DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tampoane cutie viteze rupte?

serviccom
post 28 Mar 2010, 18:20
Post #31


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Daca as fi in locul tau as verifica strangerea la suportul cutiei de viteze ca sunt mari sanse sa fie de acolo, eu am patit-o si cand miscam de motor se misca cu tot cu cutie si se auzea un zgomot de la suportul cutiei, acesta se afla sub baterie. Strange-l si mai vorbim, incearca sa il strangi si pe cel de la motor in alea 4 suruburi si piulita de sus.
Spune-i vecinului tau ca spre deosebire de clasica dacie, la solenza grupul conic nu are domeniu de reglaj, acesta avand joc fix care se obtine prin strangerea carterelor cutiei de viteze.
Nu are nici o treaba ca are joc cand invarti de roata stanga-dreapta, jocul ala provine din altceva, nu ma apuc acum sa iti explic toate astea, in principiu orice masina cu cutie de viteze manuala are jocul ala.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 28 Mar 2010, 20:27
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Cloncanitul din cutie este la fel ca si clantanitul ambreiajului: boala generalizata. Nu va stresati atat de tare.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Mar 2010, 23:08
Post #33


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Si eu zic sa stai linistit si sa nu arunci banii pe geam. Ceea ce merge cat de cat acceptabil... nu incerca sa schimbi ca vei strica mai rau !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Mar 2010, 23:58
Post #34


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




sa nu vina cloncanitu si din jocu planetarei,planetara bate in viraje ?


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 29 Mar 2010, 00:10
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




sa nu se inteleaga gresit...pe mine nu cloncanitul ma deranjeaza ci smuciturile!

deja s-a agravat....cand apas pedala de acceleratie sau iau piciorul si apas iara masina smuceste un pic...se aude concanitul si se misca putin violent schimbatorul...valabil toate vitezele

planetara dreapta bate foarte putin la viraj stanga in forta(am plecat si mai in forta mai recent si nu a batut)...gen plecari cu scart de pe loc cu rotile virate maxim stanga

am strans suruburile de la tamponul de sub baterie(nu eu un vecin pana la maxim)...si pe cele de la cel hidroelastic(e drept mai mergeau dar mi-a fost frica sa nu strang ca nesatulul si sa rup ceva pe acolo)

asta seara am facut un test in parcare(deja cred ca m-au catalogat vecinii drept noob in ale conducerii:D): am mers cu a I-a si a II-a la relanti si apoi dadeam un sprit la acceleratie si in 20% din cazuri masina demara frumos in forta(cand luam piciorul de pe acceleratie si decelera iara facea urat) si 80% smucea+cloncanea+miscari de schimbator(ca si in cazul stergatoarele care nu mai revin pana jos si au 3 cm cursa moarta si cand le dai comanda pleaca abia atunci cand ajunge sa prinda surubul...sper ca intelegeti ce spun) si apoi pleca frumos in forta...la fel si la marche-arriere

eu o consider o problema destul de serioasa...e ceva de genu cand accelerez zici ca da in nas si apoi pleaca...numai ca la mine datul in nas e inlocuit de smucituri+cloncanituri+dans special al melesteului

This post has been edited by canea_dragos: 29 Mar 2010, 00:13


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 29 Mar 2010, 01:20
Post #36


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




bre intrun fel cand o turezi tare in a1 a si porma o lasi in frana de motor orice masina smuceste.e perfect normal asta . wink.gif
exagerezi prea mult,smucituri de genu asta in 1 si a 2 sunt normale treptele sunt scurte .

anormal e sa smuceasca cand retrogratezi din a 3 a in a2 sa faci frana de motor.da aici nu cred ca ai probleme.

poate aveau dreptate vecini cu condusu blush.gif

This post has been edited by C@talin: 29 Mar 2010, 01:24


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 29 Mar 2010, 11:04
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




C@talin daca ai fi avut rabdare sa citesti de la inceput acest topic nu ai mai fi spus tampenia cu condusul...nu am carnet de ieri de azi...am condus destul de multe masini si nici chiar dacia 1310 condusa nu facea asa...nu mai zic de 3 solenze ale unor prieteni care merg exemplar(una fiind de firma chiar)...daca ma apuc sa enumar masinile pe care le-am condus ma apuca maine(nu mai dau mare)...nu mai zic ca eu conduceam pe stradute mici dinainte sa am permis si chiar si atunci nu-mi aduc aminte sa fi facut asa masinile respective(o solenza 1.4 mpi si un logan 1.6 mpi)...restul de masini conduse pot spune ca "merg singure" si ies din discutie...gen WV,Porshe...etc

am sa rezum simptomele si ce am incercat ca sa nu-mi mai aud vorbe ca soferul e de vina si nu masina ca deja ma simt luat la misto si nu sunt sofer ca aia de la Pitesti care au luat carnetul pe bani!

SIMPTOME:

- plecat frumos de pe loc cu a I-a la eliberarea ambreaiajului de tot(nu brusc,ci normal cum e firesc) masina smuceste usor
- schimbat dintr-a I-a intr-a II-a(undeva la 20-25 km/h) cu ambreiajul calcat la fund exact cand schimbatorul intra in treapta a II-a masina smuceste putin(ambreiajul fiind calcat la fund,ambreiajul este reglat sa debraieze undeva la jumatate) ca la motociclete cand bagi pe loc a I-a si te smuceste un pic ca nu e sincronizata cutia
- cand retrogradez din V in IV si din IV in III nu se simte nimica,dar din III in II(exclud din II in I chiar prin dubla debraiere ca iara imi aud vorbe,desi totusi nu ar trebui sa faca nimica la viteze de sub 10 km/h prin dubla debraiere...la alte solenze nu face nimica anormal-smucituri) masina smuceste destul de tare...sa nu-mi ziceti faze gen "frate e frana de motor" ca de la 35 km/h intr-a III-a schimband a II-a nu e asa mare branza in frana de motor mai ales daca dai drumul usor la ambreiaj
- cand merg pe drum drept cu a II-a pe la 25-30km/h eventual si mai putin sau chiar ceva mai mult daca iau doar piciorul complet de pe acceleratie(usor nu brusc) masina smuceste putin+miscare schimbator+cloncanit si cand apas usor inapoi iara smuceste+cloncanit+miscare schimbator
- la fel si cu treapta I si II mers la relanti cand dau sa accelerez smuceste...sau daca o las sa mearga singura smuceste in continuu de zici ca abia trage(parca pasa brusc din 2 in 2 secunda pedala de frana,desi eu nu apas pe nimica)
- cu viteza a IV-a si a V-a schimbatorul se misca repede fata-spate de zici ca e o sita de faina la cernut
- cand dau in marche-arriere 20% din cazuri pleca frumos,80% smuceste+cloncane+schimbatorul face urat
- cand cobor o panta sa zicem 5-10% inclinatie(deci nu mare,mai mari e si mai nasol pana in momentul cand ia viteza si trece de 1500 rot/min) frana de motor a masinii e de tot cenzuratul(scuze de expresie)...coboara in suturi de zici ca am o funie legata in spate si ma trage unul din 2 in 2 secunde si zice "ho cu tata unde fugi?" ca la caruta...sa nu aud vorbe ca e normal ca stiu cum e in frana de motor...la mine zici ca trage unul de motor spre habitaclu si ii da drumul brusc inspre radiator brusc...asa se simt smuciturile

INCERCARI:

- in spatele blocului pe stradute cu a I-a si a II-a plecari de la relanti putin mai in forta,sau si de la 20km/h(intr-a II-a) masina nu pleca frumos in 80% din cazuri ci smuceste si apoi pleca,20% fuge pamantul de sub ea si pleca frumos...sa nu se inteleaga ca apas brusc accelereatia si apoi dau drumul...NU...calc pedala aproape de jumate/doar putin sau pana la fund depinde...la fel face in toate cazurile
- luat picior de pe acceleratie pe la 50 km/h atat intr-a III-a cat si intr-a IV-a si apoi apasa frumos inapoi(fara sa apas ambreiaj,frana) si smuceste usor+cloncane+schimbatorul se misca putin

imi cer scuze pentru cei care sunt atenti la acest topic,dar m-am suparat rau pe tema condusului si am hotarat sa scriu dinnou toate simptomele pentru a deovedi ca MASINA are ceva si nu SOFERUL!!!

cine nu crede il invit sa facem o tura(el la volan) si daca face la fel(am curaj sa fac pariu pe ce vrea ca stiu ca am sa castig) inseamna ca ori amandoi suntem noobi in ale condusului ori intr-adevar masina are ceva

prin urmare exclud planetarele,ambreiajul si bieleta antiruliu...banuiesc ceva din cutie gen grup conic

astept pareri...exclus tampenii cu sofatul!

multumesc

EDIT:azi am fost intr-un service pe langa AUCHAN si cei de acolo mi-au facut o constatare si vedictul a fost bieleta antiruliu si tamponul de sub baterie cu probleme...cauciucul nu e rupt dar s-a inmuiat(mai era un "destept" pe acolo cu "asa face toate" si i-am retezat-o de nu s-a vazut...am ramas trasnit cand am auzit...au un an de cand le-am schimbat...adica vreo 15000 km

le-am cerut sa faca un PV sau sa sa scrie in constatare piesele defecte,sa puna stampila iar eu am sa merg la service-ul unde le-am schimbat sa le dau peste bot si sa-mi rezolv problema in baza constatarii facute de ei...dar au zis ca nu pot face asta...au scaldat-o si le-am zis ca nu le dau nici un ban in cazul asta(40 ron cereau)

cand au auzit asta mi-au zis sa revin maine sa faca o expertiza amanuntita si o sa-mi dea scris ce piese sunt defecte

din pacate asta seara am aflat ca service-ul unde am schimbat eu tampoanele scartaie spre faliment...sad.gif

pana la urma maine le spun ca am de gand daca sunt seriosi am sa repar la ei defectele dar in cazul in care nu este ce au semnalat ei ii pun sa-si ia piesele inapoi si nu le dau nimica

va anunt ce am rezolvat

This post has been edited by canea_dragos: 29 Mar 2010, 22:01


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 30 Mar 2010, 18:27
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




azi am fost dinnou in service cum am spus

tamponul de sub baterie cu probleme...cauciucul s-a inmuiat...desi are un an:(

au mai strans niste suruburi pe sub masina si s-a mai ameliorat,dar dupa Paste merg sa schimb acel tampon(undeva la 150 ron e unul nou)

cablul de ambreiaj mai trebuie schimbat(debraiaza in trepte...asta stiam...dar nu cred ca are vreo legatura cu problema smuciturilor...20-25 ron unul nou)

cam asta e problema

numai bine


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 1 Jun 2010, 08:11
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salut
ce ai mai rezolvat? blink.gif
dar cu acel joc la roata?, care cica spuneai ca e de la grupul conic? huh.gif
numai bine
wacko.gif


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 1 Jun 2010, 17:40
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




nu e de la tampoane...tampoanele sunt bune...bieleta e noua...si nici din grupul conic nu cred...vineri merg la un mecanic sa clarific treaba...din ce i-am spus la telefon ar fi de parere ca vreo planetara e de vina


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Jun 2010, 21:04
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am aflat sursa problemei in legatura cu smuciturile pe care le am

ca sa nu mai repet si aici cititi va rog topicul "Cand nu bagam bine in viteza"...acolo am explicat in detaliu

postul numarul 46

This post has been edited by canea_dragos: 5 Jun 2010, 23:07


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 19 Jun 2010, 19:18
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




revin cu problema in cauza...astazi am aflat de unul singur adevarata cauza a smuciturilor pe care le are masina

nu este vorba nici de vreo planetara nici de ceva prin cutie gen diferential ci...surpiza...suportul de bieleta antibasculare....sau suport GMP cum i se mai spune

eu cu ceva timp in urma am mai batut in el....la fel a mai facut si vechiul proprietar astfel ca s-a strambat in partea de jos

eu ca sa bag bieleta intre urechile suportului fata sa le cracanez nu pot...dupa ce le cracaneam trebuia sa le apropii ca nu intra surubul...astfel stateau strambe...surubul intra destul de greu batut cu ciocanul

bun...cu bieleta bagata intre suporti ma iau sa strang piulita la surubul din partea suportului nu cel care intra in cutie si care au avut oarece probleme unii colegii...deci in acest caz bieleta atarna in jos sa spun asa...si ma iau sa strang piulita...si strang pana la capat si constat ca nu pot roti bieleta astfel incat sa o prind si in partea dinspre cutie....upsss....si observ cauza: partea de jos a fiecarei urechi de la suport atinge de rama bieletei...damn!...asta nu e bine....din cauza asta eu aveam smucituri ca bieleta nu lucra frumos in bucsa...si infranata

am incercat sa bag cate o saiba intre ureche si bucsa pe fiecare parte...dar nu am reusit ca e spatiu foarte mic plus ca daca cracanez prea mult urechile nu mai intra surubul...pana la urma am strans piulita pana cand am observat ca nu se mai misca usor bieleta in sensul rotirii in sus ca sa o pot prinde si in cutie....atunci am pus alta piulita contra astfel bucsa bieletei are un joc de 1 mm

avand urechile de la suportul de bieleta strambe...micul luft dintre bucsa si urechi...in mers schimbatorul nu mai smuceste...nici masina nu mai smuceste...insa se simte bieleta cum se misca sub masina si fac clanck-clacnk cand atinge de urechile suportului GMP

concluzie...masina nu mai smuceste in schimba se simte bieleta cum lucreaza nefiind stranse la maxim urechile suportului de bucsa bieletei

astfel am sa cumpar un nou suport GMP care era vreo 12 lei acum 2 luni la magazinul DACIA de pe MIhai Bravu de la Obor si zic eu scap de probleme


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 Jun 2010, 09:37
Post #43


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




12 lei?
O poza cu vinovatul, please.... smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 21 Jun 2010, 21:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




asa mi-a zis vanzatorul de la magazinul DACIA de la Obor...cand am sa-l cumpar cam sa-i fac si poza ca momentan nu mai am ocazia sa ma bag sub masina ca sa-i fac:D...e acel suport ce tine bieleta antibasculare....vestitul suport la care se mai slabesc suruburile;)

EDIT: Stefan daca la tine se simte o mica smucitura cand incetinesti spre relanti la cocoloasele alea de la trecerile de pietoni, iar cand dai sa accelerezi se misca rapid schimbatorul si se simte acea smucitura a masinii iti spun 100% ca daca ai bieleta antibasculare buna e sigur de la suportul acesteia!

bieleta trebuie sa intre usor si frumos intre urechile suportului, iar apoi surubul ce intra prin urechi si bucsa bieletei trebuie sa intre usor si frumos...ori la mine pe langa ca intra greu bieleta intre urechi si surubul intra greut ca trebuie batut usor cu ciocanul, plus ca am urechile strambe

la mine fiind strans la maxim cum era si normal acel surub nu lasa bieleta sa se miste in cei 3 mm fata-spata ai bucsii...ci freca de urechile suportului astfel ca in sarcina motorul o tragea intr-o parte destul de greu si cand era sa revina ea nu mai revenea si atunci smucea cu totul cand o tragea motorul in sens contrar...toata miscarea cutiei si a motorului nu mai era amortizata de bieleta antibasculare ci era transmisa prin intermediul suportului bieletei catre masina....tare nasol e....dar ma bucur ca am rezolvat-o:)....luna asta sa vad cum fac rost de bani sa merg sa cumpar acel suport si cu prima ocazie ii fac poza

este o poza cu bieleta antibasculare prinsa pe masina si se vad urechile acelui suport...e in topicul Bucsa sustinere motor la postul numarul 3 al lui ramsen....urechile sunt notate cu 1 si 2

This post has been edited by canea_dragos: 22 Jun 2010, 10:58


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Jun 2010, 12:28
Post #45


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Adica aici :
http://www.daciaclub.ro/Bucsa-sustinere-mo...t178452-s0.html

La mine nu se misca deloc schimbatorul... De aceea as inclina sa cred ca nu e exact aceeasi problema.
Sunt curios cum vei rezolva. Eu zic sa nu fii inca suparat pe masina ta ca ea nu are nici o vina ca mecanicii sunt varza smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 22 Jun 2010, 14:17
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




poi rezolvarea e cat se poate se simpla...schimb acel suport...cate 2 suruburi pentru fiecare ureche de desfacut...adica 4 suruburi si gata....smile.gif

EDIT: azi am fost plecat cu masina si am observat mai bine unele chestii:
- cand plec de pe loc are o cursa moarta ffoarte mica bieleta banuiesc astfel ca atunci cand incep sa dau drumul la ambreiaj schimbatorul vine putin catre mine iar cand prinde bieleta sa amortizeze face clanck...schimbatorul nu mai smuceste...nici masina...insa se simte destul de bine bieleta pe sub picioare
- schimbatorul la punctul mort si in orice treapta de viteza ar fi are un joc fata-spate si stanga dreapta de 1 cm...in lateral dupa acel 1 cm se simt arcurile care aduc schimbatorul la punctul mort ceea ce e normal...cat am fost sub masina am miscat de tija schimbatorului masina fiind in treapta 1 si avea un joc de 1 cm fata-spate....e normal?
- in treapa II daca dau sa accelerez masina nu mai smuceste dar se simte bieleta destul de tare sub masina cum are curse rapide fata-spate si face clanck-clanck(aici banuiesc ca se loveste de urechile suportului)
- cand dau sa accelerez/decelerez sa simte bieleta cum se misca destul de mult sub masina...ca si cum daca nu ar fi montata bieleta ar misca cineva de cutie repede fata-spate asa se simte...de fapt chiar se misca iar in capetele de cursa(sau cat permite bucsa bieletei) se aude clanck-clanck
- cand dau sa accelerez/decelerez schimbatorul are un mic zvac...dar nu se compara cu smuciturile pe care le aveam
- am incercat sa urc o foarte mica bordura cu spatele...s-a intamplat ca ambele roti spate sa urce concomitent bordura...rezultat: s-a simtit bieleta cum venea spre mine si s-a auzit un puternic clanck...masina nu a smucit deloc,nici schimbatorul...ce sa fie fost?
- daca accelerez brusc bieleta are o cursa foarte rapida iar schimbatorul se smuceste foarte putin
- tamponul hidorelastic e intreg, nu e spart, nu are urme de lichid in jurul lui, are toate suruburile stranse
- tamponul de sub baterie are toate suruburile stranse,insa nu stiu daca e rupt sau nu pe dedesubt
- daca sa zicem plec in marche-arrier sau in fata cand dau drumul la ambreiaj face clanck si pleaca masina...atunci cand parchez stiti cu totii ca nu dati complet drumul la ambreiaj...ci jonglati ambreiajul cu accelereatia...daca apas la loc ambreiajul cat timp masina se misca catusi de incet si apoi dau drumul ca si cum as pleca se simte o smucitura din partea bieletei si face clanck

Concluzie:
- acele smucituri pe care le avea masina si acele miscari violente ale schimbatorului s-au atenuat in proportie de 98%, cateodata in treapta II cand bieleta se misca ca nebuna sub masina, masina are un balans fata-spate si nu smucitura cum era inainte, iar schimbatorul are un zvac rapid fata-spate mult mai putin pronuntat ca inainte
- toate smuciturile si miscarile schimbatorului au fost inlocuite cu miscari destul de rapide si pronuntate ale bieletei antibasculare...se simte destul de tare sub picioare si se si aude clanck-clanck
- in mers cand accelerez normal se simte bieleta cum se balanseaza fata-spate sub masina

Ce sa determine aceste miscari rapide si bruste ale bieletei antibasculare?...cumva tamponul de sub baterie daca e rupt sa transmita asa ceva?...daca nu ar exista aceste curse ale bieletei atat de pronuntate nu s-ar simti nimica si masina ar merge exemplar. Cand surubul era strans la maxim bieleta avea tot aceleasi miscari rapide si bruste numai ca era infranata de suportul acesteia si se transmiteau in toata masina de aceea aceasta smucea.

P.S. Sunt de parere ca motorul si cutia se misca cam mult iar bieleta nu poate sa amortizeze prea bine aceste miscari. Ce determina miscarea fata-spate brusca si rapida a bieletei antibasculare? Tamponul de sub baterie daca e rupt poate transmite asa ceva? Vreo planetara daca ar avea joc la tripoda ar putea transmite asa ceva?

This post has been edited by canea_dragos: 22 Jun 2010, 18:53


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 26 Jun 2010, 21:39
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




astazi am cumparat suportul de bieleta antibasculare

va atasez cateva poze cu piesa alaturi de codul produsului

piesa a costat 13 ron

eu am cam stramb de la jumate in jos suportul astfel imi freaca de rama bieletei daca strang la maxim surubul...asta observ ca e destul de tare

Attached thumbnail(s)
260620101750.jpg ( Size: 424.43k ) Number of downloads: 1355
260620101751.jpg ( Size: 627.54k ) Number of downloads: 1350
260620101752.jpg ( Size: 495.37k ) Number of downloads: 1381
260620101753.jpg ( Size: 463.09k ) Number of downloads: 1430
260620101754.jpg ( Size: 578.86k ) Number of downloads: 1408


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 26 Jun 2010, 21:51
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




te sfatuiesc sa iei piesa la smirghel, dai cu grund pe urma cu antifon peste, altfel o sa rugineasca rapid.
vopseaua aia neagra e pusa de forma acolo...ca sa nu rugineasca piesa cat sta pe raft


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 26 Jun 2010, 23:33
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




da...am observat si eu ca se ia acea asa zisa vopsea...daca dau dau cu smirghel si apoi cu vopsea direct are ceva? grund nu cred ca are tata pe acasa, dar are vopsea normala alba din care am si dat putin pe tabla masinii unde sarise putin si vad ca rezista destul de bine...merci mult pentru sfat;)


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Jun 2010, 11:32
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




o cutie de grund costa vreo 10 lei.
eu as zice sa dai si cu grund deoarece este anticoroziv si adera mai bine vopseaua la el.
in lipsa poti sa pui vopseaua direct pe tabla dupa ce ai curatat`o temeinic pt ca oricum e mai buna decat cea neagra "de origine"


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Jul 2010, 17:20
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




pana pe 10 luna asta fac rost de bani ca sa cumpar tamponul de sub baterie, dar am o nedumerire...sunt in dubii in a cumpara acel tampon...e si ieftin...165 ron

in poza atasata se observa cele 2 tampoane ale sustinerii motorului si a cutie, si bieleta antibasculare alaturi de suporturile lor

eu la mecanicul care am fost a bagat masina in treapta 1 cu frana de mana pe cric de roata stanga si misca de roata in sensul de rotatie fata-spate....astfel ca masina facea clonck-clonck cand se blocau rotile din cutie

in timpul cand facea clonck-clonck motorul si cutia se miscau si ele....cu bateria scoasa tamponul de sub baterie se misca fata-spate si el...nu foarte mult dar se misca...cauciucul era cam moale...apasam cu degetul in el

mecanicul a scos tamponul de sub baterie desfacand cele 2 piulite notate cu 6 in poza(in poza este doar una...dar mai este una in partea cealalta...se vede gaura), si piulita numarul 7 cea de sus...apoi a scos cele 2 suruburi notate cu 4 pe dedesubt si dat un ciocan in capatul surubului numarul 3 si astfel cutia a picat pe scut, iar mecanicul a ramas cu tamponul numarul 1 in mana

recunosc ca bieleta antibasculare nu are surubul numarul 13 strans ce trece prin bucsa ei la maxim ca e suportul acesteia putin stramb...dar cand era stransa la maxim smucea foarte tare masina...are smucitura nu se mai transmite asa tare in masina ci doar sub masina se simte....oricum am cumparat nou acel suport notat cu numarul 9 pe care am sa-l schimb o data cu tamponul numarul 1 in caz ca el este de vina

a zis ca era pozitionat stramb...plus ca este moale cauciucul...apoi la pus la loc...a bagat suruburile si a strans totul la loc...dar masina inca smuceste pe dedesubt...adica se simte foarte bine cand plec de pe loc cum se duce inspre mine cred cutia, iar schimbatorul in fata....iar cand accelerez sunt 2 cazuri: daca accelerez ferm si brusc masina smuceste pe dedesubt tare si apoi pleaca...daca accelerez normal se simte cum se misca fata-spate pe sub masina cutia si bieleta antibasculare si face clonck-clonck...alaturi de schimbator

acuma vine intrebarea...cum pot accesa piulita 7 dar cea de jos ca sa verific daca e stransa bine ca zicea cineva ca daca nu sunt stranse si piulite de jos(desi eu am vazut una singura si nu 3 cum se spunea) ar putea cauza miscari ale cutiei

cand dau sa plec de pe loc exact cand ridic piciorul de pe ambreiaj si cupleaza sa aude un clanck metalic insotit e o mica smucitura...mi-a zis ca placa de presiune e deformata

credeti ca acel tampon e responsabil miscarilor cutiei?

ambreiajul ar putea fi responsabil pentru asa ceva in mers cand nu apas decat acceleratia fara ambreiaj si frana?

This post has been edited by canea_dragos: 5 Jul 2010, 17:38

Attached thumbnail(s)
tampoane.JPG ( Size: 144.96k ) Number of downloads: 320


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Jul 2010, 19:15
Post #52


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cred ca ai probleme de la placa de presiune mai bine ai schimba placa iti cupleaza mereu sau ?
A pai indreapta placa aia metalica unde prinzi bieleta rasucita ca sa stragi cum trebuie piulitele.

This post has been edited by djasu82: 5 Jul 2010, 19:16


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Jul 2010, 21:04
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




cu placa de presiune am probleme...cred ca e deformata

placa aia metalica nu o indrept ci o schimb cu un suport nou pe care il am cumparat si atunci am sa strang bine suruburile...dar cred ca am sa schimb si tamponul de sub baterie pana la urma

ramsen a avut rabdarea sa-mi faca poze cu pozitionarea tamponului de sub baterie si un mic clip cu miscarea acestuia cand misca de roata masina fiind in viteza...la el motorul si cutia se misca mai putin ca la mine...plus ca la el cand blocheaza cutia face clinck incet...ori la mine face un ditamai clonck-clonck-ul si se aude ca niste bile ce freaca...ii multumesc inca o data si pe aceasta cale

asta e...am placa dusa...tamponul dus...si suportul stramb

tamponul il cumpar luna asta si-l schimb impreuna cu suportul de bieleta...in schimb ambreiajul trag asa de el ca nu am bani:(

<span class='edit'>6 Jul 2010, 15:27:</span>
uitati cateva poze cu tamponul de sub baterie...tampon1,tampon2 si tampon3 sunt poze pentru tamponul meu, celelalte 2 imagini sunt ale lui ramsen...se observa la mine ca e miscat tamonul inspre radiator putin...desi a fost dat inapoi de acel mecanic acesta s-a miscat iara

de asemenea in clip-uri puteti auzi sunetul produs de balansul fata-spate cand masina e in treapta 1 fara frana de mana si de asemenea puteti vedea cat de mult se misca acel tampon in comparatie cu clip-ul lui ramsen

din toate aceste chestii eu cred ca tamponul trebuie schimbat alaturi de placa de presiune de la ambreiaj(am sa schimb tot kit-ul cand umblu acolo)

voi ce credeti?

6 Jul 2010, 15:30:
scuze ca am postat inca o data dar nu mai puteam incarca ultimul clip

This post has been edited by canea_dragos: 6 Jul 2010, 15:30

Attached thumbnail(s)
tampon1.jpg ( Size: 580.69k ) Number of downloads: 395
Imagine0215.jpg ( Size: 240.1k ) Number of downloads: 352
Imagine0216.jpg ( Size: 236.12k ) Number of downloads: 313
tampon2.jpg ( Size: 347.84k ) Number of downloads: 290
tampon3.jpg ( Size: 455.09k ) Number of downloads: 281


Attached File(s)
Attached File  tampon_cutie_canea_dragos1.avi ( 6.57mb ) Number of downloads: 163
Attached File  tampon_cutie_ramsen.avi ( 176k ) Number of downloads: 93
Attached File  tampon_cutie_canea_dragos2.avi ( 3.16mb ) Number of downloads: 115


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 6 Jul 2010, 21:47
Post #54


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




waw ...pai este dus tamponul tau...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 7 Jul 2010, 00:42
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




pana sambata sa vad cand am timp sa merg sa cumpar acel tampon urmand ca saptamana care vine sa sa-l schimb alaturi de suportul de bieleta antibasculare


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 12 Jul 2010, 09:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Am cumparat acum 2 zile acel tampon rombic de sub baterie...175 RON magazin DACIA

Urmeaza maine sau poimaine sa-l schimb alaturi de suportul de bieleta antibaculare.

Am sa va anunt ce branza am sa rezolv.

Attached thumbnail(s)
100720101899.jpg ( Size: 321.8k ) Number of downloads: 263
100720101900.jpg ( Size: 540.46k ) Number of downloads: 208
100720101901.jpg ( Size: 446.58k ) Number of downloads: 231
100720101902.jpg ( Size: 459.44k ) Number of downloads: 219
100720101903.jpg ( Size: 497.46k ) Number of downloads: 186


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 14 Jul 2010, 20:36
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




ieri am schimbat suportul de bieleta antibasculare alaturi de tamponul de sub baterie

tamponul cel nou era foarte putin mai tare decat cel de pe masina, prin urmare l-am pastrat, in schimb suportul de bieleta de pe masina era stramb rau fata de cel nou si mai ingust

in urma schimbarii cand pornesc masina nu se mai simte ca se plimba motorul si cutia, cand plec de pe loc schimbatorul nu mai vine spre mine, sau in marche-arriere sa se duca in fata DAR
- cand dau mereu drumul la ambreiaj face CLANCK si smuceste un pic
- cand dau sa accelerez intr-a doua masina fiind subturata inca mai se aude acel clonck-clocnk si se simte cum s-ar misca ceva din partea soferului pe sub masina dar nu asa rau cum facea inainte sa le schimb

m-am bagat sub masina cu un vecin si am pus pe cineva sa faca balans cu masina in timp ce tineam amandoi cu ambele maini de cate o planetara...se aude un clonck-clonck si se simte ca o busitura in planetara in partea de la roti...la planetara dreapta se simte mai tare ca la stanga

ce sa fie?
- ceva de prin cutie gen grup conic(diferential)
- planetarele
- ceva pe la ambreiaj(posibil placa de presiune ovalizata)


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 18 Jul 2010, 21:53
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




revin cu vesnica problema...poate gaseste cineva un raspuns plauzibil ca vreau sa scap de problema schimband fie ambeiajul fie vreo planetara...de ambele nu am bani si nu vreau sa schimb ceva si sa fie altceva

astazi am fost la un gratar pe la Cheia, acolo m-am intalnit cu un alt solenzar...am testat la fel faza cu masina in treapta 1 fara frana de mana si balans....face ca si la ramsen un clinck-clinck incet, iar motorul nu se misca mai de loc, aproape insesizabil

apoi fac cu el si la mine aceeasi treaba...la mine face un clonck-clonck de-ti vine sa-i dai foc...si se misca si motorul cu tot cu cutie....nu foarte mult, dar suficient cat sa fie vizibil

in mers cand e subturata si dau sa accelereze, apoi iau picorul, si apoi accelerez iara masina smuceste putin si face clanck-clanck...sunet metalic

cand plec de pe loc si cand schimb treptele masina smuceste o data si face clanck...doar o singura data dar parca este acelasi sunet metalic ca in mers

cand am trecut un rau cu treapta 1 masina tragea in hopuri si schimbatorul avea curse foarte multe si rapide fata-spate...alaturi de clanck-clanck-clanck...se si simte cum se misca ceva pe sub masina

sa fie de la ambreiaj problema? sau ceva si pe la planetare?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 24 Jul 2010, 08:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Am vorbit cu fostul proprietar si el crede ca are un joc pe undeva pe la ambreaj(probabil disc)-volanta din moment ce se transmite simultan in ambele planetare sau grupul conic e slabit.

A ramas sa vada el ce rezolva cu un mecanic si dupa 5 luna viitoare sa-l sun sa vad ce si cum. Si el a zis ca sunt excluse tampoanele motor si cutie din moment ce sunt noi si ca ce am eu nu face de la tampoane ci 85% fie grupul conic salbit cumva sau ansamblu ambreiaj are un joc intre dintii discului si volanta si 15% planetarele.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 24 Jul 2010, 11:24
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




exact cum ai desris tu.....face si la mine ....
cloncaneste cand merg incet si daca las acceleratia incepe sa faca hatzuri.....si se misca si schimbatoru....
nici nu am curaj sa merg sa vad ce bai are.....sa nu imi spuna ca e ceva scump de reparat...
la a mea nu am schimbat ambreiaju niciodata si are 110.000 km
oare sa fie de la el ?
dar deocamdata merge asa....pana o sa se strice de tot....si atunci o sa fie mai usor de gasit care ii problema.


bieleta antirasturnare...tot mi se rupea la cateva luni....si am desfacut-o si am dus-o la un atelier unde se toarna bucsi si mi-a fost umpluta in proportionalitate de 90% cu cauciuc. a lasat unpic si liber ....pt a avea unpic de elasticitate....si acuma merge la fel ca si inainte....tot una...numai ca nu se mai rupe smile.gif

This post has been edited by nenestean: 24 Jul 2010, 11:27


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 18:30
Forum Renault