DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> un sfat va rog, ma rog de ea sa mearga .

valentin23
post 13 Sep 2008, 21:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




salutare, am o srn clima din 2001 achizitionata de jumatate de an, de ceva vreme a inceput sa imi faca zile negre. merg cu ea nu si dintr-o data nu vrea sa mai traga ma rog de ea calc acceleratia in fund si nimic nu se schimba nimic si din senin cu acceleratia calcata isi revine de ma baga in scaun si tot asa de nu poti sa faci o depasire nimic ca nu stii cand o apuca sa nu mai traga. am pus numai benzina carera 100, top 99+ , am bagat solutie de curatat injectoarele , am schimbat bujiile nimik cand o apuca tot asa face .are si toane bune cand se infige de nu imi vine sa cred ca sunt in supernova si tot asa. daca este cineva care a intanlit problema si a remediat-o si ma poate ajuta?va rog mult ca nu stiu ce sa mai fac. tot respectul


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Sep 2008, 21:29
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




baga mufa de la corpul clapeta (de la rezistorul de pozitie al clapetei) la loc cum trebuie. Mai da-o si cu spray de contacte.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 13 Sep 2008, 21:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




mai exact care e mufa aia ca are 2 mufe corpul clapeta si ca spray-ul ala cum dau scot mufa si dau inauntru pe contacte. doamne ce bine ar fi sa fie de acolo

13 Sep 2008, 21:35:
si inca ceva klaus crezi ca pate sa fie rezistorul la murdar(traseul ala de pe cablaj) si sa nu faca bine contact? crezi ca daca il desfac sa il curat il mai pot pune la loc?

This post has been edited by valentin23: 13 Sep 2008, 21:35


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Sep 2008, 22:00
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




corpul clapeta are 2 mufe: 1 de la motorasul pas cu pas, si una de la rezistenta de pozitie.
Problema manifestata la tine are sanse mai mari de 80% sa fie de la rezistor, care la randul lui fie nu e mufat cum trebuie fie e cu circuitul oarecum defect (desi daca ar fi defect-defect ar face tot timpul nu doar uneori).
La desfacerea rezistorului e o problema cu arcul, ca arcul de revenire a clapetei e in carcasa rezistorului si se pune cam greu la loc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 13 Sep 2008, 22:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




multumesc klaus maine dimineata ma duc si cumpar un sptay de contacte si dau pe mufele alea, acum sper sa am noroc sa fie de acolo.

13 Sep 2008, 23:54:
am uitat sa specific ceva care cred ca modifica datele problemei, cand face figuri si nu vrea sa mai traga daca o scot pe liber turometrul e undeva pe la 500 rotatii pe minut iar motorul tremura de zici ca se rupe. ce zici tot de la mufa potentiometrului sau potentiometru sa fie?

This post has been edited by valentin23: 13 Sep 2008, 23:54


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 14 Sep 2008, 16:53
Post #6


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




vad ca apar tot mai multi cu probleme asemanatoare cu a mea...si mie imi face la fel man...


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 15 Sep 2008, 00:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




salut, am fost astazi dimineata la magazin si am luat un spray de contacte ceva de la 2+2 ca altceva nu avea , 22ron si am demontat filtru de aer si am ajuns la corpul clapeta am scos mufele alea 2 le-am dat bine cu spray si contactele de la corpul clapeta si l-am curatat un pic pe exterior. am facut 150 km din care 50 in bucuresti in aglomeratie, astazi cu masina si vad ca nu mai face nici o figura, sper sa se fi rezolvat. mutumesc lui klaus pt. ajutor si tot respectu.


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutmarchis
post 15 Sep 2008, 11:57
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 3 August 06




cred ca e pompa de benzina, nu mai adauga aditivi ca uzezi pompa


--------------------
dacia super nova 2002 benzina - sj-02-liz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazargabi
post 15 Sep 2008, 16:56
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 September 08




Am auzit de la un mecanic destul de bun ca solutiile acelea de curatat injectoarele mai mult dauneaza..pt ca toata mizeria dupa instalatie si o duce la injectoare....nu ma pricep f bine dar pe mine m-a sfatuit sa renunt urgent la ea.Bafta!


--------------------
Dacia Supernova 2001 rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 15 Sep 2008, 18:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Am patit si eu ceva asemanator,am scris aici:http://www.daciaclub.ro/Problema-oprire-in-mers-t123070.html

This post has been edited by cristio_79: 15 Sep 2008, 18:35


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 17 Sep 2008, 18:29
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




salutare, klaus multumesc frumos pt. ajutor am rezolvat problema si am facut cam 300 km cu masina si nu mai face nici o figura dupa ce am curatat mufele alea 2 de la corpul clapeta, tot respectul.


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusG2001
post 18 Sep 2008, 01:30
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 January 08




spune-mi si mie pasii ce trebuiesc urmati pentru a ajunge la acele contacte. dupa ce desfac filtrul de aer....


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Renault - VN.04.MGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 18 Sep 2008, 13:50
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




dai incinta filtrului de aer jos cu o tubulara de 10 (eu am desfacut intai capacu de la filtru de aer si am scos si filtru e mai usor) dupa care ridici usor de el in sus ai grija ca sar putea sa iasa cu tot cu corpul clapeta eu am tinut de corpul clapeta cand am ridicat de el dupa ce iese din corpul clapeta bagi mana sub el si scoti furtunul ala care intra in carterul superior dupa care il poti da joj de tot.corpul clapeta are 2 mufe scoti mufelea alea 2 au o siguranta dupa care poti trage si ies, si mai scoti si tija de la acceleratie. da bine cu spray de contacte pe mufelea alea si alea de pe corpul clapeta si alea care intra in el. bafta


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 17:14
Forum Renault