foliile si buretele pe care le bagati prin masina ca se face un condens monstuos .
paulica
Marius, Aluband este HIDROIZOLATOR. Cea mai ieftina varianta este ROST+fonomin. Intr-adevar cu folia PEE ai dreptate. Face un condens de speriat.
Eu va zic la usi: ROST inauntru si fonomin la fata de usa.
Beleaua e la zidul antifoc.
Pa
david79
ok, pai si pe paretele antifoc si sub capota ce sa pun ? izoprenul aluminizat il am deja. Baietii cu logan au montat de mult aluband pe capota si nu au avut parte de "scurgeri". Banuiesc ca nu ar fi o problema daca as lipi izoprenul cu prenadez, in loc sa dau gauri, braduti, etc ... .
Oricum sunt hotarat sa ma apuc de lucrare si as vrea sa ma informez bine inainte, despre reactii adverse sau alte minuni nu ?
david79
super, merci mult smile.gif
sorin_tcm
Se adude un scartait in bord in partera dreapta dar daca impingi bordul din fata (il tii cu mana) nu se mai aude nimic....de la ce sa fie oare ????
i96nds
Sorine, vad ca esti nou pe aici.
Sunt deja subiecte la "Probleme Tehnice SLZ" care dezbat problema acestor zgomote ale bordului. De aia am sters subiectul nou creat de tine. Incearca de ex.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7265

La tine probabil trebuie desfacuta partea superioara a bordului pentru a o prinde cum trebuie. S-au slabit suruburile alea.

Mai sunt si altele pe care le gasesti cu SEARCH dupa cuvinte cheie: bord, scartait etc.

Aici e topic din categoria "Imbunatatiri SLZ" iar ce scrii tu nu are legatura cu categoria. Deci atentie la regulament.
JohnDoe1
Am vazut la Aspad pe site o oferta pt produse Teroson printre care in acel fisier pdf sunt si cateva repere pt insonorizari.

Am vazut ca vin in kit-uri; adica cele pt portiere un kit cuprinde 4 placi de 50x50cm si tot asa; la fel am observat ca sunt autoadezive, de unde ma gandesc ca nu mai trebuie pus alt adeziv suplimentar.

http://www.aspad.ro/oferte/caroserie.pdf

A incercat cineva asa ceva?
paulica
Mai John da preturile le-ai vazut? Ca daca stau sa le compar cu dynamat zau ca nu prea difera cu mult.
In alta ordine de idei n-a avut nici unu' din bucuresteni timp sa ajunga la Construct EXPO?
Si intr-o cu totul alta ordine de idei stie careva daca armacell aduce in romānica armafoam sound, armafoam check si mai ales ensolite floor? Ca fusei la Romstal si se uitau la mine ca la OZN.
Numa' bafta
IRONICK
QUOTE(marius80_eugen @ 6 Mar 2006, 15:09)
La capota nu se poate pune Aluband pentru ca la caldura incepe sa curga
*

Pe naiba incepe sa curga. Am vazut aluband lipit pe capota si nu a curs.
paulica
Auzi IRONICK dar pe zidul antifoc s-o putea pune? Adica unde o fi mai cald sus (pe capota) sau pe zid antifoc?
Mersi
Vorbii azi la Minet: preturi fara TVA intre 17 si 22 k/mp, dar se vinde doar la balot adica 2mx20m.
PA
IRONICK
user posted image
Asa ceva se gaseste la Minet ?
paulica
Pai nu stiu ca inca n-am ajuns sa-l vad la fata.
Si aruncati un ochi p-aci.

http://solutions.3m.com/wps/portal/!ut...=AbcPageHandler

Si care ajunge la 3M sa intrebe preturi?
Bafta
paulica
Mai dar p-aici nu mai posteaza nimeni?
Atunci hai sa scriu tot eu. Iata ce am primit de la Minet SA (in attach)

[attachmentid=22750]

Cel mai scump e fonomin la 24000ROL/mp fara TVA.
Beleaua e ca trebuie sa iei tot cu balotul. Care se baga?
Ironick nu cred ca ce ai tu in poza are doar 9 mm grosime. Dar poti sa-ti faci singur sandwich-ul ca s-au inventat adezivii.Si poti sa bagi si un strat de 4mm PEE pe la mijloc.
PA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.