DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan = S Class de pana in 10.000 ?

Serje
post 21 Sep 2007, 01:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Cam asta pare ca doresc multi dintre cei ce frecventeaza acest forum.

Eu as propune inainte de a tot arunca cu noroi in Logan, sa vizitati si forumurile de la alte marci ( BMW, ...) sa vedeti si acolo cate probleme au , si alea sunt masini de zeci de mii de euro , in plus de asta sunt foarte putini useri , dar probleme sunt multe si acolo , citeam despre anumite masini ca au piese care aproape sigur se duc in X numar de kilometri si asa mai departe. Ca sa nu mai vorbim de tehnicienii din service-urile reprezentantelor, cititi pe acolo si despre ei si ce bine se pricep.
O experienta personala am avut acum 2 ani cu un Mercedes Vito , m-a rugat cineva sa duc masina in service sa-i dea jos roata de rezerva ca trebuia sa faca
un drum mai lung si nu mai avea cheia de la mecanismu ce tine roata, atunci masina avea putin peste 12.000 km , si mai putin de un an. Am stat in service o
ora si ceva si nu gaseau cheia de la mecanism , nu stiau exact de care cheie trebuie , si mi-au propus solutia sa taie cablu si dupa ce revin sa-mi schimbe
mecanismul cu totul. Ce a-ti fi zis sa primiti raspunsu acesta intr-un service Dacia? Dacia tot Dacie ii , si mecanicii incompetenti...
Una din surorile mele este stabilita in Israel, avea acum ceva vreme un VW Golf 4 , dupa nici un an chederele au inceput sa se coaca din cauza caldurii
(explicatia din service) , a cerut sa i le schimbe , iar cei de la reprezentanta iau propus sa-si schimbe masina , sa-si ia alt model , ca altfel tot ar avea
aceasta problema pe viitor. A mai avut probleme cu vopseaua, de la ciupituri de pietre si alte lovituri , la ei raspunsu in cate service-uri au fost , nu se
merita sa o vopseasca pt ca nu va obtine aceeasi nuanta de culoare. Cand a vazut la masina mea cum a fost retusata portiera de nu se vede nimic , m-a
intrebat de ce aici se poate si acolo nu? Si acolo la un service dai $ sanatosi nu gluma pt asa ceva si tot nu le iese. A mai avut si un Audi A4, si aceleasi
probleme cu ciupiturile de pietricele si cu retusatul lor. Sotul ei, adica cumnatul meu are acum un Mercedes C 320 CDI luat in aprilie-mai 2007, si are
probleme cu aerul conditionat, ii apar scurgeri in interiorul masinii, si ii masina de 56.000 Euro , model 2007. Cei de acolo din service au zis ca se face condens si ca nu au ce face, ceva de genu : "asa face la toate" de la noi . Acum doua saptamani a fost in tara in concediu si am fost pana la service-ul Mercedes de aici , si i-au explicat baietii de aici de ce , si ce trebuie facut sa nu mai faca asa , si urmeaza sa mearga sa le spuna la cei din service de acolo ce si cum sa-i faca.
Nu am dat aceste exemple ca si scuza pentru tehnicienii de la Dacia sau pentru marca Dacia Logan , departe de mine acest gand, doar ca sa se vada ca si pe la alte service-uri se intampla cam acelasi lucru, si ca si alte marci au probleme , si daca o masina pe care dai zeci de mii de euro are probleme atunci ii cumva normal ca o masina low cost sa aiba si probleme. O recomandare daca se poate , cand aveti probleme cu masina , interesativa in stanga in dreapta tot apare o cunostinta care stie un tehnician bun, si mergeti acolo cand aveti ceva probleme , eu asa fac de obicei , pentru a evita surprizele (aceasta regula are sanse de a fi aplicata ce este drept in orasele mai mari numai).
Eu personal nu am avut probleme majore cu a mea , o am de 3 ani si peste 52.000 km , cumnatul meu de aici are si el tot un Logan Preference 1,4 mpi de 3 ani cu peste 30.000 km , el a avut o pb cu caseta de directie la cam o luna dupa ce a luato , si de atunci nimic , la suspensii , la motor ... nimic schimbat, dupa logica unora ar trebuii sa zic ca ii masina perfecta , altii daca au avut o problema trag concluzia ca trebuie vanduta , ca ii masina de rahat , sau vor sa organizeze asociatii de protest pentru nu mai stiu ce, eu ar trebuii sa organizez asociatie de laudat loganu ? din catai cunosc eu cu logan , prieteni si cunostinte , nu stiu pe nici unul sa fi avut vreo problema majora, asta nu o face in schimb super masina dar nici nu o face masina proasta pt ca sunt multi altii care au avut probleme cu ale lor.
Luata in general este o masina de 6000- 10000 euro , masina low cost , dar vorba lui Jeremy Clarkson, daca vrei o masina care sa te duca din punctl A in punctul B , Logan ii masina perfecta. Costa putin , dotari cat decat are , nu are concurenta in segmentul masini low cost.
Daca vreti finisaje si materiale bune , nu mai stiu eu ce confort ... pai sariti cu banii , de la 15k in sus. Alltii incearca sa intre in segmentul low cost si reduc la greu din dotari si ... tot deageaba, scot airbaguri , scuturi la motor , si tot nu scad sub 9000. altii duc cu chiu cu vai masina pe la 9000 si primesc o singura stea la euro ncap , loganul mult hulit are totusi cat decat un 3 stele , nu sunt multe , dar pentru cat costa este ok zic eu.
Si eu sper la o anumita masina , dar pana atunci imi trebuie un mijloc de transport cat decat ok , de care sa ma pot folosi , si pana acum isi face bine "meseria" asta Loganul. In plus de cat sa dau acum 15 - 20k pe o masina si in 2 ani sa fie la jumatate din valoare ..., mai bine mai putin si asa pierd si mai putini bani. Asa peste un timp o sa-mi permit masina care o doresc , care imi place.
Deci inainte de huli masina mai ganditiva un pic, nu se prea poate si foarte bun si foarte ieftin. Ti-ai luat masina ieftina nu te astepta sa nu ai probleme, sa ai super confort, super finisaje , super materiale... ai cat ai platit. Ai o masina ok , pe care ti-ai permiso la momentul in care ti-ai cumparato. Nu a inventat Renault masina perfecta si nici nu a descoperit cine stie ce materiale super bune si super ieftine , singuru lucru care l-au facut Renault a fost sa se "chinuie" cativa ani sa scoata o adevarata masina low cost, altii vor sa faca acest lucru de azi pe maine, si acest lucru nu se poate , din cate se pare. Daca ar trebuii sa huliti pe cineva, acel cineva sunteti numai voi eventual, pentru ca ati avut asteptari peste ceea ce ati platit , sau ca nu ati reusit sa strangeti mai multi bani sa va luati o masina mai bine finista , mai bine echipata...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2007, 06:57
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




faci parte din categoria celor care "sufera" de fiecare data cand cineva critica Loganul? Daca esti multumit de el ar trebui sa ti se rupa de ei.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 21 Sep 2007, 06:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Stiu pe cineva care si-a luat din De un Bmw E34 diesel si prin Austria a trebuit sa o urce pe platforma pana in Ro,aici la noi i-au schimbat injectoarele.cam 25 mil, dar tot naspa mergea.Atunci omul a urcat-o iar pe platforma, aduce masini din De pe comanda, iar in Germania la reprezentanta i-a schimbat nu stiu ce supapa de 6 euro de merge beton si i-au montat si injectoarele vechi ca cele din Ro aveau alt debit parca,asa ca mai usor cu mecanicii de la noi.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadim_braia
post 21 Sep 2007, 08:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 February 07
From: Bucuresti




EU am avut si BMW si Volvo si Skoda si Hyundai si Toyota si Nissan ( ma rog tata dar oarecem si eu tongue.gif ) . Niciuna dintre marcile enumerate mai sus nu se pot compara nici 10 % cu Dacia . Intradevar Dacia pentru banii care ii dai pe ea este OK . Dar acum nu poti zice de BMW sau restu ca se compara cu dacia sau de service-uri . Corect in romania service-urile sunt cam proaste , dar la mercile enumerate mai sus in general au ingineri adusi de afara si nu poti compara cum arata un service BMW cu unul Dacia , incepand de la dotari pana la igiena .
Referitor la faza ca si un BMW si un Mercedes ..etc se strica , este absolut normal , nimic nu este vesnic , dar nu-mi amintesc ca la marcile enumerate mai sus sa li se cojeasca vopseua , sa aiba probleme la caseta de directie , sa trosneasca tot interioru , sa nu li se inchida corespunzator torpedoul + celelalte probleme , BMW , Mercedes , Audi etc spre deosebire de Dacia au n gadgeturi , care se pot strica , un lucru absolut normal sa se strice odata si odata ( cum si calculatorul de acasa se poate strica) . La majoritatea marcilor europene , coreene , japoneze ... etc , cand este depistat un defect este facut un Recall catre toate masinile fabricate intr-o perioada pentru a le fii inlocuite piesele respective .
Acum intrebare : ai vazut cumva la Dacia sa faca vre-un recall catre masini sa li se inlocuiasca : cauciucuri , sistemul de esapament care este insuficient , ca se gripeaza cablul de acceleratie ...etc ? eu nu mi amintesc smile.gif
Asemenea comparatii eu le vad fara rost smile.gif



--------------------
DACIA LOGAN 2007 1.5 DCI VAN & MCV LAUREATE
Volvo 850 2500cmc , Rover 600 1800cmc 16 V , Toyota Previa 2.2D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 21 Sep 2007, 09:16
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




NU am zis ca Dacia se compara cu BMW & restu, nu am cum sa zic asa ceva , am zis doar ca si la aceste marci de masini apar probleme, apar probleme si la rachetele de sute de milioane sau miliard cat o costa o racheta , probleme apar la orice este facut de om si mai ales unde implica tehnologie , inca nu a aparut nimic perfect.
Cat desprre service-uri ... comparatia sta in picioare, ca nu dotarile si igiena din service iti repara masina , ca mecanicii si ei ... , pot avea ingineri adusi de afara sau instruiti afara ca nu ei repara masina (intra pe forumul BMW , ca acolo am citit eu mai mult si o sa vezi ce parere au userii deacolo despre mecanici). La X5 am auzit ca, cam pica cutiile de viteza.
Ca trosneste interioru ca-i vopseaua proasta , ca nu se inchide torpedoul ... oare nu ii din cauza ca se folosesc materiale ieftine? Mie mi se inchide torpedoul foarte bine , cu vopseaua nu am avut probleme , dar si am grija de masina , atat la interior cat si la exterior , odata cel putin pe sapt o duc la spalatorie si o curat pe interior , daca vad un gainat pe ea curat repede zona respectiva nu astept sa vina ploaia sa mil curete, sau sa astept pana ma duc la spalatorie.
Multe din problemele aparute cred ca apar si din cauza noastra , venim majoritatea de pe vechea berlina , unde toate trebuia sa le trantim sa se inchida , si ne-a ramas acest instinct. Eu cand duc pe cineva , repede sar sa le deschid ushile si sa le inchid , ca daca nu mi le trantesc de zici ca vor sa mi le scoata pe partea cealalta, multi zic ca ce geentleman is , dar ... nu sunt, numai ca vreau sa am grija de masina si nu suport sami fie trantite usile.
Un recall am auzit , am si fost chemmat sa mi se inlocuiasca cricul si sa-mi verifice nustiu ce la versiunea de soft parca , dar nu a trebuit. Si atunci multi au zis ca ce treaba ii asta sa fie chemate masinile inapoi in servicee , ca de ce nu au facut treaba de la inceput , bla bla bla.
Nu sufar cand cineva critica Loganul, Si da sunt multumit de masina pe care am dat 6460 Euro . Daca dadeam 15000 sau 30000 aveam alte pretentii normal. Si multe critici sunt bune , daca sunt constructive , dar nu de cei care critica de dragul de a critica , si ca ii masina romaneasca ... Nu ii masina romaneasca , ii masina frantuzeasca .


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2007, 10:00
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Loganul e masina frantuzeasca asa cum Seat-ul si Skoda sunt marci nemtesti.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 21 Sep 2007, 10:21
Post #7


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Bun, deci nici Renault nu e frantuzeasca, la fel cum nici Toyota nu e japoneza, si despre Suzuki putem spune la fel .. samd. Conteaza conceptia, nu mesterul Surubel care 'pune in opera' masina.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2007, 10:37
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tocmai invers dupa parerea mea, daca mesterul nu e bun, conceptia poate fi facuta si de NASA.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 21 Sep 2007, 10:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(argon @ 21 Sep 2007, 08:00)
Loganul e masina frantuzeasca asa cum Seat-ul si Skoda sunt marci nemtesti.
*



Deci nu e frantuzeasca,bine de stiut. Culmea ca eu stiu ca a fost proiectata in franta,foloseste o platforma rino-nissan,dar in cele din urma a iesit romaneasca blink.gif .

Acuma imi e totul clar!

This post has been edited by LC_TM: 21 Sep 2007, 10:51


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadim_braia
post 21 Sep 2007, 11:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 February 07
From: Bucuresti




sunt pe forumul BMW smile.gif
P.S. nu compara masinile sh cu astea noi ca defapt asta facem ..... pai la BMW ce ai citit tu nu cred ca sunt masini noi , sunt masini cu cel putin 3 4 5 6 7 ani vechime si peste 100 000 km la bord .
Intrebare : cum o fii Loganul peste 7 ani si cu 150 000 km ?

Service: Ai mers vre o data la AB la service cu vre o masina ? la Dacia presupun ca da tongue.gif crede-ma ca eu am ramas socat asa putin de incopetenta lor si de ce fel de oameni lucreaza acolo . Nu zic de faptul ca la MCV nu mi-au inlocuit filtru de aer la 10.000 si cand am mers cu van-ul la revizia de 10.000 si mi-a cerut mecanicu filtru de aer si i-am zis ca n-am pt ca un coleg de-al lui mi-a zis ca nu trebuie la 10.000 , face mecanicul i-a cheamal tu pe ala incoace , ma duc la ala care nu mi schimbase filtru si ii zic ce si cum ....raspuns: asa si ce vrei sa-ti fac eu !!!! .. nu mai zic ca imi curgea putin ulei din cutie si ala nu a facut nimic doar a sters cu o carpe si...vedem la 20 000 , ma rog l am pus eu pe urma sa stranga .
Intrebare : crezi ca la alte marci se intampla asa ?

This post has been edited by vadim_braia: 21 Sep 2007, 11:41


--------------------
DACIA LOGAN 2007 1.5 DCI VAN & MCV LAUREATE
Volvo 850 2500cmc , Rover 600 1800cmc 16 V , Toyota Previa 2.2D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2007, 11:40
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(LC_TM @ 21 Sep 2007, 10:49)
Deci nu e frantuzeasca,bine de stiut. Culmea ca eu stiu ca a fost proiectata in franta,foloseste o platforma rino-nissan,dar in cele din urma a iesit romaneasca  blink.gif .

  Acuma imi e totul clar!
*




foarte amuzant dry.gif , totusi mai citeste odata postul pe care l-ai citat in caz ca nu ai inteles sau nu ai vrut sa intelegi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 21 Sep 2007, 11:43
Post #12


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




aproximativ la fel ca unul la 50.000 spre marea surprindere a unora ... sunt Logan-uri care au ajuns acolo...
Legat de service eu am gasit unul bunicel la Dacia ... si nu mai ridicati in slavi service-urile "straine" ... ca angajatii sunt tot romani

Porche - cate exemple stiu doar eu si cate gasiti la vw pe forum
Cardinal - ehe ...
Bavaria - au vrut sa-i schimbe unui prieten computerul la 320 si sa i-l scoata din garantie cand a refuzat ... guess what era un contact imperfect, rezolvat in service la unguri in 5 minutele...

Toyo Motors ... uita-te pe forum la Toyota ...
Bs Motors Suzuki ...masini.ro
Renault ... comentam ?
BDT Ford ...caz concret lucrator Ford care refuza sa-si duca masina in service la ei pentru ca citez "sunt niste incompetenti" ...

Vezi cu noroi sau cu intamplari reale pot da si altii ...




This post has been edited by avathan: 21 Sep 2007, 11:51


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2007, 11:46
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




lasa km, ai uitat de ani. La 3 stim cum arata, dar la 6-7-8?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 21 Sep 2007, 11:53
Post #14


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




referitor la ani e prea devreme sa stim ... nu crezi biggrin.gif ?
si oricum s-ar putea sa imi amintesc cat a costat comparativ cu restul ...

la 3 ani a mea arata perfect ... cu o mica rezerva care trebuie sa o verific inainte ...
Oricum nu mai merg cu ea,tehnic nu era a mea ... am luat o surioara ... mai cu ochisorii oblici tongue.gif

This post has been edited by avathan: 21 Sep 2007, 11:57


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 21 Sep 2007, 12:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05






--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Sep 2007, 12:04
Post #16


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(avathan @ 21 Sep 2007, 11:43)
...la 50.000 spre marea surprindere a unora ... sunt Logan-uri care au ajuns acolo...


Chiar si mai mult, 83k km in cazul meu. Masina este OK, atata vreme cat este in garantie, apoi, de vandut si alta noua, pentru cine isi permite...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 21 Sep 2007, 12:09
Post #17


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




"Nu mai stiu eu ce confort" - hmmm vrei sa spui confortul normal pe care ar trebui sa il aiba o masina, ca unele masini mai au si niste scaune comode, nu chestiile alea de pe Logan si Solenza. O insonorizare decenta si o suspensie gandita nu inseamna super confort, este strictul necesar. Din punctul meu de vedere un Logan nu merita deloc pentru ca oricand poti sa iei in 10.000 de euro o masina de un an sau doi, cu inca ceva garantie, insa sa te simti ca intr-o masina adevarata.

This post has been edited by 2dor: 21 Sep 2007, 12:14


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 21 Sep 2007, 12:10
Post #18


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




QUOTE(vadim_braia @ 21 Sep 2007, 09:12)
, cand este depistat un defect este facut un Recall catre toate masinile fabricate intr-o perioada pentru a le fii inlocuite piesele respective .
Acum intrebare : ai vazut cumva la Dacia sa faca vre-un recall catre masini sa li se inlocuiasca : cauciucuri , sistemul de esapament care este insuficient , ca se gripeaza cablul de acceleratie ...etc ? eu nu mi amintesc smile.gif
Asemenea comparatii eu le vad fara rost smile.gif
*





Da, s-au schimbat cricurile si nush ce prostii pe la scaunul soferului. wink.gif


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 21 Sep 2007, 13:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




CuTzU vrei acum sa te felicitam ce alegere buna ai facut ? Sincer , in general se compara produse asemanatoare , din aceasi clasa , deci comparatia ta nu poate fii facuta nici la nivel de marca , dar apoi de model.Ma refer la comparatia Renault- BMW sau Renault- Mercedes.
Daca vrei sa compari Loganul cu anumite modele , o poti face cu Renault Clio , Chevrolet Aveo sau Fiat Albea.Acuma , fiecare producator a pus accent pe o anumita caracteristica a masinii , chiar daca este low-cost , astfel la Aveo avem un design interior mai ingirjit , materiale calitativ mai bune , insa motorizari slabe , la Fiat s-a pus accentul pe un design mai ingrijt la designului (pentru celor care le palce acest model), iar la Logan s-a pus accentul pe spatiu.Fiecare cumpara masina pentru anumite caracteristici care il avantajeaza , banuiesc ca in cazul tau castig de cauza a avut spatiul si faptul ca e favricata in Romania.

In rest , probleme apare la orice produs , mai ales la cele care efectueaza lucru mecanic...


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 21 Sep 2007, 13:55
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Hmm, pai la Logan s-a facut rabat la materiale, confort si fiabilitate, dar pretul nu e in concordanta cu rabatul. Si daca iei masina ieftina si piesele nu sunt mult mai ieftine decat ale altor masini, dar se strica mai repede unde ajungi? Mergi cu o masina care iti ofera putin confort, putine satisfactii, dar platesti destul de des piese putin mai ieftine.
Si cum service-urile sunt varza, daca te duci des prin ele te trezesti si cu alte probleme.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Sep 2007, 14:14
Post #21


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.928
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ma, nu stiu, cum este cu fiabilitatea. loganua este facut dupa clio. tehnic vorbind. adica multe componente de la el. din cate stiu eu clio duce spre 10 ani


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadim_braia
post 21 Sep 2007, 14:25
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 February 07
From: Bucuresti




bun a facut la cric ca iti cadea masina de pe el laugh.gif dar dc nu a facut si la cauciucuri si la restu ? biggrin.gif



--------------------
DACIA LOGAN 2007 1.5 DCI VAN & MCV LAUREATE
Volvo 850 2500cmc , Rover 600 1800cmc 16 V , Toyota Previa 2.2D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 21 Sep 2007, 14:26
Post #23


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(argon @ 21 Sep 2007, 11:37)
tocmai invers dupa parerea mea, daca mesterul nu e  bun, conceptia poate fi facuta si de NASA.
*



Pai cat de prost trebuie sa fie sa nu poata urmari cu degetul o lista care ii spune sa monteze piulita 3 in surubul 5 si s-o stranga cu cheia de 13 calibrata pe o anumita forta .. NASA iti da si instructiunile de asamblare, tinand seama si de factorul uman wink.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 21 Sep 2007, 14:28
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai astia de la noi "e detepti", de ce sa folosesti cheia de 13 calibrata pe o anumita forta. pui cheia de 13 si o calibrezi din ciocan forta ..smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 21 Sep 2007, 14:29
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Acum nu stiu la ce va asteptati voi de la o masina cum este Loganul , din partea mea este peste asteptari.Ma refer la Logan MCV 1.5 dCI , automobile care fac parte din parcul auto al societatii.Daca la inceput le-am privit cu oarecare indoieli , acuma pot spune cu certitudine :
1.Ofera spatiu mai mare decat la competitori , usor de modulat.
2.Motorul disel este foarte bun d.p.d.v al consumului ~ 5%.
3.Este fiabila , in afara de revizii , nu au vizitat service-ul.

Deci este o masina spatioasa , fiabila in ceea ce ma priveste si care consuma putin , nu este confotabila , insa nu cred ca isi pune nimeni problema la pretul ei de scauna anatomice sau alte lucruri.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 21 Sep 2007, 14:30
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(wolfin @ 21 Sep 2007, 15:14)
ma, nu stiu, cum este cu fiabilitatea. loganua este facut dupa clio. tehnic vorbind. adica multe componente de la el. din cate stiu eu clio duce spre 10 ani
*



O fi el facut pe jumate dupa CLio, dar piesele sunt de la furnizori romani care produc piese pentru o masina mai ieftina decat CLio.


21 Sep 2007, 15:39:
QUOTE(LemonDemon @ 21 Sep 2007, 15:29)
3.Este fiabila , in afara de revizii , nu au vizitat service-ul.

Deci este o masina spatioasa , fiabila in ceea ce ma priveste si care consuma putin , nu este confotabila , insa nu cred ca isi pune nimeni problema la pretul ei de scauna anatomice sau alte lucruri.


Pai ce intelegi prin fiabila? O masina utilitara e fiabila dupa ce mergi cu ea vreo 5 ani si 300.000km fara prea multe vizite in service (si preferabil alea sa fie pentru revizii).

This post has been edited by nh1980ro: 21 Sep 2007, 14:39


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 21 Sep 2007, 19:32
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Prin fiabila intelg o masina care deja si-a scos banii investiti in ea si nu am fost nevoit sa o duc in service decat pentru revizii.
De ce este fiabila? Deoarece le exploatez cu cap si am grija sa le pun consumabile de calitate.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 Sep 2007, 19:38
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si capul de unde il iei?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 21 Sep 2007, 20:46
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Avand in vedere ca nu sunt un wizz al mecanicii auto , am angajat un responsabil pentru acest domeniu , ca sa iti raspund mai exact , il cumpar.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 21 Sep 2007, 21:31
Post #30


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.475
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(nh1980ro @ 21 Sep 2007, 14:55)
Hmm, pai la Logan s-a facut rabat la materiale, confort si fiabilitate, dar pretul nu e in concordanta cu rabatul. Si daca iei masina ieftina si piesele nu sunt mult mai ieftine decat ale altor masini, dar se strica mai repede unde ajungi? Mergi cu o masina care iti ofera putin confort, putine satisfactii, dar platesti destul de des piese putin mai ieftine.
Si cum service-urile sunt varza, daca te duci des prin ele te trezesti si cu alte probleme.
*



Solenza e mai buna, cert! radmasa.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 01:32
Forum Renault