DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SITE Renault cu recomandari service

iosubescu
post 27 Oct 2007, 15:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 July 07




Salut la toata lumea , sunt in Italia si am un Logan 1.6 MPI laureate din 2004 - 45000 km.....am vrut sa-mi schimb uleiul la service-ul Renault din Bologna si individul a cautat pe net avand seria de sasiu pe un site care incepea ceva cu....http://dcs.renault.com/.......in acel site i se indica ca masina cu seria sasiului meu sa i se controleze jocul in bucse/planetarele/pivoti/bielete antirului..etc....chestia asta numai pt. control cerea un timp de vreo 6 ore de manopera ce pe aici prin Italia e in jur de vreo "38euro/ora manopera" numai vorbesc daca era nevoie de vreun schimb de piese ceva....ok...dar....individul nu a vrut sa-mi schimbe uleiul pana ce nu faceam treaba asta...mie mi se pare o aberatie chestia asta atata timp cat eu am facut in Romania acum 2 luni revizia de 45000 si la final totul a fost OK ......vreau sa protestez undeva si nu ma duce capul pe unde inafara de vocea clientului as putea injura in gura mare Renault-ul ...cuuummm adica !!!!!...Renaultul da recomandari cu efecte obligatorii asupra clientilor service-urilor autorizate?????...sau e numai o marlanie dea italienilor sa ma jupeasca de bani ....in acest caz stiu cum sa actionez dar daca e o chestie de la Renault ...mai ales ca individului i-am zis sa faca numai schimbul de ulei dar a refuzat pe motiv ca daca nu face si controalele alea va fi sanctionat......!!!!!!!....am ramas interzis si am plecat ....daca are cineva vreun raspuns in legatura cu problema mea rog sa-mi spuna si mie .....thanks!


--------------------
Dacia Logan 2004/Laureate/1.6 MPI - b07bug
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 27 Oct 2007, 16:28
Post #2


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




la alt service n-ai incercat? unsure.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taxi Driver
post 27 Oct 2007, 20:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 13 October 07
From: Craiova




Cred ca a vrut sa te jupoaie de bani, italienii astia din serviceurile renault sunt mai hoti decat ai nostrii. Am avut si eu parte de ei si nu m-am lasat pacalit. Am preferat sa revin in tara cu orice pret si sa-mi rezolv aici problemele.


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Oct 2007, 00:17
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




am indoieli grele ca verificari din cele enuntate pot dura 6 ore.
Eu cred ca a fost un smen a aluia din service.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 28 Oct 2007, 07:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Poti sa mergi linistit in alt service sa schimbi uleiul ca oricum garantie nu cred ca mai ai multa. Singura verificare de care am auzit ca se face e la pivoti si sigur nu dureaza 6 ore Sigur nu ai dat peste romani?


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Oct 2007, 11:02
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ce a verificat mecanicul e un soft (baza de date de fapt) numit ICM, unde il anunta daca masina ta are de facut vreun OTS (operatiune tehnica speciala, ca cele cu scaunele si cablajul sonda lambda de la Logan). Din cate stiu, acum exista un OTS deschis pe Logan, ceva legat de pivoti (as putea verifica luni asta). De obicei insa, OTS-urile nu implica participatria clientului (decat la unele operatii, cum sunt schimbari de bobine de inductie la K4M, la care poate plati Renault 3 si clientul 1).
Au fost cazuri cand clientul a fost pus sa plateasca pentru un OTS care trebuia achitat de Renault, dar cand s-a aflat.... nu a fost prea bine pentru dealer.
Poti sa ne spui si noua exact ce manopera, piese vroia sa foloseasca dealerul? Daca dai un PM cu VIN-ul masinii, pot verifica si eu luni aceiasi baza de date si vedem care e adevarul.

This post has been edited by einstein1984: 28 Oct 2007, 13:00


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iosubescu
post 29 Oct 2007, 00:39
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 July 07




Nr. de indentificare al masini mele e " UUILSDABH32358023 " , daca ai posibilitatea de a intra in baza aia de date trimite-mi si mie o copie ceva dupa ce scrie pe acolo....cu piesele pe care vroiau sa le verifice ...din cate imi mai aduc aminte ...erau in principal pivotii si bucsele la bielete/brate ....intradevar nu e de mers pe la service-urile Renault e jale...si e valabil si in Romania ......(dar sincer parca acolo e mai uman ca aici in Italia)....de asta urmatoarea masina a mea nu va mai fi in veci Renault...merci de raspuns..

This post has been edited by iosubescu: 29 Oct 2007, 00:47


--------------------
Dacia Logan 2004/Laureate/1.6 MPI - b07bug
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 08:48
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Vezi ca al treilea caracter e 1. Masina ta e vizata de OTS de verificare a bratelor de suspensie fata (detalii in NT 4713E), se verifica bratele inferioare ale suspensie fata pentru a evita un zgomot de rotula. Trebuie sa faci asta la un service renault si preferabil repede.
Daca rotula nu are joc, nu se schimba nimic (0,5 ore de manopera, platite de Renault), daca are un brat de schimbat 2,9 ore si 3,5 ore la amble brate schimbate (piesele erau bratul inferior si ceva suruburi, piulite si rondele de plastic). Costul pentru client trebuia sa fie 0, insa faptul ca masina ta nu era de la ei din tara (ei recupereaza banii de la renault italia) i-a bagat in ceata. Ar fi trebuit sa sune el la platforma de garantii de acolo si sa ceara autorizare, caci se fac OTS-uri la masini din alte tari frecvent.
Ideea e ca NU trebuia sa platesti pentru asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Oct 2007, 09:42
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(einstein1984 @ 28 Oct 2007, 11:02)
... Din cate stiu, acum exista un OTS deschis pe Logan, ceva legat de pivoti (as putea verifica luni asta). ...
*



Pai ia verifica please si impartaseste treaba cu pivotii astia....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 11:42
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca te uiti la postul de deasupra, vezi ca ca am verificat si exista. Se verifica starea si jocul pivotilor inferiori si se schimba bratul de suspensie cu totul daca e nevoie. Treba e pentru anumite transe de fabricatie, relativ recente.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Oct 2007, 14:49
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Pai ideea era ce inseamna acele transe de fabricatie relativ recente... Niste serii sau ceva, macar sa stim la ce sa ne asteptam la revizie. Am inteles, ceva probleme la pivoti, dar sunt obligati sau doar sa verifice asa de pamplezir?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 15:57
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




O sa flii de la dealer, la prima vizita daca masina ta e sau nu afectata de OTS. Ei trebuie sa verifice VIN-ul masinii pe ICM la fiecare trecere prin service.
Verificarea pivotilor e obligatorie in cadrul OTS-ului, inlocuirea bratelor de suspensie se face daca e nevoie. Totul e pe cheltuiala renault, insa masina va trebui sa stea in service pe duratele mentionate mai sus, in plus fata de operatiile de revizie obisnuite. Daca klaus sau altcineva vrea sa posteze (si are cum ) nota tehnica 4713e, e invitatul meu, eu nu am cum.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Oct 2007, 16:05
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2007, 15:57)
Ei trebuie sa verifice VIN-ul masinii pe ICM la fiecare trecere prin service.
*



D-aia mi-e frica...De incompetenta lor sa bage destele intr-un computer mad.gif
Oricum, bine macar ca stim ca e in lucru asa ceva...10x


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 16:22
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stai asa, ti-e frica sa nu greseasca VIN-ul cand il verifica? Sau tu crezi ca verificarea asta e o chestie proasta?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Oct 2007, 16:29
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu .. mi-e frica de faptul ca astia in service nu verifica iar eu sa ma aflu printre vin-urile target...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2007, 16:33
Post #16


-


Group: Members
Posts: 21.974
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2007, 09:48)
Masina ta e vizata de OTS
albastru


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 20:06
Post #17


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Adica fara scrisoare de chemare, se face la prima trecre prin service. Era un amanunt asa important? Se numeste 0AV0 parca.
In Romania ca si in alte tari, pentru orice reparatie in garantie a masinii se printeaza 2 foi care se atseaza la OR, editia tehnica si administrativa a masinii care sunt scoase de ICM. Daca tu treci prin service si dealerul nu face un OTS, el e penalizat de Renault Romania. Daca face o reparatie in garantie si nu are cele 2 foi cu data OR-ului, nu primeste banii pe reparatie si o plateste el.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2007, 20:12
Post #18


-


Group: Members
Posts: 21.974
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2007, 21:06)
se printeaza 2 foi care se atseaza la OR
Ba se numeste comanda de repartii (CR). OR este la rino
QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2007, 21:06)
Daca tu treci prin service si dealerul nu face un OTS, el e penalizat de Renault Romania [...] nu primeste banii pe reparatie si o plateste el
La OTS albastru simplu nu se intampla nimic. Doar la ala albastru cu "suivi" (urmarie) este eventual penalizat dealerul. La ala rosu este urmarit strict in timp de dinainte determinat.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 20:16
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Noi asa il avem in softuri, Ordin de Reparatie. Si nu am eu treaba direct cu programul de animatie al retelei din Romania, asa ca nu stiu exact care cum conteaza in procentul ala de bonus.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2007, 20:42
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.974
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2007, 21:16)
Noi asa il avem in softuri, Ordin de Reparatie. Si nu am eu treaba direct cu programul de animatie al retelei din Romania
Te hotarasti ? Ori ai acces ori nu ? Deci tu sau prietenul tu aveti acces in reteaua reno. Impusca-l pe ala care a tradus "ordre de réparation" mot-a-mot daca tot esti in zona! Este ordin, nu comanda ... vai de traductioanele lor. Nu este film de animatie, cel mult politica de animare in retea. Este documentatie obligatorie utilizata in cadrul metodelor post-vanzare. Este cel mult un criteriu luat in calcul la stabilirea QSA.

This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2007, 21:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2007, 21:17
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Am zis ca nu am acces la programul/politica de animare al retelei din Romania.... rolleyes.gif (dar acest program nu e radical diferit de cel din alte tari europene) , si nu e treaba mea cat conteaza fiecare specie de OTS in calculul taxei orare de garantie, insa stiu ca acest coeficient (de realizare a OTS-urilor) conteaza.
Nu mai fi asa nervos, ca eu oricum nu am nici macar Office-ul in limba romana, si facturilor de garantie le spunem DRG-uri, ca si francezii.

This post has been edited by einstein1984: 29 Oct 2007, 21:19


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2007, 21:23
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.974
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu sunt nervos, ma distrez cu tine. Macar stii de unde vin initialele alea ?

PS. borderou de garantie mai in loc de DRG ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

29 Oct 2007, 22:37:
iosubescu, incearca ca pe viitor sa nu iti mai dai pe public vin-ul la masina.

This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2007, 21:37


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iosubescu
post 29 Oct 2007, 23:29
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 July 07




Ce se poate intampla daca am dat VIN-ul (.. pe gat...!!!) ...sa-mi bage astia un
virus pe pc-ul masinii si in loc de kilometraj sa vad poze cu bagau ...sau mai rau doamne fereste sa-l stanteze vreunul pe masina lui si sa se dea drept eu......dar poate ai si tu dreptate....! Oricum daca vrei sa afli un VIN cred ca nu e greu ...
In alta ordine de idei eu sunt sigur ca masina un are nimic asa ca chestia asta cu ots-ul o s-o las mai incolo...mai urgent e sa-mi schimb uleiul....Oricum multumesc lui *einstein1984* pt. raspunsurile zic eu competente!....


--------------------
Dacia Logan 2004/Laureate/1.6 MPI - b07bug
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 30 Oct 2007, 09:09
Post #24


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Domnu' Einstein si Domnu' Ironick,
dupa ce v-ati distrat cu OTS, DRG, QSA si traducerile lor in romana, cu OTS albastru, albastru cu urmarire si rosu, binevoieste cineva sa ne lumineze si pe noi astia care nu avem acces la informatii din reteaua Dacia/Renault care e treaba cu OTS de verificare a bratelor de suspensie fata (detalii in NT 4713E)? smile.gif smile.gif
Nu de alta dar unul dintre scopurile forumului este acela de a ne ajuta in probleme legate de masinile noastre si nu numai.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 30 Oct 2007, 09:50
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




M-au descoperit și pe mine cu așa ceva când am schimbat sonda de apă ... au pus mașina pe elevator ... au tras de roți ... au tras după aia concluzia că totul e OK și asta a fost tot. Eu mai aud ceva zgomote pe la gropi ... le-am zis și lor dar au zis că nu e nici o problemă ... i-am crezut pe cuvânt.

Acum mai am ceva de comentat ... când am fost la un ITP la un service oarecare au pus mașina respectivă pe un fel de "tigăi", mai întâi roțile din față și apoi roțile din spate. În timp ce respectivele "tigăi" se mișcau în toate părțile și trăgeau să rupă mașina eu eram la volan și tehnicianul respectiv era sub mașină (rampă din aceea cu canal pe mijloc). Așa au descoperit niște bucși îmbătrânite care trebuiau schimbate și alături de noxe au fost motiv de respingere. Dilema mea ... la ITP din rețeaua Dacia nu am văzut să se facă așa ceva. Nu trebuie? Când verifică articulațiile mașinii nu ar trebui să facă un test ca cel descris mai sus? E suficient doar să tragă de roți?


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Oct 2007, 10:22
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ba in mod normal ar trebui sa le puna pe dispozitivul ITP. Si pentur frane la fel. Dar ce ai patit cu noxele? De ce te-a respins? De fapt stiu de ce (nu erai in limite), dar care a fost cauza?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 30 Oct 2007, 10:47
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Era un Ford diesel și în mod intenționat nu a scos noxele cum trebuie ... o călca brusc și când să se risipească primul jet de fum o lăsa pe liber ... trebuia și el să dea respingere ...


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Oct 2007, 11:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




A, scuze. Credeam ca era vorba de masina din semnatura (Loganul).

This post has been edited by roland: 30 Oct 2007, 11:01


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Oct 2007, 11:50
Post #29


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ironick, DRG=demanda reembolso garantia e pentru mine, pentru altii e Demande Remboursment Garantie. ICM= Informacion comune monde, BVM=base vehicule Monde.... Si cum lucrez zilnic cu ele, cam stiu ce sunt si ce fac.
daniel_p, nu pot posta mai multe informatii pentru ca sunt... oarecum confidentiale (si asa am spus cam multe). In NT-ul citat mai sus, se spune ca verificarea bratelor de spensie se face cu mana si cu masina pe elevator, nu cu platforma descrisa mai sus.
Tot ce trebuie sa stii tu, ca si utilizator de masina, e ca la urmatoarea vizita intr-un service Renault/Dacia, VIN-ul masinii va fi verificat si daca e cazul se va aplica OTS-ul. Cum am mai spus, OTS-ul este o verificare urmata sau nu de inlocuirea bratelor inferioare ale supensiei. Operatiunea se face pentru a evita un zgomot la trecrea peste denivelari, nu e pericol de siguranta circulatiei.

This post has been edited by einstein1984: 30 Oct 2007, 11:51


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 30 Oct 2007, 12:17
Post #30


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




einstein, multumesc de precizari.
masina mea are VIN-ul UU1LSDJJHxxxxxxxx, deci cu cifra 1 pe a treia pozitie, cumparata in iunie 2006.
intra la verificare la mesteri sau nu? la prima revizie (ianuarie 2007) nu au pus mana pe nici un brat de la suspensie. poate nu era OTS-ula ala atunci.

This post has been edited by daniel_p: 30 Oct 2007, 12:34


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 06:13
Forum Renault