DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Logan SH

Lord Hades
post 7 Jan 2014, 11:20
Post #61


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




testul cu joja e oarecum empiric. pot iesi vapori de ulei si te induc in eroare; depinde cate motoare cu adevarat uzate ai testat personal in acest mod.
Mai relevant ar fi un test de compresie.

La o investigare in service ma gandesc si eu. Problema e ca daca nu gasesc masina in Brasov, o sa imi fie mai dificil sa gasesc un service de incredere.

Iar daca gasesc vanzator in bucuresti de ex., nu stiu daca o sa il pot convinge sa imi aduca masina in Bv pt test smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 Jan 2014, 10:11
Post #62


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov






--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 10 Jan 2014, 14:53
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Are cam puțini kilometri! wink.gif

Anunțul are cam multe greșeli gramaticale (și nu făcute că s-ar fi grăbit când a scris anunțul), vezi să nu fie vreun "samsar" deghizat în "unic proprietar"!

This post has been edited by Ampt: 10 Jan 2014, 14:57


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 Jan 2014, 15:44
Post #64


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




pe astia ii prind repede, ca le cer copie dupa talon si cartea masinii; daca nu detine masina de la inceput dupa cum se lauda ca sunt unici proprietari, le dau flit.
Partea nasoala e ca, fiind outside Brasov, doar ca sa vad masina ma costa ceva banuti (deplasarea) ceea ce e cam nasol ...
Teapa cu km nu imi iau pt ca nu o cumpar pana nu trece printr-o verificare amanuntita.

Poate gasesc vreun coforumist sa imi de-a o mana de ajutor prin Bucuresti :-D sa faca un checking pt mine masinii si proprietarului ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRATELLO
post 10 Jan 2014, 19:58
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 920
Joined: 7 November 06
From: PLOIESTI




QUOTE(testike @ 7 Jan 2014, 09:27)
Eu am verificat masina la o reprezentanta Dacia, unde au facut o testare computerizata, au verificat uzura injectoarelor cu testul acela cu paharele, au ridicat masina pe rampa si s-au uitat dupa urme de lovituri sau piese schimbate, si pentru pilitura s-au uitat in rezervor.
Toate testele au costa vreo 150 ron.


Asa da !


--------------------
DACIA LOGAN old 1.5 dCi-E4 ; now 1.2 @ 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Jan 2014, 21:55
Post #66


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




@Lord Hades :
Daca vii la mine si-mi ceri test de compresie si mai vrei sa-mi demolezi si jumate de motor te iau la bataie....nici daca luai o casa nu o investigai asa atent....
Ideea e ca un motor de logan MPI e uzat dupa vreo 450 000 km,daca s-au respectat reviziile si daca a fost exploatata corect....fugi de taxiuri !
Mai degraba ai vedea daca nu a fost implicata intr-o mare "trosneala" ,vizual,daca te pricepi cat de cat iti dai seama,ochiu' pe calandru/lonjeroane sau ai face un bracaj,asa de test wink.gif ,un elevator iar e ok.....la benzinar nu-ti cade mai nimic,nu-s pretentioase....iar partea cu "intermediarii" merge analizata corect ....degeaba iei o masina de la "unic proprietar" si ea e o caruta veritabila....

LE daca vrei DCI iti urez succes,poate sa fie buna-buna si tot iti cade,is satul de ele,intr-un timp schimbam injectoare in timp record,treaba cu pilitura nu-i 100% valabila,nu ti-as recomanda diesel.....

This post has been edited by sobolan: 10 Jan 2014, 21:59


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
th3c0d3r
post 19 Apr 2016, 08:15
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 April 16




Salut,

Postez aici pentru a nu mai deschide alt topic, avand in vedere ca este aceeasi "speta".
Sunt interesat de achizitia unui Logan SH, pe benzina care sa aiba neaparat AC si ABS.
Problema este bugetul, am maxim maxim 2700euro (masina va fi donata unei rubedenii).
Sunt din Rm Valcea si pana acum am vazut toate cazanele (import Germania, nerulata in Romania, optic si tehnic impecabila, etc, etc) care se inscriu in bugetul meu si daca mai vad una il strang de gat pe propietar.
Sincer nu prea ma deranjeaza daca-s km dati inapoi si masina arata bine, dupa cum ziceam am vazut la cazaturi de m-am plictisit, cel mai distractiv a fost un parc auto unde toate masinile aveau intre 140.000km si 160.000km smile.gif.

Intrebari:
- am vreo sansa sa gasesc o masina OK in banii astia?
- care-s cele mai grave defecte ascunse peste care pot da?
- Vocea Clientului de la Dacia dau si alte informatii despre masina in afara de cele referitoare la garantie?


--------------------
VW Golf VI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Apr 2016, 13:34
Post #68


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(th3c0d3r @ 19 Apr 2016, 09:15)
- Vocea Clientului de la Dacia dau si alte informatii despre masina in afara de cele referitoare la garantie?
*



cred ca iti dau daca poti demonstra ca masina e a ta.....asa daca ar da la toata lumea nu s-ar mai vinde masini sh...


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Apr 2016, 14:21
Post #69


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




VC nu-ti da nicio informatie legata de istoric, ei se ocupa cu altceva.
Astea pot fi obtinute din service, daca te imprietenesti cu cineva de pe acolo.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 19 Apr 2016, 16:03
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




La 2700e ar trebui sa iti cumperii un logan in stare impecabila si cu abs si cu aer conditionat .

Au scazut foarte rau preturile la dacia logan.....a cumparat un prieten logan din 2006 full cu 1600e full.
Deci la banii tai ar trebui sa gasestii unul bun.

Dar mai bine cauti ceva strain pe la 3200e cam asa....cum ar fi un opel astra h....mult peste logan.

This post has been edited by donlucyan: 19 Apr 2016, 16:03


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 16:26
Forum Renault