DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Putina legislatie, referitoare la biciclisti

gibonu
post 18 Jul 2019, 10:59
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva.

De doi ani, in cadrul navetei zilnice, merg cu bicicleta pe linia de tramvai (delimitata de garduri) cateva statii pe Stefan cel Mare. Inutil sa precizez ca tot timpul m-am asigurat sa nu existe vreun tramvai in spatele meu ca sa nu-i incurc circulatia. La fel, in cei doi ani, vatmanii de pe contrasens nici macar nu s-au uitat la mine.

Insa, azi dimineata am fost oprit de de Politia Rutiera (a venit cu motocicleta dupa mine pe linia de tramvai). Dupa legitimare, politistul mi-a spus ca ma amendeaza cu 870 Lei, insa am reusit sa-l induplec si sa scap doar cu un avertisment (a scris alta contraventie pe PV).

149.jpg ( Size: 347.95k ) Number of downloads: 330


Asadar, avand in vedere cele de mai sus, plus ca am vazut ca sunt multi biciclisti care ca si mine merg pe linia de tramvai pe Stefan cel Mare, atentie mare pe viitor. Eu am avut noroc de un politist de treaba, insa daca-l prindeam pe unul mai suparat pe viata, nu cred ca scapam fara amenda.

Acum, ca mi-a trecut glontul pe la ureche, nu voi mai merge cu bicicleta pe linia de tramvai.

Pentru a evita eventuale discutii inutile, nu contest masura politistului.

Cand i-am spus ca n-am incurcat pe nimeni pe linia de tramvai mi-a raspuns sec "daca va place asa de mult pe linia de tramvai, mergeti cu tramvaiul"

Tot politistul (un tip tanar, pana in 30 de ani) mi-a spus ca bicicleta este doar pentru plimbare in parc si la padure.

Cand i-am spus ca o bicicleta scoate o masina din trafic, elibereaza un loc de parcare din centrul orasului si aduce poluare zero, mi-a spus doar "Da, aveti dreptate"


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jul 2019, 11:07
Post #152


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.949
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ca sofer stiai ca nu ai voie pe acolo....
fantastc ca pentru asta exista amenda, pentru mers pe trotuar sau traversat pe zebra caare pe velociped nu exista....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Jul 2019, 11:19
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Poate e cazul ca bicicleta să fie lăsată să meargă pe carosabil după absolvirea unor cursuri de legislație rutieră. Biciclistul crede că are decât drepturi în București că e mai cu moț, hipster, eco etc.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 11:20
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




up.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 11:40
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@b76bgaarh
Pana la "absolvirea unor cursuri de legislație rutieră" gandeste-te ca biciclistul din Bucuresti are la dispozitie maxim 20 km de pista de bicicleta omologata de Politia Rutiera.
Ca fapt divers, Berlinul are 620 km de piste de bicicleta. Si asta este doar un exemplu din Europa civilizata.

In rest, as fi bucuros sa primesc niste argumente din care sa rezulte care ar fi problema ca un biciclist circula pe linia de tramvai delimitate cu garduri.
Am spus deja foarte clar ca in doi ani n-am incurcat vreodata tramvaiul.

This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2019, 11:40


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Jul 2019, 11:44
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ce treaba are pista de biciclete cu miserupismul biciclistilor din trafic.

da pe cei care intersecteaza linia de tramvai nu ii incurci? daca te ia unu pe bot ca nu te vede, o sa recunosti ca e 100% vina ta?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jul 2019, 12:13
Post #157


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.949
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca totusi apare un tramvai /masina de pompieri/ambulanta din senin in spatele tau ce faci? o iei pe contrasens?
de ce ar circula biiccletele pe acolo si nu si motocicletele? Sau masinile?
vezi, ciclistii au doar drepturi saracii, au dreptul sa circule pe trotuar sau carosabil, pe zebra sua pe linia de tramvai.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 12:13
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@b76bgaarh
Ca sa fie totul clar, spun raspincat ca exista si unii biciclisti idioti. Insa nu toti intra in categoria asta.

Revenind la ceea ce ai spus, in cazul in care ar exita piste, ar exista si mai putin "miserupismul biciclistilor din trafic".

Cat despre cei care intersecteaza linia de tramvai, nu i-am incurcat niciodata.
Tot timpul am traversat intersectiile pe verde, cu asigurare temeinica prealabila. Iar masinile care asteptau pe linia de tramvai la cedeaza le-am ocolit doar prin spate ca sa nu-i incurc pe soferi.

Astfel, cel putin in cazul meu riscul "daca te ia unu pe bot ca nu te vede" nu exista.

Daca te ajuta, atunci cand trebuie sa virez stanga pe un bulevard mare precum Stefan cel Mare, tot timpul ma opresc la trecerea de pietoni si traversez odata cu pietonii, evident pe culoare verde.

@einstein1984
Am spus foarte clar ca niciodata nu am incurcat tramvaiul.
Cat despre ambulanta, tot timpul m-am oprit langa gard astfel incat sa nu o incurc cu nimic.

This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2019, 12:16


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Jul 2019, 12:27
Post #159


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.370
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, pentru ca tu fiind si sofer poti intelege lucrurile si din "tabara" cealalta.

Problema mare e cu ailalti, care nu sunt "si soferi". smile.gif

This post has been edited by vallixx: 18 Jul 2019, 12:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 13:06
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@vallixx
Am spus deja ca exista si biciclisti idioti. Sigur exista multi biciclisti ca mine, care sunt si soferi si care nu se expun riscului de a fi luati in bot.

18 Jul 2019, 15:17:
QUOTE(b76bgaarh @ 18 Jul 2019, 13:19)
Biciclistul crede că are decât drepturi în București că e mai cu moț, hipster, eco etc.


Pentru ca tot am vorbit mai sus despre lipsa pistelor de bicicleta omologate de Politia Rutiera, se vede mai jos (de la un coleg de pe alt forum) care era situatia in octombrie 2018. Paragraful nr. 2 este relevant.

150.jpg ( Size: 335.68k ) Number of downloads: 263


Asta intr-o capitala din UE, in anul 2019.

This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2019, 13:17


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 18 Jul 2019, 13:19
Post #161





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




gibonu: eu sint convins ca ai fost atent si fata de tine, si fata de ceilalti participanti la trafic (la modul foarte serios), dar probabil asa zicea si cel care s-a dat cu bicicleta pe sinele de tren acum ceva timp in herastrau (sint convins ca stii despre ce vorbesc, au fost discutii si pe forumul asta). e de ajuns sa se intimple o data si nu se mai poate repara. riscul exista intotdeauna, pentru ca nu poti sa prevezi totul.

apropo de miserupism: azi eram in taxi si am putut admira doi <insert word here> cu trotinete electrice care treceau in viteza pe rosu, printre coloanele oprite la semafor. estimasera ei cumva ca scapa. s-a repetat la 3 semafoare succesive.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Jul 2019, 13:37
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu e doar de facut stanga.

cum mergi inainte pe sina de tramvai cand cei de pe ultima banda fac stanga. sau cei din fata fac stanga.

miserupismu nu tine de infrastructura, tine de om/cocalar.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 18 Jul 2019, 13:48
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.942
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(einstein1984 @ 18 Jul 2019, 11:07)

  fantastc ca pentru asta exista amenda, pentru mers pe trotuar sau traversat pe zebra caare pe velociped nu exista....
*



Bicicleta este considerata vehicol deci exista amenzi, cel putin pe zebra l`au "saltat" cei cu Loganu cu radar pe un individ ce a traversat zebra in viteza prin fata mea.
Marea bucurie a fost ca m`au prins de martor, l`am comentat eu ca ce nevoie au de mine ca doar au camera omologata insa omul m`a rugat sa`i semnez ca martor daca nu ma deranjeaza prea mult.
Exprimarea eleganta, purtare la fel asa ca am semnat.
Stiu ca a fost o amenda de citeva sute de lei.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 14:41
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@Rimio de Vassur
Au murit oameni in taxi, pe trecere de pietoni, etc. Unii chiar au avut ghinionul sa le cada un ghiveci de flori in cap in timp ce mergeau pe strada. Asadar, un risc exista tot timpul.

Despre "cel care s-a dat cu bicicleta pe sinele de tren acum ceva timp in herastrau" nu stiu nimic. Sau nu mai imi amintesc.

Intr-adevar, unii trotinetisti sunt de-a dreptul idioti, am vazut si eu cateva cazuri.

@b76bgaarh
Inainte mergi cu grija si atentie. Am spus deja ca masinile oprite pe sina de tramvai la cedeaza le-am ocolit doar prin spate. Pare ca ti-a scapat.
Repet, din aprilie 2018 tot merg cu bicicleta pe linia de tramvai pe Stefan cel Mare (pauza noiembrie 2018 - martie 2019) si n-am patit nimic, nu mi-am luat nici macar un claxon de la tramvai sau vreo masina.

Cat despre "miserupismu nu tine de infrastructura" este clar ca nu esti famiiarizat cu conceptul de mobilitate urbana si toate beneficiile pe care le aduce acesta.
Nu-i problema, n-au inteles nici primarii generali ai capitalei conceptul asta in ultimii 30 de ani.

@Agrig
Corect. Bicicleta este vehicul si foarte bine ca l-au ars pe cel care "a traversat zebra in viteza".
Din motivul asta (cand sunt pe bicicleta) opresc la trecerile de pietoni si de multe ori se mira pietonii pentru ca am oprit.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 Jul 2019, 14:46
Post #165


membru


Group: Members
Posts: 4.540
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 11:40)
In rest, as fi bucuros sa primesc niste argumente din care sa rezulte care ar fi problema ca un biciclist circula pe linia de tramvai delimitate cu garduri.
Am spus deja foarte clar ca in doi ani n-am incurcat vreodata tramvaiul.
*



Argumentul suprem stii care e? Toata argumentatia ta cu n-am incurcat pe nimeni si asa mai departe poate veni cu aceeasi sinceritate din partea unuia care trece prin acelasi loc cu un Tico, de exemplu. Pentru ca e acelasi lucru. Tu pe bicicleta si el in Tico sunteti tot de vehicule. Exista vreo mentionare in codrul rutier a interdictiei autovehiculelor de a folosi vreun drum, dar nu si a celorlalte vehicule? Ca io n-am vazut, dar invers da.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 14:52
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 14:41)
Au murit oameni in taxi, pe trecere de pietoni, etc. Unii chiar au avut ghinionul sa le cada un ghiveci de flori in cap in timp ce mergeau pe strada. Asadar, un risc exista tot timpul.
*

Da, numai că în acest caz riscul nu este numai al tău. Chiar dacă ăl' de te lovește e nevinovat, tot el trage toate ponoasele, îl iau la puricat de-i merg fulgii, alcoolemie, ITP, declarații la poliție, bașca mai stă și fără permis doi ani de zile pînă se lămurește dosarul de cercetare penală. Și-și repară mașina pe banii lui, că tu n-ai RCA la biclă.
Că-ți asumi riscuri doar tu singur, e problema ta, dar în trafic riscurile nu-s doar ale tale. Asumă-ți-le pe cîmp, unde nu amesteci pe nimeni în ele.

This post has been edited by VladSoare: 18 Jul 2019, 14:56


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 15:08
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Gardurile au fost montata pentru ca masinile sa nu se mai urce pe linia de tramvai si sa incurce circualtia tramvaiului.
Am spus deja ca niciodata nu am incurcat circulatia vreunui tramvai.

@VladSoare
Riscul de lovire este infinit mai mare atunci cand un biciclist merge pe strada alaturi de masini, insa pare ca asta ti-a scapat.
Cat despre RCA, foarte tare argumentul. Pe logica asta, hai sa interzicem depalsarea cu bicicleta in oras.
Mai are rost sa spun ca discutia asta o purtam intr-o capitala UE, in anul 2019?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 15:15
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 15:08)
Riscul de lovire este infinit mai mare atunci cand un biciclist merge pe strada alaturi de masini, insa pare ca asta ti-a scapat.

Nici vorbă. Șansele să văd un biciclist care circulă corect sînt mai mari decît să-l văd cînd apare de unde nu mă aștept.

QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 15:08)
Cat despre RCA, foarte tare argumentul. Pe logica asta, hai sa interzicem depalsarea cu bicicleta in oras.
*

Asta iar e o logică din aia creață de-a ta, pe care nu reușesc s-o descifrez. Ce are RCA-ul cu interzicerea bicicletelor, numai tu știi.
Deplasarea bicicletelor nu trebuie interzisă, ci doar efectuată conform legii.

This post has been edited by VladSoare: 18 Jul 2019, 15:15


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 15:22
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@VladSoare
Mergi zilnic cu bicicleta prin oras?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 15:26
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Acum nu, dar am mers destul de mult timp acum cîțiva ani. Se poate merge legal foarte ușor. Și culmea, să vezi ce politicoși și amabili sînt șoferii cînd mergi legal și le arăți că-i respecți...
Treaba cu "nu se poate, pentru că n-avem piste" e o scuză ieftină.


This post has been edited by VladSoare: 18 Jul 2019, 15:29


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 Jul 2019, 15:45
Post #171


membru


Group: Members
Posts: 4.540
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 15:08)
@tatabobu
Gardurile au fost montata pentru ca masinile sa nu se mai urce pe linia de tramvai si sa incurce circualtia tramvaiului.
Am spus deja ca niciodata nu am incurcat circulatia vreunui tramvai.
*



Au fost puse pentru ca transportul in comun si vehiculele de interventie sa aiba o cale de rulare dedicata. Sesizezi diferenta?

QUOTE(VladSoare @ 18 Jul 2019, 15:26)

Treaba cu "nu se poate, pentru că n-avem piste" e o scuză ieftină.
*



Identica cu "normal ca merg cu 70-80 prin sate, ca n-avem autostrazi".


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 15:49
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Oarecum, dacă vrei s-o împingi pînă la extrem. Ca să fie identică ar trebui să merg cu 130 prin sate și pe DN-uri pentru că n-avem autostrăzi. Or de-astea nu fac.
Viteza prin sate n-are legătură cu lipsa autostrăzilor, că nu mă grăbesc, ci cu confortul - aia e viteza care se simte naturală pe acele drumuri și pe care pot s-o mențin fără să fac un efort deosebit. Sînt și sate în care merg cu cincizeci. Niciodată n-am zis că fac asta pentru că n-am autostrăzi. Sigur că-mi doresc autostrăzi, dar aia e altă poveste, nu o folosesc ca scuză pentru nimic.

This post has been edited by VladSoare: 18 Jul 2019, 16:00


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2019, 16:10
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.992
Joined: 29 May 06




@VladSoare
Atunci ma bucur sa observ ca atunci cand ai mers cu bicicleta n-ai avut probleme cu:
- soferii de pe banda 1 care inca n-au instinctul de a se uita in oglinga cand vireaza (chiar si putin) la dreapta;
- deschis orice usa de la masina fara sa se asigure;
- coloana de masini lipita de troturar /sirul de masini parcare, astfel incat sa nu ramana loc nici macar pentru o bicicleta.
- o masina lasata pe avarii pe banda 1 greu de ocolit din cauza coloanei care se deplaseaza in viteaza pe banda 2
- etc.

Din motivele astea spuneam ca mergand cu bicicleta pe linia de tramvai cu garduri scapi de toate problemele enumerate mai sus.

Cat despre "Treaba cu "nu se poate, pentru că n-avem piste" e o scuză ieftină." corect si absolut de acord cu tine.

Si ca sa vezi ca nu sunt vreun ciudat care are o problema cu soferii, de multe ori am gasit soferi care ma vedeau in oglinda si imi faceau loc sa trec cu bicicleta. Ca si acei soferi pot fi biciclisiti este alta problema.

@tatabobu
Exact acelasi lucru l-am spus si eu referitor la gaduri.
Si, desi ma repet, nu am incurcat niciodata tramvaiul / salvarea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 18 Jul 2019, 16:27
Post #174


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Tu nu, dar alții?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 18 Jul 2019, 16:33
Post #175


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Eu de acord cu gibonu. Mersul cu mijloace alternative ar trebui sa fie prioritizat in Bucuresti. Si politistii ar trebuie sa aplice legea in spiritul ei cand e vorba de biciclisti. E plin orasul de masini parcate pe trotuar, oamenii ocolesc prin strada masinile parcate pe trotuar, se trece pe rosu, e haos generalizat si acum hai sa ne legam de biciclisti ca merg pe linia de tramvai. WTF!


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Jul 2019, 16:36
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2019, 14:41)
Cat despre "miserupismu nu tine de infrastructura" este clar ca nu esti famiiarizat cu conceptul de mobilitate urbana si toate beneficiile pe care le aduce acesta.
Nu-i problema, n-au inteles nici primarii generali ai capitalei conceptul asta in ultimii 30 de ani.

*



radmasa.gif

asta este maxima. de vina e orice altcineva ca biciclistu e cocalar.

ce treaba are parcatul pe trotuar cu mersul pe linia de tramvai. masina are voie, au luat amenzi automobilele?

This post has been edited by b76bgaarh: 18 Jul 2019, 16:37


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 18 Jul 2019, 16:47
Post #177


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




De cateva saptamani vad ca ies seara cete de 3-7 biciclisti. Era sa omor cam 10 in 3 incidente separate. Element comun, nici unu nu avea far la toacla, majoritatea nu aveau nici macar ochi de pisica. WTF is up? Iar nu mai sunt cool stopurile si farurile?


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Jul 2019, 16:49
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




iluminatul stradal nu iti ajunge, lor da.

nu intelegi ca infrastructura e de vina ei sunt paloma blanca.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jul 2019, 16:54
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Sudsemnatu @ 18 Jul 2019, 16:33)
Si politistii ar trebuie sa aplice legea in spiritul ei cand e vorba de biciclisti.
*

radmasa.gif
Ooo, da, bicicliștii trebuie tratați preferențial, că ei sînt eco și au întotdeauna o scuză bună.
Dacă-i lovesc, mie mi se aplică litera legii la sînge. Cînd am 62 în localitate, mi se aplică litera legii. Dar lor nuuuu, lor le aplicăm doar spiritul ei. Care spirit, bineînțeles, trebuie interpretat doar cum le convine lor, nu?

Sînt curios, cînd legea spune că pe linia de tramvai circulă doar tramvaie, care ar fi "spiritul" ei?
Oricum, în cazul colegului mie mi se pare că a aplicat acest "spirit", prin faptul că l-a iertat de amendă.


This post has been edited by VladSoare: 18 Jul 2019, 16:56


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jul 2019, 17:02
Post #180


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.874
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu mai gasesc articolul ... acu 2 sapt a fost razie in weekend pt alcool ... la buciclisti ... in jur de 40% din vreo 90 opriti ... erau bauti ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 22:54
Forum Renault