DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema inchidere centralizata !, Numai am manualul, atasez poze!

racerz
post 27 Aug 2010, 16:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




Salut ! Am si eu o problema cu inchiderea centralizata montata pe o supernova ! Inchiderea este cumparata de la metro, modelul este YT-A400, pilot banuiesc, si este cu tot cu alarma ! A fost montata la un electrician, a mers vre-o 2 luni si acum numai merge de ceva timp.

As dori sa o repar eu, sa refac legaturile, dar nu am manualul de la alarma. Mentionez ca atunci cand a fost montata alarma pe masina, masina nu-mi apartinea. Am tot rasfoit forum-ul dar nu am gasit niste poze care sa se potriveasca cu ordinea culorilor de la alarma mea pe care o detin.

Daca are cineva manualul scanat il rog sa-l ataseze ! Ma intereseaza sa functioneze exclusiv inchiderea [din cheie si din telecomanda] , alarma si alte functii nu ma intereseaza! Orice sfaturi/idei sunt binevenite! Multumesc anticipat !


Attached thumbnail(s)
SDC10804.jpg ( Size: 252.98k ) Number of downloads: 806
SDC10805.jpg ( Size: 244.76k ) Number of downloads: 847
SDC10803.jpg ( Size: 213.76k ) Number of downloads: 831
SDC10801.jpg ( Size: 213.51k ) Number of downloads: 836
SDC10797.jpg ( Size: 229.14k ) Number of downloads: 823
SDC10798.jpg ( Size: 215.64k ) Number of downloads: 219


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 27 Aug 2010, 16:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




da e pilot alarma, iti trebuie o creion de control sa verifici daca iti vine curent, verifica masa, rosu de la mufa mare ii 12v, negru ii masa, la fel si la mufa mica, dupa care uitate la cele 2 fire care vin de la cutia mica la cutia mare sa nu ai contact imperfect, daca toate astea is ok atunci alarma a trecut pe modul valent si ii unpic mai complicat


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Aug 2010, 16:41
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Din ce am gasit pe net, poate te ajuta

rosu +12V - asta este alimentarea +12V care trebuie sa vina direct de la baterie OK

alb/rosu iesire (+) sirena - asta vine conectata la firul rosu (+) al sirenei OK

violet (-) canal 2 - canal suplimentar pentru comanda unui alt actuator, de exemplu deschidere portbagaj- ofera la iesire o masa, deci dispozitivul extern se va alimenta la +12V
portocaliu iesire (+) lumini - acest fir vine conectat la releele de semnalizare,banuiesc ca trebuie folosite si doua diode pentru a nu pune in paralel releele de semnalizare

gri iesire masa armare - se conecteaza ca o masa pentru un releu optional care taie alimentarea(releul extern are a doua borna conectata la plus)

roz iesire (-) canal 3 - idem canal suplimentar de comanda- prin acest fir se pune la masa un releu/actuator suplimentar

negru masa - asta vine prins la masa OK

maro contact (-) usa - functie de tipul de contact de la usa

alb contact (+) usa - functie de tipul de contact de la usa

albastru (-) usa sofer anti-jefuire - la usa soferului

galben intrare (+) contact - asta banuiesc ca vine prins la contactul de la cheie OK

alb/albastru inchidere - la modulul IC

verde/alb deschidere - la modulul IC

This post has been edited by Maskatu: 27 Aug 2010, 16:42

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 265
2.jpg ( Size: 290.1k ) Number of downloads: 245
3.jpg ( Size: 40.72k ) Number of downloads: 201


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 27 Aug 2010, 18:00
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




Multumesc Maskatule, asta ma interesa ! Maine cred ca o sa incerc sa vad daca iesa ceva bun smile.gif ! Revin cu detalii !


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Aug 2010, 10:55
Post #5


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Cine ti-a montat inchiderea nu prea stia cu ce se mananca. Nu mai era nevoie sa monteze cablajul de la inchidere, ci numai cel de alarma pentru ca masina are inchidere din fabrica, in cel mai rau caz schimba numai motorasele daca erau defecte, iar cu alarma se lega la butonul de inchidere ca sa se incuie si usile cand se armeaza alarma.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 28 Aug 2010, 11:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




bine mai serviccom in ziua de azi toti cu o scoala profesionala is mari electricieni auto, mari mecanici si ce stiu eu mai ce. asta m-a mirat si pe mine de ce a mai pus si inchiderea centralizata.


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 28 Aug 2010, 14:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




QUOTE(serviccom @ 28 Aug 2010, 10:55)
Cine ti-a montat inchiderea nu prea stia cu ce se mananca. Nu mai era nevoie sa monteze cablajul de la inchidere, ci numai cel de alarma pentru ca masina are inchidere din fabrica, in cel mai rau caz schimba numai motorasele daca erau defecte, iar cu alarma se lega la butonul de inchidere ca sa se incuie si usile cand se armeaza alarma.
*



Masina nu are inchidere din fabrica! Am si mentionat ca inchiderea este pilot cumparata din metro si montata la un electrician pe cand masina apartinea fratelui meu! Acum masina imi apartine si am vrut sa-mi repar inchiderea centralizata deoarece este foarte utila si imi place sa repar lucruri smile.gif !

QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 28 Aug 2010, 11:18)
bine mai serviccom in ziua de azi toti cu o scoala profesionala is mari electricieni auto, mari mecanici si ce stiu eu mai ce. asta m-a mirat si pe mine de ce a mai pus si inchiderea centralizata.
*



In primul meu post am mentionat ca pe mine ma intereseaza doar inchiderea centralizata si nu alarma, a nu se intelege gresit.



Acum sa va spun ce am descoperit. Am desfacut fata de la usa-sofer si am constatat ca actuatorul numai era prins de tija care ajuta la blocarea/deblocarea usii. Am strans actuatorul bine de acea tija si apoi am conectat alarma/inchiderea[ nu am schimbat nimic la vechile cablaje facute de acel electrician]. Am constatat ca atunci cand inchideam/deschideam usa-sofer se auzea acel zgomot facut de actuatoare de la toate usile[cand se armeaza/dezarmeaza] dar nu se deschidea/inchidea nicio usa !

Am desfacut si celelalte fete de la usi pe rand astfel incat la usa din stanga spate actuatorul este strans pe tija dar nu are putere sa inchida/deschida usa, la usa din dreapta actuatorul nu era prins in niciun fel de tija care ajuta la inchiderea/deschiderea usii, l-am prins eu dar la fel nu are putere sa deschida/inchida usa si la actuatorul din dreapta-spate la fel, actuatorul nu are putere sa inchida/deschida usa !

Am observat ca se trage relativ greu de acele tije pe care sunt legate actuatoarele. Ce ar putea fi de vina ? Actuatoarele nu au puterea necesara sa inchida/deschida usile sau sunt stricate sau ...? blink.gif


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 28 Aug 2010, 15:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




unge zarurile pe spate la ficare usa si tjele astfel incat sa mearga usor


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Aug 2010, 15:33
Post #9


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am inteles, masina e fara inchidere din fabrica. Daca motorasele nu au putere sa inchida sau sa deschida usile respective, inseamna ca ori nu mai sunt bune, ori mecanismele din usi merg foarte greu din cauza mizeriei. E bine daca poti curat cumva mecanismele alea si apoi sa le gresezi, ajuta mult. Daca zici ca si din butoanele care incui manual usile merge greu, sigur e de la mecanisme care trebuiesc cum am mai zis, curatate si gresate bine.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 28 Aug 2010, 15:35
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




Le-am uns dar degeaba dry.gif . O sa incerc sa le curat si sa le ung din nou!

This post has been edited by racerz: 28 Aug 2010, 15:38


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Aug 2010, 15:37
Post #11


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Ai uns cu ulei sau vaselina? Misca de ele de cateva ori sa isi ia unsoare peste tot.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 28 Aug 2010, 15:39
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




Le-am uns si cu vaselina si cu ulei smile.gif , numai cu alifie nu le-am dat smile.gif !

This post has been edited by racerz: 28 Aug 2010, 15:39


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 28 Aug 2010, 15:44
Post #13


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




salut! o problema legata tot de inchidere centralizata.. cand incui usile imi caraie foarte tare actuatorul din usa spate dreapta sad.gif se poate repara cumva sau trebuie schimbat? gasesc sa il cumpar?si daca da cam pe la ce pret? ms!


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Aug 2010, 15:48
Post #14


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu se poate repara, dar am inteles ca se gasesc de vanzare si individual.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 28 Aug 2010, 15:50
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




Cu 50 de lei am inteles ca ar fi inchiderea completa la real si ai inca 3 de rezerva in caz ca-ti mai pica vre-o unu ! Stiu ca se comercializeaza si separat dar nu stiu sa-ti spun un pret !


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 28 Aug 2010, 16:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




in jur de 10 lei actuactorul dar trebuie sa ii faci o prelungire dintr-o platbanda cam 2 cm si sa o prinzi in capul actuactorului si asa il montezi in locul celui vechi


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 28 Aug 2010, 17:09
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Mie incepusera sa-mi caraie 3 din cele 4 actuatoare originale si le-am schimbat pe toate cu unele universale.Nu trebuie facuta nici o modificare cu platbande sau altceva,se potrivesc perfect si merg perfect.
Dupa ce le montezi incearca,cu usa inchisa,sa ridici si sa cobori tamburusul.Daca merge greu sau se intepeneste incearca sa mai ungi/reglezi mecanismul din interiorul usii.Succes!
P.S. eu am luat actuatori la bucata cu 9 lei.

This post has been edited by BoR: 28 Aug 2010, 17:15


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 28 Aug 2010, 17:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




bor, o sa dau jos unu sa-ti demonstrez, pt ca nu au aceeasi lungime, cel putin cele care le-am luat eu


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 28 Aug 2010, 18:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Cele pe care le-am luat eu s-au potrivit la cele 2 orificii unde vin suruburile de prindere.Doar orificiul rotund in care inta tija a trebuit largit putin cu o pila,pentru a avea loc sa culiseze tija respectiva(pentru a-i da voie sa faca lejer miscarea sus-jos).
Nu contest insa ca actuatoarele tale sa fie diferite ca si orificii de prindere fata de cele originale.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 28 Aug 2010, 18:43
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




erau cu 2 cm mai scurte decat cele originale, de asta am zis ca tre lungite, cel putin eu asa am patit deja la a 2-a tura de actuactoare, posibil sa fie si mai mari


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HUMMER H1
post 28 Aug 2010, 20:05
Post #21


Membru cu S.U.V.


Group: Members
Posts: 660
Joined: 21 December 09
From: Galati




pentru curatat mecanismele de la inchiderea usi e foarte bun un sprei degripant (face minuni) smile.gif


--------------------
Ro S.U.V. Double Cab 1.9d 2005 - GL-13-FHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 29 Aug 2010, 00:09
Post #22


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




salut!
as avea si eu nevoie de niste lamuriri in legatura cu inchiderea centralizata...am schimbat portiera dr.spate si cred ca "meseriasul" care a schimbat-o nu a montat cum trebe mecanismele de pe cealalta portiera:(
de ce spun asta??? pentru ca inchiderea si alarma mergea foarte bine si cu portiera veche care era "praf" adik botita tareee....
respectivu nu se pricepea la inchiderea centralizata....si tare as avea nevoie de niste indicatii, poze ceva, niste pasi de urmat ca vreau sa ma uit eu mai intai, poate nu a montat sistemu, motorasu ala cum trebuie...ok???alarma merge numai inchiderea nu...ma gandesc de ce nu s-a blocat numai portiera spate care s-a schimbat?sunt in serie sau cum?trebuie resetat ceva?
HELP...CU INDICATII !!! MERSI!!!:)smile.gif


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 29 Aug 2010, 08:54
Post #23


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Daca nu monta ceva bine in portiera respectiva, trebuia sa mearga celelalte, iar inchiderea la usa respectiva sa nu mearga. Inteleg ca tie nu iti mai merge pe nici-o usa inchiderea.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 29 Aug 2010, 13:02
Post #24


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




da asa e...nu mai merge deloc inchiderea pe nici o usa...cred ca pe maine dimineata ma apuc sa desfac portiera spate poate are vreun scurt ceva in legaturi....cu ocazia asta vad si eu in ce consta mecanismu respectiv, verific....si voi da detalii, ca de obicei pun baza in sfaturile utile si indicatii...am uitat sa mentionez ca daciuta mea e varianta europa....aia "cheala" insa are adaugat(after) inchiderea si alarma, plus o deschidere portbagaj din buton biggrin.gif
Maine imi fac curaj si dupa ce desfac am sa mai adaug detalii...inca ceva poate cineva sa mai dea cateva sfaturi/trucuri, pasii ce trebuie respectati, am inteles ca nu e asa greu de desfacut fata portierei si mecanismele trebuiesc scoase sau se pot verifica pe portiera?
mersi smile.gif


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Aug 2010, 13:42
Post #25


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(HUMMER H1 @ 28 Aug 2010, 21:05)
pentru curatat mecanismele de la inchiderea usi e foarte bun un sprei degripant (face minuni) smile.gif
*


Nu ai ce sa ungi. Motorasele sunt capsulate din ce am vazut eu si partile exterioare sunt din plastic. A da cu degripant pe plastic = frectie la picior de lemn.



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
racerz
post 29 Aug 2010, 15:07
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 25 August 10
From: Tecuci




QUOTE(Maskatu @ 29 Aug 2010, 13:42)
Nu ai ce sa ungi. Motorasele sunt capsulate din ce am vazut eu si partile exterioare sunt din plastic. A da cu degripant pe plastic = frectie la picior de lemn.
*





El spune sa ung[degripez] mecanismul de inchidere al usii, nu al inchiderii centralizate.


--------------------
Dacia Supernova 2002 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 29 Aug 2010, 15:13
Post #27


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




pentru cei carora le caraie actuatoarele: la puteti adauga un distantier pe tija si asa dispare caraitul. ma refer la tija care iese din motoras si culiseaza sus-jos.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Aug 2010, 20:26
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si mie imi caraie unul (uneori). L-am umplut de vaselina la burduf si a mai disparut. Sunt actuatoare romanesti asa ca asta explica totul.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 29 Aug 2010, 20:42
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Pe ale mele scria ''Made in Hungary''.Dar nu mi s-au parut de calitate deoarece in decurs de 5 ani imi caraiau deja 3 dintre ele.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 31 Aug 2010, 08:11
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




QUOTE(BoR @ 28 Aug 2010, 17:09)
Mie incepusera sa-mi caraie 3 din cele 4 actuatoare originale si le-am schimbat pe toate cu unele universale.Nu trebuie facuta nici o modificare cu platbande sau altceva,se potrivesc perfect si merg perfect.
Dupa ce le montezi incearca,cu usa inchisa,sa ridici si sa cobori tamburusul.Daca merge greu sau se intepeneste incearca sa mai ungi/reglezi mecanismul din interiorul usii.Succes!
P.S. eu am luat actuatori la bucata cu 9 lei.
*



De unde le-ai luat mai exact?


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th June 2024 - 23:03
Forum Renault