DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> formula I

dantes
post 15 Oct 2004, 08:40
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Dupa cum a spus vv ... 168.gif
un pericol pe sosele


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 15 Oct 2004, 09:24
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Hai ca nu a fost asa de pericol, oricum mult sub Montoya!

Eu nu sunt deloc fan Villeneuve si eram curios sa aud aprecierile altora la adresa lui. Ce-i drept insa, rezultatele sunt clare si nu prea ai ce sa comentezi acolo: a stat cam mult pe bara si se vede ca nu e la fel de rapid ca cei mai tineri.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 15 Oct 2004, 09:42
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




JV e o VARZA...

Nu stiu cum s-a facut de a iesit campion o data... mellow.gif

Acum cu o masina cat de cat (doar a fost pe locul 2 la constructori) nu a facut nimic!
Si doar a cazut reno de pe 2 pe 3 de cand a venit...hehehe...

Iar JPM...e o varza mai mica...dar tot varza ramane!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 Jan 2005, 15:44
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Dat fiind ca pana in martie nu mai e mult, imi permit sa invii threadul asta (sper ca se mai prinde cineva in joc).

Si il invii cu o foarte interesanta declaratie a lui Mario Andretti referitoare la un baiat care nu a ajuns in F1 pe motiv ca e prea mare pt cockpit.

http://www.pitpass.com/fes_php/pitpass_new...es_art_id=23356

Si acum cateva intrebari:

1. credeti ca noul regulament tehnic va aduce mai mult spectacol in F1? Dar siguranta?

2. credeti ca limitarea testelor, cu care se conformeaza toate echipele mai putin Ferrari, are vreo relevanta?

3. date fiind evolutiile anterioare ale echipelor, capacitatea lor de inovatie si sumele de bani, cam cum ar putea arata un clasament final al constructorilor? Altfel spus, cine se va ridica si cine se va scufunda?


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 1 Mar 2005, 19:57
Post #155


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




1. nu /nu
2. nu
3. I-Ferrari II -mai conteaza?

Sambata dimineata la 3.55 calificari
Alte calificari ??? sambata la 00.50(adica duminica)
si cursa numai dupa 4 ore la 4.50
la TVR1 - se accepta reclma asta, nu?

E ceva ce nu pricep - calificari nu mai sunt vineri si sambata? (N-am citit inca noul regulament al competitiei, numai modificarile tehnice.)


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 1 Mar 2005, 20:20
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Hait! adica incepe? Doamne, ce i-am dus dorul!
Au modificat ei regulamentul de calificari, doar-doar or pune fiara rosie cu botul pe labe ... nu le iese, zic eu.
Am citit despre modoficarile regulamentului tehnic, cea mai importanta mi se pare a fi conditia de a utiliza acelasi motor minim 2 curse, precum si ingustarea masinilor cu 20mm, parca ... nu mai stiu, am citit prin ams si aia nu reusesc sa comunice clar o treaba ...

FORZA ITALIA!

PS: o intrebare am: totusi, cind se va opri MS? cind osteoporoza ii va macina oasele?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 1 Mar 2005, 22:16
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




Regulamentul mi se pare foarte prost mai ales in privinta calificarilor. Toate aceste modificari ce au fost aduse nu au ca scop decat cresterea numarului de telespectatori( tot la calificari ma refer), pt ca si asa spectacolul lipseste de cativa ani.
Cat despre Schumacher, omu este nebun, nu inteleg ce motivatie sa mai ai dupa ce ai castigat de 7 ori CM, singura sansa ca sa scapam de el este doar un accident in genul celui de la Silverstone de acu 5 ani, cand a stat 6 luni pe tusa.
P.S. Poate ca din sezonul asta vom scapa de comentariul idiot cu care ne-a plictisit TVR1 de cand a inceput sa retransmita cursele de F1.


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 1 Mar 2005, 23:06
Post #158


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




QUOTE(lolman @ 1 Mar 2005, 22:16)
P.S. Poate ca din sezonul asta vom scapa de comentariul idiot cu care ne-a plictisit TVR1 de cand a inceput sa retransmita cursele de F1.
*



Care din ei? Parca erau doi. Unul din ei ar trebui sa se intrebe de ce ies oamenii la pensie, poate-poate...

Nu cred ca avem noi norocul asta, de a avea alti comentatori. Mai bine fara comentatori, oricum intelegem mai bine ce se intampla pe pista.

De-abia astept sa inceapa campionatul. smile.gif


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 1 Mar 2005, 23:39
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Montoya e superb, scoate tot ce se poate din masina aia, a se vedea inceputul carierei cu BWM cand spargea motoare la greu. Imi place omu pt. ca e determinat, vrea sa catige, chiar daca e mai agresiv, dar totusi e un sport pt. barbati. Cine nu suporta sa stea pe margine. Cat despre SCHUMI chiar nu stiu ce mai cauta in F1 ca la ce masina are numai competitie nu e ... mai degraba omu iese la plimbarea de w/e. Am fost ferarist de pe vremea lui Berger si Alessi dar cand a venit SCHUMI a trebuit sa-mi schimb echipa ... nu-l sufara asta e ... prea se umfla muschiu pe el ... si are un zambet asa fortat ... 04.gif E bun, dar il ajuta si masina foarte mult, si asta s-a vazut de cateva ori cand l-a depasit pe Montoya. A calcat-o putin in linie dreapta si a zburat pe langa columbian. BWM nu face fata. Poate anul asta se descurca mai bine, poate au motoare mai puternice, mai fiabile.
Oricum the best pt. mine ramane Sena. Ala s-a batut pt. fiecare secunda pe circuit, nu se plimba singur, mai erau si alti grei la vremea lui ... gen Prost. wub.gif

A era sa uit, SCHUMI ala mai mic e penibil, de fiecare data cand l-a "mirosit" un greu pe la spate a cedat. Chiar nu-mi dau seama cum a putut sa castige cateva curse. Nu l-am vazut niciodata sa reziste si el 2-3 ture in fata lui SCHUMI, a cedat mereu, si mereu l-am blestemat ... chiar daca era in echipa mea.

A si inca ceva. Cand o sa invete si dobitocii aia de la TVR sa comenteze o cursa, fara sa-mi povesteasca viata personala a fiecarui pilot si alte bazaconii de genu asta. Pei cand ma uitam pe Eurosport la Indy Car, pei comentau aia tot ... da tot ce se intampla in cursa, fiecare detaliu, ce a facut ala, cum a luat ala curba, ca e la 0.x secunde in spatele aluia, etc. etc. Aveau comentatorii aia o limbarita tehnica in ei, mama mama.

MONTOYA ... MONTOYA ... MONTOYA ... MONTOYA 10561582.gif si asa ca sa aibe noroc anu asta popa.gif

This post has been edited by thunder: 1 Mar 2005, 23:53


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 2 Mar 2005, 10:11
Post #160


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




QUOTE(thunder @ 1 Mar 2005, 23:39)
Cat despre SCHUMI chiar nu stiu ce mai cauta in F1 ca la ce masina are numai competitie nu e ... mai degraba omu iese la plimbarea de w/e.

Pa la cresterea performantei masinii contribuie si pilotii. Si ei indica modificarea setarilor pentru masina, in functie de circuit si de stilul de pilotaj.

QUOTE(thunder)
Am fost ferarist de pe vremea lui Berger si Alessi dar cand a venit SCHUMI a trebuit sa-mi schimb echipa ... nu-l sufara asta e ... prea se umfla muschiu pe el ... si are un zambet asa fortat ...  04.gif E bun, dar il ajuta si masina foarte mult, si asta s-a vazut de cateva ori cand l-a depasit pe Montoya. A calcat-o putin in linie dreapta si a zburat pe langa columbian. BWM nu face fata. Poate anul asta se descurca mai bine, poate au motoare mai puternice, mai fiabile.

Asta este! Sau era, sa vedem ce ne aduce sezonul acesta, poate-poate o fi mai echilibrat.

QUOTE(thunder)
Oricum the best pt. mine ramane Sena. Ala s-a batut pt. fiecare secunda pe circuit, nu se plimba singur, mai erau si alti grei la vremea lui ... gen Prost. wub.gif

Alte vremuri! Eheh!

QUOTE(thunder)
A era sa uit, SCHUMI ala mai mic e penibil, de fiecare data cand l-a "mirosit" un greu pe la spate a cedat. Chiar nu-mi dau seama cum a putut sa castige cateva curse. Nu l-am vazut niciodata sa reziste si el 2-3 ture in fata lui SCHUMI, a cedat mereu, si mereu l-am blestemat ... chiar daca era in echipa mea.

A castigat si el din greseala. Il ierti?

QUOTE(thunder)
A si inca ceva. Cand o sa invete si dobitocii aia de la TVR sa comenteze o cursa, fara sa-mi povesteasca viata personala a fiecarui pilot si alte bazaconii de genu asta. Pei cand ma uitam pe Eurosport la Indy Car, pei comentau aia tot ... da tot ce se intampla in cursa, fiecare detaliu, ce a facut ala, cum a luat ala curba, ca e la 0.x secunde in spatele aluia, etc. etc. Aveau comentatorii aia o limbarita tehnica in ei, mama mama.

Poate sa mai zica si de viata personala a pilotilor, dar in momentele in care pe pista nu se intampla lucruri deosebite. Pe mine ma deranjeaza faptul ca nu indetifica pilotii sau nu se prind de ceea ce se intampla pe pista. Se prind mai tarziu. Plus ca se mai intampla sa rada ca prostii, de genul Uite bah pe ala ce naspa ii merge masina!, Ha! Ha! Ha!. Din respect pentru specatatori si pentru fanii acelui pilot/echipe nu ar trebui sa faca asa ceva. Plus ca presa trebuie sa fie impartiala. wink.gif

Mie imi place Formula 1, bineinteles ca am simpatiile mele si doresc sa castige cel mai bun. Sper ca tinerele talente din Marele Circ sa-si dovedeasca adevarata lor valoare si sa animeze spectacolul pe care il asteaptam de ceva vreme.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Mar 2005, 12:43
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Este foarte interesant ca sunt multi, inclusiv comentatori, care-si pun problema "De ce nu se retrage MS?". Omului ii place, asta e, ii place sa alerge cu masina. In concediu face frecvent curse de karting. In momentul in care s-a considerat slab, si-a scurtat vacanta si a venit la Fiorano sa contribuie la dezvoltarea masinii alaturi de Badoer. Trebuie sa intelegem ca principala arma a lui este placerea provocata de acest sport. Unii ajung la succes, se plimba cu babes toata ziua (Irvine) sau cad pe sub masa in bodega (mai nou, Kimi).

MAREA schimbare de regulament este utilizarea unui singur set de cauciucuri, atat in calificari cat si in cursa. Decizia are motive financiare, insa are niste implicatii foarte ciudate pentru un sport cu motor. Cuplat cu un motor-doua curse, pistele vor ramane destul de mult timp murdare, nu va mai exista acea depunere constanta de cauciuc pe pista, aceasta devenind din ce in ce mai aderenta. Opririle la boxe vor scadea (se estimeaza cel putin minus o oprire) deci si posibilitatile de "amestecare" a masinilor. Depasirile vor fi si mai dificile, cuplat cu scaderea fortei de apasare pe rotile din fata. Pilotii "violenti" vor distruge cauciucurile mai repede, trebuind catre finalul cursei sa faca o alergare de conservare (sau, mai rau, vor iesi direct afara). Setarile vor trebui tratate si mai serios. In Australia, pe un circuit traditional murdar, pe care toate masinile se confrunta cu under-steering, setarile vor fi foarte dificile in asa fel incat sa nu se ucida cauciucurile din fata. Sincer, mi se pare o decizie proasta.

Timpii din cele doua sesiuni de calificari vor fi AGREGATI. Cam ca la bob, slalom. Mansa 1 si mansa a doua.

Cursa din Australia si calificarile nu trebuiesc ratate sub nici o forma, pentru ca abia acum vom vedea adevarata forma a echipelor. Vom vedea cine a facut teste cu masina usurica si cine a facut teste cu lest aditional si bucata de lemn sub pedala. Eu unul ma astept la curse mai interesante, insa imi dau seama ca depasirile vor fi probabil si mai putine. Si ma refer la depasirile pe bune, nu pe "greseala adversarului". Daca anul trecut mai era posibil, acum cred ca e de-a dreptul imposibil. Asa ca, dpdv al meu, F1 a luat-o si anul asta intr-o directie gresita.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 2 Mar 2005, 13:02
Post #162


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




QUOTE(sstanescu @ 2 Mar 2005, 12:43)
Asa ca, dpdv al meu, F1 a luat-o si anul asta intr-o directie gresita.
*


Acelasi feeling il am si eu. Eu unul vad Formula 1 ca un loc in care sunt fructificate rezultatele cercetarilor. Iar cu limitarile astea... nu stiu unde se va ajunge.

Avand in devere ca va conta foarte mult strategiile alese pentru terminarea cursei, cred ca Ferrari are prima sansa.

PS: Am vazut ca cineva a deschis un nou topic pentru F1, sezonul 2005. Ma gandeam sa-l folosim pe acela: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=14710&hl=
Asta pentru a nu amesteca cu sezonul trecut. Parerea mea.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Mar 2005, 13:18
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu stiu daca sa ne mutam pe alt topic? Il inchidem pe acesta si mergem pe celalalt doar pentru ca e "curat"?

Ferrari are o sansa buna pentru finalul de an. Insa in primele curse, e posibil sa nu-i vedem pe pozitiile obisnuite. Sa nu trecem cu vederea ca ei vor utiliza F2004M, in timp ce abia in mai vor arunca in lupta F2005. Ei sunt favoriti pentru ca si-au facut calculul pe tot sezonul si-si permit sa faca o astfel de manevra. Daca vor aduna puncte cu F2004M, sansa e de partea lor.

Se spune de cei cunoscatori ca McLaren si Renault vor fi principalii challengeri. Multi vad in controlul tractiunii (sau trickurile adiacente) ale Renault un bun avantaj in prezervarea pneurilor spate. Electronica acolo va trebui sa fie ceas.

Sunt curios cum vor evolua lucrurile, insa ma tem de o si mai mare distantare intre echipele de varf si echipele de mana a doua, care doar vor face figuratie. Acestea din urma, dincolo de problemele asociate de banii insuficienti pentru teste si cercetare, au piloti fara experienta care cu siguranta, prin stilul de pilotaj mai putin rafinat, vor afecta si mai tare consistenta pneurilor.

Pe un site, se palavragea despre primul pilot care va avea de suferit de pe urma cauciucurilor. Cam toata lumea era dispusa sa parieze pe Montoya, din cauza stilului sau nesabuit pe alocuri de a frana extrem de tarziu si fara prea multa delicatete.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Mar 2005, 13:51
Post #164


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Bai, eu zic ca anul asta tot Ferrari rulez (chiar daca sunt plictisitor zicand asta, si nu zic nimic nou). Dar tocmai din cauza modificarilor de regulament - nu vad nici un pilot capabil sa il 'faca' pe Schumi, asta e cu un cap peste toti, si daca nu le dau voie sa schime cauciucurile - pilotul va conta si mai mult. Nu stiu insa cum se va descurca Barrichello, eu nu prea am incredere in el.
Nu stiu de ce, dar eu am incredere ca Renault va scoate o masina foarte buna sezonul asta. Au fost in crestere continua in ultimii ani. Sa vedem daca si pilotii se vor comporta ok, ceva potential au.
P.S. Pentru fanii Senna ("ala era pilot, vere!") tin sa le aduc aminte ca spre finalul carierei lui, Schumi il mai batea. Si Schumi avea o masina mai proasta ca Senna.... De altfel, cifrele vorbesc de la sine, e usor sa pretinzi ca "ceilalti piloti nu mai sunt cum au fost odata" dar eu nu cred asta. A se vedea cate schimbari a bagat FIA ca sa 'sparga' dominatia lui Schumi si nu a reusit - tocmai fiindca asta e mult mai bun ca toti. Si tin sa va aduc aminte ca Ferrari aveau niste masini foarte slabe cand a venit Schumacher la ei (coincidenta naibii, de atunci s-au imbunatit incontinuu si acum cica nu au rival, si vezi doame doar din vina masinii mai castiga Schumacher curse.... sigur ca da).

This post has been edited by vv: 2 Mar 2005, 13:55


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Mar 2005, 14:13
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




vv, Ferrari are o echipa foarte buna. Oameni de foarte buna calitate care s-au coagulat in jurul lui MS. Asta e principalul avantaj al lor. Si sunt convins ca si Luca di Montezemolo are un foarte merit pentru acest succes. Extrem de rar, la Ferrari epoca MS au existat divergente, situatii de "stangu-n dreptul". Oamenii aia chiar sunt extrem de pasionati de ceea ce fac si asta se vede in rezultate. Mai mult, au si o gandire pe termen lung. Faptul ca Rory Byrne a facut un pas in lateral pentru un alt inginer, italian, tanar, demonstreaza acest lucru. Mai mult, Ross Brawn devine din ce in ce mai mult un fel de consultant, care incepe sa supervizeze strategia propusa. Asta arata ca in ciuda faptului ca sunt o echipa sudata, fiecare priveste nitel la viitor si la continuarea succesului chiar fara ei la comenzi.

Sa nu uitam ca MS este un pilot are ofera un extraordinar feedback echipei de la boxe. Multora piloti le lipseste acest talent. Senna nu a fost cel mai comunicativ pilot. In schimb Prost da. Jacques Villeneuve prefera sa se dea jos din masina pufnind in loc sa discute cu tehnicienii. Montoya nu e pe departe. F1 este, in ciuda aparentelor, in principal un sport de echipa.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABI_
post 2 Mar 2005, 14:14
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti





!!!!GO SCHUMI GO!!!!

charge.gif


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 100 CP 2006 CE - B 71
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Mar 2005, 14:27
Post #167


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
Oameni de foarte buna calitate care s-au coagulat in jurul lui MS

Exact ce ziceam si eu - "I rest my case". Evident ca Ferrari este o echipa - dar rolul determinant in formarea/coagularea acestei echipe l-a avut... MS. A, este absurd sa ignori, sa minimalizezi rolul celorlalti, sunt de acord - au avut contributia lor la succes, MS nu e inginer.
Pana la urma oricat de antipatica ar fi moaca lui MS, e probabil cel mai bun pilot 'ever'. Si asta fiindca e 'complet' - merge bine in cursa, ajuta la imbunatatirea masinii, se motiveaza chiar daca deja are mai toate recordurile la care poate visa.

Mie sincer mi se pare impresionant Renault. La Ferrari am inteles, dar Renault pare sa le calce pe urme, si asta fara sa aiba un 'catalizator' asa de puternic ca MS. Sper sa-i tina (sunt fan Reno), desi nu inteleg foarte bine cum de reusesc sa aiba performante!


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Mar 2005, 15:00
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu pe Briatore l-am vazut dintotdeauna ca un foarte priceput geambas. Se descurca la invartit bani. Dar nu sunt convins ca e genul de om care sa formeze o echipa strans legata in jurul lui. Insa in cazul Renault cred ca e foarte importanta experienta constructorului in ansamblu. Renault are o indelunga implicare in sportul auto, asa ca e vorba doar de a stabili F1 drept prioritate. Cred ca la ei exista un "bazin" de ingineri foarte buni care insa trebuiesc canalizati bine.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 2 Mar 2005, 15:09
Post #169


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




QUOTE(sstanescu @ 2 Mar 2005, 13:18)
Eu stiu daca sa ne mutam pe alt topic? Il inchidem pe acesta si mergem pe celalalt doar pentru ca e "curat"?

Eu asa zic, numai ca trebuie sa ne ajute un moderator pentru a muta posturile de anul asta din acest topic in cel nou ("curat"), macar pe cele mai semnificative.

QUOTE(sstanescu)
Se spune de cei cunoscatori ca McLaren si Renault vor fi principalii challengeri. Multi vad in controlul tractiunii (sau trickurile adiacente) ale Renault un bun avantaj in prezervarea pneurilor spate. Electronica acolo va trebui sa fie ceas.
*


Cred ca si BAR Honda au ceva de spus si in sezonul asta. Sa nu uitam ca au terminat pe locul 2 anul trecut si ca si-au pastrat ambii piloti. wink.gif

Cat despre Briatore si Renault cred ca pot realiza o masina buna cu inovatii care pot duce la castigarea curselor.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 2 Mar 2005, 15:22
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Dupa cate am vazut eu moderatori la diverse sunt asarban, dragOn si marty.
Ar trebui sa-si dea si ei cu parerea unde sa postam despre Formula1. In momentul de fata sunt doua topicuri concurente si nu stiu unde sa-mi spun si eu parerea. Deci unde sa scriu?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 2 Mar 2005, 15:26
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




MS e inginer!

De fapt, acest pilot mi-a cistigat respectul prin munca pe care a depus-o in ridicarea masinii Ferrari, pina la retragerea lui Mansell nu puteam sa-l sufar, era prea tinar, prea arogant, prea bun, prea agresiv, avea un motor prea bun (Renault V10).
Ce a facut la Ferrarii, insa, e unic in istoria F1, cred ... ce alt pilot a reusit sa construiasca masina perfecta? (in sens de customizare si setari).

This post has been edited by FLEX: 2 Mar 2005, 15:43


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:06
Forum Renault