Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolara fonica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
david79
Paulica, un client deja ai, trimite un pm
Gabriel_82_XXL
Salut Paulica!
Mai,dar tare as vrea si eu niste fenomin,ca pe la mine prin Focsani cind intreb daca au asa ceva ramin cu totii tablo.As dori si eu dar nu stiu cum sa luam legatura.Tu ai putea sa ma ajuti cumva?
Vreo 8 metrii de fenomin mi-ar ajunge.

Ai grija ca se scrie corect: 8 metri si nu 8 metrii
sau
8 litri si nu 8 litrii
paulica
Mai fratilor balotul este aprox 2mx20m=40mp. E naspa mai ca trebe luat, taiat si transportat. E adevarat ca tot balotul nu-i o avere ajunge cam 1,3 mil Cam cât intra intr-un strat la Dacie? Si ajunge un strat?
Basca unu din noi este la Focsani altul la Satu mare e.t.c. N-are nici unul din membrii marcanti (mai ales posesori de SLZ) ai Daciaclub magazin de materiale textile?
Gabriel_82_XXL
Salut Paulica!
Eu am fost la un magazin cu materiale textile si nu au asa ceva si nici nu au auzit de asa ceva.Cred ca daca nu fac rost de fenomin am sa incerc cu folie PEE pe care o lipesc de o folie aluminizata sa nu faca condens(cred eu).Chiar as vrea sa bag ceva in usi.Aluband parca nu as baga.
Fenomin imi trebuia doar pentru usi 2 straturi de 4 mm si era perfect.
De exemplu un prieten de-al meu are un Golf 4 si a bagat ca antifon DYNAMAT EXTREME,dar e super scump,la ajuns in jur de 5 mil 10 coli.Dar e diferenta.Eu ca sa bag numai in usi,ma ajunge in jur de 2 mil si sincer e cam scump pentru mine.
paulica
Mai Gabriel e urâta treaba. Am vorbit si cu David. Apar cheltuieli de transport mari. Ma duc la Vâlcea, pe urma la Bucuresti si inapoi la Slatina. Calculeaza tu benzina. Ce sa mai vorbim de Focsani.
Ideea ar fi alta. Ne intâlnim 4 flacai la juma de drum (Buc in speta) dar vorbit in prealabil la Vâlcea sa trimita un balot la Bucuresti. Si acolo il "transam" noi cumva. David zice ca vrea 1/3 de balot.
Eu masurai Nova mea si cu usi capota, podea, hayon,podea portbagaj iese cam 8,6 mp. Hai cu pierderi, poate mai vrei si laterale portbagaj ies 10 mp fara plafon. Asta un strat.
Bine acu' eu nu m-as baga decât la 8 mp.
In alta ordine de idei exista niste chestii gen Aluband de la Würth 25cmx55cm cam pâna la 300k ROL/buc.
In alta alta ordine de idei gasii o firma de la Pitesti, Saracora se numeste care se ocupa de mochete termoformate mai ales pentru Logan. Nici pomeneala de "blana de capota". Pentru detalii PM.
Si mai astept idei in legatura cu fonominul.
Bafta
luk2388
idea cu folie de aia subtire e o prostie
face condens sub ea si se duce dracu toata tablaria
eu renunt
las doar pe usi
iar mocheta o voi comanda din nou la cei de la meridian
george_slz
Am bagat de curand aluband pe aproape toata suprafata interioara a portierelor din fata. Pentru toata treaba asta mi-a trebuit o rola de 10m cu 10cm latime. Datorita faptului ca usile mele erau deja antifonate cu cu pasla lipita pe suprafata interioara a fetelor de usi, nu prea am observat ceva diferenta. Bai si ce am muncit fro doua zile.... mad.gif
Gabriel_82_XXL
nu te supara paulica,dar cum arata alubandul asta?ca eu am intrebat la un magazin si mia dat ceva lichid si negru care se da cu pensula si sincer nu as da cu asa ceva pe usi.
iar fenomin as vrea sa pun doar pe usi dar 2 straturi.nu am nici un drum la Bucuresti de curind.
Nu stiu ce pot sa zic.
paulica
Gabriele, alubandul este un sandwich cu urmatoarele 3 starturi: adeziv, la mijloc bitum si aluminiu deasupara. Totul cam 1mm grosime. Sunt 2 poze pe forum, in imageshack daca nu ma insel, da' cautai fo ora si nu dadui de ele. Mai vezi si postul meu #181, e un link acolo.
In ce priveste fonominul eu am gasit la Mario colegul nostru coforumist la Craiova. Sa vorbesc cu el sa vad cât e de dispus sa-ti trimita prin posta.. Dar o sa am raspunsul abia peste vreo saptamâna.
Bafta
alc2
@ Gabriel_82_XXL : fisa pt. aluband , daca te intereseaza
Eu am dat pe 2 role de 200 mm si unul de 100 mm , ambele x 10 m , 185 RON .

@paulica : nu vreau sa ma bag ca musca in lapte , dar eu as folosi pasla ( cum a postat Ironick ) care fata de fonomin are cateva avantaje :
- o gasesti usor
- e cu 50 % mai ieftina ( am luat cu 50 RON o bucata de 2x2 m , grosime 5-6 cm . Nu are densitate prea mare din pacate )
- diferentele de "performanata" in absortia sunetului nu cred ca sunt f. mari

Vezi ca se gaseste si pasla foarte densa ( cam ca o mocheta ) , are grosimea de aprox 3-5 mm , care poate face un sandwich excelent cu cea de mai sus sau o poti folosi in mai multe straturi atunci cand este o problema spatiul ocupat in inaltime. Pretul este acelasi .
Eu am luat pasla din Vitan
paulica
Mai alc2, Craiova e mai aproape de mine decât Vitanu. Iar despre ieftin??? 50RON/4mp > 3RON/mp )la fonomin). Iar ca sa bag in usi 5-6 cm (?) grosime e sinucidere. Si ai sa vezi mai jos de ce. Nu stiu daca pe podea ar merge 5-6 cm grosime.
In alta ordine de idei am pus folie PEE de 4 mm pe fetele de usi. Un singur strat dar dublat pe anumite portiuni ale suprafetei. La usile din spate. Ei si au aprut problemele. La usa dreapta spate am vazut ca nu aveam folie d-aia antiapa.Tija de la inchidere se freca de fata de usa. Si nu mai mergea actuatorul. A trebuit sa sap oleaca in folia PEE. Cred ca nu pot pune fonomin. Mai studiez eu usa stânga si vad ce si cum. Alta belea este ca la usile spate e criminal sa bagi pensula sa dai cu insonorizant. Nu mai vorbesc de aluband. Oricum la usile spate nu pun aluband. Ca sa nu mai spun ca am geamuri electrice in fata. Deci cum sa bag pâsla de 6 cm grosime? In fata fac asa:
1. Insonorizant cauciucat ROST + aluband pe interiorul tablei exterioare a usii,
2. Fonomin peate folia antiapa,
3. PEE pe fata de usa
Bafta
Gabriel_82_XXL
Multumesc baieti!
E clar,aluband nu gasesc pe aici,ca astia din Focsani sunt cam intirziati,cum se spune.Pisla nici vorba,sa nu mai zic de fenomin ca ramin 173.gif ca nu stiu ce e aia.
Deci astept raspuns de la Paulica cu fenomin.Solenta mea face furori prin Focsani(scuze de reclama sau.....) si nu gasesc si eu ceva sa o antifonez.Poate o sa string ceva bani mai multi sa bag niste DINAMAT EXTREM,care nu se merita.
Am vazut pe unu care si-a pus dinamat extrem toata masina.Dar la costat vreo 20 milioane la un renault clio.Si iti venea sa plingi la cit de bine se auzea.Era diferenta.
OK!Astept raspuns cu fenominul!
paulica
Am comis-o si astazi. Am pus tot PEE de 4mm pe dosul fetelor la usile fata. Tot un strat cu dublura doar acolo unde-i mânerul ala stil cotiera, ca si in spate.Cu ocazia asta am verificat si alimentarea la actuatorul stânga fata. Acum merge toata CENTRALIZATA. Deja este altceva. Va mai tin la curent când oi face si ce am zis in postul de mai sus. Da nu cred ca mai devrem de 3 saptamâni.
OFF: Gabriel ai primit mailul meu ? Ca am incercat sa-ti dau PM si zice "No such member" ????!!!!!!
Bafta
IRONICK
Un material foarte bun pentru insonorizare:

user posted image

Din pacate liseste cu desavarsire in Romania. Este vorba de un burete cu strat de cauciuc. Poate totusi vede cineva pe undeva . .
alc2
Paulica , eu ma refeream la utilizarea paslei numai pt izolarea pedalierului .La usi evident nu tine .
Scuze pt. neintelegere .

QUOTE(paulica @ 8 Apr 2006, 14:23)
.... Am pus tot PEE de 4mm pe dosul fetelor la usile fata. Tot un strat cu dublura doar acolo unde-i mânerul ala stil cotiera, ca si in spate.....
*



Si , se simte ceva , vreo imbunatatire ?
Gabriel_82_XXL
Paulica am primit mailul de la tine.
Uite ce am facut eu:Ieri am pus 2 straturi de 5 mm cu folii de berete intre tabla din interiorul usii si fata de usa.La 10 mm aproape ca nu mai puteam sa prind fata usii,dar e o diferenta mare de ce era inainte.Plasticul ala din fata usii nu mai scirtie si nici nu se mai misca,e mai tare iar cint trintesc usa se aude ca la logan,un sunet mai gros.Iar basul se aude mai gros,mai infundat.Am o singura problema la care am sa ma uit luni,in usa dreapta se aude ceva care gijiie la bas.Sper ca nu am stricat boxa,ca asa pare sau poate atinge buretele de membrana.O alta problema e ca nu mai sta fata usii prinsa bine in bradutiii aia verzi,si cred ca o prind in holsuruburi.
Totusi nu am muncit degeaba ieri toata ziua.Sunt multumit cit de cit cum se aude.
Bafta.
paulica
@Gabriel: Deocamdata nu am ajuns la Mario la Craiova. Si nu pun fonomin pâna nu dau cu insonorizant. Eu am facut exact cum a facut CATIN_MAUS (vezi Imbunatatiri SN\ fete usi, are si poze) doar ca am pus un singur strat de 4mm pt. ca mai pun 4mm fonomin peste folia antiapa. Acu' mai dureaza vreo 2-3 saptamâni. Cât despre daca merita sau nu fonominu, nu stiu dar eu zic ca tot iti va trebui pt. podea, plafon e.t.c. Sa nu pui PEE unde epericol de condens. Da vorbim mâine la telefon.
@alc2: Mai, eu am toba finala sublima dar lipseste cu desavârsire. Oricum si cu PEE bârâie al naiba, dar nu ca inainte. Basca s-a mai "prijit" si pocnitoarea aia de dif Boschmann de-o avem in dreapta spate.
Sanatate si fericire
IRONICK
Nu mai va chinuiti sa insonorizati usile ca nu de acolo provine zgomotul. Insonorizati podeaua pana la nivelul pragurilor, tablierul ( pana la usi ).
george_slz
Vine si din usi....sau mai bine spus, in cazul meu,venea odata.
IRONICK
Zgomotul de motor si rulare? Sau zgomotul care vine din exterior ? (alte masini, etc . .)
george_slz
Ala de la rulare se aude tare de cand am pus matadoarele la loc, mi-e dor deja de pirelli ...dar iarna a trecut asta e...., zgomotul de la motor are de trecut 2 bariere consistente...si la relanti nu le trece.
IRONICK
@george_slz, ce nu mai vine ? Zgomotul de motor si rulare? Sau zgomotul care vine din exterior ?
marius80_eugen
Voi puneti stratul de burete si isonorizant intre plasticul usii si folia de plastic anti-apa , sau intre usa si folie ??? In usa , pe spatele tablei usii s-a pus ceva ??? Va intreb pentru ca eu banuiesc ca zgomotul vine mult prin zona chederelor si nu prin tabla usii exterior + tabla usii interior + plasticul usii . Eu ma gandesc sa mai pun cel putin un cheder intre usa din fata si cea din spate . Degeaba scazi nivelul zgomotului care trece prin atatea suprafete , daca este un sigur strat de cheder si ala etanseaza pe unde isi aduce aminte ... si se mai aude si vajaiala la curent ... si mai bate si vantul prin masina ...
george_slz
eu am isonorizat peretele de foc, de aia nu mai am probleme mari cu zgomotul motorului, insa cel de rulare e problema....
paulica
Marius, despre ce chedere e vorba? Ca daca sunt alea prin care culiseaza geamul alea sunt culise. Iar bucatile alea orizontale sunt perii. Astazi am comis-o si am dat cu ROST prin usi. 2 straturi. E belea mare. In primul rând primul strat trebuie mai diluat. Vopseaua asta e groasa groasa. Dar oricum primul strat trebuie sa fie mai gros decât o vopsea pe care o dai pe lemn sau fier. Eu l-am dat cam subtire asa ca o sa dau si altreilea strat când schimb culisele. Tot atunci pun Aluband la usile fata si dau cu spray de cavities protection.

George poate ne spui cum ai izolat peretele antifoc?
PA
george_slz
Am sa pun poze cu materialul. In mare e ca o fusta pe care am pus-o dea-lungul peterelui de foc, am prins-o cu coliere de plastic. O sa va arat si blana care e tot in genul asta, numai ca am pus si ceva antifon plastifiat(frectie)...
paulica
Salutare confrati de suferinta.
Ieri am aflat o chestie. Meseriasu' meu, tu-l in pas pa ma-sa, imi zice acu' dupa ce dadui cu insonorizant ca cica tehnologia de aplicare este urmatoarea:
1. Se matuieste vopseaua
2. Se degreseaza cu alcool tehnic
3. Se da insonorul cu pistol UN SINGUR STRAT. Piatol special
Adevarat e ca si eu am fost smecher ca am curatat in interiorul usilor cu un amestec de 3 parti diluant si o parte perclor-etilena.
Deasemena cu acealasi cocktail am sters niste smoala veche de 7 luni care am luat-o cu roata când turnau astia pe strada pe la tara. ( Cica asfaltul se face din beton si intre rosturi se toarna smoala !! )
SI NU A ATACAT VOPSEAUA. Dar atentie e f. toxic.
Cu bine
george_slz
Niste poze despre isonorizarea facuta de mine.
marius80_eugen
Eu nu vad cat de jos se duce protectia la peretele asta de foc al tau !
Am pus deja chedere la capota si au efectul scontat . Eu vreau sa pun chedere intre usi , adica pe stalp si o protectie cum are Logan-ul in colturile de jos ale geamurilor . ( ajuta la scoaterea curentului dintre cheder si usi . Se formeaza un curent care incepe de la far , urca pe langa chederul parbrizului si se cam aduna intre usi , dupa care patrunde in masina pe unde poate .
Si mai e un loc , care face un zgomot ciudat rau , un fel de fluierat . Este exact mai sus de balamalele hayon-ului . Daca este curatat se vede dintr-o parte in alta cand este deschis hayonul . Acolo este locul de unde se aude un fel de fluierat cand mergi cu viteza . Deci : ori cureti de fiecare data acel canal , ori il astupi cu mastic ( dar vezi ca nu va mai avea unde sa se scurga apa care se scurge de pe plafon ... in timpul mersului )
george_slz
Stiu de zona aia expusa la curenti, de aceea am cautat sa cumpar chedder de Logan. Caut alta solutie.
Fusta aia din fata peretelui coboara pana la nivelul alternatorului.
GABONE77
aud si eu zgomotul de la motor din ce in ce mai tare. si mi se pare ca e mai enervant decat ala de rulare pt ca il acopera. cum scot din viteze si o las sa mearga la relanti nu se mai aude. cum pot scapa de el?
david79
pui o blanita pe peretele antifoc, facuta din aluband, fonomin, izopren aluminizat, dynamat .... , si dai jos mocheta din interiorul habitaclului si pui si pe acolo la fel. Altceva decat insonorizarea masinii nu prea ai ce sa faci. Eu acum m-am apucat de blana capota motor, restul mai incolo.
paulica
Sa spui si tu cum ai facut blana de motor.
P.S. Nu te-am uitat cu fonominu'
P.P.S. Dar aluband de unde iei ?
david79
blana de motor nu-i gata, o fac in casa , dupa ce am masurat conturul capotei si alveolele acelea dintre dublura. Straturile m-am gandit sa fie cam asa. aluband 2 straturi pe alveole, fonomin 2 straturi, si apoi pe toata suprafata capotei izopren alunimizat, pe care il gasesti in brico. Pe izopren 1/2 m am dat 35 ron, aluband il gasesti in brico alaturi unde se vand materiale de constructii. Ideea cu acste straturi am luat-o de la cei cu lgn la imbunatatiri logan.
Tot acest sandwich il prind cu power tape, iar la sfarsit izoprenul cu braduti, cam naspa o sa fie cu datil gaurilor. Pana acum am taiat izoprenul si alubandul.
dadu221
cu ce poate fi lipit fonomineul de plafon??!!?? dpun asta pentru ca e un material al dracu de pacatos pt ca se scamoseaza si nu raman pe lipici decat scamele. idei ?
marius80_eugen
Mai baieti , stati linistiti cu Alubandul pe capota ca ala curge de nu va vedeti !!! Pe peretele antifonar merge dar numai izolat bine si , chiar daca va curge ... pica pe jos si nu-i nimic , mai ales ca acolo are curenti de aer ca sa raceasca zona .
george_slz
Pentru cei care vor un exemplu de antifonare bun, instalat pe clio symbol DCI de 80 HP. La atingere pare a fi o pasla textila, atat fusta cat si blana capotei. Observati prinderile sunt speciale pt asa ceva, sunt convins ca se potrivesc prinderile alea si pe Solenza, insa nu am de unde face rost de ele asa ca sunt bune si bridele tongue.gif .

Din imaginile postate de mine mai sus veti vedea ca exact asa ceva am si eu, si am fost placut surprins sa vad eu mi-am facut balana si fusta la fel de bine cum sunt astea din fabrica.


DOREL
George, din imaginile postate de tine reiese clar profesionalismul si acuratetea lucrarii. O asemenea antifonare m-ar interesa si pe mine. Daca mesterul iti este cunoscut,recomanda-mi-l si mie.
marius80_eugen
Dorele , cred ca nu ai fost atent , pentru ca pozele postate de George arata pur si simplu blana si motorul de la Clio DCi 80 CP si nu este vb despre o persoana care a facut asa ceva ! tongue.gif
La Clio s-au mai facut cateva modificari : daca ai fi dat jos plasticul care se vede ( cel pe care scrie ce motor e ... se scoate prin tragere , nu are suruburi ) ai fi observat inca o blana ( substanta ) care seamana cu polistirenul expandat f groasa in relief , care scade zgomotul si vibratiile transmise . Apoi mai este vorba si despre faptul ca blana originala are si conturul chederelor ( si nu a capotei ) si astfel se acopera mult mai bine zgomotele .
Eu am pus chedere de jur-imprejurul motorului , dar capota nu are nervurile facute astfel incat sa apese uniform pe acele chedere , iar eventuala blana care se poate face trebuie lucrata individual pentru fiecare particica a motorului . Deocamdata , la caldurile care le prevad nu am de gand sa-i pun blana mai groasa si eu las scos si chederul din fata pentru a mai avea o mica aerisire ... ( stiu , stiu , motorul nu se raceste pe acolo ... dar ... aer tot intra )
DOREL
Scuze, am gafat. Nu am observat ultimul cuvint din fraza lui George. In ceea ce priveste observatiile tale, Marius, inca o data mai convins. Ai dreptate. Renunt la ideea initiala, desi era tentanta.
dadu221
stie cineva cum arata "chestiile" alea insonorizante pt portbagaj de la supernonova din vitan sau daca aveti o poza cu ele puse pe solenza , va rog frumos
marius80_eugen
Daca mai gasesti tu in Vitan vre-o blana pentru mtor , atunci baga tare , altfel nu te mai agita ca nu se mai fabrica de mult !
Eu mi-am izolat capota cu folie PFE aluminizata ( doar in alveole ) si mi-am pus si cheder la capota . Din punct de vedere al zgomotului eu nu-mi mai fac probleme si acum vreau doar sa fac un sistem care sa ia aer mai rece din alta parte .
Zgomotul care se mai aude la mine vine doar in partea din fata ( din masca ) si putin pe la roti , in rest nu se mai aude nimic . Ca sa mai aud motorul trebuie sa stau cu nivelul audio la 2 /40 , altfel nu simt decat f putine vibratii .
johnsws
eu mi-am cumparat in toamna blana de capota de supernova si am adaptat-o pe solenza...stii precis ca nu se mai fabrica?
marius80_eugen
Eu asa stiu pentru ca si eu am intrebat in targ destul . Blana nu mai pun , ci poate o izolatie mai buna pe peretele anti-foc si pe contra-aripi . Deocamdata eu lucrez la izolarea si imbracarea hayon-ului intr-un fel de mocheta care se pune pe instalatiile audio , ca sa nu mai vibreze si ma interesez pentru niste burete jmecher la Muzica tot pentru spate .
david79
QUOTE(johnsws @ 25 May 2006, 17:37)
eu mi-am cumparat in toamna blana de capota de supernova si am adaptat-o pe solenza...stii precis ca nu se mai fabrica?
*




cum ai adaptat-o ? Io sunt aproape gata cu o blana confectionata, dar ma intereseaza daca se poate monta blana de la supernova. Ai prins-o cu braduti de tabla interioara a capotei? Ai dat gauri in aceasta tabla. Merci.
Dupa ce pun blanita aduc poze
BZ-23-SAM
Mai dar nu exista nici un service,o firma de tuning,cineva care sa faca 100% insonorizarea unei SLZ k eu habar n-am...!daca stiti,va rog recomandati-mi si mie...
Reed
Sam , in principiu oricare atelier ceva mai rasarit iti poate face insonorizarea pt. ca nu e decit o treaba de desfacut niste repere, lipit izolantul si remontare. Depinde doar de cit dai pt ca e o treaba migaloasa (nu grea) ce consuma timp.
marius80_eugen
Da-mi un PM daca te intereseaza insonorizarea si alte imbunatatiri !
office eurocomfort
eu am cumparat o pasla de pe o dacie mai veche<plafonul are o asemenea pasla si e si tratata ignufig>un tu de silicon care a intrat tot la capota si o folie de aluminiu.cost aprox 300mii.rezultat chiar bun.pana la 3000tute chiar e o placere sa il auzi iar pe la 5000ture e chiar meserie
office eurocomfort
iar la usi am capitonat cu folie de parchet i 2 straturi de 3mm si efectul e chiar misto.muzica e super si am aceleasi difuzoare si mai am usile spate si portbagajul.va tin la curent
as vrea sa pun poze dar nu stiu cum.poate ma ajutati voi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.