DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> antene cb, nu stiu de care sa imi iau!ce imi recomandati?

Paco_il
post 5 Jun 2012, 15:00
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.399
Joined: 17 June 08
From: Bucuresti - Fetesti




ce imi recomandati pana in 250 si sh nu neaparat noua?


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC si Servo :) 2005 1.4 MPi - IL 02 MAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 5 Jun 2012, 15:01
Post #152


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




daca te referi doar la statie eu am luat bytrexu'cu fix banii aia si e peste TTI la calitate...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel1_jemeny
post 22 Sep 2012, 19:39
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 September 12




colegii, vreau si eu parerea unui "expert":) sunt pe cale sa imi achizitionez prima mea statie pt loganel , ma gandeam la un TTi TCB-550 ( e buna de ceva ? ) cu o antena MIdland ML 145 cu magnet 120/PL . sunt compatibile? isi fac treaba in combinatia asta ? despre antena stiu ca e ok, insa statia o ajuta? sau ma orientez catre alta statie? si cam la ce distanta sa ma astept sa pot comunica cu ea? ms mult


--------------------
Dacia Logan 2006 - DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Georgescu
post 22 Sep 2012, 20:21
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 29 September 10
From: Bucuresti




QUOTE(daniel1_jemeny @ 22 Sep 2012, 20:39)
colegii, vreau si eu parerea unui "expert":) sunt pe cale sa imi achizitionez prima mea statie pt loganel , ma gandeam la un  TTi TCB-550 ( e buna de ceva ? ) cu o antena MIdland ML 145 cu magnet 120/PL . sunt compatibile? isi fac treaba in combinatia asta ? despre antena stiu ca e ok, insa statia o ajuta? sau ma orientez catre alta statie? si cam la ce distanta sa ma astept sa pot comunica cu ea? ms mult
*


Lasa TTi...lasa tot altceva decat Midland.......la bani modici........sau Bytrex


--------------------
Logan 1,6 2006
Midland 220 cu Alan S9 afara din Bucuresti
Midland 42 cu Little Wil in Bucuresti
Skoda Octavia TDI
Logan 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 25 Sep 2012, 20:08
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Sau intek.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Micky RGL
post 28 Sep 2012, 11:39
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 January 11
From: Constanta




Sau Maas KCB 8040 Colonia... Superstar Lord si antena mentionata ( Midland ML 145) ...

This post has been edited by Micky RGL: 28 Sep 2012, 11:48


--------------------
Renault 19 1991-1721cc - CT 52 RGL


Micky
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursachemihai
post 19 Mar 2013, 09:46
Post #157


dasda


Group: Members
Posts: 245
Joined: 23 September 07
From: aici




cine vrea o antena ML145 de la tti cu talpa de 140? e prea mare pt mine si as vrea ceva mai mic...chiar daca nu o sa aiba aceeasi acoperire.


--------------------
Logan berlina 2008 - bb33ddd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
napy2004
post 21 Mar 2013, 01:33
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 March 13




scuze de post. o antena tti ml 145 cu baza magnetica de 145 e ok?

This post has been edited by napy2004: 21 Mar 2013, 01:48


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 21 Mar 2013, 22:59
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




Da, e ok dar nu se compara cu Midland-ul de care erai interesat dpdv al fiabilitatii, ca sa nu mai vorbim de partea cu calibrarea, care la tine e "veriga slaba".

This post has been edited by Dan P: 21 Mar 2013, 22:59


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milibey
post 25 Mar 2013, 20:17
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 20 May 07
From: Ploiesti




QUOTE(ursachemihai @ 19 Mar 2013, 09:46)
cine vrea o antena ML145 de la tti cu talpa de 140? e prea mare pt mine si as vrea ceva mai mic...chiar daca nu o sa aiba aceeasi acoperire.
*


Spune-mi te rog, daca mai ai antena si in ce conditii o dai. Multumesc


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS Plus
Albrecht AE4200 RO si MEGAWAT ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Mar 2013, 20:09
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Reinvii acest topic pentru cateva pareri.

Momentan folosesc o antena Wilson Little Wil, o antena cu spic de 1 metru, de care sunt multumit, avand o receptie suficient de buna. Singura problema la e a e ca, dupa cateva ore de rulaj, se intampla sa "se dea squelch-ul la maxim" ca sa descriu simptomele, dar daca gadil putin statia si mufa, de cele mai multe ori isi revine.

As vrea totusi sa trec la o antena fixa, mai mica, in primul rand pentru ca folosesc destul de rar antena si statia, si din acest motiv, mi-e cam incomod sa tot dau jos si antena dupa ce ascund statia. Iar o antena mica ar putea fi confundata cu o antena radio, deci nu ar da de banuit.
In prima faza am gasit o Sirio Triflex, la cca 270 de lei, care e o antena combo, in sensul ca se monteaza in locul antenei de radio existente, suporta atat radioul masinii, cat si statia CB si o antena GSM. Avantajul ar fi ca o pot monta in locul antenei existente, fara sa mai dau gauri suplimentare si al doilea avantaj ar fi ca as uita de ea.
Dezavantaje ar fi multe, in sensul ca pretul e putin cam mare pentru cat folosesc eu statia, apoi optiunea de antena GSM mi-e inutila, apoi faptul ca antena mea de radio nu e doar pe plafon, ci si pe luneta in cateva fire langa cele de la dezaburire, asadar nu stiu cum mi-ar afecta receptia radio o alta antena montata decat cea standard (mai ales ca ar trebui sa fac cateva modificari la instalatie, ca sa nu zic improvizatii), mai ales ca nu pot folosi cablajul cu care vine aceasta antena.
Apoi ar fi o receptie ceva mai slaba, e clar ca pe CB o antena de 50 de centimetri nu va putea concura cu fosta antena de 1 metru.

M-am mai documentat putin, si am mai gasit o Sirio Taifun 27, o antena de dimensiunile precedentei, dar care e doar pentru CB, fara parte de radio, prin urmare necesita o gaura suplimentara pe plafon. In plus, pe net am gasit-o si la sub 100 de lei, un pret mult mai convenabil.
Avantaj la ea ar fi ca nu interfereaza in nici un fel cu antena radio existenta.

Acum, sincer, nu m-ar deranja sa dau o gaura in plafon si sa o montez in fata sau in spatele antenei existente pe masina (in partea din spatele plafonului), nici naiba nu s-ar gandi ca e antena de CB, ar fi doua antene "una dupa alta", dar sunt tare curios de performantele acesteia, sincer nu as vrea sa raman cu plafonul gaurit si cu o antena inutila, readucerea la starea initiala a plafonului (astupat+vopsit) ar costa mai mult decat Triflexul.

Asadar, e cineva care a mai folosit o astfel de antena mica? Cam ce raza de actiune ar avea? Pentru mine, daca ar avea 4-5 km, eu cred ca as fi multumit, intrucat nu merg extrem de mult cu masina si, cel putin pentru drumuri Bucuresti-Brasov sau Bucuresti-Constanta, nici nu m-am mai deranjat sa montez statia. Cu totul altfel sta situatia la drumuri gen E85 sau Slobozia-Braila.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 28 Mar 2013, 19:36
Post #162


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Si eu as fi interesat de o astfel de antena, dar cat ar bate? Daca sunt macar 5 da....dar la 1-2 km...nu ai ce sa faci cu ea? Chiar daca il vezi pe unu cu antena, faptul ca va indepartati...scade grav emisia.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaimgm
post 28 Mar 2013, 20:34
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 9 March 08
From: Arges




Salut. Am achizitionat si eu un tti 550 cu antena sirio megawatt 3000. Am fost sa o calibrez si am avut swr 1,5 si asami-a lasat-o rspectivul. Tin squelch_ul la ora 2 pt a auzi doar ce este clar.E in regula swr-ul?


--------------------
Renault Megane 4 Estate GTline 2017 - 1,5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Mar 2013, 20:41
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@sudsemnatu: mi-am comandat una de pe ocazii cu 95 de lei, transport inclus, sper sa-mi soseasca zilele astea. Am sa demontez antena de radio de pe masina si sper sa se potriveasca in gaura existenta.
Saptamana viitoare am un drum la Galati si cred ca ma pot edifica cu privire la performantele ei pe traseu. Daca nu va fi multumitoare, asta e, raman cu paguba de 95 de lei, eventual o vand mai departe cu 60 si predare personala in Bucuresti. biggrin.gif
Macar nu dau 270 de lei pe Triflex, care probabil are aceleasi performante in CB ca si Taifunul de 75 de lei.

Pana la urma, Sirio nu e chiar chinezarie ca si firma, nu cred ca ar fi scos pe piata un produs chiar inutil.

This post has been edited by Laurentziu83: 28 Mar 2013, 20:42


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 29 Mar 2013, 08:09
Post #165


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




Am montat cateva antene lungi in locul acestor antene scurte de la Sirio pentru ca utilizatorii nu erau multumiti de performante. Sper sa nu fie cazul, dar nu te astepta la prea multe!


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin73
post 29 Mar 2013, 09:32
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 13 August 12
From: Bucuresti




parerea mea in privinta antenelor este ca :Midland ML 145 ramane valabila pentru ori ce model de statie , chiar daca inatimea ei pentru uni e un dezavantaj .
si as propune colegilor de forum sa ocupam un spatiu de emisie (canal ) pentru a putea comunica intre noi , asa cum o fac si si cei de pe 18 - radio amatori .
EU A-S PROPUNE CANALUL 19 SAU 26 CE ZICETI INCERCAM

This post has been edited by dorin73: 29 Mar 2013, 09:44

Attached thumbnail(s)
Picture_150.jpg ( Size: 430.49k ) Number of downloads: 562
Picture_153.jpg ( Size: 378.14k ) Number of downloads: 595


--------------------
dacia1410 brek 1995 ,cn3 - b 09 guk
[FONT=Impact][COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 29 Mar 2013, 09:45
Post #167


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Daciotii merg numai pe unde nu-s radare, n-au ce comunica. In plus, sint legalisti 100%.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 29 Mar 2013, 10:15
Post #168


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Unde sau unde?smile.gif

@Laurentiu astept vesti:) Cu Cablajul cum faci? Ce Mufa are antena..de intrare in statie? Mie totusi la bobina mi se pare problema, inaltimea ca inaltime...
poti sa ii pui talpa magnetica? sau trebuie pusa in locasul vechii antene?
Zice ca vine fara mufa, ii pui tu una?

This post has been edited by Sudsemnatu: 29 Mar 2013, 10:24


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin73
post 29 Mar 2013, 10:17
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 13 August 12
From: Bucuresti




corbex eu ampropus acele canale pentru a ne cunoaste si pentru probe , nu neaparat pentru radare si evenimente rutiere .
Caci pe acelea le optinem de pe canalul 22


--------------------
dacia1410 brek 1995 ,cn3 - b 09 guk
[FONT=Impact][COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Mar 2013, 13:14
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@sudsemnatu: chiar azi am primit antena prin curier, intr-adevar nu are mufa, dar am sa ma duc la Bit pe M Eminescu si ii montez una.
Tija antenei vad ca are un cablu spiralat pe ea, cel mai probabil lungima utila este mai mare fata de cei 50 de centimetri ai tijei, voi vedea ce inseamna asta ca performante. Sper poate sa mai ajung azi sa-i sertizez o mufa si poate maine dimineata sa-i fac montajul. Ma bate gandul sa o montez direct, pe centrul plafonului, cu dat gaura, si cu acces pe la a doua plafoniera, ca sa nu ma complic sa dau jos tot capitonajul de plafon.

Ca si performante, normal ca nu ma astept la cine stie ce insa eu acum oricum foloseam Little Wil-ul cu tija de 1 metru, de care eram foarte multumit, asa ca nu cred ca vor fi mari diferente. Sa nu uitam ca in CB, chiar daca ai cea mai buna antena, daca cel care emite informatia buna are antena slaba, atunci nu iti foloseste la nimic.
Cat priveste ML145-ul, nu contest ca e cea mai buna, dar, sincer, e ditamai catargul care nu-mi incape in portbagaj (unde sta a mea majoritatea timpului), iar eu sunt un utilizator amator, care foloseste statia mai mult pentru info trafic, in concediu, drumuri blocate, cu probleme, nu ma intereseaza neaparat pentru radare, oricum, cu exceptia autostrazilor, rareori merg peste 110, hai 120. Pentru mine e un mare disconfort sa stau sa-mi tot iau de pe plafon antena cu talpa magnetica si sa o pun in portbagaj la fiecare oprire de mai mult de 5 minute. Sirio-ul nu atrage atentia decat prin faptul ca ar fi adoua antena de pe plafon, altfel seamana foarte bine cu cea de la cd-player.
In plus, pentru 95 de lei cat m-a ajuns antena asta, nu ma opreste nimeni sa o demontez si in locul orificiului de pe centrul plafonului sa montez alta antena cu tija mai lunga, eventual mai usor demontabila.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Mar 2013, 13:20


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 29 Mar 2013, 14:28
Post #171


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Asta cu gauritul plafonului nu imi miroase deloc a bine smile.gif
Intreaba te rog la cbmania (bit) daca pe langa mufa, i-ar putea monta si talpa magnetica. La 50 de cm, nu ma deranjeaza sa o dau jos si sa o arunc in spate, plus ca nu mai stai cu ditamai catargul, vorba ta, pe masina.

Eu nu ma gandesc neaparat la lungime, cat la bobina de jos, care la taifun e practic inexistenta. Eu am vazut antene bune care aveau bobine jos cat o ceapa mare si lungi mari...cu alea bateai ca lumea smile.gif

Oricum astept poze/pareri!


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Mar 2013, 15:46
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu cred ca se poate monta talpa magnetica, prinderea cablului pe antena este absolut identica cu cea de la antena de dacia 1310 (cu surub de 10), daca ai inlocuit-o vreodata. De aceea nici nu vine cu mufa, sa-i poti pune mufa de radio de cd-player daca vrei. Diferenta fata de o antena simpla de radio e ca aceasta nu se poate cobora sau aduce la verticala si faptul ca are reglaj pentru swr.

Pentru antena cu talpa magnetica se gasesc alte modele mult mai potrivite.

Am sunat la Bit, se poate monta mufa pt conectare la statie CB, costa 5 lei si dureaza cateva minute. As pune azi mufa, diseara as monta antena iar maine as da o fuga la ei pentru calibrare. Si apoi as testa-o. Asta daca nu ma razgandesc si montez direct cablul sub tapiterie iar maine as merge direct la ei sa-mi dea gaura si sa mi-o acordeze.

La nevoie, gaura din plafon pot sa o astup cu un dop de plastic vopsit in culoarea caroseriei si o garnitura de cauciuc. Tinand cont ca e pe mijlocul plafonului, nu ar deranja prea mult. Sunt destule masini pe strazi cu dopuri negre obturatoare pe caroserie si nu mai au nici o treaba, mai ales ca gaura ar avea diametrul maxim de nici 1 cm.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Mar 2013, 15:48


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 29 Mar 2013, 21:49
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




"Catargul" incape lejer in orice portbagaj pentru ca spicul e foarte flexibil, il faci colac si cand il scoti revine la forma initiala. E o mare diferenta intre performantele antenei in discutie si Little Will, te vei convinge de asta. Oricum, iti dopresc succes si tine-ne la curent!


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin73
post 29 Mar 2013, 21:53
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 13 August 12
From: Bucuresti




Dan P da dar omu nu vrea sa se mai complice sa o dea jos


--------------------
dacia1410 brek 1995 ,cn3 - b 09 guk
[FONT=Impact][COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 30 Mar 2013, 00:06
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




Nici eu n-as vrea sa ma complic, dar asta este... nu poti avea performanta cu antena scurta si fara bobina competenta, din pacate.


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin73
post 30 Mar 2013, 00:24
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 13 August 12
From: Bucuresti




QUOTE(Dan P @ 30 Mar 2013, 01:06)
Nici eu n-as vrea sa ma complic, dar asta este... nu poti avea performanta cu antena scurta si fara bobina competenta, din pacate.
*



da aici ai perecta dreptate ,dar de unora nu le plac catargurile


--------------------
dacia1410 brek 1995 ,cn3 - b 09 guk
[FONT=Impact][COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Mar 2013, 09:57
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ma repet: folosesc prea rar statia pe masina ca sa merite sa investesc foarte mult aici. Daca eram sofer profesionist care trebuia sa se trezeasca la 4 dimineata ca sa fie la 8-9 la Tulcea si seara sa mai si petreaca ceva timp cu familia normal ca ma orientam spre ceva mai puternic.

Sa mai precizez ca au fost drumuri la care nici n-am mai montat statia tocmai pentru ca voiam sa ascult muzica si nu traficul? Anul trecut am facut doar vreo 10 mii de km cu masina, intr-adevar, majoritar extraurban, in week-end, drumuri de Vama Veche, Brasov, Pitesti, Iasi.
Sper ca acum se intelege de ce nu agreez ideea ca, in concediu, sa stau la fiecare oprire sa demontez ML145-ul de pe masina.

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Mar 2013, 10:00


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 3 Apr 2013, 14:57
Post #178


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




@Laurentiu: ai vreun update?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2013, 23:41
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Momentan nu. Duminica am montat cablul de antena pe sub capitonajul de plafon, acum urmeaza sa dau gaura in plafon, sa o montez si sa o calibrez, din pacate insa zilele trecute n-am prea mai avut timp pentru asta, si din cauza vremii.
Intentionez sa-i pun pe cei de la CBMania sa-mi dea gaura, ca sa rezolv totul cat mai repede.
Din pacate insa, in week-end voi fi la Galati, iar la drum voi folosi tot vechiul Little Wil.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Apr 2013, 11:25
Post #180


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Intreb si eu ca-s nou in domeniu, daca am o statie Alan 42 multi + antena S9,sau o rice alta statie /antena, calibrarea odata facuta nu are legatura cu masina ? Adica o sa mut statia pe 3 masini diferite, calibrarea se pastreaza?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 22:55
Forum Renault