Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
vsebas
Apropo de pro si contra aparatori, pe mine acest post m-a determinat sa caut si sa le montez.

post #306 / pg.11
QUOTE(BAC @ 4 May 2006, 23:39)
Iata un motiv pt care sa va puneti aparatoare de noroi. In poza este o Octavia la care acesta operatie s-a efectuat tardiv. Dupa cativa ani si aproape 200k km, pragurile 100% vor fi julite.
*

marksman
Spuneti-mi va rog si mie cum sunt protectiile alea de plastic pentru aripi. Protejeaza doar
marginea aripii sau se intind si in interior, formand o "oala" peste roata?
Puneti si poza va rog, daca se poate.
Multam fain.
adiya
Doar ce se vede la exterior
Adi_Mircea
Asa arata protectiile cu aparatori de noroi montate.
semaka77
functionale si arata si bine. pret?
UVN
QUOTE(Adi_Mircea @ 7 Jun 2006, 10:57)
Asa arata protectiile cu aparatori de noroi montate.
*



Nu stii daca in Mehala au si aparatori si protectii aripi pentru Solenza ?????
klaus
Cum arata schematic ornamentele
Ci_co
QUOTE(klaus @ 7 Jun 2006, 21:34)
Cum arata schematic ornamentele
*




exista rame dalea de plastic si pentru spate ??? sau ce sunt alea pe spate ???
milgn
ce model de aparatori noroi este acesta ca se imbina perfect cu protectiile?observ ca cea din spate vine fix pana la partea neagra din bara.
nu de alta dar daca o sa imi pun protectii mi-as schimba si aparatorile.trebuie date alte gauri banuiesc.a mai facut cineva asta?e vreo problema daca raman cu mai multe gauri? biggrin.gif
multumesc
IRONICK
Gaurie sunt deja date. Baga un ochi si o sa vezi . .
Adi_Mircea
Pe fata sunt facute gauri iar pe spate protectiile au alt sistem de prindere.
hash
Se pot procura de la dealer atat ornamentele cat si aparatorile ? Stie cineva codul lor ?
Adi_Mircea
Inca nu sunt de vanzare.Intai o sa apara aparatorile si dupa aia protectiile.
milgn
cand mi-am pus eu aparatori acum un an si ,nenea ala s-a jucat cu o bormasina inainte...
milgn
QUOTE(hash @ 7 Jun 2006, 13:39)
Se pot procura de la dealer atat ornamentele cat si aparatorile ? Stie cineva codul lor ?
*


pentru aparatori baga ochiu aici,mai pe la sfarsit...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...92&#entry594292
or fi la fel cu cele din poza?
ornamente sau protectii n-am vazut in lista.
klaus
mai, sunteti de coma...
Intreb si eu, topicul http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37159&hl= l-a vazut cineva, sau e degeaba?
Ca sa stiu daca-l inchid sau il sterg...
daciafan
QUOTE(Adi_Mircea @ 7 Jun 2006, 13:11)
Pe fata sunt facute gauri iar pe spate protectiile au alt sistem de prindere.
*


cand imi trimiti si mie un set de protectii pt aripi, hai ca gasesti tu ceva in ce sa le ambalezi...te rog excl.gif
daciafan
in sfarsit aparatorile de noroi se gasesc si pe siteul oficial dacia.ro excl.gif
tcapote
QUOTE(hash @ 7 Jun 2006, 13:39)
Se pot procura de la dealer atat ornamentele cat si aparatorile ? Stie cineva codul lor ?
*




coduri pentru comanda aparatori noroi Logan (coduri schimbate) citez exact ce scrie pe eticheta lor albastra:

aparatori noroi fata (set) 6001 998 163 (56.50 ron)
aparatori noroi spate (set) 6001 998 164 (53.00 ron)
cumparate azi de la dealer - proaspat aduse de la Pitesti.

sunt cele inalte ce se potrivesc perfect cu bentitele (arcurile de plastic cu lipici autocolant pe conturul decupeului roata la aripile fata).
ergo
Buna seara !
Va rog sa imi dati si mie un sfat. Am un Loganas de o saptamina si astazi am cumparat aparatori de noroi numai pentru fata deocamdata, din plastic, 27 RON perechea. Am citit instructiunile de pe biletelul insotitor, care spun asa: 1. desfaceti surubul metalic care prinde aripa de prag; etc, urmatorii pasi sunt simpli, adica prinderea aparatoarei cu diblurile de plastic in gaurile existente...Este drept ca pina m-am apucat sa le montez se intunecase deja, dar am zis ca ma descurc...se pare ca nu...Este vorba despre surubul metalic de mai sus, care mie (la lanterna si pipaire !) mi se pare a fi...nituit ! blink.gif Aparatoarea este de Logan, se "pupa" perfect dupa cum scrie in intructiuni. Cum e cu surubul ala ? Multumesc !
hash
Nu e nituit. Este un surub hexagonal cu cap de 10 (parca), imbracat in mastic. Va trebui pe lumina sa desfaci masticul ala.

Aparatorile de la Dacia nu presupun desfacerea acelui surub , asa ca ce ai luat nu sunt 'piese de origine'.
klaus
Eu zic sa dai "ignore" la formularea ai cu desfacerea surubului care prinde aripa de prag. In sensul sa nu te apuci sa-l desfaci. Prinde-l de aparatorile buza aripii si de aparatoara de plastic (carenajul rotii)
ergo
Va multumesc pentru raspunsuri !
E posibil sa nu fie "originale", la magazin zisera ca sunt de Logan...in sfarsit, n-ar fi bai...
Klaus, aparatoarea (scuza-mi descrierea, sunt cam atehnic...) are trei gauri: una care vine in dreptul surubului ala metalic, si inca doua care corespund cu cele doua gauri ale "profilului " aripii; initial am incercat sa o fixez in acestea doua (dupa ce in prealabil am scos "bradutul" - nu l-am rupt !) cu ajutorul diblurilor din pachet, dar nu sta ! Adica sta, dar nu foarte bine, mi-e sa nu sara la vreo zdruncinatura mai serioasa...spui sa nu mai desfac surubul din prag, crezi ca va tine numai in doua puncte ? Multumesc !
klaus
O poza poate ar fi mai sugestiva, ca sa stim cum sta treaba.
Oricum, imi mentin parerea cu ignorarea mesajului de desfacere a surubului de pe prag, ca eu am instalate aparatori de mai bine de un an, prinse doar pe interiorul carenajului rotii si de buza aripii si stau f. bine, nu le-a fost greata pana acum
ergo
Din pacate, nu am aparat...sper sa-mi iau cit de curind !
OK Klaus, am inteles ! Nu mai insist pe surubul metalic, le prind numai cu cele doua dibluri de plastic ! Daca la tine rezista, nu vad de ce nu ar sta si la mine...
Multumesc din nou !
IRONICK
Ergo, poate te ajuta http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=496870
eac
QUOTE(tcapote @ 14 Aug 2006, 17:23)
sunt cele inalte ce se potrivesc perfect cu bentitele (arcurile de plastic cu lipici autocolant pe conturul decupeului roata la aripile fata).
*


Norocosule!
Mie mi-au dat niste "piese de origine" sub forma de aparatori de noroi care nu se vor potrivi in veci cu aparatorile de aripa. Ceea ce ma enerveaza de nu pot sa zic...
Sunt clar pt Logan, ca prea vin fix, se prind exact asa cum spuneti voi ca se prind si astea, dar nu sunt astea. Mai exact au extremitatile de sus, de pe lateralul masinii, rotunde nu drepte, ca sa poata sta cap-in-cap cu aparatoarea de aripa.
Rusine!!! 251.gif
Adi_Mircea
Aste sunt originale si se potrivesc cu protectiile de aripa
eac
Adi_Mircea, materialul este moale? Aduce cumva a un fel de cauciuc sau e un ditai plasticul rigid?
gomez99
la cele pt fata e 6001 998 163
spatele... miine smile.gif
materialul e moale, da parca nu asa de moale ca cel de la "universale"
eac
Merci Gomez pt info cu materialul, am reusit intre timp sa regasesc si topicul. Este http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37159&st=60 pt eventual alti uituci. Daca eu am fost singurul, dati "ignore", vorba unui clasic in viata tongue.gif

Si tare imi e ca tu mi-ai spus codul de la aparatoarea de noroi, aia de la prag (oarecum), nu cele de aripa, adicatelea arcurile alea a lu' Robin Hood or something...

S'ara buna la toata lumea!
gomez99
asa este, am considerat ca postul tau vine in completarea celui al lui adi_mircea de deasupra, iar poza reprezenta aparatori de noroi. codul si comentariile mele se refera la aparatori de noroi, nu la protectii.
Adi_Mircea
protectiile sunt din plastic mai moale<P/P>
aparatorile sunt din cauciuc
tonicelli
Mi-am montat și eu apărătorile (de neorigine dar de mi s-a părut avantajos la 19 RON setul) și am desfăcut totuși șurubul de jos. Acum vă întreb pe voi la reînfiletare l-am uns bine cu vaselina credeți că e suficient și încă o chestie dacă știți cam cât de tare trebuie înfiletat înapoi că mie mi se părea că dacă mai dau o jumătate de tură perforează plasticul smile.gif
GoGu
Si eu am desfacut surubul ala. L-am strans inapoi pana a inceput sa mearga greu. A indoit plasticul ala dar nu pare a fi in pericol de a-l rupe. Si dupa aia i-am vopsit capu' la loc (am un spray la culoarea masinii) ca il cam smotocisem cand am dat jos de pe el masticul ala.
kodrix
Mi-am cumparat si eu aparatorile originale dacia de la Caremil Iasi si m-am apucat sa le montez acasa. Pe foaia de instructiuni acestea se prind pe fata cu doua suruburi tip torx cu saiba si cu un fel de surub de plastic. Pt. a monta acel surub se da mai intai jos vehiul surub asemanator(mai scurt decat cel ce vine in chit) de pe oala ce protejeaza aripa de noroi.(vezi poza).
Problema e ca dupa ce am mers pe un drum cu mult noroi cele doua suruburi de plastic au disparut. Intrebarea mea e de unde pot sa cumpar doua suruburi asemanatoare? Faza e ca nu inteleg de ce au sarit?? Ori nu rezista ele la solicitari ori le-am pus eu gresit!?

p.s. Aparatorile mele sunt ca cele ale lui Adi_Mircea
DFA
Mie mi-a sărit un "șurub" dar din prostia mea, că am dat cu apărătoarea într-o bordură subțire și înaltă, noroc că am găsit "șurubul", l-am înfiletat la loc și după câteva sute de Km prin cele mai diverse tipuri de drumuri toate cele 4 apărători originale sunt la locul lor. Cu toate șuruburile...
kodrix
Eu unul nu am luat nici o bordura, insa am umblat prin noroi gros.
Pe de alta parte am observat lipsa suruburilor de plastic dupa ce masina a fost condusa de parintii mei, asa ca orice se poate....
Acum am montat vechile suruburi de plastic (cele mai scurte) si de data asta am folosit si silicon pt. fixare. Sunt curios cat o sa tina de data asta.
Stie cineva unde gasesc buloane de plastic din cele care le-am pierdut eu si la ce pret??
radioman
QUOTE(kodrix @ 7 Oct 2006, 19:56)
Pe de alta parte am observat lipsa suruburilor de plastic dupa ce masina a fost condusa de parintii mei, asa ca orice se poate....
Acum am montat vechile suruburi de plastic (cele mai scurte) si de data asta am folosit si silicon pt. fixare. Sunt curios cat o sa tina de data asta.
Stie cineva unde gasesc buloane de plastic din cele care le-am pierdut eu si la ce pret??
*


Aceiasi problema am avut si eu la aparatorile de noroi pe fata - agrafele de mentinere pe care voi le numiti "suruburi" au plecat la plimbare.Nu sunt cu adevarat niste suruburi chiar daca ati vazut locul unde stateau ele ,si care chiar este un filet, au de fapt o singura " buza" care " agata " filetul si care iti da senzatia ca prin rotire ele se infileteaza . Solutia? Am mers saptamana trecuta la dealer si desi nu stiam niciun cod le-am gasit la pretul de 3,5 Roni fiecare, cam mult zic eu ptr o porcarioara de plastic care imita un surub, dar pana imi face vecinul meu (mester strungar) unele dintr-un metal care nu rugineste ,2 suruburi de aceasta data , cu exteriorul asemanator acelor agrafe de mentinere, ma consolez...(sunt sigur ca astea pe care le-am cumparat de la dealer vor zbura la o alta atingere a aparatorilor de pe fata...)
michaelthefirst
Si eu mi-am pus azi aparatoare noroi si aparatoare aripi, originale Dacia, din pachetul de 230E ca recompensa pentru lipsa Consum Instant pe Computerul de Bord. Imi plac mult si vin ca turnate. Amandoua combinate vin foarte bine si arata super.

Pret la Dacia (dar din lista de piese date cadou - care s-ar putea sa difere de pretul de vanzare la ei):
APARATORI DE NOROI FATA 14.88
APARATORI DE NOROI SPATE 15.71
PROTECTII DE ARIPI FATA 19.04
PROTECTII DE ARIPI SPATE 20.83

Preturi in Euro cu TVA.

Mi se pare o investitie buna si arata bine!

LE: Aparatoarele de aripa aveau ceva autoadeziv pe ele si se mai prindeau cu 3 holsuruburi si aparatoarele de noroi se prind prin ceva sistem propriu Logan - NU S-A DAT NICI O GAURA! Toate gaurile si sistemul de prindere erau deja pe masina!
IRONICK
Intreb si eu ... nu era mai simplu sa dai 700.000lei in targ, decat 2.500.000lei la dealer pe aparatori si protectii ?
michaelthefirst
REPET!!!
Nu am dat nici un ban, totul a fost GRATIS!!!!!

Am luat ce am considerat ca imi foloseste (exceptie consola levier 022.gif )

Nu mai continuati cu chestii gen... mai bine ai fi luat aia... ca aialalta ai fi luat-o mai ieftin in piata! blink.gif Nu am dat nici un ban, deci am luat cel mai ieftin posibil! wink.gif
Adi_Mircea
Nici la aparatorile din spate?
gorjeanul
Am gasit astazi la ANDA TRADING (Militari - vis-a-vis de benzinaria Agip de pe Iuliu Maniu) protectiile de aripi.

Pret 76 RON (toate). Protectiile sunt originale, scrie "renault" pe ele, sunt dintr-un plastic care are aceeasi textura / culoare cu barele de protectie.

Le-am montat relativ rapid - 50 min - pentru fata exista deja pe aripa niste urechiuse de montare, trebuie sa cumparati doar niste kiplinguri.

Pentru spate nu trebuie sa mai cumparati nimic, au un sistem de prindere tip "menghina", actionat de un surub cu cap torx.

Fata de pretul de 40 de Euroci scris pe undeva prin acest forum, 76 RON pare un pret "de vara".

Adi_Mircea
pe cele originale scrie Logan by Renault si le primesti cu tot cu accesorii de montare.
klaus
QUOTE(gorjeanul @ 14 Oct 2006, 22:54)
Fata de pretul de 40 de Euroci scris pe undeva prin acest forum, 76 RON pare un pret "de vara".
*
E, in vitan sunt intre 50 si 55 ron, tot timpul saptamanii...
gorjeanul
Numai ca Vitanul e ceva mai departe si nici nu e in calea drumurilor mele obisnuite...cum zice in jocul ala, "Mortal Kombat": BABALITY!!!

nicul
Am cumparat si eu un set complet de aparatori noroi + protectii aripi de la dealer. Credeti ca pot sa instalez eu toate astea fara sa afectez garantia masinii? Din ce am citit in instructiuni doar aparatorile spate necesita niste gauri in plastic, restul se prind fara gauri suplimentare.
l@u
Vezi ca in spoilere sunt marcate deja locurile unde trebuie sa gauresti plasticul iar asta se face cu bormasina sau cu ceva ascutit gen ,,sula "de cizmarie
nicul
Ok, dar cum ramane cu garantia? Asta era de fapt miezul intrebarii. Masina abia am cumparat-o (50 Km in bord).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.