DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Eliminarea delco-ului, Aprindere controlata electronic

sebymesteru
post 24 Sep 2012, 10:26
Post #1


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Salutare stimati colegi. Citeam zilele trecute o carte despre Oltcit si ma gandeam daca sistemul de aprindere al Oltcit-ului cu 2 senzori si calculator de aprindere nu s-ar putea implementa si pe batrana Dacie. Sunt constient ca acel calculator nu se poate lua direct de pe Oltcit si monta pe Dacie,sunt tipuri diferite de motoare,curbe de avans diferite,etc. Totusi de cand s-a facut Oltcit-ul,electronica a evoluat mult si ma gandeam ca s-ar putea face ceva asemanator,dar cu un calculator care sa comande aprinderea in functie de necesitatile motorului Dacia. Asta in ideea de a renunta complet la serviciile de multe ori buclucase ale delco-ului. Stiu ca ceva asemanator exista la injectate,insa eu ma gandeam ca senzorii sa fie montati undeva deasupra fuliei motorului,iar magnetii pe fulie. Ar fi mult mai practic decat sa modificam carterul ambreiajului. Eu am dat ideea,desi sunt convins ca nu-s singurul care s-a gandit la asta. Acum astept niste parerei pertinente,iar pe vesnicii gica-contra de pe aici ii rog mult sa se abtina de la comentarii de genul "nu se poate,e prea complicat,etc".
Stima.

This post has been edited by sebymesteru: 24 Sep 2012, 10:27


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 24 Sep 2012, 10:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




poti sa iei un modul de aprindere de pe un renault 18 sau altul care a avut motor identic cu cel de dacie.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Sep 2012, 10:52
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.234
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Da' topicul de aici ce cusur are?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 24 Sep 2012, 11:57
Post #4


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




N-are nici un cusur bucatzel,doar ca acolo s-a mers mai mult pe aprinderea clasica,cu delco,platina sau senzor si montarea unei aprinderi pe bobina de inductie,pe cand eu propun altceva. Cat priveste modulul de R18,ma indoiesc ca gasesti un modul complet pe toate drumurile si ca motorul de pe R18 are exact aceleasi caracteristici ca cel de pe Dacia...


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Sep 2012, 12:25
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.234
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Daca sapi pe acolo, o sa vezi ca un coforumist, mihai1677 parca a pus la punct ceva in directia asta, o aprindere programabila, cu harti de avans, samd. Banui ca seamana cu ce te gandesti tu.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 24 Sep 2012, 15:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




seby:un delcou de golf2 nu te-ar interesa ?am un amic care a rams cu aprinserea de golf facuta pentru dacie dupa ce a dat-o la rematLdelcou fise si modul cu firele aferente,scz de off


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 24 Sep 2012, 19:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




QUOTE(bucatzel @ 24 Sep 2012, 10:52)
Da' topicul de aici ce cusur are?
*


Are 268 de pagini!Asta e cusurul.Omul vrea un raspuns direct si rapid.


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 24 Sep 2012, 20:34
Post #8


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Intradevar si stufozitatea topicului e o problema. Am luat putin "la mana" topicul,dar in afara faptului ca dupa cum ma gandeam,nu-s singurul care s-a gandit la treaba asta,mare lucru n-am gasit. Am discutat si cu user-ul Total pe chestia asta,insa ideea e ca in definitiv s-ar putea face,insa e complicata treaba legata de curbele de avans,chiar si cu electro-mecanica preluata de la R18. Se pare ca ce as vrea eu s-ar putea implementa cu modificarile de rigoare de la Ford Scorpio(disc cu fante si senzori) dar ramane problema programarii soft-ului,la care eu unul nu ma pricep si nici nu dispun de latop,soft PC si cabalaria aferenta pt asa ceva. De asta as fi optat pentru un calculator calibrat direct,asemanator celui de pe Oltcit. Nu are nimeni o schema cu ce contine acel calculator,care banuiesc ca la vremea aceea nu era atat de complex ca unul actual? Nu vreau sa fac din dacioara avion,vreau doar sa scap de delco si toate dezavantajele pe care le implica el...
@ghitza,cum functiona acel delco pe Dacia?Care e principiul de functionare al acelei aprinderi?

This post has been edited by sebymesteru: 24 Sep 2012, 20:36


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 24 Sep 2012, 21:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




delcou de golf cu senzor si modul,avea parca TMKRF pe dacie ,cred ca stii despre ce este vorba


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kiraly
post 25 Sep 2012, 01:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 921
Joined: 21 May 10




oricum iti trebuie un calculator daca vrei sa faci o treaba buna, care in orice turatie calculeaza un avans corect. mai bun pentru dacia nu gasesti decat cea a daciei pe injectie. da odata scanteie pentru 2 cilindri odata la 1si4 si odata la 2si3.Iti trebuiesc multe lucruri, merita toti banii ca e alta viata cu cea injectata. se gaseste la remat dacii pe injectie daca gasesti cumva nu rata ocazia sa iei tot sistemul


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - BH 90 PUP
sufli in jigler pui o sarma si gata!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 25 Sep 2012, 12:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




@sebymesteru zicea pe aicea Club12Trs cum ca facuse astia de la Baneasa parca , niste aprinderi special ptr dacia (Electroprecizia ...) care erau copiate dupa oltcit si puse pe dacia
adica dacia avea adaptat un delcou electronic de oltcit trs cu cablajul si modulul adaptat ptr motorul de dacia
Lasa-i un MP lui Club12Trs si roaga-l sa te indrume unde ai putea sa gasesti asa ceva.Uite si nr lui 0726/022.061 sau y mess oltcit.trs

eventual sa mai cauti si tu pe la dezmembrari/remat

sau ia legatura cu Dan Alexandru din Bucuresti 0722955683 parca ... si vezi poate iti face el rost de la remat din bucuresti daca e .. Are si un id de yahoo mess danalexandru1971@yahoo.co.uk

This post has been edited by total: 25 Sep 2012, 12:35


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 25 Sep 2012, 13:34
Post #12


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Total,iti multumesc mult,eram pe punctul de a ma enerva,parca vorbesc turca pe aici. Toti ma indruma spre delco de golf sau de r18 sau aprinderea de pe injectate cand am mentionat clar ca nu vreau sa schimb volanta,sa-mi pun senzor de temperatura si alte minuni si vreau sa scap de delco. In fine,o sa-l contactez pe TRS sa vad ce rezolv,va tin la curent.

L.E.: mda,am vorbit si cu TRS,dar si el imi recomanda sa nu ma complic,sa pun fie un delco nou de EP fie cel de pe R18 cu hall si cu modul aprinderi si sa le montez la mine. Intradevar,o chestie la care nu m-am gandit e realizarea unor componente mecanice,care pe la noi e dificila din pacate. Acuma stau in dubii cu ce sa fac,am aprinderea tranzistorizata de la gotronic,modelul pe care merge si senzor,dar d-ul gotronic nu mai trimite doar senzor,fara aprindere. Ma gandeam la un montaj electronic cu senzor hall,care sa comande aprinderea,sa-mi pun delco-ul la punct sau sa iau unul nou si daca ideea mea nu e fezabila,sa merg pe varianta asta. Desi faptul ca avansul vacuumatic e dupa ureche iar arcurile centrifugalului sunt calibrate cine stie cum... :-|

This post has been edited by sebymesteru: 25 Sep 2012, 14:13


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 25 Sep 2012, 18:39
Post #13


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




krf avea pe dacie pana sa schimbe motoru aprindere de golf 2 cu tot ce trebuie,normal merge mai bine ca aprinderea de la injectata.Ia legatura cu el poate mai are tot sistemul sau iti spune ce si cum iti trebuie sa iti faci una mellow.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kiraly
post 25 Sep 2012, 19:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 921
Joined: 21 May 10




sunt foarte curios ce rezolvi fara sistemul de injectie. e un sistem foarte bun si reusit.am avut si eu un delcou S.E.V. Marchal pe a mea si era foarte bun adica mergea mult mai bine motorul asa dar tot nu era ca si la injectata. eu am inteles ca nici nu vrei sa auzi despre sistemul de injectie dar orice altceva daca faci nu va fi asa de bun si poate va costa si mai mult.


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - BH 90 PUP
sufli in jigler pui o sarma si gata!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 25 Sep 2012, 20:12
Post #15


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Kiraly,daca vroiam injectie,puneam cu 350-400 de lei motor cu injectia aferenta si rezolvam problema. Dar pe langa el mai trebuia si rezervor,pompa de benzina,lambda si alte maruntisuri si pt ce? Circul 99% din timp pe gpl,ca si tine dealtfel,deci la ce m-ar ajuta injectia? Doar pentru a-mi regla scanteia? Nu merci,nu merita,asa imi calc pe inima si pun delco si aprindere de golf 2 sau r18 si gata. Mai astept,sa vedem ce rezolv cu oltcit-isti cu care am luat legatura si vad ce si cum.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 25 Sep 2012, 21:02
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




ALOO la aprinderea de golf nu trebuie sa schimbi volanta ,doar delcou il montezi si cu modulu lui de aprindere ,nu trebuie cititor pe volanta


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Sep 2012, 21:21
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai lumea pe aici asta doreste: sa nu aiba delcou DELOC.
Da' nu intelege ca pentru asta trebuie calculator get-beget, cu tabele de aprindere pentru diverse turatii care sa inlocuiasca variatia indusa de vacuum la delcou.
Fara delcou mecanic, aprinderea trebuie sa citeasca turatia de undeva, sa aiba tabele cu avansul si sa comande un modul de aprindere pe baza tabelelor si a turatiei.
Lumea credea ca bagi porcul si iese carnatul...



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 25 Sep 2012, 21:25
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




la aprinderea gotronic cu senzor citeste cineva turatia ?exact asa e asta de golf2 doar ca delcou cu senzor are un modul alimentat pe contact

25 Sep 2012, 22:28:
SEBY vrea delcou doar ca vrea sa scape de platina ,el nu vrea sa cape de delcou dar crede ca ii trebuie cititor pe volanta la aprinderea de golf2

This post has been edited by ghitza: 25 Sep 2012, 21:28


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Sep 2012, 21:37
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Gotronicul tot pe mecanismul mecanic al delcoului este.
Inca din postul #4 initiatorul a spus ca vrea altceva.

QUOTE(sebymesteru @ 24 Sep 2012, 12:57)
doar ca acolo s-a mers mai mult pe aprinderea clasica,cu delco,platina sau senzor si montarea unei aprinderi pe bobina de inductie,pe cand eu propun altceva.
*


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 25 Sep 2012, 22:06
Post #20


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Mda,e clar,vorbesc turceste si lumea nu ma intelege. Mai oameni buni,ce nu-i clar? Vreau sa fac o aprindere care sa-mi inlocuiasca delcoul,cu 2 senzori de turatie montati la fulie si care sa dea informatii unui calculator electronic care sa intarzie sau sa avanseze momentul produceri scanteii la cilindrii. Nu bag porcu si iese carnatul d-le Klaus,multumesc de ironie,stiu ce vreau si stiu ca se poate face dar nu stiu proiecta asa ceva,daca stiam faceam si nu va ceream ajutorul. Solutia de compromis daca nu vrea nimeni sa-mi conceapa asa ceva e sa montez delco cu senzor hall de pe golf 2 sau de pe r18 si modulul aprinderii si sa ma multumesc cu atat. Deci NU VREAU DELCO! Aia e doar o alta solutie la care voi apela daca nu reusesc realizarea primeia. Sper ca acum m-am facut inteles.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 25 Sep 2012, 22:31
Post #21


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.234
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Pai ma omule, axul de la delcou oricum il ai. si daca tot il ai, poti sa-l si folosesti. Ca exact acelasi lucru ca si senzorul de pe volanta ti-l spune si ala.

Pui un delcou chel, in care sa ai doar un senzor optic (sau senzorul ala magnetic de-l produce coforumistul gotronic ), o aprindere electronica programabila (cu microcontroller) si obtii fix ce vrei. Mai adaugi in toata distractia si-un senzor de detonatii daca chiar te plictisesti. Programare sa stii numa'.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kiraly
post 26 Sep 2012, 00:23
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 921
Joined: 21 May 10




cu mintea de azi eu sigur ca as pune tot modulul de injectie pe motorul meu. diametrul clapetei este mult mai mare decat al carburatorului normal de carfil. in plus ai un sistem de mentinere a relantiului.nu numai de la sistemul de aprindere vei avea o dacie mai sprintena
si astea numai pe gpl bineinteles. si nu trebuie sa-l schimbi rezervorul iti trebuie numai o pompa dinafara rezervorului si gata.e foarte simplu

This post has been edited by Kiraly: 26 Sep 2012, 00:26


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - BH 90 PUP
sufli in jigler pui o sarma si gata!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 26 Sep 2012, 09:40
Post #23


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Uite un link cu modul de functionare a aprinderii integrale de pe oltcit: http://www.scribd.com/doc/53945905/4/CAPITOLUL-IV , sectiunea Aprinderea electronica integrala.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 26 Sep 2012, 10:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




@sebymesteru de mentionat ca linkul tau e despre oltcit special 652cmc ala cu 2 cilindrii biggrin.gif
De s-ar fi implementat asa ceva si pe oltciturile cu 4 cilindrii de 1129 si 1299cmc ce marfa era rolleyes.gif


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 26 Sep 2012, 11:24
Post #25


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




stiu,dar e interesant ce e mentionat acolo: "Sistemul descris in continuare “aprindere electronica integrala “Modelul AEI-4M ( realizat de firma Thomson CFS Franta), prezinta o conceptie noua inaprtinderea electronica , fiind destinat motoarelor in 4 cilindri. Dispozitivul este completseparat de partea mecanica a motorului si contine un microcalculator electronicspecializat pentru comanda avansului si a energiei scanteii bujiilor in functie de conditiilereale ( permanent variabile )de rulare a automobilului" Se pare ca totusi sistemul putea functiona si cu motoare in 4 cilindrii...Dar oare cum?


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Sep 2012, 12:23
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(sebymesteru @ 25 Sep 2012, 23:06)
daca nu vrea nimeni sa-mi conceapa asa ceva
*

a scapat.gif Am crezut ca vrei sa-l faci tu si te interesa cam ce ar trebui sa faci.
Deci am avut dreptate, daca vrei asa ceva iti trebuie calculator, cu tabele de avans, senzori de turatie pe undeva si un modul de aprindere electronic comandat de calculatorul de mai sus.
Mie personal mi se pare ca s-au dat 2 sfaturi realizabile pe aici ("gotronicul" si "injectia monopunct", usor adaptabile).
Dar acum fiecare cu dorintele lui.

Poti arunca un ochi la http://www.megasquirt.info/


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 26 Sep 2012, 13:20
Post #27


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Mda,injectia monopunct e asa de usor adaptabila ca nu trebe demontata decat jumate de masina ca sa o montezi... Acuma revenind la lucruri serioase si ca sa va raspund la intrebare d-le klaus,da mi-ar place sa fac eu aprinderea aia cu manutza mea,dar am nevoie macar de o schema electronica ca sa o pot face,iar lumea pe aici in loc sa se concentreze pe ceea ce vreau eu sa fac,ii tot tine una si buna cu delco-ul ala si cu gotronic-ul. Ma indoiesc ca frantzujii au pus de bolovani ce erau sistemul ala pe motorul lor si ca daca modulul acela era conceput pentru a functiona si pe motoare in 4 cilindrii,el nu se poate modifica. Am crezut ca o sa capat niste idei si niste pareri pertinente la ceea ce vreau eu sa fac,nu sa-mi bat capul sa va tot explic la nesfarist ca vreau sa renunt la delco. Se pare ca in fata multora e un zid peste care pana acum cel putin,doar Total a reusit sa vada,restul doriti neaparat sa ramaneti pe calea batatorita,ca de',e mai usor asa,de ce sa ne complicam. Daca toata lumea gandea asa,caram si acum cu noi un sac de carbune si un cazan cu apa ca sa propulsam motoare cu abur. Nu inteleg logica,daca cineva vrea sa faca ceva diferit,toata lumea sare sa-i dea in cap ca e un bou care nu vrea sa faca altceva decat sa bage porcul pe-o parte si sa scoata pe celalta carnati. Sunt constient ca treaba asta nu-i floare la ureche,dar pe de alta parte sunt la fel de constient ca mai multe minti puse laolata gandesc mai bine ca una singura. Exact asa s-a facut si cu Oltcit-ul Club,la care domnii injineri au montat un delco,ca era mai usor asa decat sa adapteze acel sistem de la Special...

This post has been edited by sebymesteru: 26 Sep 2012, 13:20


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Sep 2012, 13:37
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai fa si matale o interfata sa comanzi aprinderea de pe un calculator cu linux. Poate sa fie inclusiv android. Citesti niste tabele si faci programel de comanda interfata, si interfata comanda aprinderea
Exista versiuni mini la asa ceva (calculatoare cu linux). Ar avea avantajul ca poti pune si alti senzori.

Sau megasquirtul ala nu ar merge? Folosesti doar partea de aprindere.

Iar apridnerea aia de la olcit, de ce crezi ca nu ar merge montata?
Dai scanteie pe 2 cilindri, doar ca mai des.
Sau pui 2 module defazate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 26 Sep 2012, 13:46
Post #29


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Ehe,in sfarsit,feedback-ul pe care il asteptam. I-am trimis mail si lui bogdan_bus de pe aircooled forum,astept un raspuns si de la el sa vedem ce zice,cred ca el e cel mai in masura sa ma ajute cu ce vreau eu sa fac,incluzand atat partea soft cat si cea hard.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Sep 2012, 18:59
Post #30


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.234
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Tu citesti pe sarite? Eu ce-ti ziceam acum doua zile?

QUOTE(bucatzel @ 24 Sep 2012, 13:25)
Daca sapi pe acolo, o sa vezi ca un coforumist, mihai1677 parca a pus la punct ceva in directia asta, o aprindere programabila, cu harti de avans, samd. Banui ca seamana cu ce te gandesti tu.
*



Amu' scuza-ma ca nu simt nevoia sa-ti proiectez complet un sistem pe care eu nu simt nevoia sa il folosesc. Iti dau niste linii generale dupa care sa te uiti, si dupa aia mai cauti si singur, ca totusi e ideea ta, tie-ti trebuie.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 19:12
Forum Renault