Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care este cel mai bun ulei pentru 1.5dCi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
god
Pana acum am folosit Elf TurboDiesel 10W40 dar la ultima revizie pe care am facut-o saptamana trecuta (40.000 km) am pus Castrol Magnatec Diesel 10W40.
As putea sa spun cam acelasi lucru ca si colegul logan1.5dci si anume faptul ca motorul suna ceva mai rotund.
sacallul
Si eu am trecut pe Castrol, si e diferenta majora. Motorul suna mult mai bine, iar atunci cand il opresc, nu se mai simte acea smucitura, de zici ca se rupe motorul, iar in mers fluiera.
motanel pufos
Stiti de unde as putea gasi in Bucuresti la pret ok Castrol Edge TurboDiesel 5W40?
Trebuie sa fac si eu a 4 revizie.
dl_dr25
eu ultimul bidon din tirg vitan l am luat
SebastianLEGALRACING
elful pentru renault e sfant daca luati in considerare tipul nominalizat de producator

Am avut un Renault Megane 1,9tdi si schimbam elful de td la 7500km, folosesc acest ulei si pe un motor similar acum pe un Trafic de 1,9 si lafel sunt f multumit .
Nu se consuma nu da fum de ulei ...
Am incercat cu meganul si alt ulei dar tot timpul a fost mai bun ELF desi cineva spune ca s-a schimbat sunetul cu Castrol.
Lafel a fost si la mine a folosit RS10W60 si suna mai linistit dar la intervalul intre schimburi se consuma putin din el.
dl_dr25
referitor la castrol suna mai bine cind il schimbi, dar cind se apropie de 8-9mii devine mai zgomotos decit elf (5w40edge castrol si elf 10w40 turbo diesel)
poe
La prima revizie de 10000 km mi-au pus ulei Texaco 10W40 Diesel, eu pot trece acum pe un ulei 5W40?
cris06
Merge. Iti recomand sa ramai pe full sintetic, 5W40. Bineanteles, sa se impace motorul cu el.
pyngi
Cand schimbi uleiul se aude altfel chiar daca pui acelasi ulei. Fiecare cu banii si cu masina lui, dar eu mai bine schimb Elf-ul la 7500 km decat sa merg 15.000 cu Castrol. Oare care metoda protejeaza mai bine motorul? Si la pret esti tot pe acolo.
dl_dr25
dar daca pui 5w40 edge si schimbi la 10mii si filtrul de aer la 5mii este mai bine pt motor ca pt bani sigur nu este bine???
fixxxer
Intre a face 2 schimburi de elf si a merge 15 000 cu un edge as alege 2 schimburi de elf. Poate sa fie castrol peste elf dar nu cred ca il umileste atat de tare. Pentru calitatea motorinei din ro si pentru faptul ca uleiul trebuie sa preia si o parte din ce rezulta in urma combustiei eu cred ca un schimb de ulei la 7500 face mai bine motorului decat un 15000 cu un ulei premium.
dieselfun
QUOTE(motanel pufos @ 2 Jun 2009, 09:08)
Stiti de unde as putea gasi in Bucuresti la pret ok Castrol Edge TurboDiesel 5W40?
Trebuie sa fac si eu a 4 revizie.
*


Vezi ca ala e pentru injectoare pd, nu tot ce e scump este si bun! peacefingers.gif
DMP
E facut special pentru pd-uri (VW 505.01) dar merge folosit si in celelalte diesel-uri atat de la VW cat si de la restul.
5w40 de la Castrol care nu e special pentru pd si nu merge in pd e Magnatecul.
vet
Dacia Oil. 60 Ron/ schimb...si-l tin maxim 5000 km.
bgdrenault
Pana la urma pentru 1.5 dci 85 CP este bun Aral High Tronic 5W40??? Am fost foarte multumit de acest ulei pana acum pentru benzinar.
sogard72
salut ! 10 k dacia oil,20k si 30k total quartz 5w40 . multumit !
poe
Intreb si eu cum ai putea sa fii sau nu multumit de un ulei? Dupa zgomotul motorului sau dupa ce? Asta e frectie la picior de lemn. O sa-ti dai seama de cum a fost uleiul in timp dupa vreo 80000 km sau daca vei fi vreodata nevoit sa desfaci motorul sa vezi ce e in el. Mie cei de la Dacia mi-au zis ca la dci se pune 10W40, mie mi-e greu sa cred asa ceva, dar daca de-asta mi-au pus la prima revizie, cu de-asta am mers si eu mai departe, mi-au mai zis ca nu conteaza marca ca toate sunt la fel smile.gif. Eu de exemplu mi-am pus ulei GM 10W40, ca-l aveam de la cineva. De exemplu am un ford la care am 170000 km facuti de mine de la zero, si am folosti preponderent Mobil 10W40, cand am schimbat distributia la 120000 km s-a demontat capacul de la axele cu came, vreau sa zic ca nu mi-a venit sa cred ce curat era, si axele cu came nu prezentau nici un fel de zgarieturi.
kataRFG
adevarat graiesti @fixxxer . la praful si carburantul din romania.
mai conteaza si detergentii din ulei!
pyngi
Apropo de cat era de curat respectivul motor cu Mobil la 120.000... eu am avut aceasta "revelatie" la fostul Matiz din dotare dar la vreo 180.000 km timp in care 30.000 cat a fost in garantie a papat ulei Daewoo, iar dupa aceea restul de km vreo 150.000 exclusiv uleiul in acele bidoane galbene de la Petrom. Guess what? Daca ma luam dupa eticheta si puneam ulei de vreo 50 de RON litrul in buburuza cu ce era mai bine? Parerea mea e ca poti sa pui de care poftesti cu conditia sa-l schimbi la timp.
tribunul
Pe langa
... moneda romaneasca este LEUL, pe foarte multi ii aud folosind RON, de unde si pana unde, e mai cul sa zici ron in loc de leu?
pyngi
@ tribunul:Ai tu dreptate, dar ia vezi in cate magazine este afisat pretul in lei....
Si mai uita-te putin si pe: http://www.bnr.ro/Informatii-financiare-3214.aspx si arata-mi cuvantul Leu.
Scuze pentru ca n-am fost destul de "cul" sa rezist tentatiei de a posta acest rapsuns.
Si apropos tu cum faci sa auzi pe unii de pe forum? Ca restul citim.
decrvl
Salutare!Am o intrebare:daca uleiul este 5w40 sintetic mai conteaza prea mult daca pe el scrie sau nu ca este pentru diesel desi in norma API este specificat ca este si CF?
De ce intreb pentru ca am fost la show room AMG si am intrebat ce imi recomanda 5w40 pentru diesel.Doar pe elf scria ca este pentru diesel iar cele doua mobil 1 nu aveau specificatia(mi sa spus ca merge ca unii producatori scriu altii nu).Deci trebuie sau nu sa scrie ca este pentru diesel daca este full sintetic?
DMP
Nu conteaza daca scrie sau nu ca e pentru diesel in denumirea uleiului.
Important e sa aiba clasificari pentru diesel in normele ACEA si/sau API.
einstein1984
Daca e marcat cu norma CF, e foarte bun si pentru dieselul tau.
decrvl
Multumesc pentru raspuns!
concurent
QUOTE(god @ 1 Apr 2009, 20:06)
Pana acum am folosit Elf TurboDiesel 10W40 dar la ultima revizie pe care am facut-o saptamana trecuta (40.000 km) am pus Castrol Magnatec Diesel 10W40.
As putea sa spun cam acelasi lucru ca si colegul logan1.5dci si anume faptul ca motorul suna ceva mai rotund.
*



Poti sa ne spui parerea si dupa schimbul de CAstrol pentru ca fiecare schimb de ulei aduce o schimbare pana cand se "uzeaza", chiar daca este mereu aceeasi marca

QUOTE(sacallul @ 6 Apr 2009, 06:50)
Si eu am trecut pe Castrol, si e diferenta majora. Motorul suna mult mai bine, iar atunci cand il opresc, nu se mai simte acea smucitura, de zici ca se rupe motorul, iar in mers fluiera.
*



cred ca e tradiv ... acea smucitura poate fii de la tamponul de sub motor ...
si a mea face asa dar rar, iar uleiul este mereu acelasi, Elf TD 10w40

QUOTE(SebastianLEGALRACING @ 5 Jun 2009, 11:30)
Am avut un Renault Megane 1,9tdi si schimbam elful de td la 7500km, folosesc
*



eu fac schimbul la fiecare 10 mii km (ulei + filtru, filtru aer).
tu dece-l faci la 7500 km, asa doresti sau ai informatii tehnice? (intreb fara ton ironic sau altceva asemanator). thx!

mariso1980
Mai multe despre uleiuri , aici :

[COLOR=blue]http://www.xoil.ro/lubrifianti/tribologie/
6000rpm
Ce parere aveti de uleiurile de la Divinol?
http://www.divinol.com.ro/autoturisme.php
Eu sunt patit cu uleiurile astea cumparate "de pe marginea santului"
La asta stiu 100% ca este fabricat in Germania si mi-l aduce cineva de incredere.
Din cate stiu se foloseste in cursele auto smile.gif
Masina este un Logan DCI 70 CP
einstein1984
Nu mai bine iti aduce niste castrol nemtesc? Sau alea facute pe marginea santului nemtesc sunt mai bune decat alea facute pe marginea santului romanesc?
6000rpm
Nu ati auzit de Divinol, asa-i?
Dar de Motul ce spuneti?
DMP
De Divinol a mai auzit lumea dar nu cred ca au folosit multi ulei de la Divinol.
A fost la vanzare prin Cora insa nu cred ca a avut succes si nu am mai vazut de ceva timp. Parca am vazut si prin targul din Vitan.
Despre Motul gasesti ceva informatii pe forum. Din ce am citit eu, aproape toate impresiile sunt pozitive.
Problema la Motul este pretul ridicat.
G.R
Divinol este folosit de MAN la primul plin, service-ul de marca foloseste la fel Divinol
Motul este folosit de Subaru.
In final toate sunt bune, specificatia este cea mai importanta. De multe ori doar ambalajul difera, robinetul din care curge uleiul este acelasi, iar cel care are cheltuieli mai mari de marketing, normal ca vinde si mai scump.
Castrol facut in Ungaria la MOL sau Elf facut la Brasov de Lubrifin... Care o fi mai bun? Se va discuta multa vreme despre asta. La urma urmei daca-ti permite buzunarul vei cumpara ce-i mai scump. Si cu cat e mai scump uleiul, cu atat doarme omul mai linistit. Si bine zicea cineva mai sus, ulei mai ieftin schimbat cum scrie la carte este mai avantajos decat ulei scump schimbat prea tarziu ca doar a fost scump, pai sa mai mearga!
6000rpm
Asa este G.R. ai dreptate. Avand in vedere ca in ultimul an am facut doar 6000 km...
Momentam are in ea Mobil 1 si nu am fost probleme, dar cred ca-i usor expirat.
Nu vreau sa ma fac de ras, nu sunt cunoscator dar mi-a spus un nene sa miros uleiul. Cand va mirosi a ars trebuie schimbat. Asa o fi?
(asta miroase)
G.R
Nu-l mirosi, ca-ti murdaresti nasul si se ia greu. smile.gif)) Daca trece anul se recomanda schimbarea uleiului indiferent de nr. de kilometri. Dar daca folosesti masina pe trasee lungi, merge pana la max. 2 ani. Pe trasee scurte se formeaza mai mult condens in motor. Eu am patit ca apa de condens sa inghete in conducta de gaze de carter si a infundat conducta. Asta la -15 grade, drumuri de cate 4 km, stationare 8-10 ore, dupa care iar 4 km. A puscat simeringul de palier saracul. Era Oltcit cu racire cu aer. Deci apa nu din sistemul de racire a intrat in motor, ci din condens.
6000rpm
Da, am auzit de chestia asta despre condens!
Acesti km i-am facut in Bucuresti, si asta spune totul! (mai rar drumuri pe afara)
vet
in 2 ani i-am schimbat uleiul de 10 ori. 1X mobil nu mai stiu de care, 1XDacia oil (dar l-am tinut doar ~6.000km desi nu am fost nemultumit de el) 7Xcastrol magnatec 10W40. Astazi i-am bagat Elf 5W40. Parca motorul este ceva mai silentios (nu mai rontaia asa tare).
DMP
Am vazut ca Renault a scos niste standarde (norme) pe care trebuie sa le indeplineasca uleiurile pentru a putea fi folosite in motoarele lor.
Pentru dieseluri fara filtru de particule uleiul trebuie sa satisfaca standardul RN0710.
Asa ca uleiul folosit ar trebui in primul rand sa aiba norma RN0710.
6000rpm
Si unde gasim aceste norme?
Sunt trecute in cartea de intretinere?
einstein1984
Sunt trecute pe eticheta uleiul ELF care respecta normele alea.
DMP
Pe langa eticheta uleiului mai pot fi gasite si in fisele tehnice.

Din ce am gasit pana acum in fisele tehnice, uleiuri cu norma RN0710 ar fi urmatoarele:
ELF Evolution SXR 5w40
Valvoline Synpower 5w40
Castrol Edge Turbo Diesel 5w40
Motul 8100 X-clean 5w40
Fuchs Titan Supersyn RN 5w40

Cu siguranta mai sunt si altele care indeplinesc RN0710 insa, probabil, nu au fisele actualizate sau nu am gasit informatii pana acum.

La Elf mai sunt si alte uleiuri care apar pe site-ul ELF ca merg in dieseluri fara filtru de particule (Excellium NF 5w40, Competition ST 10w40, Turbo Diesel 10w40) insa in fisele lor tehnice nu apare specificat ca indeplinesc norma RN0710. Posibil ca fisele sa nu fie actualizate.
G.R
Normele Renault se referă pentru motoarele mult mai moderne decât motoarele Loganelor noastre. Așa că... Nu am văyut în nici o carte Logan că s-ar specifica vreo normă Renault RN 0710 sau alta.
iulic'
Uleiul Valvoline durablend cum vi se pare, ce stiti de el. Este in Auchan la oferta 5 litri 89 de lei. Nu scrie ca-i special pentru diesel este 10w40 si are si norme pt diesel ACEA B3 si API CF. Tot acolo am vazut si setul de filtre de la romcarbon( aer, ulei si polen) la vreo 60 de lei.
Ce parere aveti se merita?
GIC
QUOTE(6000rpm @ 6 Jan 2010, 10:58)
Si unde gasim aceste norme?
Sunt trecute in cartea de intretinere?
*


tdan08
ce recomandari!! ohmy.gif se pare ca cei de la dacia nu sufera de modestie. performante "exceptionale", "foarte bune" icon_mrgreen.gif . nici cei de la mobil1 nu folosesc astfel de cuvinte. cred ca am sa renunt la mobil1 si revin la dacia oil radmasa.gif acolo sunt recomandari pt motoarele pe benzina. pt cele pe motorina unde sunt? ca pana la urma topicul asta este pt dci.
DMP
Cred ca GIC a pozat un Manual anterior lansarii diesel-ului. wink.gif

@iulic': exista Valvoline Durablend Diesel atat la 10w40 cat si la 5w40. Ambele sunt semisintetice.
einstein1984
Dacia presupune ca uleiul il schimbi in service, deci recomandarile sunt intr-o nota tehnica difuzata in service, nu in manualul de utilizare.
YRX
De ce va uitati voi numai pe coperta aia?
Mai prin caietul de intretinere este un grafic cu vascozitati de ulei, temperaturi si alte informatii. Aia este de fapt recomandarea producatorului. S-a mai discutat odata de lucrul asta pe topicul de uleiuri pentru benzina.
DMP
In lista uleiurilor care au norma RN0710 se mai poate adauga si LIQUI MOLY Leichtlauf High Tech 5W-40.
Are si norma RN0700.
Georgianx
Salut!

Am un 1.5 dci; de cand l-am achizitionat am mers cu Dacia Oil, am 49 000 km; am facut schimburile din 10k in 10k km; motorul functioneaza destul de bine (zic eu), doar ca de pe la 20 000 km au aparut tot felul de zgomote p-acolo; am fost in service si mi sa spus ca este zgomotul normal de functionare a unui motor diesel euro 4 ..... au scos ei niste fise in care spuneau ca nu este nici o problema .... dar nu asta este important.

Vreau sa trec pe un alt ulei; dupa ce m-am scremut mult timp am ajuns la concluzia ca vreau un 5w50 syntetic ....... dar ce marca? (nu ma intereseaza pretul)

Castrol 5w50?
Elf 5w50?
Mobil1 5W50 ?

Din astea 3 marci, voi ce ati pune in masina voastra?

Multumesc!


cosmin_h82
eu as opta pt un Mobil1 5W50, dar la fel de bun ar fi si un Mobil1 5W40.
Cosmin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.