DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> circuit electric - probleme

bbbobbbo
post 16 Aug 2007, 18:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 August 07




scuze daca s-a mai discutat problema asta:

de 1 an de zile atat cand calc frana, cat si atunci cand dau semnal stanga, pe bord mi se aprinde (mai slab decat atunci cand ii dau eu drumul) indicatorul pt stopul de ceata (deci parte stanga din spate).

ce e si mai periculos, e ca nu doar indicatorul de bord se aprinde, ci si in spate la stop si semnalul partea stanga sunt probleme: de exemplu, in loc sa se vada k lumea semnalizatorul stanga, clipeste mai degraba stopul, astfel incat participantii la trafic din spatele meu nu isi dau seama de multe ori k vreau sa virez la stanga.

am fost pe parcursul acestui an de 2 ori la mecanic si de 2 ori mi-a schimbat TOATE becurile din partea stanga spate, insa dupa 2-3 ore probema revine invariabil, deja simt k turbez.

- a mai avut cineva chestia asta?
- sa fie scurtcircuit undeva pe traseu?
mentionez NUMAI pe partea stanga se intampla asta

maine merg la mecanic din nou si dk cineva a mai avut asa ceva, as aprecia sa-mi spuna, sa stiu si eu ce sa fac

multumesc anticipat


--------------------
dacia logan diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 16 Aug 2007, 19:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




Sal. Vezi ca nu ai masa la lampa respectiva pe spate. Verifica firul de minus care vine in lampa.


This post has been edited by clau lcf: 16 Aug 2007, 19:21


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c-tin
post 16 Aug 2007, 19:37
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 1 April 06




QUOTE(bbbobbbo @ 16 Aug 2007, 18:37)
scuze daca s-a mai discutat problema asta:

de 1 an de zile atat cand calc frana, cat si atunci cand dau semnal stanga, pe bord mi se aprinde (mai slab decat atunci cand ii dau eu drumul) indicatorul pt stopul de ceata (deci parte stanga din spate).

ce e si mai periculos, e ca nu doar indicatorul de bord se aprinde, ci si in spate la stop si semnalul partea stanga sunt probleme: de exemplu, in loc sa se vada k lumea semnalizatorul stanga, clipeste mai degraba stopul, astfel incat participantii la trafic din spatele meu nu isi dau seama de multe ori k vreau sa virez la stanga.

am fost pe parcursul acestui an de 2 ori la mecanic si de 2 ori mi-a schimbat TOATE becurile din partea stanga spate, insa dupa 2-3 ore probema revine invariabil, deja simt k turbez.

- a mai avut cineva chestia asta?
- sa fie scurtcircuit undeva pe traseu?
mentionez NUMAI pe partea stanga se intampla asta

maine merg la mecanic din nou si dk cineva a mai avut asa ceva, as aprecia sa-mi spuna, sa stiu si eu ce sa fac

multumesc anticipat
*




da nu te mai du domle la mecanic,mergi la un electrician auto priceput cool.gif

numa' bine

This post has been edited by c-tin: 16 Aug 2007, 19:38


--------------------
dacia berlina1310 - is 03 cts
LOGAN ABS PLUS 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbbobbbo
post 16 Aug 2007, 20:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 August 07




multumesc de sfaturi, o sa la urmez


--------------------
dacia logan diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 16 Aug 2007, 20:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Nu ai niciun scurt. Daca aveai trebuia sa se arda o siguranta. Curata bine contactele unde intra becurile , verifica toti papucii si eventual curata-i si verifica daca ai masa sanatoasa.


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbbobbbo
post 18 Aug 2007, 12:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 August 07




Gata, s-a rezolvat problema, dupa cum au zis si cei de mai sus, nu a fost nici un scurtcircuit.

Toata problema venea de la mufa corespunzatoare stopului spate stanga, si pt cine nu stie (si eu m-am invartit un pic pe langa masina), se deschide portbagajul, si se desurubeaza un surub care prinde mocheta, apoi se indeparteaza mocheta cu grija (ea mai e prinsa intr-un bolt mai jos care nu se poate inlatura) si astfel se poate avea acces usor la respectiva mufa.

Cu semnalul stanga si stopurile aprinse (ca sa vad pe loc daca se rezolva problema sau nu) am scos mufa, am suflat un pic p-acolo, am bagat-o iar, si dupa cateva tatonari de genul asta, voila, problema s-a rezolvat.

rog moderatorii sa mute intreg topicul meu in continuarea topicului de la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=36681&hl=, deoarece aici a fost initial semnalata problema (si eu nu am stiut)


--------------------
dacia logan diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wizard24
post 24 Sep 2007, 06:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 December 06
From: Arad




Buna,sper sa scriu unde trebuie pentru ca am cautat topic in legatura cu problema mea si nu am gasit. smile.gif
Am si eu o problema,la becul de semnalizare din stopul spate dreapta,imi cam face figuri dar nu tot timpul,deci e cam asa are faze cand nu se aprinde,asta se intampla cand semnalizez dreapta,imi dau seama ca nu merge pentru ca imi palpaie martorul de semnalizare de pe bord foarte repede si bipaie la fel de repede,iar atunci nu imi functioneaza nici becul din spate cand imi face faza asta,mai este o faza atunci cand inchid masina/deschid din telecomanda si palpaie toate becurile de semnalizare dar cel din spate iar tot asa are faze cand nu palpaie,ce am constatat este ca atunci cand nu merge am dat cu mana peste stop, atunci merge dar tot asa dupa un timp iar imi face figuri, am verificat becul merge nu este ars,ma-m uitat pe la stop totu-i ok cu el nu este firul intrerupt sau ceva, si totusi imi face figuri.
Va rog sa imi spuneti daca aveti idee care ar fi problema,si sa ma ajutati si pe mine?? sad.gif multumesc


--------------------
Dacia Logan 2005, Laureate - AR-__-PSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 24 Sep 2007, 07:36
Post #8


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




MAi amesteca in mufa aia,este foarte prost facuta,nu ai vazut cum se misca toti pini aia in ea ? smile.gif Freac-o bine acolo.Asa am facut eu smile.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wizard24
post 25 Sep 2007, 17:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 December 06
From: Arad




Ok,am sa ma uit la ea mai cu atentie, inca nu am apucat sa desfac stopul dar zilele astea o sa il dau jos si o sa mai imping firele alea din mufa(probabil sa dat mai in spate firul de la semnalizare si face contact numai cand vrea), eventual o sa mai frec cu niste smirghel asa un pic clema aia unde se baga becul poate o sa si mai ridic un pic de ea!incercam toate variantele posible, biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005, Laureate - AR-__-PSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 25 Sep 2007, 19:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




conectorii aia sunt de tot r@h@tul,am desfacut la un logan ambele stopuri ca avea aceleasi simptome descrise de initiatorul topicului si conectorii erau oxidati iar cel de masa era si putin incins .i-am curatat cu smirghel fin iar inainte de cuplarea conectorilor am dat cu spray contact.


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 25 Sep 2007, 21:21
Post #11


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Confirm, "triplele" si conectorii lor sunt de kko, am vazut f. multi la care li se aprindea si semnalizarea cand calca frana (ambele becuri slab), un coleg forumist avea "molipsiri" de la frana la marsarier si tot felul de combinatii (amuzant era ca tripla mea pusa la el mergea ok, a lui facea problema, m-am chiorit juma' de ora si nu am vazut "puntea").


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 25 Sep 2007, 21:49
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




acelasi lucru il patesc si eu


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 26 Sep 2007, 02:31
Post #13


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(Danny_bb @ 16 Aug 2007, 21:51)
Nu ai niciun scurt. Daca aveai trebuia sa se arda o siguranta. Curata bine contactele unde intra becurile , verifica toti papucii si eventual curata-i si verifica daca ai masa sanatoasa.
*




QUOTE(Wizard24 @ 24 Sep 2007, 07:28)
Buna,sper sa scriu unde trebuie pentru ca am cautat topic in legatura cu problema mea si nu am gasit. smile.gif
Am si eu o problema,la becul de semnalizare din stopul spate dreapta,imi cam face figuri dar nu tot timpul,deci e cam asa are faze cand nu se aprinde,asta se intampla cand semnalizez dreapta,imi dau seama ca nu merge pentru ca  imi palpaie martorul de semnalizare de pe bord foarte repede si bipaie la fel de repede,iar atunci nu imi functioneaza nici becul din spate cand imi face faza asta,mai este o faza atunci cand inchid masina/deschid din telecomanda si palpaie toate becurile de semnalizare dar cel din spate iar tot asa are faze cand nu palpaie,ce am constatat este ca atunci cand nu merge am dat cu mana peste stop, atunci merge dar tot asa dupa un timp iar imi face figuri, am verificat becul merge nu este ars,ma-m uitat pe la stop totu-i ok cu el nu este firul intrerupt sau ceva, si totusi imi face figuri.
Va rog sa imi spuneti daca aveti idee care ar fi problema,si sa ma ajutati si pe mine?? sad.gif multumesc
*




problema este o masa imperfecta la unul din stopuri. remedierea se poate face si acasa. consta in apropierea lamelelor de la mufa stopului sau o solutie de durata lipirea pe direct a firelor pe stop.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Sep 2007, 07:20
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(GoGu @ 25 Sep 2007, 22:21)
un coleg forumist avea "molipsiri" de la frana la marsarier
Eu de lene am taiat firul de la alarma pentru comanada de marsarier ...ca atunci cand puneam frana mi se aprindeau si avarile (cu pachet de sirena cu zgomote de marsarier) ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogidan21
post 26 Sep 2007, 07:27
Post #15


Lipsa de inspiratie


Group: Members
Posts: 188
Joined: 12 August 06
From: Brasov Romania




da
si eu am patit aceeasi chestie ironick...tot de la masa insuficienta pe stop.....a trebuit sa vin de pe calea victoriei pana la natiunile unite si dupa cum stiti la semafor este panta....va dati seama ce galagie am facut....:-)) radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan preferance 2006 Noiembrie 19 - BXXRXI
Bleah
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 26 Sep 2007, 15:55
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




eu am apropiat lamelele si acum nu mai am probleme cu martoru de proiectoare din bord. In schimb, acum nu mi se mai aprinde semnalizarea tot timpu, ce adin stanga, atunci cand semnalizez!Ce sa fac, sa dau spray din acela antioxidare?


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Sep 2007, 16:03
Post #17


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu recomand gama de spray KONTAKT. Eu folosesc KONTAKT 60 de foarte multi ani fara probleme.


Info gama spray

Se gasesc pe Maica Domnului la Conex Electronic.

This post has been edited by IRONICK: 26 Sep 2007, 16:06


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Sep 2007, 21:17
Post #18


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




@IRONICK: pai si el tot asta a reclamat, ca ii macane alarma (ca la marsarier) atunci cand calca frana. Si tot solutia cu dezlegat firul de macanitoare am aplicat-o si eu pana la urma (ca nu am reusit sa-mi dau seama de unde e problema)...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Sep 2007, 13:00
Post #19


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Daca afli sa imi zici si mie. Becul alb din tripla nu se aprinde la frana, este doar un usor contact ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanila
post 4 Oct 2007, 07:16
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 26 April 06




Tot o problema am si eu, si consider ca tine de partea electrica, fapt ptr care postez si eu in acest topic. (nu am gasit altul mai aproape de problema, iar ptr a deschide un altul nu am considerat necesar).
Problema este urmatoarea: cuplez marsarierul si constat ca becul ptr mers inapoi nu se mai aprinde. Primul lucru ma uit la siguranta care e cuplata cu stopurile. Siguranta era buna, banuiam acest lucru ptr ca stopurile mergeau. (apropo de sigurante, am constatat in cutia aceea ca nu erau completate cu sigurante toate locasurile acelea, aveam vreo 3 sigurante de rezerva numai). Urmatoarea miscare a fost sa verific becul, normal. Demontez stopul dreapta, ajung la bec, becul bun. Ma uit la contactele ce intra in stop, misc de fire pe acolo, nimic. Sun la un prieten mecanic la un service dacia si imi spune ca e o problema mai delicata ptr care trebuie sa merg cu masina in service. Acum va intreb: ce naiba poate fi chiar asa de complicat incat ptr un simplu bec sa pierd vreo juma de zi prin service? Chiar asa o fi? Poate imi dati voi o rezolvare astfel incat sa nu mai pierd timpul prin service. Va multumesc.


--------------------
dacia logan laureate 1,4 2006 - 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 4 Oct 2007, 08:01
Post #21


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




QUOTE(stanila @ 4 Oct 2007, 08:16)
.....Acum va intreb: ce naiba poate fi chiar asa de complicat incat ptr un simplu bec sa pierd vreo juma de zi prin service? Chiar asa o fi? Poate imi dati voi o rezolvare astfel incat sa nu mai pierd timpul prin service. Va multumesc.
*


Contactul din/de pe cutia de viteza.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Englezu'
post 4 Oct 2007, 20:50
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 30 September 07
From: Oradea




QUOTE(GoGu @ 29 Sep 2007, 21:17)
@IRONICK: pai si el tot asta a reclamat, ca ii macane alarma (ca la marsarier) atunci cand calca frana. Si tot solutia cu dezlegat firul de macanitoare am aplicat-o si eu pana la urma (ca nu am reusit sa-mi dau seama de unde e problema)...
*



Ca sa nu-ti macane alarma la alte comenzi decat cea de mers inapoi, s-ar putea sa trebuiasca sa-ti monteze un electrician priceput (cu mici veleitati de electronist) vreo doua diode, astfel incat alarma de mers inapoi sa macane doar cand primeste semnal de la contactul din cutia de viteze.

Numai bine biggrin.gif


--------------------
DACIA LOGAN 2004; PREFERENCE 1.4MPI - BH-25-LFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 4 Oct 2007, 23:33
Post #23


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Cred ca ajunge si o dioda smile.gif dar nu e normal sa apara plusul ala acolo cand calca frana...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Oct 2007, 01:33
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Englezu' @ 4 Oct 2007, 21:50)
Ca sa nu-ti macane alarma la alte comenzi decat cea de mers inapoi, s-ar putea sa trebuiasca sa-ti monteze un electrician priceput (cu mici veleitati de electronist) vreo doua diode
Rili? Incearca tu sa faci asta sa vezi daca mai macane ceva ...
Matu 679 asteapta semnal pe + pentru marsarier. Daca pui dioda nu mai merge avertizareea de marsarier.

This post has been edited by IRONICK: 5 Oct 2007, 01:35


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 5 Oct 2007, 08:02
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Asa nu merge? (in desen e becul de marsarier iar K e intrerupatorul din cutia de viteze).

Attached File(s)
Attached File  arriere.bmp ( 5.19k ) Number of downloads: 53


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Oct 2007, 08:52
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu am pus dioda de test doar spre alarma. Oricum nu am avut timp sa verific in tripla ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:57
Forum Renault