Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: n-am frane bune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
oviss2006
am schimbat cilindrii pe spate, am aerisit bine instalatia, am reglat frana de mana(la 7 dinti a prins), dar tre sa apas pedala ca nebunul ca sa prinda. imi prinde frana daca dau mai multe pedale la fel ca la prima deci nu am aer pe instalatie. imi prinde repede nu se duce mult catre podea. daca vreau sa franez brusc, dupa ce ca apas ca tampitul fata nu se blocheaza decat pe nisip, pe asfalt nu vrea decat spatele. am verificat placute fata si au cam 1cm grosime, oare sunt bune?
eellaa
Unele noi au cam 14mm iar minimul admis parca era de 7mm iar grosimea discului de nou parca e 10mm si min trebuie sa fie de 9mm(da stai linistit ca eu am avut unu de 5mm si am mers cam 2 ani fara probleme)
B31AYZ
Salut ,

Daca ai pedala tare dupa ce faci pedale si nu ai scurgeri , ai aer pe instalatie . Verifica si repartotorul . Asa am patit si eu . Dar tinea cand era tare (cel putin asa mise parea) .Treaba-i simpla(dar de munca) , trebuie sa verifici tot , pompa , garnituri , repartitor .

Bafta !
oviss2006
QUOTE(B31AYZ @ 12 Jan 2007, 20:04)
Salut ,

Daca ai pedala tare dupa ce faci pedale si nu ai scurgeri , ai aer pe instalatie . Verifica si repartotorul . Asa am patit si eu . Dar tinea cand era tare (cel putin asa mise parea) .Treaba-i simpla(dar de munca) , trebuie sa verifici tot , pompa , garnituri , repartitor .

Bafta !
*


de la prima pedala am frana tare ceci aer pe instalatie nu am sigur ca stiu cum e. deci oricate pedale as da toate sunt egale
vali vtk
Daca ai relantiul instabil ,atunci ai probleme la servofrana :membrana sparta sau supapa stricata si de acea ai senzatia de pedala tare.Poti sa verifice daca sunt probleme la servofrana prin strangularea furtunului care duce la servo si daca ce observa o ridicare in ture a motorului, atunci ai probleme SI la servo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.