Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
v.liviu
foarte prost gandit sistemul de prindere cu clipsuri la aparatorile fata. si eu le-am pierdut pe amandoua si cam atarna aparatorile. alta solutie nu exista? un holzsurub ceva care sa se potriveasca? nu mi-as cumpara silicon pentru atata lucru.
Sulim
Am cumparat si eu niste aparatoare de noroi de la un magazin de piese auto din Iasi m-au costat doar 30 de lei facute de conex.Daca aveti ceva ponturi de montare ca sa vina perfect daca se poate la astea facute de Conex.Mersi
l@u
Perfect nu vin decat cele de origine asa ca nu te mai chinui.
Sulim
QUOTE(l@u @ 28 Jan 2008, 22:02)
Perfect nu vin decat cele de origine asa ca nu te mai chinui.
*


Le-am vazut si pe alea de origine singura diferenta ca scrie logan by renault tot din plastic parca acelasi model doar ca la Caremil Impex Iasi costa 185 RON toate 4.
O sa probez astea de la conex si am sa ma conving.Mersi
raqzvan
Cam scumpe alea de origine... Din cate imi amintesc, in Costanca sunt aprox. 110RON toate patru.
tribunul
Daca nu scrie Logan pe ele, dar costa 23 lei (toate 4), sunt bune?
daciafan
nu mai cumparati tampenii
cititi ca lumea topicul asta si vorbiti cu cine trebuie pentru aparatori originale la jumatate de pret
l@u
QUOTE(Sulim @ 28 Jan 2008, 22:39)
Le-am vazut si pe alea de origine singura diferenta ca scrie logan by renault tot din plastic parca acelasi model doar ca la Caremil Impex Iasi costa 185 RON toate 4.
O sa probez  astea de la conex si am sa ma conving.Mersi
*




QUOTE(tribunul @ 29 Jan 2008, 14:52)
Daca nu scrie Logan pe ele, dar costa 23 lei (toate 4), sunt bune?
*




Dupa ce le montati puneti si poze ca sa se vada daca sunt diferente sau daca concureaza cu cele de origine wink.gif wink.gif
tribunul
QUOTE(daciafan @ 29 Jan 2008, 18:21)
nu mai cumparati tampenii
cititi ca lumea topicul asta si vorbiti cu cine trebuie pentru aparatori originale la jumatate de pret
*



Nu stiu daca sunt sau nu tampenii, nu am cumparat de niciun fel.

Sper ca nu considerati ca le fac reclama.
http://www.accesorii-dacia.ro/produse.php?...%3A+Ap.+noroi+F
mario1980
Parerea mea este ca nu sint bune, deoarece pentru a le prinde, trebuie desfacut acel surub care prinde aripa de prag, in partea de jos. Intrucit el este oarecum ingropat in antifoniu, vopsit, eu unul nu m-as incumeta sa-l desfac. In nici un caz.
Un alt aspect este legat de protectiile de aripi, care se vor pupa cu aceste aparatori (mai scurte decit cele originale, daca-mi dau eu bine seama), fix ca nuca-n perete. Binenteles cu mentiunea: daca se va dori ulterior si montarea protectiilor, lucru pe care eu il recomand calduros.

Succes!


IRONICK
Pai si cine te pune sa il desfaci? Eu le-am montat fara sa il desfac. Am taiat urechile care veneau in dreptul suruburilor. Am adaugat in schimb un surub in plus in partea din fata.
D-FENS
Iarna cred ca devine o problema pt aceste aparatori de noroi in sensul ca se strange repede zapada la roata.Ce urmeaza se stie
mario1980
Intr-adevar, daca se pot prinde bine si fara sa desfaci acel surub, ramine doar dezavantajul legat de montarea protectiilor de aripi, ma refer doar la partea din fata, pentru ca la spate cele 2 nu trebuie sa se pupe una cu alta, si se pot monta aparatori de orice fel.
Daca tot vorbim de aparatori, eu am sesizat o problema legata de cele originale care sint prinse cu acea piulita in forma de ciuperca. Datorita faptului ca inevitabil mai atingi cu aparatorile o bordura, sau orice altceva, in dreptul "ciupercii", tabla este frecata de carenajul de plastic, pina se duce vopseaua si apare rugina. Eu am avut aceasta problema la aparatorile din spate, am curatat rugina, am dat cu grund, antifoniu, si-apoi am pus o bucata de cauciuc (o bucata rotunda taiata dintr-o camera veche, gaurita in mijloc, sa intre pe surub) intre tabla si acel carenaj, astfel incit sa nu mai razuiasca iar pina la tabla, si sa rugineasca.
daciafan
la aparatorile din spate?
eu nu te cred
mario1980
QUOTE(daciafan @ 30 Jan 2008, 17:25)
la aparatorile din spate?
eu nu te cred
*



Nu-i nimic, nu se supara nimeni. Dar daca ai aparatori de noroi originale pe spate, si stii ca le-ai mai frecat de ceva cu diverse ocazii, iti recomand sa faci o verificare, cind ai timp, si sa dai aparatoarea si carenajul jos, si sa inspectezi cu atentie zona surubului pe care se infileteaza "ciuperca".

De altfel este valabil pentru orice fel de aparatori de noroi care se prind in vre-un fel de acel carenaj de plastic. Pentru ca odata cu miscarea aparatorii, acel plastic va freca pe tabla spoita (la mine nu este antifonata acea zona, specific), cu urmarile de rigoare.

Mult noroc!
daciafan
ciuperca se infileteaza pe fata, intelegi? in spate nu e nicio ciuperca
mario1980
Te asigur ca inteleg. Eu nu am spus ca se prinde aparatoarea cu ajutorul ciupercii. Ea se prinde de carenaj, pe care il misca si determina frecarea zonei in care carenajul este prins cu ciuperca. Da, carenajul rotilor din spate este prins cu 2 ciuperci, una in partea de jos, linga prinderea aparatorii, si una sus, care din cite am vazut eu la mine, nu ridica probleme.
Nu vreau sa las loc la prea multe interpretari, fii convins ca stiu ce vorbesc, am petrecut multe ore remediind problemele cu rugina din zona oalelor spate.

Numai bine!
Adi_Mircea
Nu inteleg ce treaba au aparatorile de noroi spate cu tabla.
daciafan
lasa adi ca nici nu e nimic de inteles
omul confabuleaza
in acceptiunea lui plasticul rugineste wacko.gif
Lord Hades
Cu cine ar trebui sa vorbesc sa imi iau aparatori originale la jumatate de pret? Tosi cele "neoriginale" nu au acelasi design si aceleasi puncte de prindere?
csocso
vreau si eu niste aparatoare d enoroi originale, de unde sa iau?
tuneam
La meridian vest au aparatroi de origine la vreo 50 roni fata si tot vreo 50 roni spate
crising
QUOTE(csocso @ 5 Mar 2008, 15:56)
vreau si eu niste aparatoare d enoroi originale, de unde sa iau?
*


Vezi la bursa. Sunt sigur acolo.
koldun
In afara de busa, un magazin in Constanta,unde pot gasi aparatori noroi originale, stiti? NU VREAU sa ma duc la Rent Car sa dau cu ochii de magnificii meseriasi de acolo! Le cumpar eu si incerc sa gasesc un alt service... Un sfat?
Succese!
bobo77
Poti sa le cumperi de la Rent Car si sa le montezi in alta parte, nu te obliga sa le montezi la ei.
raqzvan
Sau poti sa le montezi singur. Eu asa am facut.
UMD
Se prind foarte bine nu trebuie desfacut surubul de pe aripa. Daca pe langa cele 2 clipsuri de plastic mai pui si 2 suruburi nu ai probleme.
Brainie
Am luat din Vitan (aprilie 2008) seturile astea
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=972287
total 35 lei. Includeau câte 3 șuruburi cu cap ceva mai mare și filet asemănător holșuruburilor pentru fiecare roată. Suficient de elastice. Am mai cumpărat în plus „măseluțe” și am mai folosit șaibe plate pe măsura șuruburilor din pungi.

Oferta dealerului Adras la momentul respectiv: 75 lei setul pentru față, cu piesele de fixare incluse. Rigide. Cele pentru față din Vitan mai diferă de cele originale prin faptul că nu au apendicele care se fixează pe prag, cu șurubul ăla care ridică oarecare probleme de vopsire, siliconare, etanșare etc. În felul ăsta am scăpat de dilema dacă desfac sau nu acest șurub.

Montaj față: nu am desfăcut roțile. Am desfăcut „nasturele filetat” (jos, către interior) și am băgat măseluță în aripă (sus, către exterior). Am fixat apăratoarea așa: 1- cu nasturele, 2 – cu șurubul din pungă în măseluță, 3 – cu șurubul din pungă direct în carenaj, încercând să nu ating aripa, în apropiere de prinderea carenajului pe aripă.. Nu am găsit elementul de fixare original din plastic care vine acolo, și nu m-am mai chinuit să-l scot ca să nu-l rup. Am mai pus șaibe plate în punctele considerate critice (nu am pus peste tot fiindcă nu m-am gândit să cumpăr dinainte, și nu aveam suficiente la îndemână). Am pus puțin silicon sub nasture, ca să nu se desfacă.
[attachmentid=1627461648][attachmentid=1627461649]

Montaj spate: am desfăcut roțile. Chiar nu înțeleg cum le-au fixat unii fără să scoată roțile, că nu e loc deloc. Înainte de fixa apărătorile am băgat o „șaibă” de cauciuc între carenaj și aripă, sub nasture, așa cum zice mario1980, deși nu cred că e necesar. Dar dacă tot am umblat în zonă ... Pe carenaje sunt marcate locurile unde ar trebui băgate șuruburile cu mici adăncituri, iar pe spatele carenajului sunt mici bulbi (butoiașe parcă le zicea cineva) de plastic, ca să aibă în ce intra șurubul. La prima apărătoare nu am observat lucrul ăsta, și prin urmare nu am întins-o suficient, am dat alte găuri în carenaj (nu am nimerit bulbii), capătul de sus nu a ajuns până la banda neagră a spoilerului (foto cu apărătoarea dreapta). La a doua mi-a picat fisa, am așezat-o corect, am tras mai mult de ea și stă foarte bine. Fiecare e fixată cu câte 4 șuruburi: jos la interior, mijloc și exterior și sus la exterior. Jos mijloc am adăugat eu șurubul, că nu stătea lipită apărătoarea de carenaj.
[attachmentid=1627461651][attachmentid=1627461652][attachmentid=1627461654][atta
chmentid=1627461655][attachmentid=1627461656]

Nu e nevoie de bormașină. Carenajele să găuresc destul de ușor direct cu șurubul (ușor în adânciturile special făcute, mai greu pe o zonă netedă, unde se poate face o mică amorsă cu ceva ascuțit). Nu a fost nevoie să tai, decupez, deformez etc apărătorile cumpărate.
Lord Hades
azi am facut si eu operatiunea descrisa mai sus. Partea cea mai dificila a fost scoaterea rotilor fata care s-au intepenit pe butuc si am avut ce trage de ele smile.gif am optat pt aparatori originale, un set complet fata-spate 114 lei la mine in cartier la reprezentanta locala dacia. Pe spate a mers putin mai rapid, dar in fata mi s-a parut mai eleganta prnderea. Nu a fost nevoie sa desfac faimosul surub de pe aripa din partea de jos. Pot spune ca vin chiar fain smile.gif seamana destul de mult cu cele din postul de sus.

Sfatul meu: optati pt cele originale ca se potrivesc perfect si le montati singuri intr-o ora maxm 2. Asa va recuperati diferenta de bani data pe cele de origine ((cele de neorigine+manopera in service). Si, daca le pune-ti singuri o sa stai mai linistiti ca sunt puse cum trebuie.

Bafta. Confirm ca nu e nevoie de bormasina, dar e nevoie de un torx de 20 (eu nu am avut si stateam cu suruburile in brate fara sa le pot monta tongue.gif )
eXtenSion
Am postat si eu cateva poze despre montaj aici, daca cineva mai vrea clarificari. Nu stiam atunci despre acel surub care e "ingropat in grund", dar, din fericirie, nici nu a trebuit sa umblu la el. tongue.gif

Mie imi pare ca arata mai bine cu aparatorile de noroi decat fara, dar se pare ca roata din spate tot stropeste bara. -vezi foto- Totusi, nu la fel de tare ca la inceput, deci merita!

neohori
Azi mi-am montat si eu aparatorile de noroi , cele originale . Costuri 120ron aparatorile ( 2 fata+2 spate) , 50 ron manopera , la service. Inainte mi-am montat protectiile aripi , tot cele originale , care s-au imbinat perfect cu aparatorile se vede ca sunt croite special pentru Logan. Am luat un set de aparatori din tirg si nu mi-au placut din motiv ca trebuia sa desfac acel surub tratat si vopsit + ca erau prea scurte si nu se pupau cu protectia aripa, asa ca le-am vindut si am luat originalul .
tkx
aparatori cum are extension am si eu. pe fata vin ok, insa pe spate ma enerveaza ca nu stau drepte. adica colturile dinspre interior sunt orientate spre fata masinii.
RZV
Salutari,

Stiti cumva codul pentru acele "piulite de plastic" care se infileteaza la prinderea aparatorilor de noroi pe fata (prinderea dinspre interior, nu cele doua holtzsuruburi de pe "buza aripii")?
Le-am avut prinse insa au cazut iar acum aparatorile "balangane" si atarna ciudat.

Am incercat la vreo trei magazine de piese auto si nu au asa ceva, toti indrumandu-ma spre service-ul Dacia. A luat cineva legatura cu cei de la Dacia iar raspunsul primit a fost ca acele piulite (clipsuri) vin in setul de accesorii al aparatorilor de noroi si ca atare nu au cod separat.
Oricum, chiar de e asa, m-ati putea sfatui unde pot sa gasesc aceste minunate bucati de plastic? (preferabil in Cluj).

Respecte.
FlorinF
... se găsesc doar la distribuitorii dacia și costa separat 12 RON, faza e că vin doar cu apărătorile e praf în ochi, eu am luat din Galați de la Nalba iar codul l-am identificat după schema croseriei de pe fața ... din păcate nu mai știu codul ... oricum era ceva de genul nituri de plastic sau holsurub de plastic. Sfatul meu este să iei mai multe decât ai nevoie pentru că se bușesc ușor la montaj. Numai bine.

QUOTE(RZV @ 3 Oct 2008, 07:44)
Salutari,

Stiti cumva codul pentru acele "piulite de plastic" care se infileteaza la prinderea aparatorilor de noroi pe fata (prinderea dinspre interior, nu cele doua holtzsuruburi de pe "buza aripii")?
Le-am avut prinse insa au cazut iar acum aparatorile "balangane" si atarna ciudat.

Am incercat la vreo trei magazine de piese auto si nu au asa ceva, toti indrumandu-ma spre service-ul Dacia. A luat cineva legatura cu cei de la Dacia iar raspunsul primit a fost ca acele piulite (clipsuri) vin in setul de accesorii al aparatorilor de noroi si ca atare nu au cod separat.
Oricum, chiar de e asa, m-ati putea sfatui unde pot sa gasesc aceste minunate bucati de plastic? (preferabil in Cluj).

Respecte.
*

Lord Hades
QUOTE(RZV @ 3 Oct 2008, 08:44)
Stiti cumva codul pentru acele "piulite de plastic" care se infileteaza la prinderea aparatorilor de noroi pe fata (prinderea dinspre interior, nu cele doua holtzsuruburi de pe "buza aripii")?
Le-am avut prinse insa au cazut iar acum aparatorile "balangane" si atarna ciudat.
*



Un sfat claduros: lasa dracului piulitele caci ale o sa iti cada tot timpul de acolo, poate doar daca le lipesti le poti tine fixate, si utilizeaza un holsurub normal, nu prea lung. Il infiletezi in zona respectiva si totul e ok. Solutia aplicata in srvice la revizie cand le-am aratat ca nu mai am clipsurile. Bafta!
djasu82
Bine punctat Lord si asa se face .
RZV
Merci de sfat. Probabil ca in ultima instanta asa voi face. Presupun ca este suficient loc in acele protectii de plastic (sunt sufcient de groase) pentru a prinde cu suruburi autofiletante aparatorile.

Respecte.
daciafan
QUOTE(Lord Hades @ 3 Oct 2008, 19:40)
Un sfat claduros: lasa dracului piulitele caci ale o sa iti cada tot timpul de acolo, poate doar daca le lipesti le poti tine fixate, si utilizeaza un holsurub normal, nu prea lung. Il infiletezi in zona respectiva si totul e ok. Solutia aplicata in srvice la revizie cand le-am aratat ca nu mai am clipsurile. Bafta!
*


nu sunt de acord cu ceea ce spui tu
in aceeasi ordine de idei o piulita nu poate inlocui cu succes un surub

Lord Hades
QUOTE(daciafan @ 5 Oct 2008, 10:15)
in aceeasi ordine de idei o piulita nu poate inlocui cu succes un surub
*


Nu sunt exact piulite sau suruburi. De acord cu tine.
De fapt sunt clipsuri de prindere, ceva in genul diblurilor. Cand sunt infipte pe tija respectiva, se dilata si se intepenesc. Sau asta ar trebui sa faca. Dupa cum se vede, nu prea isi fac treaba.

5 Oct 2008, 13:20:
RZV daca nu esti presat de timp saptamana viitoare pot pune poze sa vezi locatia exacta unde le poti infileta.
daciafan
Lord Hades
clarificarea e binevenita smile.gif
RZV
@Lord Hades. N-as putea sa spun ca sunt foarte presat de timp. Ideea e ca atarna intr-un mod deranjant si m-am gandit sa schimb cumva aspectul asta. Nu e graba,asa ca astept clarificarea locului in care se pot priinde prin alte metode.

Respecte.
Lord Hades
Am promis ca revin cu poze.

Din pacate una din ele nu e focalizata exceptional dar merge.

Sper sa fie utile.
RZV
Multumesc pentru lamuriri. Se pare ca asta va fi si rezolvarea in cazul meu.

Respecte.
BodoC
Salut. A montat cineva aparatori de noroi pe noul Logan (Phase2)?
Se potrivesc cele vechi?
Multumesc.
Adi_Mircea
Aparatorile de noroi originale s-au modificat La cele pe fate in partea dreapta.Cred ca pt. noul model.
bobo77
Niste poze poti pune?
tkx
am vazut un logan ph2 cu aparatori de noroi cum am eu. se potriveau dimensional, numai ca pe noua bara care arata mult mai cizelata nu dau bine.

daca as avea ph2 nu i-as mai pune aparatori
BeciAcustic
am icnercat eu sa pun aparatori pe ph 2 si nu merg.... cica nu au aparut cu acest sistem de prindere.... Are cineva idee cum as putea sa fac... sau unde as gasi sa se potriveasca... chiar ma intereseaza.... dar cele de ph 1 nu merg... clar....
Rebox
merg cele vechi daca tai o bucatica inutila din partea de jos spre interior la roata din fata dreapta (cum ai sta la volan). Nu am poza sa-ti arat dar mi-am pus eu si sunt ok, stau la fel ca la loganurile F1. vezi ca s-ar putea sa intampini probleme la montarea diblurilor alora de plastic, eu mi-am rupt vreo 2 asa ca am sfarsit prin a le prinde cu holsuruburi de aripa si stau beton acum.
bobo77
@Rebox te rugam poate poti pune totusi niste poze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.