Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolara fonica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
andutu
O alta solutie - folie STP .
Avantaje = aplicare usoara si rapida, rezultate mai bune
Dezavantaje = pret , greutate ( 100lei/mp2 1mp2=1kg )
La pret nu ar fi asa mult cat dai pe vopsea , fonomin si munca depusa ramane la aprecierea fiecaruia daca merita sau nu.In general se vand la pachete de 4mp2.
https://www.youtube.com/watch?v=C4pn-YCItqg

Vopsea antifon+ pasla
Avantaje = costuri reduse, protectia tablei, cred ca pasla izoleaza termic mai bine decat folia STP
Dezavantaje = munca destula, rezultate nivel mediu, daca ploua in masina si se uda pasla o sa se usuce foarte greu si posibil sa prinda si miros.

donlucyan
Eu am pus fonomin in supernova si diferenta este foarte mare.

Am pus pe podea 2 straturi,in portbagaj,pe oale,fetele de usi,plafon,pe sub bord ,pe portbagaj pe tabla de pe interior . Dupa ce am montat interiorul la loc cand am plecat cu ea nu imi venea sa cred cata diferenta este.

Recomand fonomin pt cine are chef de treaba.
Maiorul
Astazi pot sa zic ca am terminat acesta operatie ... am imbracat si portbagajul cu material pe laterale.
[attachmentid=1628013437]
[attachmentid=1628013438]
[attachmentid=1628013439]

Am reusit sa imbrac si marginele laterale de la usa spate... unde se vedea tabla aia vopsita cu negru
[attachmentid=1628013440]

Inca nu am reusit sa vad si la drum daca s-a diminuat zgomotul(in principiu ar trebui) ...urmeaza sa fac o proba.
Daca doriti sa va apucati de antifonare sa va luati concediu o saptamana ....eu m-am intins pe 2 luni (am putut sa lucrez doar sambata si un pic duminica)....si sa fie cald .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.