DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cati metri cubi de apa consuma un om pe luna?.., Sunt administrator si am o dilema! Help.

Adrian_Solenza
post 18 Feb 2005, 22:12
Post #1


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Sunt administrator de bloc si vrea sa stiu si eu un lucru: astia care nu au apometre ce consum au pe cap de persoana?

Adica cat e legal? huh.gif

Apa rece/ apa calda? Tre sa fac lista si nu stiu ce cantitate sa pun! La voi la bloc cat pune administratoru la acesti locatari?... HELP! blink.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sh4rk
post 18 Feb 2005, 22:22
Post #2


membru...calator


Group: Members
Posts: 117
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




"Cati metri cubi de apa consuma un om pe luna?."
Pe Luna nu stiu 243.gif tongue.gif ... pe Pamant cam 2 m cubi/ pers. ... cel putin asa se consuma la mine in familie.


--------------------
VW Golf IV -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 18 Feb 2005, 22:25
Post #3


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Cam 5-6 apa calda, 4-5 apa rece,2 persoane juma.
Iar la aia care nu au apometre, Din consumul total scazi totalul apometre si ce rezulta imparti la cap de oaie furajata si asta e. Bine se mai adauga la cei cu apometre un coeficient, nu stiu exact cit este, pierdere pe retea, sau cam asa ceva.

Eu cind m-am mutat, nu avea ala de la care am luat ,apometre. Si pe scara mai erau 3 apart, de batrini fara. Si prima mea factura a fost soc. Am platit 125 mc apa rece. Mi-a sta inima, dar cu cine sa te certi.

This post has been edited by bomicabomic: 18 Feb 2005, 22:32


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 18 Feb 2005, 22:26
Post #4


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




pai nu ar trebuie sa vina o factura cu cati metri cubi s-au consumat pe toata scara.. care sa fie impartita la numarul de locatari fara contorizare ? blink.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torvalds
post 18 Feb 2005, 22:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 11 February 05




la mine in famile se consuma cam 5 apa calda si 5 rece +- 1 m^3 si suntem 4, adica 3.5 smile.gif


--------------------
Hyundai 1500 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 18 Feb 2005, 22:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS





sad.gif blink.gif 2 mc /om si persoana ?

Si cum miroase la voi in casa wub.gif ?

E foarte putin !!!

cool.gif Daca socotim ca de exemplu , vasul de la WC are cam 14-15 litri , daca nu mai mult , si tragi apa de 3 ori pe zi , timp de 30 de zile , asta face cam 1500 litri , plus 150 litri / luna apa de consum si mancare , plus spalat pe maini , fata , corp , baie generala macar de doua ori / saptamana , plus spalat rufe , vase , etc , si tot face cam 5-8 mc / luna


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 18 Feb 2005, 22:50
Post #7


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Ghidioneanu @ 18 Feb 2005, 22:39)
vasul de la WC are cam 14-15 litri
*


Noi folosim vase de WC de 6-9 l. tongue.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 18 Feb 2005, 23:23
Post #8


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Stati mai oameni buni! Eu nu intrebam cat consumati voi! Eu ziceam cat este legal.. Adica: sa presupunem ca un bloc nu este contorizat si nu exista nici apometre pe apartament! Cat plateste, cat considera aia de la Apa Nova ca ar trebui sa consume un om? Adica cat le trece pe facura?

Eu mai am 4 apartamnete care nu au apometre si cam 150metri cubi care nu ies din socoteala... Asa ca.. Impart 150 aia la nr de persoane care nu au apometre? ..

O sa iasa REVOLUTIE!! Si asa de cand sunt administrator mi-au spart casa... Acu o sa se dea la masina? NUUUUU!!! sad.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 18 Feb 2005, 23:25
Post #9


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ghidioneanu @ 19 Feb 2005, 00:39)
sad.gif  blink.gif  2  mc /om si persoana ?

Si cum miroase la voi in casa  wub.gif  ?
*



Mai omorat cu faza asta


LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 18 Feb 2005, 23:27
Post #10


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Si inca o chestie misto. Am oameni in bloc care au urmatorul consum: 4 persoane, 2 grupuri sanitare, consum apa rece (au centrala, deci calda nu folosesc) 9 metri pe luna!!!!! Sa imi pice fata!!

Sunt unii care nu consuma decat 3 metri de calda pe luna la 2 persoane! Partea buna de cand sunt administrator: stiu cine se spala si cine nu! Cu ocazia asta mi-am schimbat parerea despre o vecina, BUNA rau de altfel... Ea, masa, ta-su, fra-su : 11 metri de apa rece (si astia au centrala)

Eu cu ai mei consumam 16-17... Rece+calda! Oare nici eu nu ma spal? Drace, ca numai de cate ori spal masina la galeata, si tot se duc 2 metri 168.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 Feb 2005, 08:56
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Coane!
NU te stresa!
Ai un contor general pe bloc si/sau contoare pe scari si/sau contoare individuale.
Tot ce tre sa faci e sa verifici cafactura de la apa calda si rece sa corespunda cu ce s-a inregistrat de contorul general pe bloc.
Dupa aceea: daca ai contoare de scara, aduni toate contoarele de scara si vei vedea ca exista diferente fata de contorul general si fata de factura. Acesta se datoreaza diferentei de timp intre masuratorile tale (nu poti cinti nspe contoare IN ACELASI TIMP si intre timp se mai modifica..) si nesimtirii alora de la apa calda si rece care rotunjesc de te iau dracii.
Aceste diferente le notezi undeva separat!.
TE duci si citesti contoarele individuale.
VEi vedea ca si pe scarile full contorizate tot exista diferenta intre suma contoarelor individuale si cele de scara.
Motive: delayul in care citesti tu precum si faptul ca romanasii fura de sparg la consum (scos contoare, magneti, alea alea)
Aceasta diferenta o notezi si pe ea.
Vezi intai cat au consumat aia cu contoare si faci un calcul. Diferenta teoretic ar trebui sa o suporte integral aia fara. Nu e chiar asa. Dupa ce calculezi la fiecare contorizat cat a halit, le bagi la consum si o fractie din diferente (proportional cu consumul) Ok, nu e super just (aia cu mai putin au furat mai mult) dar e singura varianta legala.
De abia dupa aia ce ramane imparti la nr de persoane necontorizate si faci consumul lor!

PS! Eu zic sa te dai in continuare la vecina buna pt ca majoritatea centralelor recircula apa asa ca nu da consumuri mari.
E posibil ca familia respectiva sa nu faca baie ci doar dus iar consumul se reduce cu 1/3!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Feb 2005, 11:41
Post #12


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Nu mai am nimic de spus in plus fata de Andrei, poate decat ca nu exista un volum LEGAL de apa pe cap de cetatean! Ar fi culmea (desi unora nu le-ar strica 04.gif ) sa fim obligati sa cosumam minim 2 mc de apa !


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Feb 2005, 12:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




mai oameni buni, eu cu una bucata nevasta si vreo 10 plante de apartament mari nu reusim sa consumam mai putin de 7-8 mc de apa calda si in jur de 6 mc de apa rece pe luna.

deci, grosso modo, consumul este in medie de 6,5-7 mc de apa / om


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 Feb 2005, 12:18
Post #14


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Deeeeeci vecina se incadreaza!
Go get her tiger!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 19 Feb 2005, 12:49
Post #15


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




media nationala in Franta este:
40l apa calda/persoana/zi
100l apa rece/persoana/lzi

la asata se adauga 20% pierderea in retea

rezulta 50l si 125l bruti

un mc =1000 l

inmultim cu 30 rezulta
1,5mc apa calda si 3,75mc apa rece bruti
1,2mc apa calda si 3mc apa rece neti ( masurabli de apometrul blocului)


asta e statistica pe aici, lucrez in domeniu

This post has been edited by mil: 19 Feb 2005, 12:58


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Feb 2005, 12:53
Post #16


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Nespalati mai sun francezii astia din Franta nationala. biggrin.gif

Mi se pare normal. Orice cismea, orice WC , au robineti din aia, apesi pe el da apa un timp, nu ti-ai facut treaba mai apesi. Era cam enervat pentru mine, obisnuit cu risipa.
Dar eficient pentru ei.

This post has been edited by bomicabomic: 19 Feb 2005, 12:55


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sh4rk
post 19 Feb 2005, 12:54
Post #17


membru...calator


Group: Members
Posts: 117
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Ghidioneanu @ 18 Feb 2005, 22:39)
sad.gif  blink.gif  2  mc /om si persoana ?

Si cum miroase la voi in casa  wub.gif  ?

E foarte putin !!!

*




In primul rand conteaza si cat timp din zi este cineva acasa...sunt unii care mai si muncesc... 10561582.gif 10561582.gif


--------------------
VW Golf IV -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Feb 2005, 12:57
Post #18


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Sh4rk @ 19 Feb 2005, 12:54)
In primul rand conteaza si cat timp din zi este cineva acasa...sunt unii care mai si muncesc... 10561582.gif  10561582.gif
*



Hehe, las ca te spun eu patronului ca te duci sa-i consumi apa. biggrin.gif

Mai conteaza si unde-i consumi si cum este distribuit acest consum. Par exemple eu in 30 luni, am consumat la bucatarie 40 mc apa rece si 35 mc apa calda.

Si asta numai la cafea, mincare si spalat vase. La ce dracu sa folosesc mai mult, ca nu mai am alte lucruri de facut cu ea.

This post has been edited by bomicabomic: 19 Feb 2005, 13:13


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 19 Feb 2005, 13:00
Post #19


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




da baieti, nu m-am trezit ca lumea, mediile alea sunt valabile pe zi....vedeti calculul meu final in mc, ca acum e bun

chestia aia cu pierderea in retea in mod normal e inclusa in pret...deci luati-o ca idee, sper ca fiecare bloc are apometrul lui de apa calda si rece, nu?

Hai povestesc: daca vecina are un comportament civic si protector fata de mediu, paradoxal mai usor dezvoltabil in acest ev capitalist cand platesti ce consumi smile.gif ..deci spuneam, vecina face dus nu baie, si poate nu lasa apa curganda cand sapuneste: vasele, dintii, propria persoana, a inlocuit robinetii si clasicele lor garnituri etc. (la robinetii astia moderni e f. simplu sa inchizi apa dintr-o miscare)...intr-un cuvant daca are comportament economoc...statistica spune ca, consumul poate fi redus pana la 70% deci 0.8 mc apa calda si 2 mc apa rece...vorbim de un om care se spala normal.

deci consuma apa putina e nespalat nu e valabil mereu...mai degraba cine onsuma apa rece multa e anormal, pe de lata parte drept e ca cel ce consuma apa calda putiina...smile.gif

p-aci m-am obisnuit sa nu mai risipesc apa ca acasa, in parte dat faptului ca in hoteluri,scoli, cantine au o gramada de dispozitive (care l-a inceput sunt teroriste rau) care iti taie apa periodic

contorul de apa nu ai cum sa il inseli cu magneti....este imposibil e ca o morisca pe un curs de apa...il blochezi debitul se reduce proportional cu sectiunea blocata de contor.

alta idee, cine are centrala in casa v-a consuma mai mult apa rece decat media pentru ca ii trebuie apa rece ca sa fabrice apa calda menajera...circuitul ala inchis nu are randament 100% si deci din cand in cand o sa ceara apa pentru completari.

gata l-am editat de 7 ori...sper ca acum e mia lizibil

This post has been edited by mil: 19 Feb 2005, 13:29


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Feb 2005, 13:17
Post #20


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Da mai mil. Fiecare bloc are apometrul lui si sunt scari intregi in care toti locatarii au apometrele lor.
Diferentele de total - citire apom bloc, apometre locatari ,apar din ce a spus Asarban.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 19 Feb 2005, 18:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Diferente exista tot timpul. Aveti grija la diferente mari, caci noi tocmai am platit vreo 500 mc pierduti in pamant datorita unei tevi sparte. Nu se vedeau pierderi nicaieri.

La mine in bloc, bagam 5 mc apa calda, 5 mc apa rece per pers non-contorizata (avem un ap necontorizat), tocmai sa o incurajam sa-si monteze si ea contor. Dar nu prea a dat rezultate metota.

Si ca sa nu ai probleme, faci o adunare de bloc si supui la vot metoda de impartire a apei, ii pui pe toti sa semneze si asta e. Nu are nimeni ce sa-ti reproseze.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 19 Feb 2005, 19:36
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Adrian la o adica vezi ca exista o asociatie a proprietarilor al carei prs e catindatul la primarie Opaina; te poti adresa acolo pt orice nelamuriri dar cred ca metoda Andrei e valabila (inclusiv cu vecina). Nu conteaza cit consuma, face si un dus inainte smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ocs
post 19 Feb 2005, 23:07
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 December 04




Stimabililor

Am lucrat la primarie la control asociatii de locatari si vreau sa va ajut la subiect:

Pentru legalitatea repartizarilor exista HG400/2003
Exista un normativ anexa la legea locuintei nr.114/2000 care prevede consum de apa rece 5mc si calda 5 mc.
Normativul este facut pentru Apa nova, caci din controalele efectuate la asociatii cu contorizati, consumul este ~2mc/apt/2pers.
D-l Opaina are o federatie care reuneste 10% din asociatii si nu este o autoritate. orice serviciu este taxat(sanatos)
Fiecare Primarie de sector are un birou de relatii cu asociatiile de proprietari, unde consultanta este gratuita, si prin lege este autoritate in domeniu.
In factura de la apa nova sunt trecute in dreapta numarul de persoane pentru care se calculeaza mc. Fiecare asociatie trebuie sa notifice Apa Nova la 6 luni nr. de persoane. Micsorarea numarului acestora poate aduce ceva beneficii. cu atentie insa.
la un bloc nu era schimbata aceasta situatie de 10 ani. 300 persoane atunci, fata de 180 in prezent. Calculati diferenta*5mc.
Cei contorizati au obligatia prin lege HG400, sa plateasca pe langa consumul contorizat o cota de 10%. Daca adunarea generala stabileste o cota mai mare, atunci acea cota se respecta. Daca diferentele sunt prea mari solicitati explicatii de la Apa Nova, in caz de refuz, apelati la primarie, la serv. asoc.proprietari. Nu mai fac nazuri ca inainte. Succes


--------------------
"Asteptarea este cea mai grea provocare a sperantei"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 20 Feb 2005, 01:35
Post #24


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Ok! Merci de sfaturi! M-am lamurit!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 Feb 2005, 09:33
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Sa ne mai zici si de vecina!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 Feb 2005, 18:11
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




ocs eu nu inteleg la ce e bun normativul ala; poate doar daca obliga Apa Nova se livreze la nivelul ala; altfel consumul este mult mai mic; si oricum orice bloc este contorizat; nici la curte nu mai merge cu pausal (daca au apa si nu cismea pe strada la prietenul nostru Marean cel brunet si agramat) ;

Despre nivelul consumului de apa pot sa va spun niste povesti de groaza, in care apa de la spat (masina, baie, dus ) este pastrata in cada si turnata la WC cu galeata dar ma abtin smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Feb 2005, 09:02
Post #27


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian_Solenza @ 18 Feb 2005, 22:12)
Sunt administrator de bloc si vrea sa stiu si eu un lucru: astia care nu au apometre ce consum au pe cap de persoana?

Adica cat e legal?  huh.gif

Apa rece/ apa calda? Tre sa fac lista si nu stiu ce cantitate sa pun! La voi la bloc cat pune administratoru la acesti locatari?... HELP! blink.gif
*



dupa cum ai pus intrebarea, eu iti recomand sa pui mana sa citesti legislatia sau sa apelezi la cineva sa ti-o explice.... te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, dar prea multi se baga sa faca ceva ce habar nu au pe banii celorlalti !!! ... problema la tine nu consta in a sti cat consuma un om ci a repartiza cat mai echitabil consumul in cazul celor care nu au apometre montate!

hai mai bine sa spun cum facem noi:
1. ai cantitatea facturata de Apa Nova conform citirii contorului de bloc.... sa zicem ca ea este T.
2. ai cantitatea totala a inregistrarilor contoarelor individuale de apartament... sa zicem ca ea este C.
3. O parte din T (un procent fix, decis de Comitetul de Bloc), undeva intre 5%-15%, se scade sub forma "pierderilor blocului". Aceasta suma reprezinta abaterea care ar exista inte suma contoarelor individuale daca toti ar fi contorizati si contorul de bloc!... diferenta poate apare datorita pierderilor pe reteaua interna a blocului (intre contorul de bloc si cele de apartament), datorita diferentelor de precizie/erorilor insumate, datorita momentelor diferite de citire a contoarelor, datorita apei pe care o consuma blocul pentru splat scari... etc. ... Noi am considerat initial 6% si ulterior am corectat la 10%!!!
4. celor care au contoare li se plateste dupa cat au inregistrat contoarele! + nr persoane din apartament*(10%*T)/(numar persoane pe tot blocul)... adica cei 10%T se impart tuturor si se platesc dupa numar de persoane!!!!
5. pentru ceilalti (necontorizati), plata se face /persoana, conform legii!... calculul in continuare:
6. consum 1 persoana = (T - 10%*T - C)/(numar total persoane apartamente necontorizate)
7. consumul unui apartament necontorizat = nr. persoane * (consum 1 persoana)


Asa facem noi .... altii retin acea cota de 10% din total si o impart /apartament, nu /persoane.... dar nu prea e in acord cu legislatia...

Altii pur si simplu scad consumurile contorizate iar restul il impart celor necontorizati.... dar asta tine pana cei sunt dati in judecata ... din pacate aceasta metoda e mai mult imorala, incorecta decat ilegala.... depinde mult de relatiile dintre oamenii din bloc.

deci nu e vorba de "cat le pune administratorul", ca acesta nu "pune" dupa bunul lui plac .... este deci vorba despre cum e legal si corect sa faci calculele! ... pericolul e sa dai peste cineva care sa te dea in judecata sau, mai rau, se te alegi cu dosar penal pentru inselaciune sau gestiune frauduloasa sau alte d'astea.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 21 Feb 2005, 09:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Stie cineva cat costa mc de apa calda si apa rece? Am cea mai mare intretinere de pe toata scara, cu toate ca nu am copii si nu gatesc.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Feb 2005, 10:23
Post #29


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Apa calda nu se factureaza la mc ci la Gcal... tarife: http://www.radet.ro/Facturaregri.htm#tarifare

Pentru apa rece: http://www.apabucur.ro/


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 21 Feb 2005, 10:29
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




QUOTE(ocs @ 20 Feb 2005, 01:07)

Pentru legalitatea repartizarilor exista HG400/2003
Exista un normativ anexa la legea locuintei nr.114/2000 care prevede consum de apa rece 5mc si calda 5 mc.



Nu cumva e vorba de Legea 114/1996? Eu asa stiam. unsure.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 21:11
Forum Renault