DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

153 Pages « < 144 145 146 147 148 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

Diac
post 17 Mar 2016, 11:13
Post #4351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Da frânele care nu sunt pe disc nu sunt bune? Pe mine pare ca ma opresc bine de tot. M-am dat si cu aia de 1300 ROn de la Decathlon si nu am vazut mare diferenta fata de a mea. (a mea e aia de 800 RON)

This post has been edited by Diac: 17 Mar 2016, 11:14


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Mar 2016, 11:13
Post #4352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




aia de la emag e praf la tot ce inseamna "accesorii".



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 17 Mar 2016, 11:22
Post #4353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(Victoras2001 @ 17 Mar 2016, 09:29)
Si acum vina ca un trasnet intrebarea: care e diferenta dintre o piesa de calitate si una lipsita de calitate? Nu cumva timpul in care intrevine uzura?
*


Piesa 'de calitate' de care spui este deja uzata, tu recomandand o bicicleta sh.
Deci ce raspuns sa dau la intrebarea trasnet? biggrin.gif

QUOTE(Diac @ 17 Mar 2016, 11:34)


Intre cele doua variante, as merge pe Decathlon. Au garantie, au service si e un bun raport calitate-pret. Si sunt si destul de atenti la relatia cu clientii post-vânzare.


*


Subscriu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Mar 2016, 14:19
Post #4354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Mr.NiceGuy @ 14 Mar 2016, 19:16)
As dori sa imi cumpar o bicicleta noua cu care sa fac plimbari pe sosea sau poteci, mai putin spre deloc coborari sau urcari extreme. Doresc sa aiba frane pe disc si suspensie pe furca fata. Dintre aceste doua modele care ar fi de preferat, sau care ar merita banii, daca se poate si cu argumente pro sau contra.
1. http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rock...id_8351007.html
2. http://www.dhsbike.ro/produs/terrana-275/t...-2725/3043.html
*




http://www.sportaddict.ro/bicicleta-mounta...el-2015-27-inch

aici e decat 1000 si un pic.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 17 Mar 2016, 21:00
Post #4355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Dupa ce o sa mergeti cu una noua si proasta, cu una sh buna si cu una noua buna, o sa mai vorbim. Dupa ce o sa vedeti cum se repara/regleaza una noua si proasta si cum se regleaza una sh buna, vorbim iar.
Daca nu faci altceva decat sa carcotesti la infinit ca sa ajungi mereu la prima ta alegere, la ce draq mai ceri parerea altora? Vorbeam si io singur... happy.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 17 Mar 2016, 21:38
Post #4356


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Treaba cu biciclete e simplă. O bicicletă bună e media tuturor pieselor care o alcătuiesc. Ca să scoți un preț mic, pui componente slabe. Chiar și marii producători fac asta. O furcă bună cu suspensie e minim 10 milioane, o pereche de roți, cam tot pe acolo sau mai sus... o transmisie mai acătării, 8-12 milioane, frâne, minim 5. Astea poți să le pui și pe un cadru DHS și o să iasă o bicicletă bună. La second-hand prețurile sunt decente. Poate și din cauza hoților care vor să scape de marfă, dar și de nebunia upgrade-urilor care i-a cuprins pe toți. Cu 15-20 de milioane ai șansa să îți găsești un hardtail bunicel.
Și ca să-ți faci o idee, ia toate componentele ce echipează tigăile astea ieftine și vezi dacă măcar le găsești la vânzare într-un magazin de piese...
Loganul e o mașină decentă dar față de o bicicletă, are propriul motor. Motorul bicicletei ești chiar tu. În timp îți vei da seama că o să împingi în pedalele unei grămezi de fier mort...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 18 Mar 2016, 10:33
Post #4357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Eu scot bicicleta din casa de 15-20 de ori pe an, asa in medie pentru drumuri de maxim 20km. De ce sa dau zeci de milioane ?

Asta devine ca intrebarea de acu câtiva ani cu ce masina sa alegi Golf sh sau Logan nou.

L.e. Pâna la urma omu a intrebat ce sa aleaga intre produsul A si produsul B, si voi veniti cu produsul C sh. Poate omu vrea s-o ia in rate pe Card Avantaj sau ce card de credit vreti voi. Are ciorditorul de biciclete din târg POS ?



--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Mar 2016, 11:05
Post #4358


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




Aia din Decathlon pentru inceput. Apoi, daca prinde obiceiul, se poate evolua la ceva mai bun.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Mar 2016, 12:04
Post #4359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mergi pe Decathlon, sunt ok ca pret.

Nu ai de ce sa iei componente de jdemilioane daca esti la inceput. A mea a costat 600 de euro, am 20 de mii cu ea in 2 ani si ceva, dar am mai bagat 2-300 in reparatii (2 transmisii, mai multe lanturi, cabluri si camasi de deraior spate, nenumarate placute de frana).
Adauga-i insa si un set de anvelope de sosea cat mai inguste, de 1.5-1.75 maxim: vor adauga cativa kilometri la viteza la acelasi efort si poti merge binemersi si prin padure cu ele. Anvelopele cramponate nu sunt necesare la nivel de incepatori (eu le-am folosit maxim 200 de km), mai mult te incurca (e ca si cum ai alerga in bocanci unde ti-ar fi buni adidasii).

Sa ai grija si la reglajul seii, trebuie sa fie cat mai sus cu putinta, in sensul ca piciorul trebuie sa fie cat mai intins cand pedala este in pozitia inferioara. Cand urci un deal, trebuie sa poti pastra cadenta redusa in timp ce esti pe un raport inferior. Daca ai cadenta prea mare (din cauza seii reglate prea jos), vei obosi repede.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 18 Mar 2016, 12:17
Post #4360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




D-aia e important sa o probezi inainte. Prima Decathlon am luat-o L fara sa o probez si am constatat ulterior ca era mica. A doua am luat-o XL si e mult mai buna.

This post has been edited by Diac: 18 Mar 2016, 12:18


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Mar 2016, 12:47
Post #4361


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Laurentziu83 @ 18 Mar 2016, 13:04)
Sa ai grija si la reglajul seii, trebuie sa fie cat mai sus cu putinta, in sensul ca piciorul trebuie sa fie cat mai intins cand pedala este in pozitia inferioara . Cand urci un deal, trebuie sa poti pastra cadenta redusa in timp ce esti pe un raport inferior. Daca ai cadenta prea mare (din cauza seii reglate prea jos), vei obosi repede.
*



Bine ar fi sa ignorati cu strictete ce-i subliniat mai sus.

Saua nu se regleaza niciodata cat mai sus cu putinta, asta ar insemna extensie totala a piciorului, ligamente terci in cateva sute de km.
Cadenta redusa, indiferent de efort, inseamna articulatii tasate.

Laurentiu, unii chiar se pot lua dupa prostiile tale, si sa-si distruga sanatatea.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 Mar 2016, 13:00
Post #4362


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mi-aduc aminte cum era să sară Laurențiu în gârlă la Cernica pedalând subturat și crăcănat ca o rață radmasa.gif
Laurențiule, ai atâția kilometri pedalați și nici acum nu știi cum se stă pe bicicletă? Măcar treci și tu cu privirea peste site-ul lui Sheldon Brown...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Mar 2016, 15:23
Post #4363


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Muttley: tendinta ciclistilor incepatori este de a regla seaua mai jos decat trebuie, rezultand de aici o cadenta mare la pedalat atunci cand urci un deal si oboseala prematura. In timp, duce la dureri de genunchi in jurul rotulei. Si eu am gresit astfel la inceput, tocmai de asta atrag atentia. Oricum, eu am dat un sfat generalist, netul e plin de sfaturi despre cum sa-ti reglezi seaua.
Eu cel putin, trebuie sa am seaua atat de sus incat nu-mi ajung varfurile picioarelor la asfalt daca sunt oprit si trebuie sa cobor din sea ca sa nu cad. Ma indoiesc ca multi ciclisti incepatori vor ridica seaua atat. Astept de vreo 10 mii de km sa-mi distrug vreun ligament sau mai stiu eu ce, dar cu toate astea, nu am nici o problema, nici dureri de la sea, nici dureri de genunchi, nimic.

@vis-a-vis: cu totii am fost incepatori si am gresit. Poti spune si tu o faza comica de cand erai incepator? tongue.gif

https://www.canyon.com/img/supportcenter/437_detail.jpg

This post has been edited by Laurentziu83: 18 Mar 2016, 15:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Mar 2016, 16:12
Post #4364


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Laurentziu83 @ 18 Mar 2016, 16:23)


Vad ca te combati singur.
Deci da, in citatul de deasupra e poza cu reglarea corecta a inaltimii seii. Cineva iti tine de bicicleta sa nu cazi, iar pozitia e corect aleasa atunci cand apasand cu calcaiul pe pedala, ai piciorul in extensie totala.
Cu pozitia asta, in mers, la o calcatura corecta, cu varful labei piciorului pe pedala, piciorul va fi usor flexat.
Si NU pedalati cu mijlocul labei piciorului pe pedala!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 19 Mar 2016, 12:59
Post #4365


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Pana la urma se pare ca voi merge pe mana celor de la Decathlon, bicicleta fiind noua si cu garantie. Pentru cat am eu nevoie eu zic ca e chiar prea mult.
Am fost si pe la piata sa vad de ceva second, dar cele de brand (Cannondale, Bulls) sunt destul de scumpe 1500 - 2000 lei si evident fara garantie. Nu zic ca nu or fi bune, dar asa cum spunea cineva mai sus piesele acelea de calitate pot fi uzate daca cel care a avut-o a folosit-o intens.
Eu nu cred ca voi face cu bicla mai mult de 100 km pe saptamana, asa ca sa investesc 2-3 mii lei intr-o bicla (noua sau second) nu ar fi meritat deloc, oricum, initial am vrut sa imi cumpar un DHS de 700 lei http://www.dhsbike.ro/produs/terrana-26/terrana-26/3047.html si m-am intins pana la 1300 lei.
Mi-a fost recomandat cadru marime L desi din configurator mi-ar fi trebuit un cadru de 19 inch (XL), ma rog sunt pe la limitele dintre cele doua. Când le-am probat pe cadrul XL stateam prea aplecat, nu era foarte comod. Oricum am zilele in care se poate face retur si mi-au spus ca se poate schimba daca nu sunt multumit.
As fi vrut sa dau o sansa si celor de la DHS, dar dupa cate comentarii negative am auzit... si sincer la asta de la Decathlon imi place cadrul (si vopseaua mata, nu lucioasa ca la DHS) mai mult.
@Laurentiu83, ai dreptate cu saua reglata mai jos la incepatori. Am dat o tura prin Decathlon cu saua pusa pentru inaltimea mea si parca ma cataram pe bicla nu alta (nu mergeam nici prea sigur pe mine), preferam sa fie mai jos sa pot pune piciorul lejer pe pamant când ma opream.

This post has been edited by Mr.NiceGuy: 19 Mar 2016, 13:08


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 Mar 2016, 13:44
Post #4366


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Când cumperi o bicicletă nu investești bani, ci îi cheltui... pentru că nu îți aduce profit. Poate doar dacă te apuci de curierat wink.gif
S-o pedalezi sănătos. N-am înțeles niciodată cum e cu planificarea asta de kilometri pe săptămână, pe lună sau pe an... Eu nu știu cum mă apucă damblaua și fac un ocol mai mare doar pentru a mă bucura de senzația de libertate care ți-o dau cele două roți...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 19 Mar 2016, 15:43
Post #4367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Poti sa o consideri oarecum o investitie (nu in sensul dex-ului), profitul nu trebuie sa fie material, pentru mine ca sa zic asa, va fi miscarea.
Nu am planificat si nu planific acei kilometri, doar ma gandesc ca sa zic asa la drumurile pe care le voi face si pe care acuma le fac cu alte mijloace de transport. Ca poate ma apuca mai tarziu damblaua si circul "dezlegat" pe coclauri atunci da, vor fi mai mult de 100 km.

This post has been edited by Mr.NiceGuy: 19 Mar 2016, 15:50


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 19 Mar 2016, 15:56
Post #4368


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Io-ti urez urez de pe acum s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Dar crede-ma. Daca vei face 100 km saptamanal, nu ti-ai ales bicicleta potrivita.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 Mar 2016, 16:08
Post #4369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(vis-a-vis @ 19 Mar 2016, 14:44)
senzația de libertate care ți-o dau cele două roți...
*


Ce nu e corect mai sus?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 19 Mar 2016, 18:43
Post #4370


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pronumele relativ "care" cu funcția sintactică de complement direct trebuie să fie însoțit de prepoziția "pe". Asta era?

This post has been edited by Victoras2001: 19 Mar 2016, 18:44


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 19 Mar 2016, 18:59
Post #4371


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




biggrin.gif Bravo, Victoras!!! Confirm si io, trebuia prepozitia ,,pe"... Ce mai faci tu? Mi-a fost dor de raspunsurile tale haioase pe topic-urile mele! radmasa.gif radmasa.gif Oaia pe care o tin in brate in poza de la avatar, vreau sa o servim amandoi, dar sa fie gatita la groapa sapata de tine!

This post has been edited by dragoselu: 19 Mar 2016, 19:00


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 Mar 2016, 19:08
Post #4372


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Neapărat trebuie făcută oaia aia la groapă...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 19 Mar 2016, 19:11
Post #4373


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




biggrin.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 19 Mar 2016, 22:35
Post #4374


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pe Eurosport se transmite aproape zilnic cite o cursa ciclista. Uita-te la cit de flexat au piciorul aia, cind pedaleaza. Eu zic ca se pricep.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Mar 2016, 17:33
Post #4375


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Victoras2001 @ 19 Mar 2016, 16:56)
Io-ti urez urez de pe acum s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Dar crede-ma. Daca  vei face 100 km saptamanal, nu ti-ai ales bicicleta potrivita.
*


De ce nu e potrivita? 100 de km saptamanal e foarte putin, inseamna maxim 20 de km pe zi.

Am colegi la ture care au facut peste 10-20 de mii de km pe versiuni inferioare de Rockrider, gen 5.1 sau 5.2. O fata a pus coburi (cu un cort si un sac de dormit) pe un Rockrider 5.2, a suit bicla in tren, a coborat la Oradea, iar de acolo a pedalat la Budapesta, apoi pana la Viena si Bratislava; s-a intors apoi pana la Timisoara de unde s-a suit in tren pana acasa.


QUOTE(Mr.NiceGuy @ 19 Mar 2016, 13:59)
@Laurentiu83, ai dreptate cu saua reglata mai jos la incepatori. Am dat o tura prin Decathlon cu saua pusa pentru inaltimea mea si parca ma cataram pe bicla nu alta (nu mergeam nici prea sigur pe mine), preferam sa fie mai jos sa pot pune piciorul lejer pe pamant când ma opream.
*


Asta e pozitia corecta, crede-ma.

Si eu mi-o reglam mai jos ca sa pot pune varful piciorului pe asfalt, basca injuram seile inguste. Pana m-am pricopsit cu o durere in jurul rotulei. De cand am ridicat seaua de nu mai atingeam pamantul, am scapat de durere si nici un k*r nu ma mai doare. biggrin.gif

Cand ma opresc insa, cobor din sea.

This post has been edited by Laurentziu83: 20 Mar 2016, 17:37


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2016, 08:48
Post #4376


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Hai sa-ti spun o treaba. Fura astia din toata Europa biciclete si le dau tiristilor sa le aduca. La tara toti au d-astea. Cadre nemtesti, olandeze, italienesti, marea majoritate din otel, echipare shimano sis, tourney, sram x3, sram x4. Am ramas mut, dar merg clar mai bine decat un dhs nou de 600 ron. Franele tin bine si se regleaza usor, deraioarele la fel. Iar una d-asta e 200-250 ron. Atunci de ce sa dea 1200 p-una d-aia, cand asta-si face treaba cu brio?



--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Mar 2016, 10:42
Post #4377


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Victoras2001 @ 21 Mar 2016, 09:48)
marea majoritate
*


Pleonasm.

Dai 12 mil p-un calaret de cataroaie pentru ca nu te pricepi si nu vrei sa te doara capul. E cacumpararea primei masini, cand cultura ta auto se rezuma la "aia-i fata masinii", o iei noua, ca ti-e frica de second si ce ar putea ascunde.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2016, 11:13
Post #4378


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis-s-...stratie+maj.htm

QUOTE
  O altă problemă de limbă română care frămîntă pe mulți, în aceste vremuri necăjite, este chestiunea "marii majorități". Surprinzător de numeroase mesaje se arată intrigate de această formulă, considerînd-o fie pleonasm, fie eroare logică. Nu e nici una, nici alta. Majoritatea e o chestiune relativă și variabilă, ca să spun așa. Majoritatea înseamnă partea mai mare dintr-un întreg. Dar această parte poate fi cu mult mai mare sau doar cu un picuț mai mare. În cazul unui vot, un rezultat de 49 de procente contra 48 înseamnă o majoritate mică, față de, să spunem, 90 contra 4, care e o mare majoritate. În parlamente, de pildă, se lucrează cu fel de fel de majorități. Majoritatea relativă (sau simplă) înseamnă jumătate plus unu din numărul parlamentarilor prezenți (cu condiția îndeplinirii cvorumului de ședință, care e de 50 la sută din numărul total al  parlamentarilor). Așadar, ca exemplu, într-o cameră legislativă cu 140 de membri, majoritatea relativă e de 36 (140:2=70:2=35+1=36). Majoritatea absolută înseamnă jumătate plus unu din numărul total: în exemplul dat: 71. Pentru legi de importanță deosebită, se cere majoritate specială, adică de doua treimi (66,66 la sută): în exemplul folosit, 94. Așadar, nu e nicio eroare să vorbim despre o mare majoritate sau o mică majoritate. Putem spune, de pildă: marea majoritate a românilor sunt de credință creștin-ortodoxă.


Deci trebuie sa-mi faci cinste cu o frana cu radiator, un disc de 180, un sramx9 si o furca cu aer. A, si dai si bera cat cuprinde. tongue.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Mar 2016, 11:34
Post #4379


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




Pai majoritatea e deja MARE, ca e raportata la minoritate, care e MICA. Ori daca te referi la majoritatea aia din raportul 51/49, s-o denumesti "mica majoritate" e cam dubios. In fine...

Ete, se ezista placute cu radiator pentru frane care nu stiu in mod normal asa ceva. Ieftin, fara sa schimbi franele cu totul.

11666259_1089064417789286_6485967190493001924_n.jpg ( Size: 203.4k ) Number of downloads: 125


Dezavantaj discutabil - rad unii de se cracaneaza cand le vad.
Avantaje - nu stiu inca. Elementul declansator la mine fu cand coboram cam de mult timp de pe un munte, ne grabeam sa gasim o cazare, se intuneca, iar zona era vestita pentru concentratia de ursi. Iar cand am franat, nu s-a-ntamplat aaaaaaabsolut nimic. Am oprit-o cu curba larga, ca aveam unde, si plonjon pe partea dreapta.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Mar 2016, 12:41
Post #4380


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am incins discurile de mai multe ori pana le-am albastrit la retur de pe catararile prahovene (Provita, Sotrile, Seciu, etc), cu toate astea n-am ramas niciodata fara frane sau sa simt vreo problema.

Dup-aia am mai dat si cu apa pe discuri (stiu, sunt criminal ph34r.gif ) de au iesit aburi, ca sa pot desface linistit o sticla de bere in gaurile de la disc. biggrin.gif
Merg si acum binemersi ieftinaciunile, discuri centerlock de 160.

Nu vreau sa stiu in ce hal le-ai chinuit ca sa ramai fara frane. tongue.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Mar 2016, 12:44


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
153 Pages « < 144 145 146 147 148 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 17:40
Forum Renault