DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> inchidere centralizata

pician90
post 11 Oct 2011, 22:05
Post #31


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




QUOTE(nikuniku @ 11 Oct 2011, 11:53)
pician90 nu merge,in butoanele de geamuri se inverseaza polaritatea
*


ok merci


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 11 Oct 2011, 22:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




ionutzoo@ verifica contactii usilor(firele de la ei).Un contact a ramas facut sau un fir atinge de masa si din cauza asta plafoniera nu se stinge iar semnalizarile nu confirma ca usile sunt inchise(interpreteaza ca usa deschisa).

11 Oct 2011, 22:45:
pician90@ tu ai modul inchidere centralizata sau numai actuatoare? Comanda actuatoarelor se face la modul, care comanda la randul lui actuatoarele .Butonul de comanda(la Solenza,Logan,Clio etc) trimite un minus pe un fir la inchidere si alt minus pe alt fir la deschidere(orice modul de inchidere are aceste 2 fire de comanda care uneori se leaga la actuatorul master cu 5 fire de la usa soferului,daca are asa ceva,pentru a putea descuia si celelalte usi odata cu usa soferului).Ce vrei sa faci tu este alimentarea directa a actuatoarelor cu un buton cu schimbare de sens(gen buton geamuri),varianta nu prea folosita.

This post has been edited by crick: 11 Oct 2011, 22:45


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 12 Oct 2011, 06:52
Post #33


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului






<span class='edit'>11 Oct 2011, 22:45:</span>
pician90@ tu ai modul inchidere centralizata sau numai actuatoare? Comanda actuatoarelor se face la modul, care comanda la randul lui actuatoarele .Butonul de comanda(la Solenza,Logan,Clio etc) trimite un minus pe un fir la inchidere si alt minus pe alt fir la deschidere(orice modul de inchidere are aceste 2 fire de comanda care uneori se leaga la actuatorul master cu 5 fire de la usa soferului,daca are asa ceva,pentru a putea descuia si celelalte usi odata cu usa soferului).Ce vrei sa faci tu este alimentarea directa a actuatoarelor cu un buton cu schimbare de sens(gen buton geamuri),varianta nu prea folosita.
*

[/quote]

am si modulul si acum mi-am dat seama ca trebuie doar - la alb si la maro de la modul pentru a inchide/deschide usile.biggrin.gif..ok merci @crick azi ma duc sa cumpar un buton de inchidere biggrin.gif.


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 15 Oct 2011, 20:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




crick@ merci pentru pont.Am rezolvat problema.Am curatat senzorul de la haion si am si reglat haionul deoarece pinii de langa "broasca" nu mai faceau contact cum trebuie.Acum am alarma domne'... biggrin.gif !Multumesc tuturor pentru promptitudine.


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 26 Oct 2011, 19:51
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




salut.cand inchid masina din telecomanda cel care mi-a montat alarma a legat la faza lunga lumina in loc de avarii.vreau sa leg pe avarii dar nu stiu ce culoare au firele la care trebuie sa ma leg.fie din butonul de avarii fie de acolo de la maneta de semnalizare.ms


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Oct 2011, 21:44
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si cam de unde ai vrea sa stim noi? Sunt o tona de alarme pe planeta asta si fiecare are asezate altfel firele, pe diferite culori. Consulta schema alarmei si vezi ce culoare au iesirile pentru martori, adica avarii sau dupa cum ti-a montat tie, faza lunga.

Sau mergi inapoi la ala de ti-a montat-o si spune-i sa ti-o lege la avarii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 26 Oct 2011, 21:51
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




stiu ce fir este pentru lumini dar nu stiu culorile din instalatia masinii la care se leaga.alarma e pilot si firul e portocaliu

This post has been edited by danutz19: 26 Oct 2011, 21:51


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 05:42
Forum Renault