Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BAHRAIN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
FISICHELU
[attachmentid=36523]

Bahrain face parte din tarile care nu au o traditie a sportului cu motor, insa are o dorinta imensa de a gazdui unul dintre cele mai mari evenimente sportive internationale.
Bahrain nu este un singur circuit, ci un complex de sase piste individuale, ce include si un traseu pentru dragster-e, si un traseu oval pentru testari. De la bun inceput era foarte clar ca Bahrain era interesata in mai mult decat a fi o simpla gazda anuala a cursei din campionat. S-au pus aici bazele unui club de curse, astfel incercad sa devina un centru al motorsportului in Orientul Mijlociu.
Traseul oval pentru testari sugereaza faptul ca Bahrain este interesata in atragerea producatorilor de automobile ce ar dori sa testeze prototipuri la viteze mari in conditii foarte calde.
Marea problema la inaugurarea complexului in martie 2004 a fost reprezentata de traditia foarte puternica a arabilor, cursele de camile sau de cai fiind mai pe placul locuitorilor.
Constructia a costat 150 milioane USD.
In ciuda temerilor unor jurnalisti, cursa a decurs fara nicio problema, mai mult - a fost votat cel mai bine organizat eveniment din calendarul 2004 F1.
Acestea fiind spuse, Bahrain are nevoie de o infrastructura corecta daca doreste sa atraga si sa-si mentina fanii F1. Lipsa hotelurilor precum si a celorlalte facilitati ce lipsesc fanilor, echipelor, pilotilor, jurnalistilor si sponsorilor reprezinta inca o problema. Ca rezultat, multi prefera sa stea in Dubai si sa zboare pana la Bahrain.
Pista este chiar superba, insa Bahrain trebuie sa faca mai mult pentru ca etapa gazduita sa fie mai mult decat o "cursa in desert".
TMihai
Asta e pt la anu'? blink.gif
FISICHELU
Ezact. Ma gandesc ca asa ar trebui inceput un topic despre o etapa in F1, cu cateva date despre circuit, nu?
sandman_
Absolut, insa nu e cam devreme?
sandman_
Se pare ca Fisichellu a anticipat putin in octombrie, dar iata ca ieri au fost calificarile pentru MP al Bahrain, calificari care au adus o surpriza destul de mare.
Desi foarte multi dintre noi se asteptau la un pole position al lui Felipe Massa, putini se asteptau ca Lewis Hamilton sa ocupe a doua pozitie a grilei de start, in defavoarea lui Aloso sau Räikkönen.

Grila completa
St
Voua va merge site-ul oficial? Ca mie abia mi-l incarca.
AlexV
Rezultatele de azi:
cmandrei
Cursa cam "usoara" sad.gif
IRONICK
Au avut invitat de invitat astazi in emisiune, pe Dan Necula.
cri123
Ce nu inteleg eu e de ce nu arata nici macar podiumul, dar dupa aia mai dau emisiunea aia. Comentariul lui Miki a fost azi sub orice critica din nou, plin de greseli si aberatii, asta dupa ce cursa trecuta parca isi mai revenise blush.gif
sandman_
scuza-mi ignorana: cine e Dan Necula?
IRONICK
Cel mai bun preparator din campionatul intern de raliuri.
FISICHELU
Hamilton va ajunge departe... wink.gif
bogdan1978buc
Ne-am dus dre***q sad.gif
AlexV
oare rezilieaza ING contractul la anu daca rezultatele vor continua sa lipseasca? am vazut ca au investit ceva bani in reclame care promoveaza profesionalismul ING prin colaborarea in F1. hmmmm
Renault F1 Team pe locul 4 sad.gif
ssilviu
Si ce? Echipa e campiona mondiala in ultimii doi ani. O scot ei la capat. Sper icon_mrgreen.gif
dantes
O cursa din punctul meu de vedere foarte frumoasa...
-Masa a plecat in sfarsit frumos si a dominat totalitar.
-Hamilton va fi urmatorul SCHUMI !!! Are ce nu au multi piloti. L-a batut pe KR, pe FA care isi disputa titlul... Ce mai..Hamilton creste mult de tot cu fiecare cursa in parte.
-Raikonnen a facut ce a putut, nu pot sa zic ca s-a remarcat cu ceva.
-Heidfeld e o surpriza placuta si in sfarsit incepe sa se trezeasca, in special acum cand BMW vine destul de tare din spate.
-Alonso cursa asta a fost cam sters, nu a reusit mai nimic, cu exceptia faptului ca l-a tinut bine pe KR la inceputul cursei. In rest nimic.
-Coulthard !!! Plecat de pe 21 parca, a ajuns pe 8 sau 7 si bum motorul...Pacat! Ce depasiri frumoase a facut...parca vedeam curse mai vechi...

Restul pilotilor nu au stralucit cu mai nimic notabil insa ce am observat a fost ca Kovalainen a tinut un trenulet de 6-7 masini in spatele lui si e numai meritul lui..nicidecum a masinii.. Fisico a fost mai mult decat sters, iar Davidson a surpins fff placut cu o masina de cascadorii rasului...A ajuns pana pe 9 sau 10 parca, dupa care bum...

Concluzie... Pacat ca sunt o groaza de piloti talentati si nu sunt suficiente masini...momentan doar Hamilton are noroc de o masina buna si imi place ca a inceput sa confirme!

O sa fie un campionat super...nicidecum plictisitor! Multa bafta celor 3 de pe primul loc si celui de pe 2 smile.gif ...
sandman_
da, va fi foarte interesant. Sper sa nu i se urce la cap lui Hamilton.
TMihai
Nu pare genu' cool.gif
sandman_
Nici Villeneuve nu parea genul
TMihai
icon_mrgreen.gif Ala e un artist! Daca si lu' Hamilton o sa i se urce la cap, poa' sa se apuce linistit de step icon_mrgreen.gif
xcss
Sunt curios ce se intampla azi...
TMihai
yupy.gif trophy.gif banana_bailando.gif Ce sa mai zic? E de bine cool.gif
Solon
Ce teapa de cursa! Nimic spectaculos!
semit
cat timp a castigat cine trebuia,nu mai e nevoie de nimic.. spectacol sa fie pe ultimele 3 curse biggrin.gif
sorin_f39
Super tare! Exact ca in vremurile bune de altadata!

Raikkonen a aratat ca se poate depasi si pe exteriorul curbei. Si, ca de fiecare data, cei 2 iar au vorbit numai prostii.


Bravo Massa!!! Bravo Raikkonen!!!

Forza FERRARI !!!
bear_mc
O cursa cam plictisitoare. Masina lui Alonso e cam varza. Nu putea sa tina pasul cu Rosberg (sper ca am scris bine) ca de depasit nici nu poate fi vorba. Kovalainen a facut o cursa buna. Hamilton a facut niste greseli prostesti. Iar Miki a debitat tampenii ca de obicei.
Bliss
QUOTE(bear_mc @ 6 Apr 2008, 21:23)
Iar Miki a debitat tampenii ca de obicei.

Dar mai putine ca de obicei fiindca saracul "nu era la fata locului unde oricand si oricine te poate informa despre ce s-a petrecut pe pista" si nici "grafica" nu avea.

Bravo Ferrari pentru dubla! smile.gif
Tomcat
Nimic de comentat despre cursa. Subtire.
Chiar daca tin cu Ferrari ramin la convingerea ca Massa nu poate cistiga decit daca pleaca din pole, ca daca il depaseste cineva ajunge dincolo de mijlocul plutonului.
Kimi este baza la Ferrari.
Ferrari ar avea nevoie de un pilot nr.2 gen Coulthard.
Pacat de Alonso ca nu il ajuta masina sa avem mai multa actiune.
Sa mai vedem!
dantes
Frumos, astept cursele din Europa ptr. a vedea ce face Bmw-ul in continuare, ptr. ca au facut o figura frumoasa in Bahrain si sunt in continua crestere.
Hamilton, pe langa faptul ca a facut o graoza de greseli, tot el dadea din maini cand trecea pe langa fiecare masina...ce sunt aia obligati sa se dea la o parte? Nici MS nici FA nu facea d-astea...si nu prea am vazut... E ofticat tongue.gif

Oricum, cursa plictisitoare, in sfarsit ce trebuia sa se intample la Sepang s-a petrecut ieri, asa ca e de bine...
sorin_f39
Plictisitoare sau nu, rezultatul conteaza. Si asa cum zici, e de bine.

Iar Hamilton, facea si el ce putea mai bine: dadea din maini.
Solon
M-am uitat la cursa dar cu volumul incet ca voiam sa dorm!
Cu cine a mai mancat ciorba Miki?
Sau a fost cu Max Mosley la bagaboante?
sb-55-dan
McLaren all the way!!!! rolleyes.gif wub.gif
Fisicooo
incredibila cursa facuta de Fisi cu o masina dezastru si-a ajuns coechipierul cu un tur si a obtinut in cursa un timp pe tur mai bun decat ambele Renault mai bun decat marele Alonso si penibilul Piquet retineti pe o masina Force India.Asta a fost prima palma data de Fisi lui Renault care l-au aruncat ca pe un gunoi si pt. ce i-au facut in cei 3 ani de cosmar in care a fost la Renault.
sorin_f39
Sa inceapa pariurile! Va reusi Ferrari primele puncte maine? biggrin.gif

Serios vorbind, daca nici maine ei nu vor reusi clasari in puncte, atunci va fi naspa rau. E foarte tarziu sa spuna ca din Europa, adica incepand cu Barcelona, va fi relansarea lor.

Forza FERRARI !!!
Arhimede
Miki nu se mai aude.Colegu lui vorbeste singur =))) si n-are nici un sens =)))
alex0507
In momentul asta miki alexandrescu asta vorbeste dar nu se aude si nici nu-si da seama radmasa.gif daca ar fi asa in fiecare cursa aplauze.gif

ahhh, si-a dat seama ca vorbeste singur si a rezolvat problema.... down.gif

Ferrari ce sa mai faca anu asta...toceste cauciucuri ca puncte pauza.
Tomcat
Grila de start;
1. Trulli
2. Glock
3. Vettel
4. Button
.
.
.
10 Kimi
Ferrari nu merge. Dupa a doua sesiune aveam sperante ca vor intra in primii 5.
Cred ca Vettel va fi iar pe podium.
sorin_f39
Au fost cateva momente cand vorbeau unul peste altul.
Imi pare rau ca si-a dat seama ca nu se mai aude. Pentru cateva momente, calificarile s-au vazut altfel.

Bravo Toyota.


Ferrari, din nou, down.gif
Solon
Sorine, nu te mai enerva! Usor usor se apropie de puncte!
Deci,maine cursa fara sonor!:)
Arhimede
http://www.topgear.ro/petitie.html
hellcat
Iar ti-ai furat-o Bonifaciule!!!...daca citesti pe-aici, sa stii ca invitatul celor de la Ferrari nu era Dave Richards, ci chiar Eric Clapton!!! radmasa.gif

Vizionare placuta tuturor!
sorin_f39
Aleluia, Ferrari a castigat 3 puncte!
Sezonul asta va fi deranj mare pentru Ferrari.

Iar Brawn ... sunt prea buni. Au o echipa care poate castiga ambele titluri. Ceea ce parea la inceput un simplu foc de paie se pare ca de fapt este o treaba foarte serioasa. Bravo lor!
Solon
Detalii tehnice: Cum se zice Bahrain sau Bahrein?
Si respectiv: Ce de stewardese!
Astia chiar sunt cretini!
E adevarat ca se si intrerupea transmisia dar uneori se auzea impecabil ce se transmitea pilotului, dar ei, nici vorba sa auda sau sa taca!
Tomcat
Animalul era fericit ca "de data viitoare este la fata locului sa dea detalii la cald".
Va dati seama citi bani cheltuie astia pe deplasarile lui, bani tot din banii platiti de noi pe abonamentele tv. Un mare animal!
alex0507
QUOTE(Solon @ 26 Apr 2009, 20:21)
Detalii tehnice: Cum se zice Bahrain sau Bahrein?
*



Si ce raspunde miki radmasa.gif "cu un h mai asa" nu s-a prins ca il intreba de a sau e laugh.gif , nu am reprodus cu acuratete raspunsul lui miki ptr ca nu-l mai retin exact dar s-a legat de H.
ssilviu
Am sesizat cu un prieten ieri un aspect: Porcul de Miki Mitoman Alexandrescu spune de fiecare dată că el nu aude transmisiile radio. DAR ieri, la un moment dat, la o transmisia din asta, care nu a avut prea multe elemente tehnice în ea, îl aud pe Miki spunându-i lui măscăriciul de Bonifaciu: "A zis blablabla, nu?". Iar Bonifaciu îl aproba. Al dracu telepat, cum a aflat ce a zis ăla în transmisia radio? E clar că omu e prea prost și nu are curaj să traducă ce zic ăia, dar acum a dovedit că mai e și un mare mincionos.
TMihai
Si cand ma gandesc ca o sa transmita informatii "la cald" din Barcelona wacko.gif Nu da vreo masina peste el pe acolo rugaciune.gif
Arhimede
Am inteles ca astia doi vin la pachet cu transmisia.Ca de-aia au fost si la pro cand era f1 la pro.
sorin_f39
Cel mai tare m-a uimit diferenta de timp dintre primii trei (Vettel , Massa la +0.140s , Alonso la +0.500s - sper sa nu fi gresit prea tare) si ceilalti, care, incepand cu locul 4 erau la peste 1s. Si asta in conditiile in care toti erau cu benzina putina.
Oare asta sa fie realitatea sau a fost doar o intamplare?

In rest, in afara de a cauta sa vad si timpii lui "Mas" si "Alo" , din obisnuinta, ma uitam si dupa "Msc".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.