DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce este solutia de degresat de la spalatorie?

klaus
post 11 Jul 2004, 20:40
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ma roade o intrebare:
In ce consta solutia de degresat pe care o aplica cei de la spalatorii, cam ce nume poarta si pe unde se gaseste?
Ca la scorurile de la spalatorii, mi-as degresa-o singurel...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 11 Jul 2004, 22:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Eu am dat cu solutie de degresat pt vase. Cineva care lucreaza la o spalatorie mi-a zis ca e buna.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 11 Jul 2004, 23:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




Cica ar fi bun pentru situatiile mai grele petrolul. Are logica, dar personal nu am incercat, asa ca procedati cu grija si eventual comunicati rezultatele.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taz
post 12 Jul 2004, 11:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 September 02
From: Tulcea




Pentru ca unde lucrez pe masinile din parcare se depune un amestec de soda si bauxita (am renuntat sa mai vin cu masina la serviciu) colegii spala masinile cu CIF si sunt multumiti. Dar cu toata multumirea lor in timp de pe masina dispare luciul de la soda si cif


--------------------
DACIA DSN EUROPA - TL-20-YNA
Some things just can't be improved...
but they can be individualized
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jul 2004, 16:23
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pt degresare merge benzina la sigur. Eu am avut o problema cu vecinii care dadeau de mancare la caini si cadeau halcile de grasime la mine pe masina. Am fost la spalatorie de cateva ori, dar sa dau 130k pe o degresare nu ma prea pasiona. Am incercat pe rand cu solutii de vase (fac treaba buna, dar trebuie frecat). Pe urma am ncercat cu benzina si iese mult mai repede si mai usor. Vopseaua n-are nici pe :drac: . Oricum, daca persisti in a degresa masina, cu orice solutie, pana la urma tot se duce luciul vopselei. Deci mai subtire cu degresarea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 12 Jul 2004, 16:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




smirghel fin aplicat contiincios si masina isi va pastra multa vreme un luciu metalic. Depinde doar de grosimea tablei.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Jul 2004, 16:35
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




in cazul asta, la o dacie, nu va fi pt foarte multa vreme, poate la vre-un volvo 244


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jul 2004, 16:46
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




sod, nu pe vopseaua de Dacie. Daca o speli cu peria deja se matuieste. daca ii dau cu smirghel vrei sa imi fac trapa la masna?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Jul 2004, 16:50
Post #9


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




bogdan_o, cred ca n-ai inteles ce-a vrut sa zica sod :twisted:


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jul 2004, 16:55
Post #10


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Aha, gata, m-am prins. Deh, nu poti fi tot timpul pe faza. Cred ca a fost blocaj pe la vreo intersectie din SNC si nu au mai functionat corect sinapsele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 12 Jul 2004, 17:16
Post #11


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
smirghel fin aplicat contiincios si masina isi va pastra multa vreme un luciu metalic. Depinde doar de grosimea tablei.

Dupa care, pentru un design desavarsit recomand parcarea la Mall, sunt acolo niste artisti mici si negri, carora daca nu le dai 10mii sa-ti pazeasca masina, pot aplica un retus de efect cu surubelnita. Pentru completare, la Gara de Nord colegii acestora, daca nu cotizezi la rezervarea locului, pot adauga un "edge design" reusit la stopuri sau oglinzi. Baieti finuti, artistii, iti lasa resturile de stop sau oglinda sub cauciucuri, ca sa te poti bucura eventual si de o partida de fitness gratuit.
Scuze de off-topic , ar fi trebuit la tuning.....


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 12 Jul 2004, 17:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




cea mai buna protectie o obtineti apeland o data la 3-4 luni la u polish profi cu ceara de calitate. Mustele se duc mai usor, gainatul nu mai pateaza, si nici nu mai raman asa multe pete pe ea. Sincer, pt 300k lei cat costa un polish cu tot cu ceara la noi in Iasi, eu zic ca merita.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 12 Jul 2004, 18:05
Post #13


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




300k? esti sigur? tine-mi un loc la coada ca vin si eu la Iasi in concediu. Mie mi-au cerut la o spalatorie de kko 1600k. Toamna trecuta era 800k, si pana m-am coit sa ma duc s-a dublat. Sincer as avea nevoie de un polish, dar peste 5-600k mi se face gura punga...


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Jul 2004, 18:26
Post #14


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Avem di tati :twisted:
Veniti di cumparati :mrgreen:

Subscriu la cele spuse de SOD.
La Iasi: manopera la ceara 200K + produsu 110K (cutia din care dai de cel putin 2 ori :wink: )


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 12 Jul 2004, 18:53
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




e 160.000 ceara in carrefour, si e destul de buna..si-a dat un prieten pe masina si a iesit destul de bine.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 12 Jul 2004, 19:46
Post #16


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Produsele de uz casnic ataca vopseaua (in timp) si cu siguranta ,,papa" toate micile pete de rugina, marind suprafata acestora.
Cu plecaciuni,


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jul 2004, 01:57
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Radduu, ai dreptate. dar nu multi sunt suficient e curajosi sau au suficient de mult timp liber sa piarda 4 ore sa dea masina cu cera in fata blocului "ad-labam". Oricum, eu am facut de destul de multe ori operatia ca sa spun ca merita. Chit ca-ti tremura mainile dupa asta de zici ca ai parkinson.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 13 Jul 2004, 05:29
Post #18


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Lasa ma ca faci reflexe la labutze ca'n karate kid d'acia ca iei vopseaua III.
Cei care au masini albe stiu cum e sa speli masina de ganietzi bine tzintiti de catre zburatoarele fara reactoare, dai cu orice da petele tooot or sa ramana. Freci shi iar freci shi iar freci, deja te'ai saturat, shi iar... iar la final realizezi ca ai frecat'o aiurea! M'am lasat de sportul asta, iar polish ii dau numa inainte de vanzare...


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 13 Jul 2004, 07:30
Post #19


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Off topic: se pare ca discutai a deviat rau de tot de la subiect. Klaus a intrebat ce este acea solutie pe care o au baietii de la spalatorie iar voi a-ti degenerat in tratamente cu ceara.
Subscriu la intrabarea lui KLAUS: Ce este aceasta solutie de degresare? ( ca poatea asa reveniti la topicul initial.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 13 Jul 2004, 10:01
Post #20


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




AM vazut la o spalatorie de langa mine ca folosesc o solutie dintr-un bidon pe care scrie Iada.
Bidonul e de 20l.
Acuma...ca in bidon o fi ce scrie pe el sau axion...
Am vazut si un sticker al unei firme care e distribuitor al produselor Iada. Cand ma mai duc pe acolol notez adresa si nr de telefon


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 13 Jul 2004, 11:20
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Salutare!

In arad la o spalatorie mi-au spus ca e ... detergent lichid de vase! Adica "Pur"...

Off topic: Am fost la o spalatorie in arad mi-au spalat masina de s-a luat vopseaua de pe capota (la mondeo!). Apoi am aflat cauza: folosise dobitocul ala galeata pt a prepara o solutie de spalat motorul la o masina din fata mea... apoi a schimbat solutia din galeata, dar carpa/buretele care era imbibat cu solutie a uitat s-o spele si cand s-a pus sa-mi frece capota, dupa cateva minute a inceput sa mi se umfle vopseaua! grrr! Din pacate era noapte si nu prea mi-am dat seama decat a doua zi de ceea ce se intamplase la spalatorie.... Am profitat de faptul a aveam casco si spoilerul era atins in parcare, asa ca am fost la "daune" si mi-au vopsit toata capota + spoilerul pe Casco. Daca ma duceam sa reclam probabil ca nu as fi avut nimic de castigat, poate doar timp pierdut si nervi aiurea.
Recomand cu toata "caldura" acea spalatorie: este situata in Vlaicu, vizavi de pizzeria "5 Colturi" din Arad!

numai bine!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 13 Jul 2004, 12:00
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Solutia de degresat folostita in spalatorii este cea mai ieftina solutie de degresat vase, iar samponul cu care spala masinile este mult mai prost decat cel de urzica.
(asa mi-a spus cineva care a lucrat mai mult timp la spalatorii diferite)


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 13 Jul 2004, 12:05
Post #23


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Daca e cel mai ordinar sampon cum zici, de ce naiba mi-au cerut 300mii ptr degresare?. O sa caut alta spalatorie, ca astia unde merg de 4 ani si-au cam luat-o in cap-erau draguti atenti si ieftini la inceput-dar probabil ca s-au plictisit pe parcurs.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 13 Jul 2004, 12:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Pt ca asa se practica in majoritatea spalatoriilor, si cu polisharea e aceeasi poveste.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 13 Jul 2004, 13:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Eu am scris exact ce mi-au spus niste baieti care au lucrat in spalatorii auto. Si daca nu dai spaga, nu o sa se ocupe bine de masina ta. Ei au un salariu f f mic, practic salariul lor e constituit din spaga.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Nov 2005, 12:03
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.896
Joined: 19 April 05
From: Romania




A trecut un an si ceva . .. . va-ti lamurit pana la urma cu ce se degreseaza ?

EDIT LATER. Eu am niste urme de grasime ramasa de la gainat . . . .

This post has been edited by IRONICK: 10 Nov 2005, 13:44


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 10 Nov 2005, 12:34
Post #27


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Ieri cand mi-am spalat masina am vazut un afis mare la spalatorie care facea reclama la ghici ce... produse de spalat si intretinut masina. Produsele alea chipurile sunt folosite chiar de spalatoria cu pricina iar firma producatoare se numeste "MA FRA"... ciudat nume dar eu redau exact ce scria pe afisul respectiv.

: later edit :
am gasit si un link: http://translate.google.com/translate?hl=e...pera%26rls%3Den

Afisul cu pricina arata fix ca in poza din fix prima optiune de pe linia profesionala din pagina.

This post has been edited by DigitalScribe: 10 Nov 2005, 12:36


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 10 Nov 2005, 13:14
Post #28


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




degresarea in sine ar trebui sa ia grasimile si alte substante culese pe masina .. in general de la parcat sub tei si alti copaci, pasari cu mult gainat..etc..
pricipiul in sine este ori pe principiul sapun (un capat al moleculei se leaga de apa si celelat se leaga de molecula polara - grasimea respectiva.. astfel grasimea se duce odata cu apa si sapunul)

ori pe principiul detergent (mai complicat de zis cum funtioneaza dar se bazeaza pe faptul ca datorita unor enzime respectiva grasime este impartite in mai multe molucule care in final se unesc la un loc si marindu-si volumul sunt mult mai usor de indepartat cand sunt grupate.. si factorul 2 care-l face detergentul.. face cam ceea ce face si sapunul.. leaga apa de grasime doar ca aicea nu se mai leaga de grasime ci de al 2lea capat de pe grasimea grupata deja care nu are proprietati polare.. ci este tot o parte din detergent..
un detergent are 2 parti : alfa si beta.. alfa sparge molecula de baza in multe si mici care in final o sa rezulte alfa-grasime-alfa-grasime ..etc.. in lant fiind ceva grupat , iar beta se lega la fiecare alfa si beta se mai leaga si de apa .. adica iese per total apa-beta-alfa-grasime.. iar alfa se mai leaga de alt alfa alaturat => un lant polimolecular complex. )

ori pe simplul principiu de a dizolva grasimea si a dilua-o pana cand aceasta nu mai constituie o problema.. astfel principiul e simplu.. grasimea este polara si apa este nepolara.. cele 2 sunt nemiscibile tot timpul.. si uleiul este nepolar d-aia nu se combina cu apa..
iar principiul sugereaza de a curata din abundenta cu o solutie polara dar un pic mai bine aleasa.. adica poti curata masina si cu ulei.. va dizolva gainatul care e tot polar.. dar ramai cu uleiul pe masina si parca e mai naspa.. asadar dintre solutiile polare bine alese enumeram tetraclorura de carbon CCl4 - greu de gasit, scump si in cantitati mici.. in general pt experimente chimice .. nu la scara mai mare, si benzina, motorina, diverse uleiuri slabe casi consistenta..

si mai putem adauga inca o metoda de a combate grasimea si anume a reactiona cu ea! .. adica cel mai clar exemplu : alcool.. dar! concentratie mare si cat mai pur... reactioneaza cu respectiva grasime si dau eteri, esteri si corpi cetonici care se inlatura cu apa... problema e cu corpii cetonici (astia cam dizolva vopseaua.. -vopsea in general.. dar vopseaua de pe masini in principiu ar trebui sa fie rezistenta si la diluant si la acetona si la benzina etc.. practic testati undeva mai nevazut sa vedeti daca e ok si nu se intinde vopseaua.. -testati cu o bucata de vata si vedeti daca se coloreaza vata ca si masina.. ca atunci nu e bine daca se coloreaza)
asadar .. alcool concentratie mare doar..
alcool etilic.. e cat de cat dar nu recomand.. e cam slab reactiv , si plus e greu sa rezisti sa nu mai tragi o dusca din cand in cad biggrin.gif
alcool metilic.. e mai indicat.. dar atentie la copi sau la alte persoane care ar putea crede ca e alcool ca de la asta se orbeste si se moare.. e foarte toxic.. si miroase exact ca etilicul !!!
cel mai indicat de mine ar fi alcoolul izopropilic! este foarte reactiv.. combate toate grasimile.. (daca aveti curiozitatea spalati tigaia in care faceti ompleta de obicei plina tot timpul cu ulei si resturi de ou cu alcool din asta.. iese bec pana la metalul de baza.. ) se gaseste usor.. miroase specific! asdar nu prea cred ca puteti sa-l incurcati cu vre-o palinca, dar sa nu mirositi prea mult ca e foarte toxic!!! chiar si vaporii! ..
alcool butilc.. bun dar nu ca izopropilic
alcool izobutilic.. -superb imposibil de gasit, instabil termic si fotosensibil.. asadar asta doar se prepara in laborator si este folosit in momentul ala ca in 10min e apa chioara...
cu cat catena alcoolului creste este mai reactiv fata de grasimi
cu cat numarul de leguri libere ale alcoolului este mai mare , este mai reactiv fata de grasimi (ordinea ar fi n, izo, neo)
si sa ajunc pana la urma la top of the lis in alcooli.. practic za gratest (toxic.. dar macar nu se incurca.. asa sunt toti alcooli de fapt mai puntin etilic care e.. hac.. delicios icon_mrgreen.gif .. , se gaseste cam greu dar merita, este stabil chimic! si care arde orice grasime posibila ) este alcool neo-pentilic..
intai incercati cu izopropilic.. doar daca nu trece dati cu neopentilic..
daca vi se cam duce vopseaua datorita calitatilor remarcabile a vopselelor noaste.. uitati de alcooli .. nu tolereaza vopseaua.

si ca info.. grasimea este un compus polar format din acizi grasi..(acid oleic, stearic, etc.. )

end of the bible.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2005, 13:42
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




F. interesanta treaba.
Dar eu am in continuare o intrebare: detergentii de vase (aia de spala de 4 ori mai mult decat unul obisnuit, cel obisnuit fiind probabil apa chioara), pe ce se bazeaza (ca e clar ca nu-s alcooli)? Pe sistemul alfa-beta?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 10 Nov 2005, 13:50
Post #30


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




putin off-topic: pe unde anume se poate gasi alcool izopropilic? adica pe la ce tip de magazine? sau poate stie cineva un anume magazin in Iasi...
mi s-a terminat cel din flaconul de curatat CD-roame si tare mi-ar trebui un refill...

merci.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 22:03
Forum Renault