DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consumul MEDIU al Loganului 1,4 si 1,6 8V, TOTUL despre consum

gheghe
post 31 May 2005, 06:56
Post #481


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




@ursul-alb,30 May 2005, 09:56

M-ai umplut de respect! Daca tu ai obtinut aceasta medie- 88,7 km/h - chiar si noaptea, esti bun de raliuri sau VTM.

Esti un tip deosebit de riguros, ca nu gasesc un alt epitet care sa caracterizeze multitudinea datelor culese de tine la drum. Media vitezei nu intra in discutie pentru ca ai cronometrat timpul deplasarii.

Eu nu combat buna ta credinta ci te intrebam daca acel consum de 6% se bazeaza numai pe indicatiile computerului sau si pe verificarea acestuia plin pe plin. Asa cum spunea si AL, aceasta contradictie intre viteza medie FOARTE RIDICATA si consumul mediu MIC ne face sa ne intrebam daca nu cumva computerul are abatere la inregistrarea consumului. Asta nu ar trebui sa te deranjeze.
Privitor la faptul ca nu pun nimic in schimb, poti sa revezi postul meu in care dau o multime de date pentru consumul de 6,6% care l-am inregistrat extraurban.

Topicul tau cu acele consumuri a fost sters sau nu-l mai gasesc eu?!?
Toate cele bune!


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 May 2005, 08:15
Post #482


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(milgn @ 30 May 2005, 10:51)
si ca sa fie clar pentru cei care inca mai au dubii cu consumul:intr-adevar e corect ce spune AL referitor la mersul pe autostrada cu viteze de 120km/h:masina nu are cum sa scoata mai putin de 6%.mai putin de 6.5 am scos eu (mai exact 6.4,buc-pit).


Intr-adevar, daca "o calci" si mergi peste 100 nu scoti sub 6 in nici un caz si asta am verificat-o de nenumarate ori.



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 31 May 2005, 18:01
Post #483


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Multumesc pentru precizari... nu pentru ca as fi carcotas, dar chiar sunt interesat de stilaul de condus pe care-l adopti... din dorinta de a imi adapta si eu modul de a conduce unui stil deja verificat ca fiind economic... sincer, sunt mirat (nu neg ca se poate in conditiile descrise si cu masina de 1,6) deoarece eu nu reusesc sa scad consumul... ce-i drept am spus si in ce conditii am mers... deci astept untutorial ceva pe tema "cum se poate conduce LGN incat sa economisim combustibil".

in legatura cu computerul de bord nu am afirmat ca ar masura incorect... si eu l-am verificat si este ok

astept in nerabdare noi statistici, daca se poate cu motorul de 1,4!!!! deoarece eu pe acesta il suspectez ca ar fi mai fomist la drum lung decat cel de 1,6 (adica am chiar oarece certitudini) ... am impresia ca la regimuri cu viteze pana la 110-120 motorul de 1,4 papa mai putin in medie decat cel de 1,6 insa pentru viteze mai mari, rezerva lui de putere e mai redusa si e nevoie de mai mult combustibil... adica in regimuri de 120-140 km/h ajunge sa pape mai mult decat cel de 1,6 doresc confirmari/infirmari ale acestei idei


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdu
post 31 May 2005, 21:41
Post #484


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 44
Joined: 25 April 05
From: Iasi




Drum Iasi-P.Neamt ,viteza medie 73km/ora,consum mediu 6L/100km.


--------------------
DACIA/FIAT LOGAN 1.6 LAUR,PANDA - IS .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 1 Jun 2005, 01:56
Post #485


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




Cateva precizari, dupa o informare riguroasa, cu scopul de a mai clarifica lucrurile:

Consumul "in afara" nu se mai face ca pe vremuri la o anumita viteza (90kmh, 100kmh etc). Se cheama Ciclu Extra-Urban, iar testele includ si trecerea prin localitati. Valoarea data de Dacia in cazul lor: 5,5 (1.4MPI) si 5,7 (1.6MPI).

Consumul Mediu se cheama de fapt Ciclu Complet (sau Mixt) si este alcatuit 35% din valoarea Ciclu Urban + 65% Ciclu Extra-Urban.



--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 1 Jun 2005, 08:03
Post #486


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




QUOTE(carman @ 1 Jun 2005, 01:56)
Consumul "in afara" nu se mai face ca pe vremuri la o anumita viteza (90kmh, 100kmh etc). Se cheama Ciclu Extra-Urban, iar testele includ si trecerea prin localitati. Valoarea data de Dacia in cazul lor: 5,5 (1.4MPI) si 5,7 (1.6MPI).
*

Perfect adevarat, fie ca le place una sau nu (e posibil insa si sa nu aibe habar de asta). Daca DACIA exprima consumul in afara numai la viteza de 90km/h, fara sa includa opririle sau incetinirile, puteau publica linistiti valoarea de 5,0 litrii la suta de km pentru 1.4MPI (pentru ca exact atat afiseaza bordul consumul instant in treapta a 5-a).

Si mie mi s-a sters UN FILM scurt, facut cu o camera foto, in care se vedea clar un consum de 5.5 L/100 pe un drum de cca 200km. Probabil dovada era prea clara si mult prea "pe fata" pentru a putea fi catalogata asa de usor minciuna sau truc. Sau urma regula 25, nu e voie cu filme care afiseaza un consum de sub 6%.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maus
post 27 Oct 2005, 22:26
Post #487


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 October 05
From: Galati




Sal ... sunt nou pe meleagurile astea ... sunt proasptul posesor al unui logan 1.5dci ambiace il am de aproape 2 zile si am mers cam 250km ... Dupa cumparare i-am facut plinul si dupa ce am parcur acei Km m-am hotarat sa ii pun motorina .. mentionez ca primul plin a fost facut pana a dat afara .... si cel de-al 2-lea la fel ... si surpriza ... am constatat ca dupa numai 250km parcuri numai in oras am bagat in rezervor 26l ... ceea ce ma ingrozit rau de tot ... da-tiva si voi cu parerea .. ca eu nu mai am glas !
vitezele s-au schimbat intre 2000 si 2500 , fara demarajuri bruste si liniute !
pls am nevoie de ceva pareri ...


--------------------
Dacia logan Diesel 2005 1.5 dCi - gl-84-Gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 27 Oct 2005, 22:40
Post #488


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Tu ori nu ai facut plinul cum trebuie,ori nu stii cum e sa faci plinu!Cum pana mea sa consume 26l la 250km?Nici benzina daca ar fi nu ar consuma atat!Eu zic sa mai faci odata operatia.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 27 Oct 2005, 22:44
Post #489


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:26)
pls am nevoie de ceva  pareri ...

parerea mea:
QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:26)
Dupa cumparare i-am facut plinul si dupa ce am parcur acei Km m-am hotarat sa ii pun motorina ..

posibil sa fi facut primul plin cu benzina
QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:26)
mentionez ca primul plin a fost facut pana a dat afara .... si cel de-al 2-lea la fel ...

posibil ca a doua oara a dat pe afara mai mult... vreo 8 litri
QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:26)
dupa ce am parcur acei Km  ...  numai 250km parcuri numai in oras a

eu am sustinut intodeauna ca numai 250 km de parcuri in orasul asta creeaza probleme de oxigenare a motoarelor
QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:26)
vitezele s-au schimbat intre 2000 si 2500

prea mult pe gustul meu.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maus
post 27 Oct 2005, 22:46
Post #490


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 October 05
From: Galati




cum sa nu ii fac plinul bine daca au intrat 58l la prima srigare??? din max 50 cat scrie producatoru` si astazi la a 2-a 26 ?? unde am gresit ? alimetarea s-a facut din acelasi loc cu acelasi combustibil ... si ceea ce e si mai ciudat ... indicatorul de combustibil scazuze numai cu o liniuta ... si dupa ce am realimentat ... surpriza tot asa a ramas fara o liniuta ... totusi 26l e cam jumate de rezervor ... blink.gif

This post has been edited by maus: 27 Oct 2005, 22:56


--------------------
Dacia logan Diesel 2005 1.5 dCi - gl-84-Gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 27 Oct 2005, 23:35
Post #491


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Maximul e undeva pe la 65l,deci tu nu ai facut plinul!!!!Iar ca sa scada prima liniuta,parca trebuie sa se consume cam 22 litri,daca se face plinul pana in gura(~65l).


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldcipi
post 28 Oct 2005, 06:57
Post #492


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 June 05




Ce chestie blink.gif !

Ar putea fi doua cauze :
- eroare cind ai alimentat masina cu motorina (prima sau a doua ora)
- pierderi de motorina din rezervor sau pe circuitul de alimentare (greu de crezut , masina este noua)

Fa-i un plin , verifica consumul dupa 100 Km , si , daca-i tot asa mergi la dealer.


--------------------
Dacia Logan Ambition - AB-zz-zzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 28 Oct 2005, 07:18
Post #493


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




Cred ca ar trebui sa incerci sa faci plinul si la alta statie. Poate pompele alea nu sunt asa de bine calibrate. Cine stie....? mad.gif

PS. Daca si de data asta consumul este asa de mare, fa o vizita la service (presupunand ca nu forjezi asa de tare biata masina)

This post has been edited by danbogdan: 28 Oct 2005, 07:20


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Oct 2005, 08:07
Post #494


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




consumul nu se face dupa doar 200 km :-/ ce naiba

foloseste carburant bun , mergi cu masina pana treci de al treilea sfert al rezervorului, fa-i plinul .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 28 Oct 2005, 08:44
Post #495


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:46)
[...] si ceea ce e si mai ciudat ... indicatorul de combustibil scazuze numai cu o liniuta ... si dupa ce am realimentat ... surpriza tot asa a ramas fara o liniuta ... totusi 26l e cam jumate de rezervor ...  blink.gif
*



MA incearca o banuiala vaga... spune-mi, dupa ce ai realimentat , nu cumva ai parbrizul unsuros? Nu de alta da' am impresia ca tu ai bagat 26 de litri de motorina in orice alt orificiu al masinii, numai in rezervor NU!

P.S.: Ai bunul simt si scuteste-ma de atitea "...", s-au inventat punctele, virgulele si alineatele!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Oct 2005, 08:55
Post #496


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Primii 1000 km sunt cam nerelevanti pentru stabilirea consumului.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Oct 2005, 09:09
Post #497


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(maus @ 27 Oct 2005, 22:46)
cum sa nu ii fac plinul bine daca au intrat 58l la prima srigare??? din max 50  cat scrie producatoru` si astazi la a 2-a 26 ?? unde am gresit ? alimetarea s-a facut din acelasi loc cu acelasi combustibil ... si ceea ce e si mai ciudat ... indicatorul de combustibil scazuze numai cu o liniuta ... si dupa ce am realimentat ... surpriza tot asa a ramas fara o liniuta ... totusi 26l e cam jumate de rezervor ...  blink.gif
*




nu te lua dupa ce scrie producatorul cu capaciteate de 50 l, eu la benzinar cand mai am 2 liniute (adica la un calcul liniar ar reiesi cca 2*50/9 = 11 l) mai bag cel putin 45 de litri.

in perioada de "rodaj" (< 1500 Km) nu prea are rost sa-ti bati capul cu consumul si ... in nici un caz doar ptr 260 de Km, o parere cat de cat concludenta o poti face dupa un minim de 500 de Km-tri.

intradevar faptul ca indicatorul de benzina nu a "reactionat" la plin ar trebui sa-ti puna probleme, cred ca o vizita la service ar fi indicata




--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 28 Oct 2005, 10:33
Post #498


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(tarzy @ 28 Oct 2005, 09:09)
in perioada de "rodaj" (< 1500 Km) nu prea are rost sa-ti bati capul cu consumul si ... in nici un caz doar ptr 260 de Km, o parere cat de cat concludenta o poti face dupa un minim de 500 de Km-tri.
*


Domnu', in momentul in care iti cumperi o masina cu motor diesel, esti interesat de consumul scazut de combustibil. Asa ca: EL CHIAR ISI BATE CAPUL CU CONSUMUL!!!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 28 Oct 2005, 13:45
Post #499


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Intai... spun si eu ca restul lumii ca n-are rost sa iti bati capul cu consumul in prima mie de km.
Apoi - in ce oras ai facut consumul ala? Pentru ca daca faci, ca mine, 10km intr-o ora cu semafor dupa semafor si blocaj dupa blocaj, consumul de 11% e bun, pentru ca ajunge sa nu mai conteze distanta parcursa, ci timpul cat motorul a functionat (adica ai litrii / ora in loc de litrii/100km).
A treia - schimba peco-ul... la multi se considera eroare "acceptata" de 5-10%... si la aproape 60L se cheama ca 6 e posibil sa fie doar "eroarea de masurare".
Ah, si ultima... pentru consum nu e neaparat bine sa mergi subturat. Se recomanda sa schimbi viteza cand scade sub 2000 de ture sau cand depaseste 3000 (astfel incat sa ai viteza superioara si aproximativ 2000rpm) - adica sa tii motorul in zona in care ai deja cuplul mare.
Toate cele bune!


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 28 Oct 2005, 14:06
Post #500


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Am o propunere: ca sa nu se nasca discutii inutile, cei cu cumputere de bord va rog spuneti si viteza medie daca va referiti la consumul mediu afisat si nu la varianta "plinului".
Astfel, consumul ar avea relevanta...


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Oct 2005, 14:56
Post #501


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




eu am facut o comparatie dupa primii 3000 de Km intre comp si consumul "real" - dupa bonurile de la benzinarie
eraoarea a fost de cca +3% la computer

QUOTE(Marty @ 28 Oct 2005, 10:33)
Domnu', in momentul in care iti cumperi o masina cu motor diesel, esti interesat de consumul scazut de combustibil. Asa ca: EL CHIAR ISI BATE CAPUL CU CONSUMUL!!!
*




intradevar principalul motiv ptr care-ti cumperi diesel este consumul, dar ... tot un motiv ptr carer-ti cumperi Diesel mai este ca si faci multi Km-tri, daca stai sa masori la fiecare 250 km-tri cat a consumat .... ai toate sansele sa o iei razna


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 28 Oct 2005, 16:59
Post #502


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




primii 250 km: 9,3l / 100km, urban, viteza medie - 21 km/h


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 28 Oct 2005, 17:11
Post #503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Ma bucur sa vaz ca s-a redeschis topicul despre consum si vin si eu cu o nelamurire vis-a-vis de acest aspect (important)..
In primii 7500 km am avut un consum mediu de 8-8,2 l/100 km in oras.Dupa ce am facut revizia de 7500, acesta a crescut la 8,5. Precizez ca am rulat in exact aceleasi conditii (trafic, meteo samd). Ma gindeam si ma intrebam daca nu cumva uleiul pe care mi l-au pus cei de la service are vreun "amestec" in sensul asta. Habar n-am ce ulei au pus astia...si asta-i o problema, din pacate.
Nu vreau decit sa stiu daca a mai patit cineva aceeasi chestiune..that's all. smile.gif
Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 28 Oct 2005, 17:43
Post #504


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Totuși condițiile s-au schimbat un pic. Dimineata e răcoare, și este normal să-ți crească consumul.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARCI
post 29 Oct 2005, 16:33
Post #505


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 29 October 05
From: Baia Mare




QUOTE(Daxx @ 28 Oct 2005, 17:11)
Ma bucur sa vaz ca s-a redeschis topicul despre consum si vin si eu cu o nelamurire vis-a-vis de acest aspect (important)..
In primii 7500 km am avut un consum mediu de 8-8,2 l/100 km in oras.Dupa ce am facut revizia de 7500, acesta a crescut la 8,5. Precizez ca am rulat in exact aceleasi conditii (trafic, meteo samd). Ma gindeam si ma intrebam daca nu cumva uleiul pe care mi l-au pus cei de la service  are vreun "amestec" in sensul asta. Habar n-am ce ulei au pus astia...si asta-i o problema, din pacate.
Nu vreau decit sa stiu daca a mai patit cineva aceeasi chestiune..that's all. smile.gif
Bafta!
*



Am si eu un LOG.1.4 si am constatat dupa schimbul de ulei la 8000km (5w30 dacia )cresterea consumului. uleiul este la niv. maxim si acum dupa 2300km.
sper ca la revizia de 1 an sa-mi pot pune alt ulei. ph34r.gif

PS:nu mi sa parut o inbunatatire a comportamentului sau a performantelor sad.gif


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 0.9 Tce - MM XX GMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 29 Oct 2005, 19:48
Post #506


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




G.R., nu s-au schimbat conditiile..eu nu ma raportam la consumul pe care-l aveam in vara, ci (si) la cel din primavara trecuta..Repet, conditii identice..
In prima faza ma gindeam ca o sa considerati stupid sau off-topic ce am zis eu, dar vad ca mai au si altii aceeasi problema..Exact cum spunea si MARCI, am si eu nivel maxim de ulei dupa aproape 3000 km de la schimb..Problema mea este ca nici nu stiu ce ulei mi-au pus cei din service..si daca-mi amintesc bine, atunci cind am fost pt schimb erau doi pe-acolo care se contraziceau vis-a-vis de tipul uleiului care se pune la revizie..Daca nici ei nu stiau... sad.gif

This post has been edited by Daxx: 29 Oct 2005, 19:51


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 30 Oct 2005, 00:28
Post #507


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




In seara asta m-am intors din concediu . Datele problemei :
- pasageri : 3 (eu , sotia si copilul) ;
- bagaje : portbagajul plin dar nu grele ;
- resetat comp-ul la plecare ;
- ruta : Galati-Busteni-Predeal-Sinaia-Bucuresti-Galati (am urcat si la cota 1400 in Sinaia);
- mers cu max. 110 Km/h (masina mi-a venit pe 14.oct deci a fost "nerodata" );
- consum mediu aratat de computer cand am oprit masina in fata blocului de 6,3 l si viteza medie de aprox. 50-60 Km/h (nu retin exact) .
Mentionez ca am circulat si in Bucuresti si am prins vineri seara un trafic infernal de am facut 10 Km in 45 min. , am fost si pana la gradina botanica ,etc.
Concluziile le trageti singuri .

This post has been edited by kum: 30 Oct 2005, 00:29


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 30 Oct 2005, 01:14
Post #508


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Da , e normal consumul tau. Insa odata ce nu mai iesi cu ea din bucuresti , incepe sa urce la 9.6 - 10 .


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Oct 2005, 09:55
Post #509


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Dupa 40 000 km, consumul este cel indicat in cartea tehnica (poate o idee mai mic). Am mers mult cu masina si in orase mari si in orase mici si pe autostrada.

This post has been edited by radian: 30 Oct 2005, 09:56


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 30 Oct 2005, 13:19
Post #510


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Ambition 11.000 km facuti, pe o distanta de 900 km consum mediu 5.8 si viteza medie 61 km/h. 2 persoane in masina + portbagaj plin.
Traseu cu mult urcat/coborat: Cluj-Paltinis-Balea Cascada-Bran-Busteni-Poiana Brasov-Sighisoara-Cluj. Viteza 110-130 pe unde se putea si era drum bun.
Consum mediu de obicei pe afara 5.2-5.6.In oras 8.3-9 vara cand nu sant studenti (viteza medie ~25 km/h) , 9.5 cand vin studentii (viteza medie 18 km/h) , si iarna cand e <= 0 C , 11.5 - 12.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 21:33
Forum Renault