DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> oglinzi solenza

sod
post 1 Jun 2004, 21:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




Inevitabilul s-a produs, un animal mi-a raschetat partea dreapta a masinii in parcare. Urmarile: aripa fata foarte usor atinsa la curbura rotii, inspre protiera (abia se vede, vopseaua nu e sarita), ornamentele de pe portiere sunt raschetate cu rosu (culoarea probabila a rablei care a produs incidentul), o zgarietura pe aripa dreapta spate facuta probabil de oglinda animalului si nu in ultimul rand oglinda mea retrovizoare dreapta sparta. Nu am chef sa pierd timpul pe la politie si asigurari (am full casco) si chestii de astea. Cu ornamentele si zagrieturile ma descurc (adica dupa o spalare cred ca abia o sa se mai vada) dar cu oglinda e problema. Si acum vine si intrebarea; este pe undeva de cumparat _DOAR_ sticla de la oglinda, avand in vedere ca body-ul si mecanismele sunt intacte?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Jun 2004, 21:37
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




sad.gif vezi la Bras sau Autocenter daca au adus asa ceva, daca nu gasesti, da-i lui Liviu un mesaj poate sint in tirg in Vitan :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 1 Jun 2004, 21:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




a fost primul om pe care l-am sunat smile.gif.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 1 Jun 2004, 21:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Intrebare ? Nu se poate folosi o sticla de oglinda de la o alta masina straina dar care sa fie pe dimensiune . Ca banuiesc eu romanasii nostri ne obliga sa luam o oglinda cu totul pentru o simpla sticla !!! :shock:


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 1 Jun 2004, 21:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Sau cel mai bine incearca in targ la OVIDIU (prelata galbena ) are de toate , poate poti sa dai o comanda la el .Oricum daca se gasesc la celelalte masini ar trebui si romansii nostri sa le vina ideea :idea: de a vinde geamul si separat .Bafta ! :wink:


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Jun 2004, 23:16
Post #6


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Urmele de vopsea lasate de masina rosie inceraca sa le stergi cu o carpa inmuiata in benzina.

Pt ca intrebarea principala e unde se gaseste geam de oglinga, topicul nu ar trebui mutat la piese SLZ ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 1 Jun 2004, 23:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




asa e, sorry


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2004, 08:04
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




sod, sorry pentru incident! Eu zic sa fugi la politie si la asigurare pentru ca oglinda costa cca. 1 mil. (se vinde ansamblu complet, cu tot cu scoica)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 2 Jun 2004, 09:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




pot face ceva de genul sa ma duc la politie, apoi imi cumpar oglinda si o montez singur si dupa aia sa ma duc cu factura la asigurari pentru decont? E groaznic fara retrovizoare in dreapta, si ma tem ca prin service o sa astept mult si bine.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 Jun 2004, 10:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Sigur ca poti. Prima data insa cauta un cap-de-creta pe strada si cere-i un autograf.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 2 Jun 2004, 11:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




neaparat pe strada? Nu pot sa ma duc la politia rutiera si sa completez acolo frumos declaratie? De fapt si asta ma ingrijoreaza, ca nu stiu cum procedeaza aia in cazuri de astea; cum verifica daca nu am lovit eu pe careva? Asta zic, nu am chef de mers pe drumuri acum. sad.gif(


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 Jun 2004, 11:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Bineinteles ca te poti duce la politie. Mie mi-a venit mai usor sa agat un politist care facea rondul prin centru, asa ca m-am dus la el, i-am zis ca am gasit parbrizul spart in parcare, s-a invartit in jurul masinii sa vada daca nu am si alte urme de accident si mi-a dat dovada. A durat 10 minute.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2004, 11:57
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ce usor merge la voi.
sod, vezi ca o sa verifice daca n-ai lovit pe cineva si pe urma ai fugit de la locul accidentului prin consultarea unui catastif. Pe urma te va intreba cind ai constatat daravela. Ai grija ce-i spui ca sa nu te amendeze ca nu te-ai prezentat imediat la politie sa declari incidentul.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 2 Jun 2004, 14:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




am fost, mi-a dat adeverinta; nu s-a uitat in nici un catastif, nici la masina. Sper sa nu apara ceva situatie de rahat sa ma cheme si sa-mi zica ca am intrat cu masina intr-o gradinita, ca la ce ghinion am eu si ce competenti is ei... Ma rog, o sa ma duc la asigurare cand am timp. Este vreun termen limita?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Jun 2004, 14:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Pai vezi ce scrie in polita. In mod normal trebuie sa-i instiintezi in 48 de ore de la producerea evenimentului asigurat!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Jun 2004, 19:34
Post #16


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




sstanescu, merge si mai mult. E un anumit termen in cazul in care ti-o fura. Toata treaba, zic ei in contract, este sa-i anunti inainte sa se agraveze avariile, dar pentru o oglinda sparta nu e cazul. Oricum e bine sa ajungi la ei cam intr-o saptmana dupa ce ai lua constatarea de la service.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maresalu'
post 13 Jul 2004, 13:32
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 July 04




am nevoie urgent de o oglinda de solenza daca ma poate ajuta cineva merci


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 13 Jul 2004, 13:44
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Nu am polita noua de la Allianz, insa daca nu ma insel trebuiesc instiintati in scris in 24 de ore de la producerea evenimentului asigurat! La Asiban parca era 48 de ore. Practica demonstreaza ca merge si mai incolo, insa pe hartie asa e scris si in general e bine sa te inscrii in acel interval. Nu doresc nimanui sa aiba surpriza de refuz de despagubire pt un motiv atat de stupid.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanB
post 19 Oct 2004, 03:09
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 September 04
From: Bucuresti




azi am patit si eu dandanaua: un dobitoc a vrut sa schimbe banda de deplasare desi eram cu botul la jumatatea masinii lui. l-am claxonat, a pus frana si mi-a dat peste oglinda. Scoica nu are absolut nimc, portiera la fel nimic, numai oglinda a sarit. acu imi pare rau ca nu m-am intors sa vad daca s-a spart sau nu...

ar putea cineva sa confirme daca la ovidiu in vitan se gasesc numai oglinzile (geamul)?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 20 Oct 2004, 09:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




pe mine m-a costat atunci 800k oglinda cu tot cu montare in service in timp ce eu savuram o tigara. Banii i-am decontat la casco.
Mi-a venit de cand am vazut logan-ul alta idee. Avand in vedere ca la dimensiuni oglinzile par identice cu cele de solenza, ma gandesc daca nu s-ar putea monta si la noi oglinzi electrice. De fapt nu ma intereseaza atat de mult sa fie reglabile electric ci sa fie incazite.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 12 Dec 2004, 22:28
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(SYL @ 1 Jun 2004, 23:16)
Urmele de vopsea lasate de masina rosie inceraca sa le stergi cu o carpa inmuiata in benzina.
Pt ca intrebarea principala e unde se gaseste geam de oglinga, topicul nu ar trebui mutat la piese SLZ ?
*



... daca dai cu benzina s-ar putea sa vezi si culoarea fetei de usa ... smile.gif)

This post has been edited by dragosdia: 12 Dec 2004, 22:34


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 13 Dec 2004, 15:39
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Dragos, ar insemna ca aripa din dreapta spate sa fie alba de la alimentare. Benzina nu ataca vopseaua, mai ales ca n-o s-o lasi sa balteasca pe caroserie.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 13 Dec 2004, 22:54
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(Manuel @ 13 Dec 2004, 15:39)
Dragos, ar insemna ca aripa din dreapta spate sa fie alba de la alimentare. Benzina nu ataca vopseaua, mai ales ca n-o s-o lasi sa balteasca pe caroserie.
*



Salut, teoretic ai dreptate..
la solenza mea rosu toreador de fiecare data cand pun benzina si sterg ce se prelinge pe langa buson se ia si cate un strat de vopsea smile.gif))



--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Dec 2004, 01:27
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




glinzi de SLZ nu se gasesc de cumparat decat cu totul. SMie in vara mi-au furat ciobul de la oglinda din dreapta. Politia nu prea vroia sa deschida dosar penal pt un amarat de ciob, plus ca riscam sa ajung in situatia de a ma plimba pe la Poiltie si Sc de asigurari intr-o veselie. Pana la urma si-a facut mila Tye de mine si mi-a dat ciobul de la oglinda lui, ca i se sparsese carcasa.

Off: Vopseaua nu se duce de la benzina. Si au am dat de nu stiu cate ori pe langa la pompa si nu s-a intamplat nimic. In plus, mai am un break si la ala tot timpul se mai prelinge benzina pe tabla. Si in atatia ani nu se vede nici un pic de decolorare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Dec 2004, 16:26
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Aseara mi-a lovit unul oglinda cu oglinda lui (venea din sens opus). Intrucit mi-a fost imposibil sa-ntorc in timp util si sa ma iau dupa el ca sa-i prezint omagiile mele si sa-i redecorez fata, am ramas ca proasta-n drum, uitindu-ma la ciobul ce zacea spart pe jos in timp ce scoica era intacta. Azi am sunat la VC si mi-au spus ca se vinde doar ansamblul complet, sticla nefiind disponibila separat.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 16 Dec 2004, 17:22
Post #26


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




merge pusa oglinda normala la orice geamgerie ideea e ca aia e oglinda normala nu apropie imaginea.dar o solutie...


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Dec 2004, 14:01
Post #27


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Merge oglinda normala, fara comentarii. Eu am avut un timp asa ceva, dar am pus-o mai mult pt confortul meu psihic, sa nu vad scoica ala goala. Dar nu e viata cu ea. Nu vezi absolut nimic in oglinda. Daca depasesti o masina, trebuie sa treci la 100 de metri in fata ei ca sa iti apara in oglinda. Ce e sub distanta asta nu vezi. Deci glinda normala e de decor, avand utilitate zero.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 19 Dec 2004, 19:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Sigur nu gasesti doar oglinda, dar iti sugerez sa iei modelul de la cealalta si te duci la un geamgiu meserias. Iti va taia una similara din oglinda, si daca este priceput si are rabdare si timp de tine, iese super. Sa iti slefuiasca muchia dupa taiere.
Daca vrei varianata mai simpla, iti cumperi una noua, ansamblul complet, dar dai 820.000 lei, am vazut chiar ieri. Si daca optezi pentru aceasta varianta, grabeste-te, pana nu o scumpesc astia ca si proiectoarele, ca atat Solenza, cat si Logan au acelasi tip de oglinzi. Sper sa nu se intample. Bafta !!!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 20 Dec 2004, 00:20
Post #29


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca totusi vreti glinda "a la geamgu" aveti grija sa recuperati plasticul de la vechea oglinda. Altfel nu aveti cum sa o fixati.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 21 Dec 2004, 10:36
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Mai copii am vz ca geamul este exact acelasi de la Clio model 99-00. Ia incercati voi pe la Renault.


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 22:31
Forum Renault