DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> becuri, pt faruri

mecanick_maverick
post 20 Apr 2009, 21:10
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 461
Joined: 10 April 09
From: Madrid




QUOTE(PH-06-BOA @ 16 Apr 2009, 20:04)
Cine poate sa-mi garanteze ca dispersia ... Numai sa fie cap , sa poarte dinti.
    ... Daca pui cate un fir la fiecare far, trecut fiecare separat prin cate o siguranta (mai trebuie o punte pe fata sa car firele), e normal sa nu se mai incalzeasca contactul din bloc, ca ia uite ce spune cineva mai sus de voltu' ala ce se pierde, dar amperii ce se impart la noduri... vei vedea numai noduri noaptea.
                Pe alternator, am o siguranta automata, montata direct pe borna puntii (siguranta cu bimetal), dar tot am stingator, ca-s obligat.
Cine are habar de electrica si electronica, nu se teme de lipsa sigurantelor. Nu trebuie sa se creada cineva mai prost, ci numai indreptat in alta directie cu nivelul de cunoastere, atat cat e.
*


Salut domnule @PH-06-BOA ! Scuze dacä nu e acesta numele täu , eu mä numesc Constantin .
În primul rînd ,DACÄ am calificat EU de PROST vre-un user "@Black%Snake" a fost pentru aberatia din postul säu cu faza lungä !
-"te felicit ca ai curajul sa fi mai destept ca toti idiotii ..."- asta e culeasä dintr-un post al täu , dacä nu-ti aduci aminte .
Dacä privesti atent schema Daciei 1310 din acest post
http://www.daciaclub.ro/Scheme-electronice...0171-s854.html#
ai sä observi cä are fire separate pe fiecare far si fazä , trecute fiecare prin sigurantä ( releul de centrale lungä primeste alim. prin sigurantä , dar ptr. cä sunt considerate auxiliare nu are importantä cä vor cädea simultan la arderea sigurantei , vei rämîne cu lateralele , nu se poate spune acelas lucru despre faza scurtä ...) si în mod curios nu are nevoie de " punte fatä suplimentarä " ptr. a cära firele , cum sugerezi tu .
Cît despre "voltu' ala ce se pierde" - dac-ar fi asa , înseamnä cä la drum cu încärcare maximä 14,4V ar trebui sä avem lumina 100% , iar cu motorul oprit ( bateria mea are doar 12V ) cu pierdere de 40% pe volt rezultä o iluminare de 20% !!!
Sä fie oare chiar asa ?
Poti avea sig. bimetal pe borna alternatorului , dar cum acesta dä mai mult de 50-70A , normal ar fi ca aceasta sä întrerupä doar la depäsirea acestui prag , în caz contrar va "sabota" alternatorul , iar un scurt la firele ce merg la faruri vor provoca folosirea stingätorului "obligatoriu" din dotare mult înainte de a deconecta respectiva siguranta bimetal . Acesta e obligatoriu sä-l porti , nu sä-i probezi functionarea prin efectuarea de improvizatii färä cap ( apropo , eu port capul pentru a gäzdui creierul , nu doar ptr. dinti )
"Cine are habar de electrica si electronica, nu se teme de lipsa sigurantelor" - gresit ! - cine are habar de electricitate respectä regula Nº1 - toate circuitele electrice vor fi preväzute cu Sigurantä corect dimensionatä ptr. circuitul respectiv !
La fel si electronistii , dacä nu pun sig. de sticlä pe care o poti vedea în toate aparatele electronice la intrare , vor prevedea o sig. electronicä care limiteazä curentul în circuitul respectiv cu acelas scop - limitarea la maxim a efectelor scurt-circuitului asupra montajului .
"Nu trebuie sa se creada cineva mai prost, ci numai indreptat in alta directie cu nivelul de cunoastere, atat cat e."- EU n-am zis în nici un moment cä ai fi prost , ai pus pe aici destule solutii bune ceea ce denotä cä nu faci parte din acea categorie !
Viziunea gresitä asupra celorlalti îti apartine , vezi "idiotii care se cred constructori. ... p-aici vad si comunisti, dictatori care respecta legea " - se pare cä presa din România povesteste cä cei veniti la muncä în Spania lucreazä cäpsunari sau în constructii - eu n-am venit la muncä - AM EMIGRAT mult înainte de-a intra România în U.E. , lucrez într-un birou la o firma de design din Madrid , si-ti pot spune cä Românii aici sunt recunoscuti ca buni profesionisti în foarte multe domenii ( chiar si hotii români le dau clasä la spanioli icon_mrgreen.gif rolleyes.gif ) dar depinde de ff. multi factori sä reusesti sä ajungi unde meriti ( în puscärie în cazul hotilor laugh.gif , au încercat sä mä buzunäreascä si pe mine de 3 ori da' i-am ginit tongue.gif ) - si-apoi nu väd din ce motiv as spune cä un mäcelar sau instalator ar fi prost dacä n-are cunostinte de electricitate , dacä-si fac meseria bine , tot respectul ! Fiecare cu ce-a învätat .

Folosesc acest prilej ptr. a-i cere scuze d-lui @gangara pentru trimiterea la psihiatru blush.gif , am citit azi un post de-al lui anterior unde recunostea suprematia halogenelor albe - deci în postul la care fäceam eu referintä vorbea exclusiv de halogenele albastre si cu privire la astea îi dau perfectä dreptate - singura lor menire e de a însela clientul cä ar fi vorba de Xenoane .
Salutare !


--------------------
Opel, Seat, MB, Kia Astra F, Ibiza, Vito, Sprinter, Sedona '97, '96, '04, '03, '11 - 47__CFS
Dacä ceva nu functioneazä , undeva s-a strecurat o eroare ...
Respect yourself anytime !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 24 Apr 2009, 19:54
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Costelus-mama , am toata stima pentru tine, pemtru Romani si Romania , ca d-aia am Dacie. Noi am fost si suntem destepti, dar lasi.De aceea bat apa in piua, sa nu va mai scarpinati su stanga, pe partea dreapta. Nu trebuie sa te complici, atata timp cand rezultatul e acelasi , cu ceva mult mai simplu.Tu atribui tuturor detinatorilor acelasi nivel de cunostinte, ca al tau. Sunt neajutorati in domeniu, si le trebuie ceva simplu si util, fara prea multa filozofie.Sunt tineri si au alte indeletniciri. De ce sa puna opt fire la patru faruri, cand se poate si doua.de ce 20 de sigurante, cand se poate si 5 (redimensionate), si asa mai departe.
Referitor la bimetal-ul meu, am convingerea ca mai mai repede deschide asta circuitul, ca fuzibila care trebuie sa se arda. Lampa ce ilumineaza portbagajul, e asa de bine pusa, de aia pe care-i ti tu in brate, incat la cea mai mica alunecare ( e "minunat" pusa acolo), da la masa, si ar fi trebuit sa inebunesc schimband sigurante (un exemplu).
Repet, solutia cea mai simpla, de la alternator, la o siguranta(sa fie si ca tine), la relee, la faruri. Releele se comanda cu vechea instalatie.Cu cat traseul e mai scurt si firele mai groase, cu atat lumina e mai buna.
Faceti focalizarea cum v-am spus mai inainte, miscand becul in oglinda, pana obtineti lumina mai concentrata, si-l fixati (sau mutati flansa pe dulie). Uitati-va la masinile noi, ca au geamul clar, oglinda "linsa" , si numai pe margine au cateva prisme, mai mult desenate, ceea ce inseamna ca, lumina e uniforma si concentrata (dar si prost orientata, cand ma lasa chior).Eu spuneam sa le orientati pe jumatatea voastra de drum, pentru a nu deranja celalalt sens, dar sa se vada bine partea dreapta. Cine intelege altfel... isi da seama pe urma.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Apr 2009, 07:12
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




radmasa.gif Acuma, nu te supara, ii spui lui maverik ca tinerii au alte indeletniciri si n-au vreme/indeminare dupa care o arunci pe aia cu focalizarea. Pai daca n-au vreme si indeminare sa puna sigurante, crezi ca vor modifica becuri? In plus, sincer, mi se pare munca in plus, practic daca se arde becul te apuci de focalizare noua? Prefer sa le reglez clasic si gata. Personal n-am intilnit becuri cu adevarat decalate. Dar, trebuie sa spun ca din 2000 pina acum am schimbat NUMAI TREI seturi de halogene.
A, am vazut becuri a caror minioglinda se indoise/decalase de la functionare dar asta cu ani in urma si pe becuri "clasice". Pe alea le aruncam direct.

This post has been edited by diaconuliviu: 27 Apr 2009, 07:19


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 27 Apr 2009, 07:20
Post #64


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




tot un bec de calitate si gata;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Apr 2009, 07:43
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Da, ca sa completez, din cele 3 seturi numai unul s-a ars iarna asta, restul schimbate preventiv pe motive de imbatrinire.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 6 Dec 2010, 17:14
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




QUOTE(diaconuliviu @ 27 Apr 2009, 07:12)
Dar, trebuie sa spun ca din 2000 pina acum am schimbat NUMAI TREI seturi de halogene.
A, am vazut becuri a caror minioglinda se indoise/decalase de la functionare dar asta cu ani in urma si pe becuri "clasice".
*



Acum , mergand si ziua si noaptea cu halogenurile aprinse, acestea se ard si costa mai mult decat cele clasice. De aceea , ma intorc la clasice, sa circul mai economic...

This post has been edited by rodi: 6 Dec 2010, 17:14


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu92
post 21 Dec 2011, 22:24
Post #67


Noua generatie Pro


Group: Members
Posts: 63
Joined: 28 October 11
From: Targoviste




acum am observat ca m-i sa ars becul din stanga de faza scurta....cu oacazia asta vreau sa le schimb pe amandoua..acum problema este am vazut la cineva niste becuri care aveau o lumina alba mai placuta si nu stiu cum se numesc...aveti idee?


--------------------
Dacia 1310 fabricata in 1999 august are Casco - nu-l-stiu-pe-derost
Exista o lume mai buna…….. dar este foarte scumpa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 21 Dec 2011, 22:51
Post #68


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




silviu92,alea sunt becuri de-alea foarte smechere de le zice "Blue Xcenon" sau ceva de genul,care pe langa faptul ca sunt focalizate ca curu',dau o lumina alba care nu zic ,pe drum uscat e bunicica dar pe drum umed,pe ploaie,ninsoare sau ceata iti reduc vizibilitatea la 5-10 metrii in fata masinii. Din considerente de "look" am pus si eu din astea pe masina,dar de fiecare data cand prind drum umed sau conditiile sus-mentionate injur si imi promit in barba ca le voi pune urgent la loc pe cele halogene normale. Ma gandesc sa fac si eu treaba cu relee pe becuri si curent luat direct de pe alternator,dar acum am alte probleme care ma preseaza.... mad.gif


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvyu_92
post 22 Dec 2011, 18:47
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 9 November 09




Salut . Vreau sa imi schimb si eu becurile cu unele gasite pe net ,adaug niste link-uri sa imi spuneti ce pareri aveti . Merita sau nu ?

http://narva-shop.cart.ro/11768.p.html

http://narva-shop.cart.ro/11191.p.html


--------------------
DACIA 1310 1999 - AG 05 ZIY
Pasionat de "fiare vechi" care merg mai spectaculos decat "plasticele" de ultima generatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Dec 2011, 20:24
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Eu zic ca cele din linku 2,eu am de la philips extrem power cu 50% mai multa lumina si isi merita banii au fost 120 roni setu


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvyu_92
post 22 Dec 2011, 20:37
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 9 November 09




Am gasit si Philips dar sunt cam scumpe pentru mine ,
http://www.philips-shop.ro/1830.c.html


--------------------
DACIA 1310 1999 - AG 05 ZIY
Pasionat de "fiare vechi" care merg mai spectaculos decat "plasticele" de ultima generatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Dec 2011, 22:26
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Dar meria te asigur,mai pui 40 roni pe langa ce ai pus tu in linku 2 si gata


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IntensBurnE
post 23 Dec 2011, 17:41
Post #73


low-ride member


Group: Members
Posts: 228
Joined: 12 April 10
From: Oradea




si eu am la cealalta masina tot narva power blue 50+ , recomand ! happy.gif


--------------------
dacia berlina **1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 5 Sep 2012, 19:49
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Dezgrop si eu topicu cu intrebarea daca merita sa punem in becuri LED H4?aici ma refer fac fata noaptea pe ploaie sau ninsoare ?a incercat sau are cineva montata asa ceva in faruri,mss


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 5 Sep 2012, 20:36
Post #75


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




@ghitza,daca se comercializeaza presupun ca merg,dar banuiesc ca necesita faruri cu oglinda buna si bine reglate ca sa dea lumina cum trebuie. Plus ca pe ploaie sau ninsoare e mai placuta ochiului si mai penetranta(limba romana,deh tongue.gif) lumina calda,asemanatoare cu cea a becurilor clasice(nehalogen) Pune un link cu minunatiile astea sa vedem si noi despre ce e vorba.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 5 Sep 2012, 20:54
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




ia de aci,ceva in genu acuma am vazut de mai multe firme dar ca idee: http://www.pieseauto.ro/becuri-xenon/becur...1802996538.html

5 Sep 2012, 21:58:
sau ceva mai convingator :http://www.xenon-store.ro/spd/744872/Led_auto_H4_High_Power,eu as incerca sincer sa vad ,este si pentru proiectoare H3 biggrin.gif

5 Sep 2012, 22:01:
hai ca ma luat valu,astea pentru bord : http://www.xenon-store.ro/spl/748010/Leduri_bord ,apelez la ei cat de curand

This post has been edited by ghitza: 5 Sep 2012, 21:01


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 5 Sep 2012, 23:06
Post #77


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Ledurile alea da sunt bune.Dar cele din primul link nu te sfatuiescs a pui.Nu bat de nicio culoare.


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 21:44
Forum Renault