Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4
Muttley
E de 35. Da link sa-l vad. Nevermind, l-am gasit.

Da ma, cu cuplajul asta zic doh.gif Vrei si un desen?
argon
si atunci de ce scrie jet pe dansul?
Muttley
Ie muomuo reis jet III. E un model vechi, cam 5 ani. Al meu statuse p-un raft cativa ani buni pana sa-l iau eu.
Si-ti inchipui ca se schimba denumirile-n continuu.
argon
se schimba la alea nasoale, a meu are 7 ani, si arata si se numeste la fel ca acum.
Muttley
Co-rect! radmasa.gif
chiupacabra13
n-are nimeni un volan de vanzare? si pe mine m-ar interesa biggrin.gif
Siconi
Ce fel de volan? Ce model? Vezi ca mai sus Muttley si argon ofereau ceva linkuri. Poate te inspira vreunul din ele.
Adrian_Boy
QUOTE(praxis @ 3 Nov 2006, 08:58)
Eu unul am de niste ani buni volan de nova pe dacia mea (de cand a aparut nova smile.gif ) si sunt foarte multumit de el. Nu cred ca e mai mic decat cel standard de 1310, dar mie imi place mai mult. Inainte de asta am avut un volan mai mic in 3 spite, dar nu stiu cum am reusit sa rup o spita... (s-a desfacut din sudura, probabil nu a fost nici cine stie ce calitate).
Asa arata volanul meu (nu am acum o poza cu bordul), volanul vechi poate ajung vre-odata pe acasa si ii fac o poza daca il mai gasesc tongue.gif
*




Tot cu un volan de nova m-am pricopsit si eu, cand am timp, am sa pun si-o poza.

Mai era un post mai "sus" cu o poza, dar la un bord OOO (primele modele), dar cele un pic mai noi, chiar da bine, este un pic mai mic fata de cel clasic de dacie, dar nu cu mult, sincer, zici ca e de acolo wub.gif
Adrian_Boy
Si cu poza.

[attachmentid=1627521444]
olariu_ciprian_ionut
am si eu un volan mai mic, dar vad ca se adevereste ceea ce au spus baietii la inceput, ca se fac mai greu miscarile pe loc sad.gif
argon
QUOTE(Adrian_Boy @ 6 May 2009, 08:16)
Si cu poza.

[attachmentid=1627521444]
*




de ala aveam si eu inainte sa-mi pun de piele, foarte comod, inca il mai am pe undeva.
nelu_1985
mah si io vreau unu dela, am tot fost pe la dezmembrari da nu sunt...
olariu_ciprian_ionut
QUOTE(nelu_1985 @ 10 May 2009, 10:07)
mah si io vreau unu dela, am tot fost pe la dezmembrari da nu sunt...
*


de care nelu?
nelu_1985
ca a lu Adrian
UNITED
Argon........mai ai acel volan de NOVA? Sunt interesat sa-l cumpar. Sa auzim de bine.
eagle_tzk
Salut ! Ma poate ajuta cineva cu un sfat , am intampinat o mare problema , nu pot sa scot volanul de pe butuc , am incercat mai multe variante dar este blocat , daca bat mai tare in el de dedesubt se intampla ceva cu caseta de directie , sau alte modalitati ?
ghitza
te proptesti in pod cu picioarele stand pe scaun si cu mainile misti de el din laterale pana iasa ,va iesi
TXzamora88
QUOTE(eagle_tzk @ 3 Dec 2010, 14:51)
Salut ! Ma poate ajuta cineva cu un sfat , am intampinat o mare problema , nu pot sa scot volanul de  pe butuc , am incercat mai multe variante dar este blocat , daca bat mai tare in el de dedesubt se intampla ceva cu caseta de directie , sau alte modalitati ?
*


e foarte usor sa scoti te pui pur si simplu pe scaun misti de volan mai tare in stanga si in dreapta si in acelasi timp tragi in sus de el.va iesi sigur....am si eu un volan mai mic de RENAULT de vanzare cine vrea.deocamdata nu pot reveni cu poze peste 2 3 zile asa..se potriveste perfect pe dacie eu lam dat jos mai mult imi place cel stock

3 Dec 2010, 16:17:
QUOTE(TXzamora88 @ 3 Dec 2010, 16:14)
e foarte usor sa scoti te pui pur si simplu pe scaun misti de volan mai tare in stanga si in dreapta si in acelasi timp tragi in sus de el.va iesi sigur....am si eu un volan mai mic de RENAULT de vanzare cine vrea.deocamdata nu pot reveni cu poze peste 2 3 zile asa..se potriveste perfect pe dacie eu lam dat jos mai mult imi place cel stock
*


in genul acesta numai ca locul din mijloc nu este asa de mare .insigna este la fel numai ca locul acela nu este asa de mare iesit in evidenta
bac.
ca asta?
TXzamora88
QUOTE(bac. @ 3 Dec 2010, 16:57)
ca asta?
*


nu al tau este asemanator ca o stea 4 chestii dalea al meu are doar trei la fel ca cel de sus numai ca locul din mijloc nu este asa pus in evidenta .are aceeasi insigna ca cel de sus dar tiam zis difera putin
Alex4u
QUOTE(bac. @ 3 Dec 2010, 16:57)
ca asta?
*


sincer e urat rau ala...cu maronul ala nu se asorteaza cu nimic din masina rolleyes.gif
iulian'71
Ba se asorteaza cu rugina din praguri daca are sau cand va avea.
bac.
fiecare cu parerea lui, o sa-l dau jos ca nu va place si o sa pun de tractor ca ala sigur se asorteaza cu interiorul radmasa.gif
Siconi
Amice, nu te supara, dar acel volan vrea sa denote un stil extravagant ce se preteaza la limuzine, cu insertii de lemn de nuc, mahon, trandafir etc. La Dacia, nu avem chiar nimic cu care sa se "pupe", asa ca arata ca nuca-n perete. Si eu detin una bucata volan sport la masina mea, dar e asortat cu interiorul (neru-gri) si nu lasa urme de "mi-am pus ceva nou". Repet: daca aveai ceva insertii sau macar un amarat de auto-colant imitatie de lemn prin masina (usi, bord, schimbator etc.), poate ar fi fost intr-un fel...
Pastreaza-ti masina cat mai frumoasa, fii un bun estetician al ei.
E parerea mea.
CT 06 THH
Eu am pe masina volan de BMW si sunt foarte multumit de el pentru ca este cu vreo 2 cm mai mare decat cel original si ma ajuta mai mult la viraje:) Initial am vrut sa pun un volan de Opel astra pe care il am si pentru care pot sa adaptez foarte usor butoanele de claxon:) da inca nu am gasit pe cineva sa imi largeasca putin gaura ca sa imi intre pe ax ( cel de bmw merge fara nici o modificare )
Siconi
Cel de Opel nu se potriveste, e prea butucanos pentru interiorul Daciei; cel de BMW e mult mai in regula decat celalalt. Daca i-ai schimbat si sigla ca sa nu tradeze, e si mai bine-venit.
CT 06 THH
nu am sigla biggrin.gif am vazut acum cativa ani in calarasi la o dacie montat bord de opel astra modelul de la care am luat si eu volanul..cred ca daca as reusi sa fac rost si de un bord ar da bine cu volanul ala
bac.
QUOTE(Siconi @ 4 Dec 2010, 16:04)
Amice, nu te supara, dar acel volan vrea sa denote un stil extravagant ce se preteaza la limuzine, cu insertii de lemn de nuc, mahon, trandafir etc. La Dacia, nu avem chiar nimic cu care sa se "pupe", asa ca arata ca nuca-n perete. Si eu detin una bucata volan sport la masina mea, dar e asortat cu interiorul (neru-gri) si nu lasa urme de "mi-am pus ceva nou". Repet: daca aveai ceva insertii sau macar un amarat de auto-colant imitatie de lemn prin masina (usi, bord, schimbator etc.), poate ar fi fost intr-un fel...
Pastreaza-ti masina cat mai frumoasa, fii un bun estetician al ei.
E parerea mea.
*


ai dreptate, treaba e ca asa am luat-o, nu l-am pus eu, iar de asortat aduce cu rosul indian de pe tabla masinii icon_mrgreen.gif
TXzamora88
uitati volanul meu!!!e de vanzare
iuser
QUOTE
uitati volanul meu!!!e de vanzare

Attached thumbnail(s)
 
Il iau eu . Mersi
yo9hnf
Stie cineva ce diametru are volanul de la o Dacia de prin 95, cel cu o singura spita?
Dar diametrul axului si numarul de dinti ?

Multumesc ! biggrin.gif
radu_
diametru axului 19mm cu 40 de dinti
Si diametru volanului 38cm, cel putin al meu din 98, cel cu 4 spite
AndyDeiu
QUOTE(Al Cap0nE @ 9 Nov 2004, 17:22)
Asa ceva as vrea. Daca a vazut cineva pe undeva (bucuresti) sa zica. Dar de ala de bmw ce ziceti ? smile.gif
*



Deci al cu bmw e total...As vrea unu sa-mi pun..cred ca as fi unicat=)) .Cel putin daca gasesc alerg 2 ture sa-mi cumpar unul tongue.gif

27 Dec 2010, 00:13:
QUOTE(argon @ 31 Jan 2009, 18:02)
piele cu insertii alcantara.
*


Esta-i bre...Asa mai stam de vorba:P E beton
eagle_tzk
Salut ! Din cauza neplatii facturilor la timp am ramas fara net o perioada , varianta preciza de tine a fost prima care am incercato si degeaba am tras aproape o ora si degeaba nici macar sa se deplaseze macar 1 mm , nu stiu ce sa ii fac 1zhelp00.gif
Siconi
Bati usor, apoi mai tare si tot mai tare, cat te tine mana, dinspre bord spre scaun in timp ce un amic trage de ele si il inclina, NU il rasuceste, stanga-dreapta. N-are cum sa nu iasa. TREBUIE!!!
Un pic de efort si... merge! La sigur!
Muttley
QUOTE(Siconi @ 31 Jan 2011, 18:39)
Bati usor, apoi mai tare si tot mai tare, cat te tine mana, dinspre bord spre scaun in timp ce un amic trage de ele si il inclina

N-are cum sa nu iasa. TREBUIE!!!
*


La asemenea etalare de avant pionieresc as adauga (timid) un mic amanunt.
Oricate persoane ar participa la operatiune, RECOMAND lasarea piulitei pe ax. Desfacuta, da' sa fie acolo.
Altfel se lasa cu dinti sparti, dureri de burta de la atata ras, etc.
Siconi
Perfect de acord! Multumesc de completare.
Am vaga banuiala ca nu mai este necesar sa explicam si de ce... se intelege de la sine.
bv-08-fgm
Daca nu intelege....poate sa faca si proba fara piulita tongue.gif
johnybic
salutari stiu ca topicul este vechi dar as avea si eu o intrebare ,ce fel de butuc pentru volan sport se potriveste pe dacia 1300-1310 ,de la ce alte auto se potriveste?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.