Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4
Adrian_Boy
baga si o poza, un pret poate ne luam si noi wink.gif
Muttley
QUOTE(Siconi @ 11 Jan 2009, 13:51)
poza
*


Da' urat mai e blink.gif
Siconi
Pai da, e urat... ca nu ai si tu... d-aia.

Stiu! Acuma urmeaza celebra replica: "Nici nu vreau ca ala al tau!"

Cand te vei maturiza, omule?! Si tu, si eu, amandoi mai avem multe de invatat. Ideea e sa nu ne dam prea savanti.

13 Jan 2009, 21:55:
LE: Apropo: Nu imi aduc aminte sa fi spus ca e frumos sau ca trebuie sa-ti placa tie, in mod special! Tu ai alte gusturi, diferite de ale mele.
sir_razvan72
zis si facut...pare rau k nu se vede prea bine dar...nah ... e si bezna afara. Asta este volanul ..l-am cumparat din vitan cu 30 de lei...pret zic eu accesibil si nu am probleme nici la manevrele dupa loc nici in trafic ..si este cam singurul volan in care nu ma lovesc cu picioarele ...
soulraven
genu asta de volan vreau si eu, bine adevarul e ca vreau sa supernova.....dar parca sunt asemanatoare
sir_razvan72
Recunosc ca nu este tocmai potrivit pentru masina si nu e tocmai de bun gust dar.... sincer kiar aveam nevoie de un volan mai mic kt sa nu ma lovesc cu picioarele constant de el ....si cum cele de renault sunt foarte rare si la preturi destul de piperate....am facut un compromis....
soulraven
un volan de supernova, pe la ce pret se gaseste pe acolo?eu aici nu gasesc deloc, prin arges
Muttley
QUOTE(Siconi @ 13 Jan 2009, 21:54)
Pai da, e urat... ca nu ai si tu... d-aia.

Cand te vei maturiza, omule?!
*


Imatur sau nu, volanul ala e pur si simplu si realmente URAT blush.gif
E de manelist. De cocalar. Ala merge pe bemveu cu spinnere, nu pe bord de 1300 cu urme de lipici pe el.

Si da, corect, nici nu vreau volan ca al tau. Imi ajunge al meu "muomuo race Jet III"

linc
alt linc
argon
Volanul ca volanul, da ce-i cu pedalele alea? radmasa.gif
Muttley
Pedalele-i plac, il reprezinta, se identifica cu ele, le iubeste samd.
Ete:

QUOTE(Siconi @ 10 Jun 2007, 15:25)
Pedalele imi plac, asa ca puteti sa le injurati linistit. Alea raman.
*


vis-a-vis
Care ma? Astea? radmasa.gif

user posted image
Muttley
Nu te radea ma, ca ie shucare.

Cand ai sa te maturizezi si tu??? sleep.gif
vis-a-vis
Eu? Niciodata... si ma mandresc cu asta.
Muttley
Ca se termin cu topicareala pe langa, daca tot i-am sapat prin postari, nu pot sa nu fac asa blink.gif wacko.gif citind randurile astea:

QUOTE(Siconi @ 10 Jun 2007, 15:25)
Si la motor vor fi modificari. Vine un motor de 1.4L usor modificat pentru...cca. 95-100 CP, dar fara turbo.
*


Pedale si volan are. Eu astept cu sufletu-n gat si-n gura sa vad motorul ala de 1.4 aspirat si 100 de iepe gestante.
argon
La puterea aia clar trebe' alt volan..
giani.cosmin
Eu vreau sa-mi pun un difuzor de 15" in loc de volan biggrin.gif problema e ca nu stiu prinderea de la volan , ca sa-i fac o piesa de prindere
Siconi
Ce placere aveti voi doi sa radeti aiurea... Urma aia de lipici e de la un totalizator manual de km (asa a venit masina cu el din Germania) si nu am reusit sa dezlipesc lipiciul ala nemtesc inca. Volanul nu e de cocalar... urasc manelele si nu agreez deloc chefurile cu astfel de influente sonore. Deci iese din discutie. Nici MOMO ala al tau nu e mai grozav, doar faptul ca scrie pe el un brand si ai dat o caruta de bani pe un nume. Produsul tot atat costa, iar materialele sunt identice 90%. Am avut volane si MOMO, si Formula J si alte marci si toate erau aproximativ la fel (diferenta de design ca sa justifice fiecare producator pretul si modelul "diferit"). Asa ca nu ma mai ameti tu cu MOMO. Pur si simplu nu am vrut sa dau pe Momo 100 euro, ci am dat pe asta 60.
Aaa, motorul e inca pe banc, e frig afara, nu am garaj iar in micul meu atelier e prea rece ca sa imi racesc mainile si spatele acolo. Nu va avea 100 de manji, dar vreo 75-80 o sa storc din el.
Cat despre pedale, asa le vreau eu si GATA. Cui nu-i place sa nu manance! Daca voua va plac cauciucurile alea stock, mie unul nu imi plac. Puteam sa aleg intre modelul deja montat si altele cu pretentii de "racing looks like", dar eu le-am gasit mai simpatice pe astea. Mai e nevoie si de o nota hazlie, tocmai ca sa deruteze ochiul de la chestiile importante.
Ce stiti voi ce-i ciocolata?! Dar o sa ajunga si la moldoveni... sigur.
Muttley
QUOTE(Siconi @ 14 Jan 2009, 16:02)
Urma aia de lipici e de la un totalizator manual de km (asa a venit masina cu el din Germania) si nu am reusit sa dezlipesc lipiciul ala nemtesc inca.
*


Pai cat o fost taxa? E luata de pe mobile.de???

QUOTE(Siconi @ 14 Jan 2009, 16:02)
Ce stiti voi ce-i ciocolata?! Dar o sa ajunga si la moldoveni... sigur.
*


Moaaaa, ete unde s-ascundea moldofobu'!!! Discriminareeee, xenofobiiiieeeee!!!! radmasa.gif


Si vezi ca un volan d-ala muomuo sau orice alta firma n-are aceleasi materiale-n el. Mai e piele, aluminiu, calitate, finisaje, aspect, stil, samd. Astea de bazar de "60 de euro" ( radmasa.gif ) n-au dintr-astea.

Pedalele n-au nota hazlie... Au nota hilara.
Pe langa faptu' ca-s ilegale si periculoase (distanta dintre pedale mult micsorata).
SiloS
QUOTE
Pai da, e urat... ca nu ai si tu... d-aia.

Ahahahhaha.... chiar e urat !!! Foarte urat !!! Cand 2 iti spun ca e urat inseamna ca asa e !

Volanul lui Muttley e frumos. Pardon! Foarte frumos !

Pana cand si panarama mea de volan era mai frumos decat ce are Siconi pe masina. Parerea mea.
ps : cablurile alea de acolo au disparut destul de repede dupa ce am facut poza iar "braduletul" era pus din motive practice . Stiu ca nu arata bine... dar era practic .

user posted image
yonutz85
Momentan am unul de Ranault 5Alpine caruia i-am ratacit capacul. Mai am unul de 30cm dar e chiar incomod in trafic si parca prea micut.
argon
eu am de papuc diesel/nova, cel mai tare volan 'stock' tongue.gif
Siconi
Bine, ma... e urat. Fiti fericiti! Apropo, Muttley, al meu e adus pe comanda (import) si nu e din bazar. E din aluminiu si are contact pentru claxon functional pe mijloc ca orice volan care are pretentii de vedeta (al meu nu are pretentii, dar are contac penru claxon). Nu are piele ca ala al tau de 100 iepuroi, dar e foarte practic si lejer. Palma se aseaza foarte comod pe el.
Ma bucur ca voi aveti volane de firma si tablaria e vai de ea. Sau poate ati mai investit cate ceva. Mea culpa. Sa fiti sanatosi... si eu la fel biggrin.gif

LE: Daca vreti, va pun poze cu volan original, de firma, de pe Ford Probe (modelul american). Am si asa ceva pe raft.
vis-a-vis
Alea cu pretentii au airbag wink.gif
SiloS
...dar n-au senzor la ele !
emircea
Pai si ce, tu nu-ti poti umfla un balon sau prezervativ, sa induci imaginea de volan cu pretentii? Sorry de off-topic, dar era prea creatza ideea sa ma pot abtine...
vis-a-vis
Prezervativul cum il umflii de obicei, inainte sau dupa folosire? wink.gif
emircea
Ei, na! Cum te loveste inspiratia!
vis-a-vis
Eu mi-as tine respiratia...
emircea
Daca vrei musai airbag, ar mai fi variante: airbag
Awm
io mi-am pus volan dupa fosta mea dacie 1100 , ma-m obijnuit cu el , e finut subtirel etc tongue.gif
Siconi
emircea, cred ca volanul MOMO al lui Muttlei are un astfel de airbag. Altfel nu costa asa putin ca al meu laugh.gif
giani.cosmin
eheeee! dar nici difuzorul de 15' nu ar arata rau icon_mrgreen.gif in loc de volan
argon
piele cu insertii alcantara.
mad toz
Si-a luat argon volan muomuo blush.gif . Da sincer capul de schimbator nu imi place. Mie imi plac cele stil bila , eu am de dacie 1300, dar am vazut unul alb la Momo criminal.
argon
da' volanul iti place, nu? frustrat.gif
mad toz
wub.gif
argon
acu arata mai bine, l-am curatat cat de cat, o sa caut ceva solutie pentru curatat pielea. Partea cul..vine pe Dacie fara nici o adaptare wub.gif
mad toz
Un pret nu ne spui si noua? icon_mrgreen.gif . Sa imi zici ce solutie cumperi pentru curatat pielea si ce rezultate ai obtinut , ca trebuie sa curat si eu ceva.
Muttley
Place forma aia ciudata a cercului la argonel? Daca da, e perfect.
E putin uzat covrigul si tocit, da' la cat a costat e pomana aaaaaall the way!!!

Pune poze detaliate cu butucul.
ydaniel
ce e cu tine mariuse??
jante aliaj,semnale albe,volan, nuca...maine te vad cu motor alpine sau 2.0 16v:)
mad toz
Esteit cu 2.0 16V Turbo laugh.gif
argon
QUOTE(Muttley @ 1 Feb 2009, 00:13)
Pune poze detaliate cu butucul.
*


[attachmentid=1627497429][attachmentid=1627497430]

ii zice MOMO Trek Alcantara si are 3 feluri de pele pe el, m-am scos happy.gif

QUOTE
Volanul are o combinatie de 3 feluri de piele Alcantara: piele neagra lucioasa in partea inferioara, piele intoarsa in partea superioara, si piele perforata in partile laterale.


QUOTE(ydaniel @ 1 Feb 2009, 00:16)
ce e cu tine mariuse??
jante aliaj,semnale albe,volan, nuca...maine te vad cu motor alpine sau 2.0 16v:)
*



Nu chiar, urmeaza sper anul asta chiulasa de Reno(care e ca si a mea), cu un set de 1,6, blocul oricum ramane ca e palier marit si nu am chef de acte la rar.
Mr_Devil83
ma io iti tot explic...din breaku ala nu scoti tu mare lucru...caroseria nu e deloc aerodinamica. Poate ca ajungi si tu la...120km/h cu acea chiulasa de reno biggrin.gif

Daca vrei performante si masina sportiva ai nevoie de 1300 berlina, cu lonjeroane schimbate si rosie tongue.gif
Muttley
Puteai sa dai si tu jos plasticu' ala de pe butuc. Alea nu-s poze detaliate, da' ma rog...
Vezi ca ai luat tzeapa. Volanul ala e-n jur de 300 de euro (cred) doar el. Si al tau, ala de nova era mai scump.

Un mic preview... Chiulasa de renault, desi nu-i vad rostul, trebuie sa fie de r 18 cu motor de 1.4. Daca e de alt model, cu motor transversal, ai imbulinat-o cu galeria. In locul tau as pastra chiulasa de esteit, la care (nu musai) as pune supape de 1.6 pe admisie.
Ax cu came mai performant decat cel de dacie gasesti tot in dezmembrari, o galerie de dublucorp se gaseste... Set si arbore de 1.6 la fel. Carburator dublucorp idem. Aprindere iei de aici. Si sari cu esteitu' la 85 de cai f usor. Doar ca te costa, iar la cat te-ai codit cu volanul ala nu prea te vad facand ceva.
Merced
Nu pot sa cred ca desface argon motoru' lui... radmasa.gif
argon
plasticul ala ( masca ) e lipit, vine peste butuc care se prinde in imbusurile alea de se vad in fata, daca il dau jos, trebuie sa-l lipesc dinou, si acum sta prea bine lipit ca sa-mi fac de lucru. Butucul vine la fix pe Dacie, o fi de ceva Fiat, ca asa scrie in el.
argon
l-am pus, si maciulia la fel, asta din urma face toti banii(pe care nu i-am dat pe ea), volanul...nu-s obisnuit, e cam mic, comparativ cu cel clasic, nu ca merge greu, ci senzatia la condus, ca la mana... mistuo Alcantara aia...wub.gif
ydaniel
ne faci in ciuda?nu-ti mai placea volanul care era facut la sc chimia sa orastie? icon_mrgreen.gif
hai ca mai sunt si altii care au condus/au masini cu volan+schimbator imbracate in piele laugh.gif biggrin.gif wub.gif
Muttley
Daca volanul e de 35 cm diametru ai sa te obisnuiesti si ai sa sfarsesti prin a-l iubi.
Pentru o micsorare substantiala a efortului de actionare, recomand modificarea bucselor din cuplajul de pe coloana. E o diferenta enorma.
Iar pentru o punere la treaba a ergonomiei deosebite a volanului, bara antiruliu de 22 pe fata, eventual inca una de 13 pe spate (ca e esteit) si pneuri de 175/65.
argon
http://www.racingnick.ro/rn/items/148/MOMO...Alcantara_.html e de 35. Zici sa renunt la cuplajul clasic si sa pun cum ai tu?!

Umbla vorba ca volanul tau e de 32...blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.