Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Hannddy
@klaus
help.......... noi ne batem capul aici cu gaura in prag cam degeaba....
am dori o varinata mai "specializata"..tu ce zici.. e ok sau nu sa punem autofiletantul ala in prag....??
ICET

Dar cei care nu sunt din Timisoara,unde gasesc aparatorile astea?
Alinu'
daca e cineva din suceava care a gasit aparatori fata/spate in zona si e multumit de ele rog sa-mi trimita un PM cu detaliile.

la dealer nu aveau decat aparatori spate sad.gif
lau_swat
Voi faceti cum credeti ca e bine, v-am zis solutia mea care la mine a mers,sunt multumit... Totusi, nu e recomandat de dat gauri in tabla...

In plus, am mai facut rost de 2 braduti pentru orificiile neacoperite de la plasticul aripii, se afla deasupra celor despre care ziceti voi...
Hannddy
si de unde ai gacut rost de braduti???
dexter1973
QUOTE(Alinu' @ 28 Feb 2006, 09:20)
daca e cineva din suceava care a gasit aparatori fata/spate in zona si e multumit de ele rog sa-mi trimita un PM cu detaliile.

la dealer nu aveau decat aparatori spate sad.gif
*



Man... eu am luat aparatori de la Moto-Velo din Suceava (cred ca stii unde e) ... universale si le-am montat singur...
Trebe sa scoti cite o roata ca sa le montezi... si is bune..
Le am de anu trecut din vara... vad ca tin bine..
lau_swat
QUOTE(Hannddy @ 28 Feb 2006, 16:09)
si de unde ai gacut rost de braduti???
*


Pe strada Mircea cel Batran este un magazin de Piese Auto, acolo am gasit, nu sunt special de Logan dar se potrivesc perfect, eventual mai incearca pe strada Miresei, poate au primit, cand am fost la ei mi-au zis ca ar trebui sa primeasca...

Bafta!!!
Alinu'
QUOTE(dexter1973 @ 28 Feb 2006, 17:31)
Man... eu am luat aparatori de la Moto-Velo din Suceava (cred ca stii unde e) ... universale si le-am montat singur...
Trebe sa scoti cite o roata ca sa le montezi... si is bune..
Le am de anu trecut din vara... vad ca tin bine..
*



mersic de info, azi ma duc peste ei
Hannddy
@lau_swat
TX!!!!!
Pe Miresei la Autoeuropa?
Smeagol
@Hannddy:

Pai la Autoeuropa sau peste drum (pe langa intersesctia minune din Torontalului) la Auto Ovarom.
Think4Me
Am in plan sa-mi cumpar si sa-mi montez aceste aparatori de noroi.....am sunat la dealer si am intrebat daca are asa ceva pe stoc....dar surpriza....mi-au raspuns ca au dar mi-au spus sa nu-mi montez asa ceva pentru ca sunt inutile si este doar o "chestie" de design.....
Sincer am fost foarte surprins de aceste "indicatii"........OARE ASA ESTE??? Chiar sunt inutile aceste aparatori de noroi?????
DFA
QUOTE(Think4Me @ 1 Mar 2006, 16:00)
.......Chiar sunt inutile aceste aparatori de noroi?????
*


Dacă sunt cele scurte, efectul de "apărare" e minor.
Dar dacă sunt cele (mai) lungi atunci într-adevăr vor diminua considerabil cantitatea de mizerie care ajunge pe mașină și pe parbrizul celor din spate...
Hannddy
Cum arata bradutii aia????? le zice oficial clipsuri de masca???? io am fost sa cumpar..dar nu prea stiu ce smile.gif
are cineva o poaza sau o descriere mai amanuntita? TX
lau_swat
QUOTE(Think4Me @ 1 Mar 2006, 15:00)
Am in plan sa-mi cumpar si sa-mi montez aceste aparatori de noroi.....am sunat la dealer si am intrebat daca are asa ceva pe stoc....dar surpriza....mi-au raspuns ca au dar mi-au spus sa nu-mi montez asa ceva pentru ca sunt inutile si este doar o "chestie" de design.....
Sincer am fost foarte surprins de aceste "indicatii"........OARE ASA ESTE??? Chiar sunt inutile aceste aparatori de noroi?????
*


Sincer, eu sunt multumit de ele atat ca design cat si ca protectie impotriva mizeriei..., am aparatori "lungi"
Think4Me
Se poate pune o poza cu aceste aparatori "mai" lungi?????? Cei de la reprezentanta mi-au spus ca nu exista aparatori lungi sau scurte.....ele sunt la fel blink.gif nu stiu ce a vrut sa spuna la faza asta.....
Smeagol
Aparatorile de aici sunt mai lungi decat ce aveam inainte.

Am avut model de plastic pe spate, destul de scurte, cam trei sferturi din ceea ce am acum (si se vede si in poze).

Nu stiu daca asta le califica la statutul de "lungi".
Think4Me
ok!
M-am lamurit...dar de unde pot achizitiona aceste aparatori mai lungi????
Smeagol
@Think4Me

Aparatori noroi, de la Mircea

Este discutia ta cu Mircea.

In Bucuresti, cred ca ai mai multe sanse in Vitan. Sunt o droaie de co-forumisti bucuresteni care au modele asemanatoare.
lau_swat
Mare bulan mare, azi dimineata mi s-a crapat aparatoarea de noroi de sub aripa... cea de plastic, a ramas zapada de aseara intre anvelopa si plastic + inghetul de azi-noapte din Timisoara = combinatia perfecta sa-mi crape aia, am reusit sa gasesc la 85 lei alta si am montat-o la Auto Europa... Noroc ca ma stiu baietii... Deci atentie la gheata ca mie mi-a venit sa urlu dimineata de nervi...
GoGu
Aparatori noroi spate Logan, sunt facute dintr-un plastic nu foarte rigid (imi aminteste de aparatorile de pe DSN care au tinut remarcabil) = 20 ron perechea (include suruburi si instructiuni), magazin Bras, Iasi
adi37adi
aparatori noroi Logan: Str muntii Carpati, al doilea magazin pe stg. 700 000 set complet. In spatele pietei Rahova
adi37adi
in spate la piata rahova: str muntii carpati, al 2 leamagazin de piese auto pe stg. 700 000 setul complet.
IRONICK
QUOTE(adi37adi @ 25 Mar 2006, 14:56)
aparatori noroi Logan: Str muntii Carpati, al doilea magazin pe stg. 700 000 set complet. In spatele pietei Rahova
*

Poze ? Ce model ? Scurte ? Lungi ? Cauciuc moale sau tare ?
liviu_canja
Din Vitan mi-am cumparat setul cu 380.000 lei (fata+spate). Complicat e in spate ca trebuie sa dai jos rotile...
daciafan
cam mari diferentele astea de pret...700 - 380 mii hmm sad.gif
IRONICK
Mi-am luat si eu din Vitan la 350.000 lei set fata-spate. Sunt scurte si nu sunt chiar asa de rigite. ( suruburi autofiletante si cele de plastic incluse)
voicamic
In vara trecuta, cele poloneze din cauciuc m-au costat 450.000 in targ la Vitan (200.000 perechea fata, 250.000 perechea spate- mai lungi un pic). Le-am montat singur - necesita un pic de prelucrare (niste clinuri de decupat pe interior, ca sa se muleze mai bine pe curbura spoilerelor, respectiv pragurilor + realizarea gaurilor de prindere corect pozitionate, ca nu au).
Ale lui Smeagol sunt OK din punctul asta de vedere, nu mai au nevoie de asa ceva.
As observa totusi ca prinderea inferioara cu autofiletant in prag la sortul fata pare deja inutila - sortul are oricum 3 puncte de prindere si fara el, ceea ce e suficient.
liviu_canja
La astea de acum din Vitan nu mai faci nimic, doar le montezi...
voicamic
QUOTE(liviu_canja @ 26 Mar 2006, 19:49)
La astea de acum din Vitan nu mai faci nimic, doar le montezi...
*



Deh, i-a venit cuiva mintea la cap la spartu' targului cu sorturile astea noi, doar ca sa ne faca sange rau noua, celor care ne-am ostenit cu ce se gasea anu' trecut pe piata... Dar oricum e bine ca nu se mai chinuie si altii.
daciafan
aparatorile astea(minune) de noroi despre care tot ziceti ca se potrivesc perfect lipsesc cu desavarsire de pe piata...eu sunt din carei...le-am cauta loco respectiv in satu mare si oradea inclusiv la dealeri si nici macar nu s-a auzit de ele asa ca spuneti-mi si mie unde se gasesc
merci excl.gif
DFA
Idem și prin zona Buzăului, nu sunt decât din alea de 25 RON perechea (față, respectiv spate), scurte și semirigide. Pe ele este imprimat un număr de telefon cu prefix de Argeș.
< Aiwa >
La fel si in Baia Mare, inca nu s-au auzit de ele, am intrebat si la dealerul local si la magazinele de piese auto din oras care aduc piese de la pitesti...nimic
GoGu
Au aparut in Iasi, la Bras si aparatorile noroi fata, completare la cele spate (speciale pt logan). Pret = 22 ron.
Think4Me
QUOTE(GoGu @ 3 Apr 2006, 22:41)
Au aparut in Iasi, la Bras si aparatorile noroi fata, completare la cele spate (speciale pt logan). Pret = 22 ron.
*



Aceste aparatori le-am cumparat si eu si sunt foarte multumit de ele...sunt dintr-un cauciuc moale si sunt f. utile numai ca aceste aparatori sunt de marime medie(nici scurte - nici lungi) deci d.p.d.v. al meu se merita aceasta investitie si pretul este f. bun
SJ-70-SSS
La Zalau nu au aparut. Stie cineva din zona unde gasesc cel mai aproape.
IRONICK
Au inceput sa se gaseasca si la dealeri aparatorile astea noi de noroi. Dar de la 350.000Lei ( luate din Vitan ), pana la 580.000Lei mai este ceva drum. ( Eu vb. de alea cu suruburi incluse )
alex4257
QUOTE(IRONICK @ 12 Apr 2006, 10:45)
Au inceput sa se gaseasca si la dealeri aparatorile astea noi de noroi. Dar de la 350.000Lei ( luate din Vitan ), pana la 580.000Lei mai este ceva drum. ( Eu vb. de alea cu suruburi incluse )
*


sunt 2 tipuri de plastic( care nu sunt bune de nimic treci peste o groapa si le-ai rupt,bani aruncati) de cauciuc( sunt ceva mai bune ,dar nu au nici o intrebuintare ,pe spate spoilerul este din plastic iar pe fata chiar daca pui tot arunca noroiul) nici macar nu arata bine
AMZ
36 lei in Vitan, super bune si vin perfect, la solenza tin minte ca trebuiau decupate si se potriveau numai pe spate.
LUYgescu
am intrebat sambata la dealer(ipso ploiesti), care este pretul aparatorilor de noroi pentru logan....aveau doar pentru spate, pret 900000...mi se pare exagerat de mult mai ales ca le-am si vazut acolo...sunt dintr-un material semiflexibil si nu sunt deloc lungi....

numai de bine...
AMZ
astea sunt aparatorile din Vitan, cele cu kiplinguri si dibluri incluse!
IRONICK
AMZ, ai desfacut surubul de prindere de la aripa fata ?
AMZ
da, se scoate f.f. usor!
IRONICK
Ai dat si tu cu ceva pe acolo sa nu rugineasca ?
AMZ
cu niscaiva vaselina din aia spray, acum si cu tine, ce o tin o viata, in 2-3 ani alta, max.40000 km va sta la mine!
valiaviator
Am cumparat astazi "Aparatori noroi Logan"(conform etichetei) de la Auto Marcus din Pantelimon. Pretul:58RON toate patru. Inca nu le-am montat. Voi reveni si cu foto.
GoGu
Exact ca ale lui AMZ am si eu, 20 ron pt. spate si 22 ron pt. fata (toate accesoriile incluse). Cele din spate sunt un pic scurte, tot stropesc spoilerul dar oricum, e mai bine.
bassfreak
Am cumparat si montat si eu identice cu cele prezentate in poze de AMZ, din Vitan, cu 18 RON cele pe fata.

Nu am desfacut surubul care tine aripa, am considerat ca stau destul de bine si fara surubul ala. La mine peste si in jurul surubului care tine aripa este destul.. silicon dinala din fabrica si este vopsit peste deci n-am vrut sa stric lucrarea..

Vin bine, sunt ceva mai scurte comparativ cu cele poloneze din cauciuc si nu sunt rigide, sunt dintr-un plastic destul de flexibil.
Oxygen
am luat azi din Vitan aparatori exact ca ale lui AMZ cu 35 lei.Iti da tot ce iti trebuie ca sa le montezi inclusiv un scurt bilet cu intructiuni, se monteaza foarte usor:
-pe fata se desface surubul de la aripa, se inlocuieste un diblu si se adauga inca un diblu de la aparatoare.
-pe spate e un fic mai dificil, se da roata jos se desface surubul ce prinde spoilerul cu aparatoarea noroi si se prinde in 2 sau 3 holdsuruburi (acum cum vreti fiecare, mie mi-au fost suficiente 2).Daca aveti o bormasina cu acumulatori va fi foarte simplu biggrin.gif
Octav
Super misto! Niste aparatori de noroi care ar fi trebuit sa apara mai demult! In orice caz , sunt cele mai bune de pe piata la ora actuala.....
IRONICK
QUOTE(Oxygen @ 20 Apr 2006, 19:52)
[...]-pe spate e un fic mai dificil, se da roata jos se desface surubul ce prinde spoilerul cu aparatoarea noroi si se prinde in 2 sau 3 holdsuruburi (acum cum vreti fiecare, mie mi-au fost suficiente 2).Daca  aveti o bormasina cu acumulatori va fi foarte simplu
*
Eu le-am montat pe spate fara sa dau roata jos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.