DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Upgrade la sistemul de franare Dacia

SGM.MYKE
post 8 Sep 2005, 16:54
Post #91


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




QUOTE(vis-a-vis @ 3 Sep 2005, 09:30)
Jantele in 5 prezoane au in general diametrul mare, de la 15" in sus.
Degeaba pui disc ventilat, cu cat placutele de frana sunt mai departe de marginea cauciucului, cu atat franarea e mai ineficienta.
Smecheria e ca discul sa aibe diametrul mare, sa fie undeva foarte aproape de marginea interioara a jentii si talonul pneului sa fie cat mai mic, pt. o frana eficienta.
Pentru dacie, jentile pe 13" sunt ideale.
Aici sunt niste jenti care mi-au placut.
*



Int-radevar super dar sunt prea scumpe pentru mine. Eu ma gandeam la niste jenti de BMW SH.

Ca update la postul in care spuneam de trecerea la 5 prezoane, m-am razgandit, dar nu din cauza eventualelor probleme de franare ci pentru ca este aproape imposibil de adaptare a puntii de papuc la berlina; si de aceea vreau sa trec la o varianta combinata, Nova + papuc.
In topicul "Butuci si tamburi Nova" din capitolul "Imbunatatiri CLT" am postat modificarile care vreau sa le aduc puntilor de berlina; o sa le postez si aici, sper sa nu supar pe nimeni.

Pe puntea spate cea mai plauzibila modificare ar fi urmatoarea:
- demontare fuzete stock de berlina si montare fuzete de Nova cu tot ansamblul, adica platou, saboti, cilindru frana,tambur si ce-o mai fi (diametrul de asamblare este acelasi la ambele masini adica 25mm, informatie sigura de la producator). Problema cea mai mare este dmontarea fuzetei vechi de pe punte, fara deteriorarea puntii, pentru ca este presata pe prese foarte mari ceva de genul 17 tone forta.
Pe puntea fata se face in felul urmator:
- se obtin portfuzete de papuc cu 5 prezoane cu tot ce e prins de ele;
- se demonteaza discul de papuc si se monteaza un disc de nova care este aproximativ identic in rest, diferenta fiind la numarul de gauri (din nou informatie verificata la producator)
- se modifica butucul, care are prelucrate in el cele 5 gauri filetate pentru prezoane si se gauresc 4 gauri pentru prezoanele rotii si doua gauri pentru prinderea discului de butuc;
- la sfarsit se monteaza tot si ai 4 prezoane fara flanse si alte adaptari neplacute (pentru mine cel putin, tot respectul pentru cei ce le folosesc, dar mie mi se pare ca nu prezinta destula siguranta si in plus, dupa cum am citit si pe forum solicita mai mult rulmentii si articulatiile)
Apropo, daca cineva a mai demontat fuzeta de pe o punte de berlina sa ne spuna si noua, pentru ca eu vreau sa o fac prin taiere cu flexul pana la suprafata axei si dupa aceea cu gaurire cu un burghiu de 25, sa scap de resturile fuzetei.
Scuze daca m-am intins mai mult.
Pa. smile.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROBY 06-TFA
post 11 Sep 2005, 11:41
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 9 April 05
From: BRASOV




Idea ta nu este rea,dar sa sti ca nu esti singurul care s-a gandit la acest lucru,in special la puntea fata.Vad ca ti-ai pus multe intrebari si ai gasit raspunsul "de la producator"la toate.Dar nu ti-ai pus toate intrebarile.De exemplu:cat ar costa aceasta modificare ptr. o roata?Ai spus ca ai nevoie de port fuzeta de papuc Diesel pe care poti sa o achizitionezi doar noua.Te interesezi tu la producator cat costa,sau ma interesez eu?Este vorba de butuc,disc de Nova,fuzeta,rulment,suport etrier(nova sau papuc)si etrier.Cam de aceste piese ai nevoie.Acum apare problema cea mai interesanta:unde dai tu 4+2gauri sau4+1gauri intr-un butuc care are cel putin 5+1gauri??? blink.gif Poate vrei sa spui ca vei face prin prelucrare alt butuc in care sa dai 4+2gauri!Cand vei gasi raspunsuri la aceste intrebari te rog posteaza.Suma este mare din start iti spun eu.Ptr.puntea din spate nu cred ca vei putea sa depresezi fuzeta.Si daca o vei depresa pe unde o vei scoate din punte?Faci vreo fereastra si o sudezi la loc?Iar fuzeta de nova cum o vei fixa pe puntea de berlina?Au acelasi diametru?Nu te supara ca te-am dezamagit,dar aceasta este realitatea! sad.gif Se pot gasi si soluttii mai ieftine(vezi punte fata B-34-SGM s.a.)


--------------------
dacia 1310tlx/Logan1.6mpi/Sport 2000 1988/2007/1986 - bv 06 tfa/bv xx ara/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Sep 2005, 12:32
Post #93


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




deci pt montare unei servo-frane de 1304(papuc) trebuie schimbat ceva sau se potriveste perfect?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 12 Sep 2005, 08:11
Post #94


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




QUOTE(ROBY 06-TFA @ 11 Sep 2005, 11:41)
Idea ta nu este rea,dar sa sti ca nu esti singurul care s-a gandit la acest lucru,in special la  puntea fata.Vad ca ti-ai pus multe intrebari si ai gasit raspunsul "de la producator"la toate.Dar nu ti-ai pus toate intrebarile.De exemplu:cat ar costa aceasta modificare ptr. o roata?Ai spus ca ai nevoie de port fuzeta de papuc Diesel pe care poti sa o achizitionezi doar noua.Te interesezi tu la producator cat costa,sau ma interesez eu?Este vorba de butuc,disc de Nova,fuzeta,rulment,suport etrier(nova sau papuc)si etrier.Cam de aceste piese ai nevoie.Acum apare problema cea mai interesanta:unde dai tu 4+2gauri sau4+1gauri intr-un butuc care are cel putin 5+1gauri??? blink.gif Poate vrei sa spui ca vei face prin prelucrare alt butuc in care sa dai 4+2gauri!Cand vei gasi raspunsuri la aceste intrebari te rog posteaza.Suma este mare din start iti spun eu.Ptr.puntea din spate nu cred ca vei putea sa depresezi fuzeta.Si daca o vei depresa pe unde o vei scoate din punte?Faci vreo fereastra si o sudezi la loc?Iar fuzeta de nova cum o vei fixa pe puntea de berlina?Au acelasi diametru?Nu te supara ca te-am dezamagit,dar aceasta este realitatea! sad.gif Se pot gasi si soluttii mai ieftine(vezi punte fata B-34-SGM s.a.)
*



Sa stii ca m-am gandit si la costuri ( dar nu prea mult pentru ca deocamdata nu am masina ) si din cauza asta vreau sa iau toate componentele de la dezmembrari, adica de la un papuc lovit din spate pe care proprietarul nu mai vrea sa il repare ( discul il iau nou, de Nova pentru ca este identic cu cel de papuc diferenta fiind doar la numarul de gauri), iar butucul fata il comand la producatorul oficial al uzinei, pentru ca butucul de Nova are cota de rulment mai mica. Chestia cu prelucrarea este pentru cei care nu pot face comanda la un producator de piese de schimb.
La puntea spate demontarea vreau sa o fac prin aceeasi metoda prin care scoti un prezon rupt din blocul motor, adica dau o gaura de 24,5mm si o alezez pana la 25mm, pentru ca ambele fuzete au diametrul exterior de 25mm, iar fuzeta de Nova o sudez de punte exact cum se face si la cele originale.
In plus toate informatiile chiar le am direct de la producator pentru ca eu lucrez la uzina la Mioveni, iar la partea cu gasitul de puntilor de R18 trebuie sa ai mult noroc sa gasesti unele in stare foarte buna nu mai spun ca cele de turbo trebuie sa ai noroc sa le gasesti numai, fara sa mai vorbesc de starea lor.
Oricum m-am gandit sa fac un calcul comparativ in care sa tin cont nu numai de costul de achizitie ci si de costuri de intretinere si de usurinta de gasire a pieselor de schimb.
Apropo, stiu ca e off topic dar vreau sa stiu si eu de unde gasesc o bara stabilizatoare de spate de 18mm. Multumesc.smile.gif

This post has been edited by SGM.MYKE: 12 Sep 2005, 08:13


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROBY 06-TFA
post 12 Sep 2005, 18:59
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 9 April 05
From: BRASOV




SGM.MYKE,sa zicem ca faci rost de portfuzete cu toate ca ar fi cam greu acum.Nici macar piese de schimb nu gasesti decat la comanda si atunci ff greu.Dar,sa trecem peste asta.Comanda la un producator banuiesc ca vrei sa sa sune cam asa:BUTUC DE PAPUC DIESEL BRUT(adica fara gauri sau cu 4gauri?)Oricum sa stii ca asa ceva costa bani!Si cei ce nu pot sa faca comanda la un producator ce fac?Repet,dau 4 gauri pt prindere roata +2sau1gauri pt prindere disc intr-un butuc in care sunt date deja 5+1 gauri??Tu de fapt intntionezi sa treci la 4 prezoane sau sa upgradezi sistemul de franare?Inca ceva;acea fuzeta de berlina este presata in punte pe caneluri.Daca tu vei elimina canelurile prin prelucrare si vei suda fuzeta de nova iti spun din experienta ca nu va tine si vei suda puntea di doi in doi ani.Am patit-o si nu spun povesti cu fuzeta originala.Am sa intreb de curiozitate la un producator (Hidromecanica Bv)care produce si butuci de nova si berline printre altele cam cat ar costa un butuc de papuc cu 4 gauri.Bara de torsiune de 17mm poti gasi pe Dacia 1320 ,modelul dupa care s-a nascut Dacia Liberta.Poate mai gasesti vreouna pe acolo pe la Mioveni.Si off-topic se mai fabrica C.V.-uri pe acolo?


--------------------
dacia 1310tlx/Logan1.6mpi/Sport 2000 1988/2007/1986 - bv 06 tfa/bv xx ara/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 13 Sep 2005, 15:05
Post #96


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




QUOTE(ROBY 06-TFA @ 12 Sep 2005, 18:59)
SGM.MYKE,sa zicem ca faci rost de portfuzete cu toate ca ar fi cam greu acum.Nici macar piese de schimb nu gasesti decat la comanda si atunci ff greu.Dar,sa trecem peste asta.Comanda la un producator banuiesc ca vrei sa sa sune cam asa:BUTUC DE PAPUC DIESEL BRUT(adica fara gauri sau cu 4gauri?)Oricum sa stii ca asa ceva costa bani!Si cei ce nu pot sa faca comanda la un producator ce fac?Repet,dau 4 gauri pt prindere roata +2sau1gauri pt prindere disc intr-un butuc in care sunt date deja 5+1 gauri??Tu de fapt intntionezi sa treci la 4 prezoane sau sa upgradezi sistemul de franare?Inca ceva;acea fuzeta de berlina este presata in punte pe caneluri.Daca tu vei elimina canelurile prin prelucrare si vei suda fuzeta de nova iti spun din experienta ca nu va tine si vei suda puntea di doi in doi ani.Am patit-o si nu spun povesti cu fuzeta originala.Am sa intreb de curiozitate la un producator (Hidromecanica Bv)care produce si butuci de nova si berline printre altele cam cat ar costa un butuc de papuc cu 4 gauri.Bara de torsiune de 17mm poti gasi pe Dacia 1320 ,modelul dupa care s-a nascut Dacia Liberta.Poate mai gasesti vreouna pe acolo pe la Mioveni.Si off-topic se mai fabrica C.V.-uri pe acolo?
*



Intr-adevar butucul il comand la producator fara gauri si le fac eu dupa aceea, iar cei care nu pot face comanda la producator pot face altceva, incarca cu sudura gaurile care sunt in butucul de papuc, strunjesc butucul si dau noile gauri.
De facut, eu vreau sa fac si trecere la 4 prezoane si upgrade la sistemul de franare.
La puntea spate vreau sa folosesc acelasi procedeu care se foloseste si in productia de punti de Nova, adica sa sudez fuzetele de punte, la cea de berlina decat fuzeta are caneluri, iar bucsa din punte este cilindrica fara nici o canelura, iar prin presare se distrug partial canelurile si se obtine autoblocarea. O sa fac un calcul sa vad costurile si poate iau o punte fara fuzete presate, direct de la producator, sau daca nu iau una de la dezmembrari si o prelucrez. Apropo chiar azi am vorbit cu un sef de la producator si mi-a zis ca nu e nici o problema in cazul in care sudez fuzetele de Nova pe punte de berlina.
Raspunsul la ultima intrebare este DA se mai fabrica C.V.-uri aici, toate tipurile de cutii care se pun pe papuc, adica cele cu tractiune fata ( care e aceeasi cu cea de berlina ), tractiune spate si integrala. smile.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROBY 06-TFA
post 13 Sep 2005, 21:50
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 9 April 05
From: BRASOV




Sunt curios la ce pret se va ajunge!Poate facem o comparatie de preturi.Ce zici?Merci pt raspuns.Cu bara de torsiune ce ai rezolvat?


--------------------
dacia 1310tlx/Logan1.6mpi/Sport 2000 1988/2007/1986 - bv 06 tfa/bv xx ara/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 14 Sep 2005, 12:26
Post #98


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




Au aparut ceva probleme, in sensul ca producatorul puntilor are contract exclusiv cu Dacia si S-ar putea sa fiu nevoit sa cumpar piesele la pret de magazin (printr-un circuit destul de ciudat), ceea ce nu-mi convine si o sa recurg la varianta pe care o recomandam pentru cei care nu pot apela la un producator. Daca totusi ajung la un pret astronomic ii las pe toti in durerea lor si caut punti de R18. Oricum toti colegii mei de serviciu ma sfatuiesc sa ma las de sportul asta si se uita la mine de parca Mi-a plecat mintea la plimbare (pentru ca eu vreau sa aplic si varianta cu set motor de 1600 pe motor de 1400).
Cu privire la bara stabilizatoare nu prea am ce sa-ti spun pentru ca nu am avut timp sa intreb, dar daca ziceai sa caut in uzina, nu cred ca o sa gasesc ceva, poate la dezmembrari. Oricum nu ma grabesc, sunt in faza de documentare pentru ca deocamdata nu am masina (faptul asta se vede si in profilul meu si intr-unul din posturile mele anterioare). smile.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 27 Sep 2005, 11:59
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




se pare ca a ramas mult in urma acest topic si m-am gandit sa il readuc mai in fatza. smile.gif Are cineva idee cu ce ar putea fi inlocuit actualul repartitor de frana de pe dacie?Se gaseste de cumparat unul nou care sa mearga si sa fie facut ca lumea?Ca astea din comert...poti face pipi pe ele,ca tot asa lasa lichid,de noi.
Tot s-a pomenit de placute de calitate.Se gasesc pt dacia facute de firme de renume?Asa citeam printr-un topic.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 27 Sep 2005, 12:02
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(hadrian_ @ 27 Sep 2005, 11:59)
Tot s-a pomenit de placute de calitate.Se gasesc pt dacia facute de firme de renume?
*


ferodo target sunt bunicele...


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 27 Sep 2005, 12:48
Post #101


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




ferodo premier sunt si mai bune, cam 7-8 sute mii setul


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROBY 06-TFA
post 27 Sep 2005, 16:25
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 9 April 05
From: BRASOV




QUOTE(B-34-SGM @ 27 Sep 2005, 12:48)
ferodo premier sunt si mai bune, cam 7-8 sute mii setul
*


SGM,se mai gaseste asa ceva pe la capitala?Si daca da,ne poti spune pe unde?Am gasit un set si pe aici pe sub Tampa si am fost ff multumit de ele,dar acum au disparut din comert.Si inca ceva ce a intrebat si cineva mai sus ;servomecanismul de la Papuc merge montat pe berlina fara nici o modificare sau trebuiesc date alte gauri?


--------------------
dacia 1310tlx/Logan1.6mpi/Sport 2000 1988/2007/1986 - bv 06 tfa/bv xx ara/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul_
post 2 Oct 2005, 07:23
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 9 June 05




la cluj sunt 90 de lei nu stiti pot pune punte de renault 18 pe dacia mea mi-am gasti un r 18 turbo si as vrea sa il cumpar masina e cu nr vechi si daca are cumva punte cu discuri blink.gif


--------------------
dacia 1310 - CJ 01 HUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 2 Oct 2005, 23:16
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




se potriveste


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul_
post 3 Oct 2005, 07:51
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 9 June 05




spre dezamagirea mea nu e punte cu discuri si nici pe fata nu are discuri ventilare deci puntea merge sigur


--------------------
dacia 1310 - CJ 01 HUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 3 Oct 2005, 08:29
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(ROBY 06-TFA @ 27 Sep 2005, 16:25)
SGM,se mai gaseste asa ceva pe la capitala?Si daca da,ne poti spune pe unde?Am gasit un set si pe aici pe sub Tampa si am fost ff multumit de ele,dar acum au disparut din comert.Si inca ceva ce a intrebat si cineva mai sus ;servomecanismul de la Papuc merge montat pe berlina fara nici o modificare sau trebuiesc date alte gauri?
*



pe berlina nu stiu, dar eu am montat acum ceva timp pe nova t fara nici o modificare


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristigeo69
post 8 Nov 2005, 00:20
Post #107


1.6i m40


Group: Members
Posts: 755
Joined: 20 September 05
From: Bucuresti




baieti...vreau sa-mi pun si eu servo pe dacia mea din '77 ...am pompa noua punte spate tamburi mari...discuri noi...dar e cam elastica frana si stiu ca asa e la modelele astea vechi pe simplu circuit...intreabarea este...inafara ca trebuie sa maresc gaura aia de la caroserie pe unde intra tija...tre sa schimb si pompa de frana??(este cu simplu circuit)si ma gandeam la o servo de papuc...
merci... rolleyes.gif


--------------------
ex Dacia 1310 1980 LS - B 70 W R C
MASINA SI FEMEIA NU SE IMPRUMUTA,mai ales masina...ca femeia se imprumuta singura :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 9 Nov 2005, 23:28
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




Am pus eu servo la 1300 si intradevar trebuie sa maresti gaura de la mitraliera
( coloana volan)pe care e prinsa pompa de frana. Mai trebuie si alta pedala
ca difera gaura unde e prinsa de servo.
Eu mi-am luat o mitraliera pt pompa servo din targ la mana a doua,
am dat pe ea 150.000 cu tot cu cablu de ambreiaj,
pedalele de frana si ambreiaj. Si contactul de frana pt lampi.
Tot din targ am luat un bloc de lumini la 50.000 si
maneta de semnalizare la 25.000,pt ca au alt
sistem de prindere blocul de lumini si semnalizarea.
Mai trebuie data o gaura in galerie pt furtunul de la servo.
Nu se merita sa maresti gaura la mitraliera veche pt ca e foarte tare
materialul si o sa strici la burghie de o sa te saturi.
E de munca dar nu se compara franarea.
Cea mai buna franare la dacie, pompa circuit simplu si pompa de servo.


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristigeo69
post 10 Nov 2005, 02:09
Post #109


1.6i m40


Group: Members
Posts: 755
Joined: 20 September 05
From: Bucuresti




merci frumos clau...sa vad ce o sa fac ma mai gandesc...dar sunt cam obsedat sa tina klumea...si cred ca o sa pun servo...stau si cam naspa cu banii....in sfarsit merci frumos pt indicatii!!! blush.gif
baftaa!


--------------------
ex Dacia 1310 1980 LS - B 70 W R C
MASINA SI FEMEIA NU SE IMPRUMUTA,mai ales masina...ca femeia se imprumuta singura :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
memyselfandI
post 7 Dec 2005, 18:27
Post #110


m


Group: Members
Posts: 191
Joined: 8 March 05
From: Bucuresti




S-a gandit cineva cum am putea face frina de mina hidraulica ?se poate adapta vreo pompa ?
multam


--------------------
Logan 1.6 2006 - 7727
"la curse e simplu, totu' e sa faci ca drumul"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Dec 2005, 19:25
Post #111


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Te duci la raliuri? Se foloseste o pompa simplu circuit si etrierii puntii spate cu niste supape de sens (trebuie sa ma mai gandesc la configuratia exacta).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 Dec 2005, 19:50
Post #112


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -






--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 12 Dec 2005, 00:29
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




totusi...la o franare de urgenta cand pur si simplu infigi cat de tare poti piciorul in Frana face vreo diferenta ce servofrana ai sau ce etrieri sau altceva...intreb avand in vedere ca rotile se BLOCHEAZA datorita lipsei ABS si evident totul este lasat in grija coeficientului de fercare dintre suprafete(incercati sa nu mergeti cu cauciucuri uzate smile.gif )??? Deci franarea de urgenta se poate imbunatatii cumva? STIE CINEVA?Am mai intrebat...Scuze ca ma repet!

This post has been edited by padual: 12 Dec 2005, 00:31


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Dec 2005, 00:43
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




padual si eu consider acelasi lucru...dacia are sistemul de franare bun, pentru dimensiunile ei. Adica, bagi piciouru in pedala la 140 si franeaza. Probabil niste discuri ventilate ar ajuta la o coborare foarte sportiva din Poiana Brasov, dar nimic mai mult. Berlina e usoara in comparatie cu un papuc plin cu bere..biggrin.gif
Singura imbunatatire la sistemul de franare, ar fi niste cauciucuri mult mai late si noi. Uite la masina lui taicamiu , ABS intra rar in functiune, fiindca nu e nevoie, cauciucurile sunt late si au aderenta. N-am echipamentul necesar ca as face niste teste cu Dacia incaltata cu 155 si cu Dacia incaltata cu 175.
Oricum chestia asta am simtit-o fara test. Pe dacia mea am niste montana noi de 165 si am condus un Renault Rapid, cauciucuri noi si pe el, masina fiind goala, am fost nevoit sa pun o frana brusca...s-a dus sanie, am zis ca il fac praf pe ala din fata, noroc ca am reusit sa trag intr-o parte...Pe Renault erau de 155.

In concluzie cea mai mare imbunatatire este cauciucuri mai late si cu carne multa pe ele.

Acum depinde ce inseamna Imbunatatirea Franei. Poti sa pui pompa de porsche si discuri de porsche pe toate 4 rotile ca nu-ti ajuta sa franezi cand esti in rahat. Daca sistemul e bun, aerisit, etc...si ai cauciucuri noi si late, amortizoare bune...atunci fac pariu ca franez mai bine decat orice alta dacie cu discuti ventilate.
Cum am zis si mai sus...depinde ce inseamna pt unii imbunatatirea franei....dar in situatii critice, nu veti avea nici un avantaj cu orice alt echipament. E mai mult o imbatare cu apa rece tongue.gif

This post has been edited by andu911: 12 Dec 2005, 04:42


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 12 Dec 2005, 10:11
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




cas asa ma gandesc si eu,poate isi mai dau si altii cu parerea sa tragem si o concluzie.

Cred ca ai mare dreptate...cred ca la o Frana de URGENTA conteaza MUUUULT amortizoarele(arcurile...nu sunt prea cunoscator). Cam cum ar trebui sa fie...cat mai tari pe fata nu???sau exista pericolul sa o ia mai Sanie daca sunt prea tari?

This post has been edited by padual: 12 Dec 2005, 10:11


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Dec 2005, 17:06
Post #116


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Amortizoarele se ocupa cu mentinerea rotii in contatct cu drumul. La o franare de urgenta pe piatra cubica, daca roata e in aer, intra ABS. Amortizoarele trebuie sa fie n stare de functionare (nu uzate). Arcurile se aleg pe alte considerente.
Cel mai importanta lucru pentru o franare in siguranta sunt gumele (ca doar ele sunt in contact cu asfaltul). Deci cauciucuri bune si cat mai scumpe.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 12 Dec 2005, 23:25
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Scumpe???(pret mare === franare buna???) adica eu nu am nici o sansa sa am frane de incredere??? smile.gif


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Dec 2005, 23:33
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(padual @ 12 Dec 2005, 23:25)
Scumpe???(pret mare === franare buna???)  adica eu nu am nici o sansa sa am frane de incredere??? smile.gif
*



Toate cauciucurile noi sunt la fel de bune. Numai ca unele sunt mai rezistente in timp fata de altele.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Dec 2005, 00:03
Post #119


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 12 Dec 2005, 23:33)
Toate cauciucurile noi sunt la fel de bune. Numai ca unele sunt mai rezistente in timp fata de altele.
*



Total gresit!
Vrei sa-mi spui ca niste slickuri de competitie au aceeasi aderenta ca anvelopele Victoria Floresti? Hai sa fim seriosi.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Dec 2005, 00:40
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




mi-aduc aminte ca acum 1 an am intrat pe DaciaClub...
Parca vorbim despre dacii...1300/1310, suntem la CLT
Daca tu pui slickuri pe CLT... huh.gif

Ma refer la tot ce merge pus pe Dacie si exista la noi in magazine...Montana, Debica, Matador...etc...eu nu cred ca e vreo diferenta intre ele...daca tu stii ca exista, am fi bucurosi sa ne spui care sunt cele mai bune cauciucuri pentru Dacia.

This post has been edited by andu911: 13 Dec 2005, 00:42


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:42
Forum Renault