Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia de viteze la 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
darryus
salut!sunt incepator,am carnet de 1 an si o luna,si mai sunt incepator si pe forumul asta.sper ca am respectat regulile.amprobleme cu cutia de viteze,cand bag din 1 in a doua,suna ca si cum nu as apasa ambreiajul si de cele mai multe ori nu vrea sa mai iasa din a doua decat dupa ce opresc masina sau opresc motorul.si tata pateste din cand in cand,ca si mine,si are carnet de 10 ani,nu e vorba de turatia motorului,ca schimb viteza la viteza nepotrivita.daca ma poate ajuta cineva.multumesc
omegabear
Salut. La mine exact asta si era - nu apasam ambreiajul. De fapt pedala era pana in fund dar cablul se tinea in cateva fire, asa ca desi il reglam (cu joc de 2-3 mm), intr-o jumatate de ora firele se intindeau si de fapt nu mai debreia. Apoi pentru urmatorul drum iar il reglam... si tot asa... pana s-a rupt cablul... si-atunci m-am prins de ce caraia de mama focului cand bagam a doua cu pedala de ambreiaj pana-n fund, totusi. Verifica cablul de ambreiaj sa nu aibe mai mult de 3 mm cursa libera.
OAP
Nu trebuie sa schimbi cutia...dar daca reglat cablul poti face singur, pentru interventie in cutie cere ajutorul cuiva care se pricepe, asta daca nu ai facut niciodata sau daca nu ai curajul de a face interventia singur
tgg2k
desi nu prea cred, poti verifica si patina, sa nu cumva s-o fi pierdut (poate e foarte uzata) si in loc de a 2-a sa bagi in marsarier... incearca cu cablul de ambreiaj si hai cu rezultate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.