DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolare fonica supernova, folie PEE cu foita de aluminiu..sau nu?

turturel
post 5 Jan 2009, 22:03
Post #91


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




ia mai zi domnu mascatu..ca eu sunt nebunu cu antifonatu..da un site ceva...am planuri acum cu criza..beau antifon. Sunt foarte ieftine produsele scrise de tine..vreau si eu. pune te rog un link ceva...multumesc


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 6 Jan 2009, 01:19
Post #92


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Maskatu @ 2 Jan 2009, 20:48)
@SYL, sa inteleg ca e ceva in genul la cum e in portbagaj la super nova, am vazut ca e un fel de antifon pe rezervor... sau pe tabla aia care e in spate in portbagaj.
Buna treaba cu folia.
*



Nu e ca ala, uita-te si tu sub capota unei Nove sau Berline facute pana in 2000...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jan 2009, 07:38
Post #93


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(titiDSN @ 5 Jan 2009, 22:03)
ia mai zi domnu mascatu..ca eu sunt nebunu cu antifonatu..da un site ceva...am planuri acum cu criza..beau antifon. Sunt foarte ieftine produsele scrise de tine..vreau si eu. pune te rog un link ceva...multumesc
*


Syl ai pm.
Dar unde vrei sa mai antifonezi? Ca a ta deja e "facuta"... dar nu cred ca ai dat cu vopsea cauciucata. Era frumos daca dadeai cu asa ceva inainte de a pune pasla... iti dai seama ce insonorizare si protectie coroziva ii faceai... rolleyes.gif Termopane direct biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 6 Jan 2009, 23:14
Post #94


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




@Maskatu nu am primit niciun pm de la tine... unsure.gif


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Jan 2009, 09:22
Post #95


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Scz syl, gresisem... lui titiDSN i-am dat pm, care nu a raspuns nici acum biggrin.gif
Iti dau si tie materialul pe pm .. Din cauze de drepturi de autor nu il pot posta aici mad.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 7 Jan 2009, 13:03
Post #96


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Gata, am primit PM, multumesc ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 9 Jan 2009, 20:19
Post #97


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




am primit si eu pm-ul..trebuia sa raspund?...ca nu am fost atent. am gasit si eu la mine la suburbie antifon cauciucat marca "guzu" 15 lei la 3,5 kg. nu ti-am spus ca o fac bulletproof?..la vara o dau pe dedesupt si cred ca am sa folosesc tot anticoroziv naval cum am dat si pe dinauntru dupa care ii dau si o mana de antifon "guzu-muzu"..dar asteptam caldurica..inaite de toate o dau si cu grund..barem sa fac o treaba,nu?


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Jan 2009, 21:00
Post #98


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu neaparat, dar vroiam sa imi zici daca ti sa parut interesant materialul (banuiesc ca da biggrin.gif ). vara o asteptam cu totii, ca parca ne vin mai repede ideile iarna cand clocim la soba (calorifer) decat vara laugh.gif

La ce anticoroziv "naval" te referi? Sau era o gluma?? blink.gif Eu zic ca e buna asta plastificata, insonorizanta si anticoroziva... Dar daca vrei sa dai in interior trebuie sa scoti pasla... Nu ai lipit-o de podea, sau ai pus-o doar asa? Daca mai dai si cu "guzu-muzu" (good one radmasa.gif ) pe langa pasla care o ai chiar ca iese "nemteasca" rolleyes.gif

hai spor si sa vina mai repede primavaraaaaaa wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 9 Jan 2009, 21:49
Post #99


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




pasla am puso imediat dupa ce am dat..sa lipit de podea.
am anticoroziv naval de la tatal meu care a fost capitan fluvial si a pastrat ceva pe acolo. ala eu cred ca e mai bun din moment ce vapoarele stau in apa "n" ani si nu ruginesc.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jan 2009, 09:45
Post #100


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




M-am mai uitat pe net si am gasit folie pee "albastra aluminizata". O fii buna pentru usi, in locul celei "clasice"? Banuiesc ca e mai buna, avand in vedere ca are in compozitie mai multe "materiale" + aluminiul care confera o izolare termica mai buna pe langa cea fonica. Iata cateva detalii tehnice:
Denumire:
Folie PEE albastra aluminizata
Colectie:
Straturi izolare fonica si termica
Cod:

Detalii tehnice::
Dimensiuni:
Lungime: 20 mp, 100 mp
Latime: 1000 mm
Grosime: 3 mm
Pret:
2.90 RON

pretul banuiesc ca e la metru patrat sau liniar...

This post has been edited by Maskatu: 24 Jan 2009, 09:48

Attached thumbnail(s)
img_397.jpg ( Size: 80k ) Number of downloads: 2541


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 25 Jan 2009, 14:11
Post #101


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Daca nu ma insel aceasta folie e tot una cu cea care se pune la parchet(sub parchet ptr izolare) . Nu stiu daca-i albastra dar stiu ca alb cu argintiu am vazut prin mai multe hyperuri.
Eu raman la ideea cu pasla si vreau sa spun ca eu am bagat inclusiv in portiera pe interiorul ei.A fost ceva mai greu dar a meritat , parca nu mai suna boxa ca intr-o conserva.


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jan 2009, 21:17
Post #102


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da ronin, este pentru parchet... e buna si pasla dar eu zic ca ar fi mai usor de lucrat cu folia aceasta, pentru ca se poate lipi foarte bine cu power tape ( pe fetele de usi si pe tabla din exterior) Pe interior e mai ok cu pasla... cred ca te-ai chinuit in stil mare sa pui pasla in interiorul usii.

Si izolarea nu e buna nu numai pentru sunetul boxelor, ci si pentru izolarea fonica a intregii usi (sa nu mai sune a conserva) si pentru izolarea termica (vara tina mai bine aerul rece..daca ai ac, si iarna tine mai bine caldura).


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 31 Jan 2009, 15:07
Post #103


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




hop si oalele mele.nu am reusit sa scot toata mocheta.oricum sus m-am uitat mai de mult si nu exista rugina.maskatu poate sa confirme biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
DSC00575.JPG ( Size: 28.22k ) Number of downloads: 2770
DSC00576.JPG ( Size: 23.9k ) Number of downloads: 2692


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Jan 2009, 15:11
Post #104


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




te urasc bicycle.gif
norocosule tongue.gif oricum, nu tre sa stai pe o ureche pentru ca nu ai rugina. Esti in pericol blink.gif adica rugina poate sa apara in orice moment. Asa ca nu ar strica daca ai face cum ti-am mai zis, adica sa dai cu vopsea cauciucata pe la oale . blush.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 31 Jan 2009, 18:44
Post #105


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




asta si am in cap.da sa se incalzeasca putin afara ca sa se usuce bine biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 23 Feb 2009, 16:30
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




salutare! pe ce parte se pune folia de aluminiu?la interior sau la exterior???

23 Feb 2009, 16:31:
nu face cumva condens?

This post has been edited by ionut81: 23 Feb 2009, 16:31


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyamd
post 23 Feb 2009, 19:29
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 15 August 07
From: Brasov




salut.am pus si eu folie pee de 5 mm pe fetele usilor mai exact am lipit-o cu prelandez pe fata interioara a usi , am schimbat si prinderea suruburilor din usi ca se le pot strange mai bine si se deja se simte : cand inchid usa nu se mai aude un sunet gol , la gropi sunetul din masina e mai gros si mai infundat , muzica se aude mai clar . pentru 2-3 ore de munca si pentru 30 de lei se merita .


--------------------
dacia logan 2005
avem o viatza scurta ...asa ca hai sa o lungim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 31 BRE
post 23 Feb 2009, 19:42
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 24 November 08
From: Bucuresti-Vitan




Deci "care va sa zica" voi puneti folia aceea pe fata interioara a usii biggrin.gif ,si io care am crezut ca o lipiti in interiorul usii, adica pe tabla nedumerire.gif .
Abia astept sa fac rost de folie sa-mi pun si eu icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Nova 1999 1.6 gti - B 31 BRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Feb 2009, 19:49
Post #109


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(ionut81 @ 23 Feb 2009, 16:30)
salutare! pe ce parte se pune folia de aluminiu?la interior sau la exterior???

<span class='edit'>23 Feb 2009, 16:31:</span>
nu face cumva condens?
*


Folie de aluminiu??? blink.gif Cred ca vroiai sa zici folie pee aluminizata... dar se gaseste destul de greu si se vinde decat la suluri de 20 metri.

QUOTE(danyamd @ 23 Feb 2009, 19:29)
salut.am pus si eu folie pee de 5 mm pe fetele usilor mai exact am lipit-o cu prelandez pe fata interioara a usi , am schimbat si prinderea suruburilor din usi ca se le pot strange mai bine si se deja se simte : cand inchid usa nu se mai aude un sunet gol , la gropi sunetul din masina e mai gros si mai infundat , muzica se aude mai clar . pentru 2-3 ore de munca si pentru 30 de lei se merita .
*


Sa inteleg ca ai pus folie pee in locul celei pe care le avea masina nu? Adica cum scoti fata de usa, ai pus pe partea vizibila, de care se prind suruburile si fata de usa....

QUOTE(B 31 BRE @ 23 Feb 2009, 19:42)
Deci "care va sa zica" voi puneti folia aceea pe fata interioara a usii biggrin.gif ,si io care am crezut ca o lipiti in interiorul usii, adica pe tabla nedumerire.gif .
Abia astept sa fac rost de folie sa-mi pun si eu icon_mrgreen.gif
*


"Bre" pe interior nu cred ca au pus foarte multi pentru ca e greu sa bagi mana prin gaurile alea din usa... banuiesc ca tu credeai ca lumea pune in interiorul usii, mai exact pe partea dinspre exterior. Majoritatea au pus cum a zis colegul de mai sus (dany) adica pe partea cu difuzorul, iar altii , de exemplu titiDSN, a pus burete pe spatele fetei de usa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 31 BRE
post 23 Feb 2009, 19:55
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 24 November 08
From: Bucuresti-Vitan




Si ia zi "bre" tongue.gif ,care varianta dintre cele doua ar fi de preferat nedumerire.gif .
sa nu-mi spui ca amandoua silly1.gif


--------------------
Dacia Nova 1999 1.6 gti - B 31 BRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Feb 2009, 20:08
Post #111


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Depinde de ce materiale dispui... Eu am tot afirmat ca ar fii bine, daca ai mainile subtiri sa dai cu cauciucata pe interiorul usii, bagi pensula prin gaurile alea. Sau daca nu... folie pee simpla in 2-3 straturi, lipita cu power tape. pe partea cu difuzorul. Si daca ai burete, sa pui si pe spatele fetei de usa. In portbagaj la fel... chestii mai interesante pe topicul similar......
http://www.daciaclub.ro/Insonorizare-HI-FI...t140314-s0.html


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 23 Feb 2009, 20:27
Post #112


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Am vazut pozele cu fetele portierelor lui titi.Exact ca el am facut si eu.Am lipit buretele de fata interioara a portierei.DAR nu va sfatuiesc sa faceti asta.Buretele nu este un bun izolator fonic.Se simte o mica diferenta dar nu este pe masura asteptarilor.
Eu am vazut la munca un fel de burete numai ca acesta este cauciucat si impermeabil.Ma gandesc sa fac rost de "buretele" respectiv si sa izolez toata podeaua ... porbagajul ...portierele si plafonul(pe interior desigur)
Toata treaba este sa pot lua cat imi trebuie.Daca va da rezultate bune(si cred cu tarie ca asa va fi) voi posta tot ce trebuie sa stiti despre materialul respectiv.
De fapt..o sa va explic kiar acum(poate cineva are la indemana si face el primul izolarea)
Are aceiasi consistenta ca si buretele.Diferenta este ca atunci cand tragi de el...nu se rupe ci se intinde(fiind dintr-un fel de spuma..sau cauciuc)Este foarte flexibil si maleabil.Se foloseste la canapele...scaune directoriale(sau scaune de birou in general) si la fabricarea banketelor pentru anumite marci de masini.Din cate am auzit pana nu de mult fabrica in care lucrez eu facea banketele pt mercedes(nu sunt 100% sigur de asta).
Se gaseste de cumparat ca si buretele clasic(rola de X metri lungime Y latime si cativa centimetri grosime.)


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Feb 2009, 20:32
Post #113


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cred ca cel mai misto e sa montezi folie pee cu aluminiu iar peste ea sa prinzi pasla iar mastile din plastic de la usi sa aiba prins tot pasla... Iar masca de plastic cand o sa fie prinsa se da de jur imprejur cu silicon incolor bison , face o prindere ermetica si cu siguranta elimina vibratile creeate intre plastic si tabla.

This post has been edited by djasu82: 23 Feb 2009, 20:33


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 24 Feb 2009, 12:02
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




scuze nu am fost prea explicit. da am vrut sa spun folie ppe aluminizata cum sa o montam ? cu partea aluminizata la exterior sau la interior?


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Feb 2009, 16:26
Post #115


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Exterior si la interior incarci cu pasla , folia o poti prinde de folia veche de la use si cu silicon . Eu o sa imbrac plasticile cu pasla iar la imbinari o sa torn silicon pentru amortizare de socuri ca sa nu mai pice plastic pe plastic sau plastic pe tabla.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 24 Feb 2009, 17:18
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




ok mersi


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 2 Mar 2009, 21:25
Post #117


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Am de vânzare o folie foarte asemănătoare cu alubandul/dinamat cine vrea sa dea pm. O vând la metru pătrat. Eu mi-am făcut mașina in proporție de 65-70% și se cunoaște diferența foarte bine. Am muncit vre-o zi întreagă ca se modelează greu fiind destul de grosuța aceasta folie și are și un strat bituminos, care ii ofera o oarece rigiditate. Izolează foarte bine si termin (iarna când foloseam mașina se dezgheța locul unde era pusa folia mult mai greu decât unde nu era pusa). Recomand oricui vrea ceva calitate, și dacă e pot și ajuta.
P.S. Pt. Moderatori:Daca e nevoie am sa deschid un topic cu asta la capitolul bursa (nu ma prea pricep la astea)

Attached thumbnail(s)
Folie1.jpg ( Size: 112.68k ) Number of downloads: 2549
Folie2.jpg ( Size: 130.62k ) Number of downloads: 2428


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 4 Mar 2009, 11:03
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Sunt interesat, cauta-ma pe mess seara, YM bogyciu ... Bafta!


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 19 May 2009, 14:54
Post #119


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Folie bituminoasa gasiti la obi si e 25cmx10 metri la pret de 56 de lei .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 19 May 2009, 17:59
Post #120


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




unde e asta?


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:07
Forum Renault