DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inainte de a cumpara ...

cb2
post 17 Aug 2007, 19:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 07




Salut,

Dat fiind ca vreau sa cumpar o Solenza foarte curand, ma intereseaza, din perspectiva unuia care a condus-o deja:

- consumul real, mai ales cel urban - pe benzina
- costul reviziilor, dat fiind ca nu mai gasesc noua
- cum se comporta la drumurile noastre romanesti, de pe la tara

Multumesc,
Cristi


--------------------
Dacia Logan Partener 1.6 16v, 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 17 Aug 2007, 20:22
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Bun venit pe forum.

Ar fi fost bine sa precizezi si localitatea ca sa primesti un raspuns cat mai corect in ceea ce priveste consumul urban.
De exemplu, a mea, in Bucuresti, consuma in jur de 9, chiar 10, chiar peste 10 daca mergi dimineata la serviciu si te intorci seara, fix in orele de aglomeratie maxima.

Costul reviziilor... in jur de 200ron e o revizie normala (ulei, filtre, placute).

La drumuri se comporta destul de bine, va trebui totusi sa te astepti sa troncane cateodata, cam asa sunt daciile...

Per total e o masina buna care isi merita banii (acum trebuie sa gasesti una in stare buna).

Vezi ca sunt destule topicuri pe aici in care se discuta despre achizitia unei SLZ SH.

Bafta

This post has been edited by free_fiber: 17 Aug 2007, 20:23


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb2
post 17 Aug 2007, 20:37
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 07




Multumesc. Sunt din Cluj - scuze ca am uitat sa precizez asta


--------------------
Dacia Logan Partener 1.6 16v, 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Aug 2007, 20:50
Post #4


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




rugaciune.gif rugaciune.gif rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici..... rugaciune.gif rugaciune.gif rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici... rugaciune.gif rugaciune.gif rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici......AMIN rugaciune.gif rugaciune.gif

Daca ai bani, baga-te la Scala. Dar asteapta-te sa cumperi cea mai scumpa masina posibila de pe piata romaneasca (in acest segment de masini de buget).

Oricum, sfatul meu personal, nu ca am Logan, dar cumpara un Logan. Tocmai mi-am tras prima revizie pe Dorobantilor si m-a costat 216 RON. Putin zic eu. Daca bugetul e limitat, te-ai putea gandi la un ABS plus 1.6 si eventual AC (asta daca doresti, dar iti garantez ca in urmatorii ani o sa iti doresti asta).

This post has been edited by driverx: 17 Aug 2007, 20:51


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Aug 2007, 20:52
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(free_fiber @ 17 Aug 2007, 20:22)
Per total e o masina buna care isi merita banii


*



mai spune odata wacko.gif ma refer la partea cu banii.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb2
post 17 Aug 2007, 20:59
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 07




Hmmm, Scala cea mai scumpa de pe piata. Adica la cat poate ajunge?

ABS Plus, nou, cu AC ajunge la 8200 EUR, nemetalizat. Cu Solenza ma gandeam sa scap sub 5000. E o diferenta totusi.


--------------------
Dacia Logan Partener 1.6 16v, 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Aug 2007, 21:02
Post #7


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(cb2 @ 17 Aug 2007, 21:59)
...E o diferenta totusi.
*



Aha, dar si la spatiu interior, portbagaj si la tinuta de drum si la siguranta si eventual chiar la dotari (exceptand ABS care e un plus real...doar ala e vreo 500E)

Iar sub 5000 solenza dotata dar si in stare buna, mai greu gasesti. Se pare ca inca nu ai descoperit in totalitate stupiditatea pietei Solenza.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb2
post 17 Aug 2007, 21:10
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 07




Cand spui "stupiditatea pietei Solenza" cam ce ai include aici? Ca sunt prea scumpe in raport cu performantele? Mai da-mi te rog detalii. Io am vrut initial Logan, dar nu prea imi place masina, de aia nu ma grabeam sa dau 8k+ pe ea.

Cristi


--------------------
Dacia Logan Partener 1.6 16v, 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 17 Aug 2007, 21:17
Post #9


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Omul a zis ca vrea solenza, nu logan, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui asa ca nu-i inteleg pe unii de ce sunt asa bulversati de ce face vecinul cu agoniseala lui.

Dar asa e pe daciaclub, vine omul si cere niste informatii si vin 10 si ii dau in cap ca e cel mai mare prost daca face alegerea aia, etc.

N-am nimic personal cu tine driverx, ziceam asa in general despre offtopicul care se face pe acest forum. Si ca fapt divers, 200 ron o sa ma coste pe mine revizia acum la 40.000 wink.gif ( e adevarat ca intre 30.000 si 40.000 am schimbat ambreiaj care m-a costat 550 ron)

Pentru cb2: ti-am raspuns pe topicul celalt.


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 17 Aug 2007, 22:25
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(driverx @ 17 Aug 2007, 21:50)
rugaciune.gif  rugaciune.gif  rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici..... rugaciune.gif  rugaciune.gif  rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici... rugaciune.gif  rugaciune.gif  rugaciune.gif sa nu vina nh1980ro aici......AMIN rugaciune.gif rugaciune.gif 
*



Well..I'm here. laugh.gif Bau!

Daca nu-ti place Logan, ia-ti Solenza Scala cu 5000E (merge si Clima). (Nici mie nu-mi place Logan tongue.gif )
DAR, vezi ca nu mai gasesti usor o Solenza in stare buna. Asa ca mare grija la achizitionare. Cel mai bine mergi sa vezi masina cu cineva care se pricepe, eventual care a avut/are Solenza.

P.S: Daca mai intarziai o zi cu topicul asta plecam in concediu si-l ratam.. radmasa.gif

This post has been edited by nh1980ro: 17 Aug 2007, 22:27


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2007, 22:28
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parerea mea sincere: orice masina SH ti-ai lua cu 5.000 euro (in pretul pietii la vechime si nr. km) e superioara Solenzei.
Insa intr-adevar, fiecare e liber si face ce vrea cu banii lui.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Aug 2007, 22:28
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(cb2 @ 17 Aug 2007, 20:59)
ABS Plus, nou, cu AC ajunge la 8200 EUR, nemetalizat. Cu Solenza ma gandeam sa scap sub 5000. E o diferenta totusi.
*



Comparatia asta imi pare lipsita de orice logica. De ce? pentru ca exista si Logan SH, daca ma intelegi ce vreau sa spun. Suna in asa fel incat Solenza aia cu 5000 ar fi noua.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 17 Aug 2007, 22:30
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Corect, am vazut eu un Ford Ka din 2001 cu 70.000km la bord cu 4250E. Dar cine crede ca Fordul ala din Germania are doar 70.000km in 6 ani?

@argon De ce sa iei Logan SH, cand poti sa-l iei nou (cu garantie) ?

This post has been edited by nh1980ro: 17 Aug 2007, 22:31


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2007, 22:32
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mestere, tu pe toate topicele vrei sa deviezi subiectul?
Ca remarca mata se poate aplica f. bine si al Solenza, nu are nimic de a face cu marca.
Are de a face cu cumparatorul. Cu gradul lui de credulitate si de experienta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 17 Aug 2007, 22:39
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




E topic despre Solenza nu? Si toti sustinatorii Logan au sarit ca de ce-si ia Solenza? Pai poate omul a vazut si alte masini SH si s-a hotarat asupra Solenzei.

LE: D-aia am si zis ca n-o sa gaseasca prea usor o Solenza in stare buna. Deci care e problma ta mestere klaus?

This post has been edited by nh1980ro: 17 Aug 2007, 22:48


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2007, 22:58
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 17 Aug 2007, 23:39)
Pai poate omul a vazut si alte masini SH si s-a hotarat asupra Solenzei.
*
Asta-i o prezumtie A TA.
Prezumtia mea, din ce am citit posturile initiatorului, e alta.

Am sa-mi permit sa-mi argumentez parerea ca nu merita o Solenza la momentul actual, chiar daca aceasta argumentare va conduce la un post cam lung.

Eu plec de la premisa ca cine isi cumpara o masina nu o vinde peste 6 luni, ci o ia pentru 2-3 ani, cel putin (exceptie taximetristii si altii asemenea).
1. In acest moment piata SH e supraevaluata si deformata din cauza taxei de prima inmatriculare, care e un impediment real. Eu prevad o viata destul de scurta a acestei taxe, oricum sub orizontul de 2-3 ani pana se va revinde masina. Scoaterea taxei va duce la o "invazie" de masini SH din vest, la niste preturi mai rezonabile.
2. Eu am vazut atat pe la televizor cat si prin vamile romanesti destul de multi romani care vin de la munca din strainatate. Asa numitii "capsunari". Care au inceput sa fie in numar mare de anul trecut si anul asta. De principiu, din ce am observat, ei se cam intorc cu masina din vest. In 2-3 ani, urmand trendul pietei, ar trebui sa incerce si ei sa-i vanda masinile alea. Iar daca piata interna va fi mai rentabila decat sa le vanda in vest, in mod sigur le vor vinde aici. Acele masini sh vaor fi un puternic concurent pt Solenze.
3. Uitandu-ma eu pe niste statistici de la Apia, am observat ca a inceput sa cam scada cota de piata a Daciei la vanzaarea de msini noi. Dar nu din cauza vreunei dramatice scaderi de vanzari, ci pentru ca au crescut mult ceilalti concurenti. Aceste masini noi de la alte marci care au infuzat acum in piata, peste 2-3 ani vor fi pe piata de SH. Si ma indoiesc ca o masina care acum noua e 9.000 euro, peste 2-3 ani va fi 8.000 si astfel sa nu ameninte pretul solenzelor.
4. Solenza s-a vandut in vreo 75.000 bucati. In 2-3 ani loganul se va fi vandut in mai mult de 400.000 - 500.000 exemplare pe piata interna. Producatorii "seriosi" de piese de schimb se vor orienta spre piesele de schimb pentru logan, care va reprezenta o piata 6 ori mai mare decat cea de solenza. Iar la solenza vor ramane producatori de piese de schimb mai "slabuti" ca sa le zic asa (de fapt acest lucru deja se observa ). Piese mai de calitate se vor gasi cele comune cu loganul (motoare si cutii).
5. Pentru o masina straina SH, care s-a vandut in 1-2-4 milioane de exemplare in Europa de-a lungul carierei sale se gasesc piese ieftine si de calitate de la terti. Exista oferta mare si relativ accesibila. Pentru SLZ ma indoiesc spre exemplu ca vor face tertii discuri de frana mai performante.
6. Politica Renault in acest moment este de unificare a preturilor gamei de piese de schimb la autoturismele comercializate sub diverse marci (in speta dacia si renault). Adica si piesele alea care se regasesc pe Logan si sunt deplanse de unii posesori de solenza ca-s scumpe, vor fi scumpe si pentru solenza, ca vor fi aceleasi, nu vor mai fi "de solenza", "de logan" sau "de renault". Vor fi doar "de renault".
7. O masina straina SH pe care o iei acum cu 5.000 euro o vei putea vinde cu vreo 4.000 peste 2-3 ani (ba s-ar putea ca deprecierea sa fie si mai mica).
8. La Solenze deja incep sa apara problemele standard scumpe ( de ex. probleme cu ambreiajul, cu pompa de apa, cu directia asistata). Nu zic ca la alte masini nu o fi la fel sau ca ar fi scutite de asa ceva, insa evaluati cu atentie daca merita confortul altor masini la care piesele de schimb tot pe acolo costa, ca le produc si terit, nu numai "reprezentanta".

Daca macar cateva din opiniile mele se vor adeveri, in 2-3 ani solenza nu va fi mai mult de 3.000 euro. Asta inseamna o pierdere in 2-3 ani de 40%, ceea ce la o masina SH "din vest" eu cred ca nu se va intampla

Astea sunt in mare considerentele mele cele mai importante pentru care cred ca sfaturi gen "ia acum o solenza cu 5.000 euro ca e buna" sunt ... copilaresti, ca sa le zic asa. Din punctul meu de vedere am un sentiment ca pentru solenza va urma o perioada f. naspa legata de valoarea de revanzare si de calitatea pieselor de schimb si consider o investitie proasta in acest moment.
Bine, un astfel de sfat ("cumpara o solenza") eu l-as intelege de la cineva care, avand cam acealsi feeling cu mine dar fiind posesor de solenza, ar vrea sa-si vanda masina la un pret cat mai bun.

Eu zic sa mai analizati situatia (ma refer la cei interesati). Poate eu vorbesc in dodii. Daca aveti alte argumente puneti-le in balanta si evaluati pentru voi insiva daca merita sau nu achizitia unei solenze in acest moment si daca e o "investitie" buna.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 18 Aug 2007, 00:58
Post #17


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(cb2 @ 17 Aug 2007, 22:10)
Cand spui "stupiditatea pietei Solenza" cam ce ai include aici? Ca sunt prea scumpe in raport cu performantele? Mai da-mi te rog detalii. Io am vrut initial Logan, dar nu prea imi place masina, de aia nu ma grabeam sa dau 8k+ pe ea.

Cristi
*



1. Uitate ce primesti, si pentru ce bani
2. Logan nu il iei ca e fain. LGN iei ca are raport calitate-dotari/pret de achizitie bun. Daca SLZ e fain si LGN e urat, probabil iti place si Betty cea urata.
3. Daca tu pentru o asa zisa frumusete esti in stare sa arunci gramada de mii de euro pe o caroserie veche de vreo 23-25 ani, copiata dupa o masina care chiar ea a avut probleme cu caroseria, conceputa prost, catre mediocru din punct de vedere al sigurantei...be my guest. Du-te si cumpara SLZ ca e mai "faina" decat LGN

La 6xxx-7000E gasesti un Ambition din 2004.....si cate plusuri are fata de un SLZ din 2003-2004 pe care dai 5xxx-5500E. Io mi-as da o saptamana cu ciocanu pe cenzurat de as fi in stare sa arunc atatia bani pe SLZ-ul ala. Daca ar valora maxim 3000E, atunci serios m-as uita la SLZ si as lasa LGN deoparte. Dar in realitate fiind aproape dublu.....SLZ-ul asta e tzeapa fenomenala. Si asta nu raportat la LGN, ci la gramada de masinute mai micute dar super OK care le poti lua in banii astia, si is mult peste conserva asta mult supra-evaluata.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb2
post 18 Aug 2007, 15:41
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 07




Hmm,

Mersi tuturor.

Citind topicul asta intr-adevar o sa ma gandesc mai mult, inainte de a cumpara.


--------------------
Dacia Logan Partener 1.6 16v, 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 18 Aug 2007, 16:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




driverx...tu esti prea indragostit de masinuta ta si ridici in slavi o securitate a Lgn ce nu a fost confirmata si o rezistenta a tablei infirmata chiar de colegii de pe forumul de Lgn. Iar raportul pret/calitate a fost in favoarea Slz si nu a Lgn iar faptul ca aceasta din urma e f. cautata si pretul e ridicat arata totusi ceva ce nu este "stupizenia cumparatorului roman". Parerea mea.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 18 Aug 2007, 16:45
Post #20


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Reed @ 18 Aug 2007, 17:19)
...tu esti prea indragostit de masinuta ta ....
*


...nu stiu de unde ai scos-o pe asta. Maine as scapa de ea, daca as avea cu ce sa o inlocuiesc cu ceva mai bun, dar cam la aceasi bani. Inca nu am gasit alternativa.

QUOTE(Reed @ 18 Aug 2007, 17:19)
....ridici in slavi o securitate a Lgn ce nu a fost confirmata si o rezistenta a tablei infirmata chiar de colegii de pe forumul de Lgn. ....
*


Ma, eu din pacate am ajuns sa fac Carmageddon cu Logan-ul. Nu stiu pe ce baza injura unii logan-ul, dar pentru o conserva de sub 10000E s-a comportat excelent. De fapt pentru orice conserva. M-am dat jos din masina fara a avea NIMIC. Nu e 100% meritul masinii, ca is multe variabile si sunt cel mai constient de ele, dar dupa un atent studiu al tablariei chiar nu am ce comenta. Singura chestie care totusi m-a lasat cu un gust amar a fost ca tabla s-a indoit intr-un punct al capotei si balamaua s-a dat peste cap strivind stergatorul si crapand parbrizul. Dar nimic dramatic.....

QUOTE(Reed @ 18 Aug 2007, 17:19)
...ce nu a fost confirmata si o rezistenta a tablei infirmata chiar de colegii de pe forumul de Lgn. ....
*


Cine si cum s-a infirmat asa ceva? Pe baza a ce? Cunostinte de agronomie? Sau masurate fortele de intindere a tablei cand unu se propteste cu curu de aripa stanga fat(z)a?

QUOTE(Reed @ 18 Aug 2007, 17:19)
....Iar raportul pret/calitate a fost in favoarea Slz si nu a Lgn iar faptul ca aceasta din urma e f. cautata si pretul e ridicat arata totusi ceva ce nu este "stupizenia cumparatorului roman". Parerea mea.
*


De ce ar fi in favoarea SLZ? Ca romanu asta cauta? Voi inca mai credeti ca romanul stie ce e aia piata auto? Inca mai credeti ca in Rromania chiar avem piata auto? Pai atunci chiar nu inteleg de unde atata bogatie pe romanasii astia ca dau 3000-4000E pe un opel astra de 10-14 ani cand afara valoreaza 300-400E. Sincer.....tu chiar crezi ca ce vezi in piata auto romaneasca e dovada a sanatatii mintale ale romanilor cand vine vorba de achizitii auto? Eu as crede ca e tocmai invers.

This post has been edited by driverx: 18 Aug 2007, 16:47


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 18 Aug 2007, 17:55
Post #21


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




"vezi ca nu mai gasesti usor o Solenza in stare buna"
Chestia asta spusa de un indragostit de Solenza ar trebui sa dea de gandit. wink.gif

"ridici in slavi o securitate a Lgn ce nu a fost confirmata "
Pai, testul NCAP nu conteaza ? Sau daca nu are 5 stele nu e sigur ? huh.gif
A, probabil esti si tu de partea celor care cred ca Renault a cotizat cu ceva la baietii de la testare. radmasa.gif

This post has been edited by Amedeus: 18 Aug 2007, 18:08


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 18 Aug 2007, 21:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




La testul NCAP Lgn a luat 3 (trei) stele....
driverx eu ma refeream la rezistenta la coroziune a tablei de Lgn ce AR FI trebuit sa fie galvanizata dar se pare ca mai sunt destule scapari.
Eu NU am zis ca e conserva dar decit sa dai ~10000Euros pe Lgn 1,6 16V mai bine mai pui inca 1100euro si iei un Kia Ceed cu garantie de 7 !!!ani. Eu cam asa vad lucrurile. (oricum pe la 11000euro se invirte si Opelul Astra si Hundaiul Accent samd)


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 18 Aug 2007, 21:32
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.968
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(nh1980ro @ 17 Aug 2007, 23:25)
DAR, vezi ca nu mai gasesti usor o Solenza in stare buna.
Pai nu ai zis bre ca sunt masini bune ? Cum adica se gasesc greu alea bune ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 18 Aug 2007, 22:20
Post #24


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




salutare cristi..

permite-mi sa iti recomand dacia logan..

nu sunt un "fan" al acestui model dacia.. drept urmare am o solenza model scala an 2004..

recomand insa logan si nu solenza.. motivele sunt simple:

1. tinuta de drum este mult mai buna

2. spatiul interior este considerabil mai mare

3. siguranta este mai buna (chiar si numai daca ne referim la airbag-ul de la pasager)

4. spatiu portbagaj mai mare

eu unul am condus logan 1.4 si 1.5 dci.. ambele se conduc foarte bine.. mai ales 1.5 dar nu cred ca ai bani pentru el (nici eu nu am avut)

prin urmare iti recomand un logan 1.4 mpi SH.. daca esti dispus sa "depasesti" suma de 5.000 de euro..

daca nu asa cum spuneau si alti useri cumpara modelul scala de la solenza..

bafta

cristi


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 19 Aug 2007, 09:09
Post #25


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(Reed @ 18 Aug 2007, 22:29)
La testul NCAP Lgn a luat 3 (trei) stele....
*



Da, si eu intrebam "crezi ca daca nu are 5 stele, nu e sigur ?" (in comparatie cu Solenza, ca despre asta se vorbeste aici). Dar vad ca deja s-a trecut de la Solenza SH la Kia noua. Omu' nu are 11.000-12.000 € ca atunci nu mai intreba de Solenza, ca oricat de bune sunt astea, inca nu costa 10.000. radmasa.gif

This post has been edited by Amedeus: 19 Aug 2007, 09:13


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 19 Aug 2007, 10:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




Cu faptul ca slz e supraevaluata, sunt absolut de acord. Daca n-as avea-o deja, mai mult de 4000 nu as da pe ea. Si daca nu as fi avut oportunitatea sa o iau foarte convenabil pe a mea (rate, chestii, manevre cu firma, etc - deci nu am luat-o nici de pe piata libera , si nici de la proprietar necunoscut,chiar am mers cu ea din ziua nr.1 de la inmatriculare ) , recunosc ca NU MI-AS FI LUAT-O !

Pe de alta parte, nu as mai fi dispus sa imi iau Dacie acum , in 2007, nici batut!

"Frigiderul plin cu de toate" (adica prestige), care mi se pare singura chestie din lista de produse Dacia ce se poate numi masina , costa undeva peste 11 mii pret final inmatriculat, si deja la banii aia numarul de alte variante auto pe care le are cumparatorul creste mult, pentru ca de pe la 10 mii incep MASINILE....

Am spus-o si o mai sustin: Dacia se mai merita acum doar ca prima masina a unui posesor de carnet categoria B.


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
secme
post 19 Aug 2007, 11:04
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 20 January 05




buna ziua si salutari lui cb2

interesante comentarii. Logan este evident o masina superioara Solenzei, dar loganul cel mai ieftin costa cu 1500 e peste cea mai dotata SLZ SH. si la ce iti folosesc, totusi, optionalele de pe SLZ SH? tu ai raspunsul de ce jante de aliaj, de ce geamuri electrice, de ce AC etc.
da, SLZ este o "vechitura", cu care insa merg fara eforturi la 140 kmh, cu AC cu tot, plus bagaje, in linie dreapta.
da, SLZ este mai slaba, la capitolul rezistenta, decat LGN, dar daca te bazezi pe fieratanie pentru a scapa din vreo situatie, recomandarea mea este sa mergi cu trenul.
da, SLZ are o caroserie batrana, dar portbagajul are 480 litri, cu 20 mai putin decat loganul, plus ca bancheta spate poate fi rabatata. iar masina este mai ingusta decat LGN, ceea ce este un real avantaj in oras.
in rest, ai acelasi motor de 1.4, aceleasi oglinzi, manete etc.
numai ca preturile la piese de schimb sunt mai mari daca iti trebuie pentru PGN decat cele pentru SLZ.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 02 XKB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Aug 2007, 12:14
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(secme @ 19 Aug 2007, 12:04)
dar portbagajul are 480 litri, cu 20 mai putin decat loganul,
*
intrebare.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 19 Aug 2007, 15:47
Post #29


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




SLZ are capacitatea portbagajului de 370 litri.

Si, deci, ... n-a spus-o nimeni p-aia celebra care a facut inconjurul forumului si al sectiunii SLZ in special ?

Hai c-o spun eu: Deci, "nu-i prost ala care cere, ci ala care da" !!! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
secme
post 19 Aug 2007, 16:28
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 20 January 05




scuze pentru eroarea cu portbagajul
dar chiar asa, pentru stiinta mea me proprietar de slz care o va scoate odata la vanzare la un pret cat mai mare, cine, cum si dece stabileste preturile la masina asta?
sincer, si pe mine m-a surprins, prima data, cand am vazut ce valoare mare are slz la SH...
adica o masina de 6800 e (scala) noua sa fie 5000+ la SH, dupa trei ani?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 02 XKB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 16:42
Forum Renault