DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la bloc, cedarea uscatoriei

bertro
post 12 Jan 2006, 09:40
Post #61


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




pentru ca i-a luat ceausescu cu forta de la sate si i-a obligat sa stea in blocuri. si ei nefiind obisnuiti cu traiul "in comun" tind sa se comporte in continuare de parca tot imobilul+spatiul din jur ("ograda") le-ar apartine si nu ar fi nimeni afectat de ce fac ei prin casa. de aia te trezesti cu destepti care foreaza in pereti la ora 22 (asta toamna am avut parte de o saptamana de "concerte" cu rotopercutorul care se auzeau de pe undeva prin bloc), cu gigei care deschid larg usa sa iasa mirosul de sarmale, cu alti gigei care isi tin butoiul cu varza pe balcon, afuma slana in spatele blocului, etc.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jan 2006, 21:56
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 12 Jan 2006, 00:16)
As vrea sa stiu totusi cum procedez sa le trimit hartoaga aia prin executor judecatoresc? ca nu vor s-o primeasca. Am de gand sa-i mai fierb un pic, chiar daca va trebui sa cedez.
*
Te duci la un executor judecatoresc si zici ca vrei sa trimiti instiintarea respectiva la asociatia de proprietari etc.
Stie el procedura.
Doar ca s-ar putea sa fie cam scumpa (intre 30 si 50 RON).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Jan 2006, 00:35
Post #63


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(klaus @ 12 Jan 2006, 22:56)
[...]Doar ca s-ar putea sa fie cam scumpa (intre 30 si 50 RON).
*



Multumesc, klaus. Las' sa fie, merita; macar sa le pun linistea la incercare ca si asa ei mi-o pun pe a mea


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 25 May 2006, 13:54
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Salutare!

Baieti, Ciombe are si el probleme...
mad.gif
Concret: In arad s-a inceput escrocheria cu mansardarea blocurilor.. .si urmatorul ar fi blocul in care locuiesc eu. Initial s-au strans bani pt repararea acoperisului... dar 3 locatari nu au vrut sa plateasca, ca lor nu le ploua in cap mad.gif . Asa ca administratoarea, mai desteapta, s-a dus la o firma de-asta care a mansardat la 3 blocuri distanta in cartier si a discutat cu aia. Apoi a venit la fiecare in parte (FARA SA FACA SEDINTA DE BLOC) si i-a convins ca in loc sa dea fiecare 5 miloane pt acoperis mai bine vine firma aia si primeste fiecare 300 de euro numai sa ii lasam pe aia sa faca mansarda.
Buuun.. Dar
-Mansardarea presupune cam 20 de zile de spart cu pickamerele incontinuu.. .si aia au pikamere profesionale, nu de-ala ca al meu!
- Sparg aia acoperisul de deasupra casei scarilor complet blink.gif .
- Sparg TOATE aerisirile alea caure au un fel de camin de beton armat pe bloc.
- Firma respeciva e a socrului primarului din Arad... au toate autorizatiile si avizele pe tava. Nu face NIMENI absolut nici un fel de studiu ca sa vada daca blocul rezista.
- Firma care cumpara nu executa lucrarile, ci alta firma. In caz de "BELEA" probabil ca da vina pe firma executanta iar firma executanta la momentul respectiv poate va fi deja de mult desfiintata.
- AM FOST LA BLOCUL VECIN unde au facut mansarda. Blocul E CRAPT LA NIVELELE TREI SI PATRU, la un apartament EFECTIV placa peretelui e deplasata!!!

Problema e ca la mine in bloc administratoarea are ceva INTERESE. Are o fata care cica vrea sa cumpere viitoarea mansarda (probabil ca va avea ceva "reduceri la cumparare")- si deci se zbate ca un sarpe sa obtina acceptul tuturor. Eu si inca un locatar suntem singurii care am zis NU!
Acum... io am facut ceva lucrari in casa, am demolat cativa pereti de BCA care erau doar fixati in tavan, nicidecum nu erau pereti de rezistenta. Hmmm, acum ma ameninta administratoarea ca cica daca nu semnez, ma da in gat la primarie wacko.gif blink.gif .
Ce naiba sa fac? Ca babele de la parter cand au auzit de 3sute de euro, au sarit in sus, s-au udat chilotii pe ele de bucurie. Da alea habar n-au ca blocu s-ar putea sa nu reziste.. Iar io vreau sa locuiesc inca multi ani acolo?
Sa incerc sa ii amenint si io, ca daca primesc vre-o amenda de la primarie, incep sa RENOVEZ din nou baia si bucataria? Adica sa dau incet faianta si gresia jos, ca deh, m-am plictisit de verde deschis si vreau verde inchis? Si sa dau cu rotopercutoru in fiecare sambata si duminica incepand cu ora 6,01 (adica cand se termina programul legal de liniste)??? Io sunt in stare s-o fac si pe asta, da asta inseamna razboi total cu tori vecinii... wacko.gif

???




--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 May 2006, 14:45
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De ce nu-i faci matale o scrisorica scrisa lu doamna administrator, o pui sa semneze de primire pe copie, in care ii amintesti ca nu esti de acord cu mansardarea si ca nu ti se pare normal sa te ameninte cu "paratul " la primarie?

Nu de alta, dar mai tarziu poti face o actiune de constatare a nulitatii pe viciu de consimtamant pe motiv de violenta ( Violenta ca viciu de consimtamant, consta in amenintarea unei persoane cu un rau care ii produce o temere ce o determina sa incheie un act juridic, pe care altfel nu l-ar fi încheiat - art. 955, art. 956, art. 957, art. 958 și art. 953 Codul civil)
Tu ii lasi scrisorica, ea te da in gat la primarie, tu vii cu niste martori ca lucrarea este de mai bine de 2 ani si nu te mai pot amenda ca s-a prescris, te pot pune sa-i pui la loc, ii faci si tu din rigips, dupa care ii dai jos.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 11 Jun 2006, 16:21
Post #66


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ciombe nu te lasa , la fel am facut si eu si acum singurul bloc care nu are acoperis din acesta de tip nou , dar mai are uscatorie si iesire prin spate este blocul meu . Lupta !


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 19 Jun 2006, 20:29
Post #67


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




Illusi0n, Ciombe NU VA LASATI ca veti regreta

eu am semnat ca primaru' si acum regret

teoretic eu nu eram afectat (stau la et.2 din 4), dar practic mi-au astupat aerisirea de la WC de serviciu ca au pus scoica celui de la 4 din uscatorie deasupra aerisirii si acuma nu mai am ce face si n-am nici aerisiere => WC de nefolosit

eu si inca doi vecini care suntem afectati le-am facut o hartie, dar deocamdata ii doare undeva de ea


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wo_name
post 20 Jun 2006, 11:24
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 August 04
From: Timisoara




Illusi0n, fa un amar de bine si spune numele administratorului.


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.6 8v 2011 - TM ?? ???
Parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Jun 2006, 12:45
Post #69


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




In fine, s-a incheiat oarecum episodul "uscatoria", in sensul ca am obtinut un angajament autentificat de notar (si il cunosc pe notar) conform caruia constructorul se obliga sa nu faca baia pe peretii comuni cu apartamentul meu.
Urmeaza sa semnez dupa ce banca isi va da acordul pentru instrainarea partii din proprietatea comuna care (inca) ii revine.

Edit: Deja mi s-a facut lehamite de vecinii care se uita la mine ca la zoo si dupa ce trec isi dau coate si-si spun unul altuia "asta e putoiu' care s-a mutat acu' un an aici si care nu semneaza pentru acoperis."

This post has been edited by Illusi0n: 20 Jun 2006, 12:48


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 20 Jun 2006, 13:04
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(klaus @ 25 May 2006, 16:45)
De ce nu-i faci matale o scrisorica scrisa lu doamna administrator, o pui sa Tu ii lasi scrisorica, ea te da in gat la primarie, tu vii cu niste martori ca lucrarea este de mai bine de 2 ani si nu te mai pot amenda ca s-a prescris, te pot pune sa-i pui la loc, ii faci si tu din rigips, dupa care ii dai jos.
*



Esti tu sigur ca orice posibila amenda se prescrie pt lucrare mai veche de 2 ani si singura repercursiune posibila e sa te puna sa-i faci la loc??
Zice o lege asta??
Si cum ma crede pe mine ca-i mai veche?? Il iau pe ne-a costel zugravu' sa se jure ca a fost la mine acum 4 ani??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Jun 2006, 13:54
Post #71


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ciombe, ai imbatranit mah?
Ce naiba, asa le rezolvai in copilarie?
Sau trebuie sa iti trimit eu de la Bucuresti teava de cornete, pietre si alte alea?
Te sperii tu de 3 babe? Si de o administratora?
Te tineam minte mai serios dle!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 20 Jun 2006, 20:29
Post #72


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Mama ce tii f.....am in gura pe baietii astia daca eram in locul lui Ciombe sau al lui Ilussion . Tineti minte , blocul meu nu are acoperis !


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 21 Jun 2006, 11:37
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




QUOTE
Ciombe, ai imbatranit mah?
Ce naiba, asa le rezolvai in copilarie?
Sau trebuie sa iti trimit eu de la Bucuresti teava de cornete, pietre si alte alea?
Te sperii tu de 3 babe? Si de o administratora?
Te tineam minte mai serios dle!


N-am imbatrinit chiar asa de tare, stai linistiti!
Inca mai am mania cu inundatiile! radmasa.gif
De fapt, de o luna la aia de sub mine (administratoarea) ploua incontinuu in baie radmasa.gif
trebe neaparat sa imi inchei un contract RCA pt apartament, ca pana ma pun aia sa le zugravesc - nu mai e mult!

De fiecare data cand fac dus (adica dimineata si seara!!!) mai curge niste apa prin tavan la aia de jos... ca deh, instalatoru - ala e de vina - cand mi-a montat robinetii la baie - nu a tencuit gaura din pereti - prin care intra tevile radmasa.gif si deh, mie mi-e greu sa pun mana pe o cheie de 28 ca sa desfac robinetii si sa tencuiesc... De o luna de zile.. cam la trei zile ma cehama la ei sa imi arate cum le cade tavanu in cap blink.gif . Io i-am sfatuit sa astepte pana se usuca si apoi mai vedem. Numai ca de o luna nu se mai usuca...
Luna viitoare cred ca incep sa redecorez baia, ca m-am plictisit de gresia verde deschis- acum vreau o nuanta de verde nitel mai inchis icon_mrgreen.gif . Asa, sa vada aia ca nu glumesc... Pe bune, cand vin din concediu le-o coc! si voi lucra cu rotopercutoru numai sambata si duminica incepand cu ora 6,01 dimineata (adica cand doarme omu mai bine pe racoare) ca deh, atunci s-a termenat programul LEGAL de liniste. Pana la urma cred ca in blocul ala se vor putea cumpara CELE MAI IEFTINE APARTAMENTE din arad... adica apartamentele vecinilor cool.gif

QUOTE
Esti tu sigur ca orice posibila amenda se prescrie pt lucrare mai veche de 2 ani si singura repercursiune posibila e sa te puna sa-i faci la loc??
Zice o lege asta??
Si cum ma crede pe mine ca-i mai veche??


Da, sunt sigur! Exista o LEGE, nu o am la indemana. Da EXISTA! Trebe sa faci dovada prin chitante (de materiale de constructii, prestari servicii de dmolare/gaurire) care sa aibe data pe ele!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 21 Jun 2006, 11:56
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(Ciombe @ 21 Jun 2006, 13:37)
Da, sunt sigur! Exista o LEGE, nu o am la indemana. Da EXISTA! Trebe sa faci dovada prin chitante (de materiale de constructii, prestari servicii de dmolare/gaurire) care sa aibe data pe ele!
*



Nu prea ma facturez singur iar pa ne-a nelu' l-am platit la ora, fara chit,facturi,etc.
Any other opsan?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 21 Jun 2006, 14:09
Post #75


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(big2003 @ 20 Jun 2006, 22:29)
Mama ce tii f.....am in gura pe baietii astia daca eram in locul lui Ciombe sau al lui Ilussion . Tineti minte , blocul meu nu are acoperis !
*



La ce etaj stai? Ca eu stau destul de aproape de sol si mi-au sugerat ca apa curge numai in jos si e posibil ca acoperisul sa fie stricat asa de tare incat sa ajunga apa si la mine (vezi metoda Ciombe)


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2006, 14:21
Post #76


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si tu sugereaza-i ca ai asigurare si ca de-abia astepti sa iti refaci casa pe banii lor, ca banca te-a obligat sa o faci si ca cei de la banca, aia rai care iau bani de la oameni de-abia asteapta sa le ia pensia de despagubiri.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sarbu_robert
post 6 Jun 2007, 23:27
Post #77


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 1
Joined: 6 June 07




Bai fratilor sunteti comunisti cu totii


1. Tu cu uscatoria ce vrei sa zici ca te inunda ala din baie esti un p...t. pai nu pune comunistule gresie si faianta. dar ce nu mai ai alta baie lipita de tine. de la tine din baie iese apa in camere. Ce sa-i faci cand esti comunist asta e.

2. Tu cu mansardarea. Daca vb aici pe forum inseamna ca esti relativ tanar ( doar ca body) ca la minte esti lo.o. Ce sa-ti spun sa moara capra vecinului. Esti tipic roman Je..s; ce sa-ti spun te deranjeaza 20 zile de bubuiala( hai frate ca minti de .. apele). Zi ca te uit la aia ca sunt oameni destepti si au gasit o posiblitate( afacere) si tu esti un pr..t. care stai acasa si o freci.

Ps ca sa-ti dea bani da ce ma ai muncit tu pe banii aia... cand o sa muncesti, si sa vezi ce inseamna sa ai firma in Romania lu cenzurat si a lu Basescu atunci o sa vezi de ce birocratie dai ; pe langa asta mai dai si de un handicapat de locatar care nu-ti semneaza cine stie ce act ca sa-ti schimbi un CAEN sau altea alea la firma" asta asa ca poate si e tampit". V-as bate pana v-ar suna apa in cap.Poate asa va potoliti si lasati oamenii sa-si faca treaba.

Asta e fratilor. Romania este de cenzurat cu oameni de cenzurat. Si nu se va schimba ca aveti aceleasi apucaturi ca, comunistii aia imputiti de care multi nu ati auzit dar vad ca apucaturile le-ati luat.

Dupa parerea mea " repet a mea" oameni ca voi nu au ce cauta in Romania.
huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Imi vine sa o iau la fuga de nebun ................................



--------------------
daewoo nubira 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jun 2007, 23:42
Post #78


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Chiar te rugam frumos...
Da grabeste-te, ca userii care au postat pe acest topic au postat acum 1 an de zile. Poate ii mai prinzi din urma.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 7 Jun 2007, 00:12
Post #79


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Ca tot se redeschise topicu', any news? Ce mai fac babele din bloc, cum sunt noii vecini de la garsoniera alaturata sau care mai sunt preturile apartamentelor unde sta ciombe???
Ca daca sunt ieftine rau, poate ma bag si eu la unul ca acum e creditele relaxate... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 7 Jun 2007, 01:58
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

robert, de unde ai aparut mai tata?? radmasa.gif
cred ca din graba fugii ai intrat pe vreo usa gresita!(keep running!)

acuma, vorba predecesorului, daca tot a ajuns sus topicul, bagati noutati! wink.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 7 Jun 2007, 08:51
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




As fi si eu putin de acord cu Robert.
Eu nu as fi asa vesel ca reusesc sa inund periodic apartamentul de sub mine. Asta spune multe despre tine.
Faptul ca incepi sa pui faianta la ora 6 te poate costa o amenda frumoasa. Stiu ca nu iti pasa dar este bine sa cunosti aspectul.
Cat despre placa peretelui deplasata... mai bine pui o poza.
Poti studia proiectul inainte, poti face un act notarial cu firma care construieste prin care se obliga sa pastreze aerisirile blocului.
Daca ai fi avut bani probabil ca doreai sa cumperi si tu un apartament acolo.
Dar romanul, cand nu are, face totul ca si ceilalti sa fie ca el.
Sunt de acord ca exista multe nereguli in mansardarea blocurilor dar nu vorbi fara sa stii de ele.
Ai putea sa iti dai acordul si dupa mansardare le pui o bomba. Sa vezi atunci ce bucurie o sa ai in suflet.
Bafta multa.

This post has been edited by mateimatei: 7 Jun 2007, 08:52


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 Jun 2007, 08:53
Post #82


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




blink.gif who? ... where? ... now what?!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 7 Jun 2007, 13:42
Post #83


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




QUOTE(sarbu_robert @ 7 Jun 2007, 00:27)
Bai fratilor sunteti comunisti cu totii
1. Tu cu uscatoria ce vrei sa zici ca te inunda ala din baie esti un p...t. pai nu pune comunistule gresie si faianta. dar ce nu mai ai alta baie lipita de tine. de la tine din baie iese apa in camere. Ce sa-i faci cand esti comunist asta e.

2. Tu cu mansardarea. Daca vb aici pe forum inseamna ca esti relativ tanar ( doar ca body) ca la minte esti lo.o. Ce sa-ti spun sa moara capra vecinului. Esti tipic roman Je..s; ce sa-ti spun te deranjeaza 20 zile de bubuiala( hai frate ca minti de .. apele). Zi ca te uit la aia ca sunt oameni destepti si au gasit o posiblitate( afacere) si tu esti un pr..t. care stai acasa si o freci.

Ps ca sa-ti dea bani da ce ma ai muncit tu pe banii aia... cand o sa muncesti, si sa vezi ce inseamna sa ai firma in Romania lu cenzurat si a lu Basescu atunci o sa vezi de ce birocratie dai ; pe langa asta mai dai si de un handicapat de locatar care nu-ti semneaza cine stie ce act ca sa-ti schimbi un CAEN sau altea alea la firma" asta asa ca poate si e tampit". V-as bate pana v-ar suna apa in cap. Poate asa va potoliti si lasati oamenii sa-si faca treaba.

Asta e fratilor. Romania este de cenzurat cu oameni de cenzurat. Si nu se va schimba ca aveti aceleasi apucaturi ca, comunistii aia imputiti de care multi nu ati auzit dar vad ca apucaturile le-ati luat.

Dupa parerea mea " repet a mea" oameni ca voi nu au ce cauta in Romania.
huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Imi vine sa o iau la fuga de nebun ................................
*



"Bai frate" esti magic! radmasa.gif Pot sa te ating? showfinger.gif
Aici erai Tutankhamoane? Cred ca puneai piramide pe blocuri daca te lasau locatarii aia frustrati si comunisti... Ai dracu, mama lor, ce-or avea toti cu tine (cred ca sunt invidiosi)?!

Bre, potoliti-va si lasati-l pe OM sa-si faca TREABA (pana n-o ia la fuga de nebun)! Apropo de nebun, astia la Balaceanca fac minuni. Iti recomand sa-ti programezi o revizie acolo. Stii tu unde (cred ca ai mai fost pe-acolo)... wink.gif

This post has been edited by raqzvan: 7 Jun 2007, 13:48


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jun 2007, 13:52
Post #84


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca e sa ma intrebati pe mine, omul are o afacere si vroia sa faca exact ceea ce cei ce au postat pe aici vroiau sa evite. Adicalea era de partea cealalta a baricadei.
M-as mira daca nu ar fi inscris si in UDMR.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jun 2007, 14:23
Post #85


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Daca tot se intereseaza lumea de soarta mea, ce sa fac, iaca bine, le-am facut la aia cu uscatoria o oferta sa mi-o vanda mie; nu de alta, dar nici acum nu au obtinut autorizatia de constructie. Pacat, au bagat bani in amenajare, dar ce sa-i faci, asa-i cand te grabesti sa dai spagi ca sa poti face o lucrare de doi bani pentru ca sa incasezi un profit de cateva mii de euro.
Aviz amatorilor care mai fac p**a mare si pe forumuri: nu toata lumea-i de vanzare.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 7 Jun 2007, 14:38
Post #86


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




E o mare magarie tot ce presupune aranjament, vanzare la bloc. Eu am trecut prin multe, contestare montaj antene gsm pe bloc, inchiriere de ghene de gunoi la firma de taxi, procese, avocati angajati de mine si cumparati de catre asociatie, ce sa va spun, lumea e inca proasta, iar cei ce nu sunt prosti sunt ori interesati, ori fricosi, ori ignoranti. Eu mi-am consumat o mare cantitate de nervi in domeniul asta, multa lume mi-a dat dreptate dar nu s-a rezolvat mare lucru. Se fraudeaza enorm in cadrul asociatiilor de proprietari, toata lumea stie, stiu si organele, dar e mai comod sa se lase mituiti decat sa faca dreptate. Va spune asta unul care a patimit multe.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 7 Jun 2007, 15:09
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Metode de frauda in cadrul unei Asociatii de Proprietari:
1 neplata furnizorilor de utilitati
Este cea mai bruta metoda dar dupa cateva luni se vor intrerupe utilitatile si lumea se prinde de furt.
2 stabilirea unui salariu mare
Acest lucru se face cu acordul proprietarilor sau in cel mai rau caz al Comitetului Executiv al Asociatiei. Sa fie asta o frauda?
3 intoducerea lunara a unor cheltuieli de reparatii fictive
Aceasta presupune existenta unui fond de reparatii dar cat de mari pot sa fie cheltuielile ca sa iti tragi un comision bunicel? De exemplu, la 1200 ron lucrare angajata, mi se ofereau 80-100 ron. Si va asigur ca nu prea iti permiti ca asociatie, sa strangi lunar 1200 ron pentru ca luna urmatoare sa ii cheltui.
4 perceperea de comision la elibererea diferitelor acorduri date, montari de antene, inchirieri de spatii.
Inchirierea spatiilor comune se face cu acordul tuturor locatarilor. Oricine poate participa la negociere dar si asa nu poti fi sigur ca cineva nu va primi un comision.
Comisionul se incaseaza la orice tranzactie de catre cel care o incheie. De ce nu ar lua si administratia? Poate stiati ca in cazul repartitoarelor de costuri cel care aduce firma in bloc are gratuitate. Doar bunul simt il va face sa reimparta gratuitatea pentru scaderea costului celorlalti.

Care ar fi aceste mari fraude?Astept exemple ca sa ma inspir din ele.

This post has been edited by mateimatei: 7 Jun 2007, 15:11


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Jun 2007, 15:18
Post #88


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




5. luarea de spaga de catre cei din conducerea asociatiei pentru a facilita cedarea spatiilor comune in schimbul unor: sume de bani, lucrari de imbunatatire/intretinere (de o calitate indoielnica si a caror baza legala este cel putin dubioasa) sau o combinatie a celor anterior enumerate, construirea de mansarde (de multe ori fara studii prealabile de rezistenta a constructiei)
6. perceperea de comision de catre cei din conducerea asociatiei pentru a facilita executarea de lucrari de intretinere/reparatii/instalare de catre terte parti la un pret dezavantajos pentru locatari, fara a se organiza o selectie a mai multor posibili executanti
...si altele daca imi mai amintesc

Edit:
Abuzuri ale conducerii asociatiei de proprietari:
1. Intimidarea locatarilor prin diverse mijloace pentru a semna hartii ce contribuie la realizarea unor fraude tip 3, 4, 5, 6
2. Amenintarea locatarilor cu "restante", "penalizari" si refuzul de a incasa contravaloarea cheltuielilor lunare de la locatarii "recalcitranti"
3. Stabilirea unui program de incasare aleator, dupa bunul plac, si nerespectat.
4. Nerespectarea orelor de liniste pe principiul "eu sunt presedintele asociatiei si fac ce vreau, cand vreau"
5. Aplicarea prevederilor legii locuintei in mod arbitrar si discriminatoriu

This post has been edited by Illusi0n: 7 Jun 2007, 15:43


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 7 Jun 2007, 15:34
Post #89


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Eu ma ocup de administrare si intretinere imobile, hidroizolatii si acoperisuri.

Cunosc cazuri de blocuri in care s-au atins si 5 mld lei vechi pagube ale asociatiei. In blocul in care am locuit si eu, paguba a fost mai modesta, doar vreo 700 mil. Un alt caz mai recent, neplata catre RADET a vreo 2,7 mld, la care se adauga penalitati.
In aceste cazuri, a fost vorba de nebagarea de seama si dezinteresul celorlalti din bloc. Administratorii respectivi se duceau cu miloaga si diverse atentii la "doamnele" de la RADET, ca deh, mamanca si gura lor, sau in cazul gunoiului, neplatit vreo 8 luni, plateau direct la baieti cu vreo 2 sticle de vin.

In alt caz, s-au schimbat vreo 4 administratori, toti au bagat mana cat au putut. Aici proprietarii sunt masochisti cred. Prefera sa dea un salariu mic si sa fie furati mult.

Revenind la subiect, mansardarea poate fi un lucru bun, dar nimeni nu poate schimba destinatia oricarui spatiu comun fara acordul tuturor. La fel si in cazul uscatoriilor.

Ceea ce zice nenea Robert (s-o fi oprit din fuga, nu de alta, dar fugea in directie gresita... radmasa.gif ) cu acordul vecinilor pentru a modifica acte ale firmei, pot sa ii dau dreptate doar daca acele modificari vizeaza sedii sociale, fara scop lucrativ.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 7 Jun 2007, 16:02
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Executarea de lucrari si luarea de spaga presupune existenta unui fond de reparatii. Ma repet spunand ca este dificil sa strangi 1200 ron lunar(ca exemplu). De ce nu te implici facand parte din acel comitet al asociatiei? Macar vezi ce comisioane se acorda.
Cum vezi selectia ofertantilor cand crapa teava si curge rahatul in subsol?
Toate cele precizate de tine la pct 1-5 pot fi controlate de catre membrii asociatiei. Daca doresti iti spun cum, punctual.
Neimplicarea favorizeaza furtul.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 02:45
Forum Renault