DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reguli circulatie, Sageata dreapta verde intermitent

paulus
post 23 Jul 2005, 15:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




Situatie:
- intersectie semaforizata cu semaforul pe rosu
- sageata dreapta verde intermitent langa semafor
- 2-3 benzi pe sens
- eu ma aflu prima banda iar pe asfalt nu exista nici un marcaj
- si vreau sa merg inainte

So, sunt obligat sa fac dreapta? A se ceti: au dreptate cei care ma claxoneaza ca disperatii? :-)

Am facut o tura ca sa pozez o intersectie cu marcaj de inainte si la dreapta pe asfalt dar si cu sageata dreapta verde intemitent. Nu am gasit. In schimb am intalnit 3 situatii pe o raza de cca 1 km fara nici un fel de marcaj.

PS: Nu contest utilitatea acestei sageti in decongestionarea traficului.

This post has been edited by paulus: 23 Jul 2005, 18:07


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-99-AAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 15:55
Post #2


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




E obligatoriu dacă pe jos este o săgeată ce arată acest lucru!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 23 Jul 2005, 15:57
Post #3


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




hai ca asta e logica. nu esti obligat sa faci dreapta daca esti pe banda (unica in acest caz) si pt. inainte si pt. dreapta (daca sunt 2 benzi, tre sa fii atent cum te incadrezi ca altfel iei claxoane). in iasi, toate intersectiile semaforizate au acest verde intermitent pt. dreapta si, iesenii pot confirma, e o idee f. buna.
m75

p.s. nu uita ca tre sa dai prioritate si pietonilor daca ei au verde.

This post has been edited by mihail75: 23 Jul 2005, 15:58


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horiajam
post 23 Jul 2005, 16:09
Post #4


Viitor fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 190
Joined: 16 January 05
From: Iasi




Asa este ! In Iasi la fiecare intersectie sunt aceste sageti intermitente care iti permit sa faci dreapta.

Ar trebui sa puna in toata tara. Cu sagetile astea nu se mai aglomereaza asa tare intersectiile.

In Roman am trecut din greseala de 2 ori blush.gif pe rosu ( am facut dreapta, obisnuit fiind in Iasi)

@paulus Cand intalnesti o sageata intermitenta verde ai voie sa faci dreapta chiar daca semaforul este rosu( pentru inainte sau stanga)

This post has been edited by horiajam: 23 Jul 2005, 16:10


--------------------
Dacia SuperNova Fosta Europa - 3 - IS - 4817
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 16:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




dar sunt chiar enervanti astia cu claxoanele lor si mie mi s-a intamplat sa vreau sa merg inainte si sa stau pe prima banda, mai vine cate un taran si ma claxoneaza de zor... Dar ce sa fac ? Nu sunt taximetrist ca sa cunosc toate intersectiile...daca pe strada scrie inainte sau la dreapta....nu inteleg care e problema, nu incalc nici o regula...poate ei ar vrea sa ma risc sa trec pe rosu ca se le fac lor loc...



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulus
post 23 Jul 2005, 16:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




Poate ca nu m-am exprimat destul de clar.
Eu ma refer strict la situatia:
- intersectie semaforizata cu semaforul pe rosu
- sageata dreapta verde intermitent langa semafor
- 2-3 benzi pe sens
- eu ma aflu prima banda iar pe asfalt nu exista nici un marcaj
- si vreau sa merg inainte

So, sunt obligat sa fac dreapta? A se ceti: au dreptate cei care ma claxoneaza ca disperatii? :-)

Am facut o tura ca sa pozez o intersectie cu macaj de inainte si la dreapta pe asfalt dar si cu sageata dreapta verde intemitent dr nu am gasit. In schimb am intalnit 3 situatii pe o raza de cca 1 km fara nici un fel de marcaj.

This post has been edited by paulus: 23 Jul 2005, 18:04


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-99-AAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 16:21
Post #7


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Țăran nu este ăla care claxonează, amice... ci este cel ce nu respectă semnele de circulație (dacă pe jos este săgeată de obligatoriu la dreapta).
Ai greșit.... te conformezi, faci dreapta, iar data viitoare o să știi!!!!
PS: Nu există semafor d-ăla mic cu verde pt dreapta și pe jos să fie semn de înainte și drepta...

În altă ordine de idei... cei ce beneficiază de acest fel de semafor OBLIGATORIU trebuie să dea prioritate pietonilor și mașinilor ce le vin din stânga!!!!!!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Jul 2005, 16:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 16:21)
Țăran nu este ăla care claxonează, amice... ci este cel ce nu respectă semnele de circulație


Mioritic punct de vedere... In orice tara civilizata se pleaca de la premisa ca a gresi e omeneste si nu se da concert de claxoane cand cineva face o greseala... doar la noi poti sa vezi NEtarani care abia asteapta sa-si infinga mana pana la cot in claxon la vederea celei mai mici abateri, pe care si ei au facut-o sau vor face... e un fel de satisfactie puerila si ne caracterizeaza cum nu se poate mai bine nivelul de civilizatie a strazii...

Doar la noi in loc de 20 de secunde de ingaduinta si la urma urmei de amabilitate se prefera o purtare grobiana si zgomotoasa...

Cine nu crede, nu are decat sa conduca o masina intr-o tara civilizata si sa faca o manevra gresita; PRIMUL LUCRU PE CARE-L VOR FACE CEILALTI PARTICIPANTI VA FI SA IL PROTEJEZE!!; reversul medaliei e circulatia auto in tari ceva mai inapoiate ca noi, unde intersectiile sunt dirijate "pe geamul masinii"

PS: a nu se intelege ca iau apararea smecherilor care trec pe rosu, care calca liniile de tramvai, care depasesc pe dreapta, trec printre bariere, etc.
PS2: nu e o teorie prodomo, incerc cat de mult sa respect toate regulile de cirrculatie.. smile.gif
PS3: daca nu ai vazut tu viraje la dreapta semnalizate cu verde intermitent si care in acelasi timp sa aiba si optiunea inainte, asta nu inseamna ca nu exista, ca doar nu suntem in bancuri cu olteni la zoo...; eu iti pot garanta ca exista
PS4: in acceasi ordine de idei, se acorda prioritate care traverseaza strada SI DIN DREAPTA, nu numai din stanga

All the best


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 23 Jul 2005, 17:18
Post #9


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




De mentionat ca in astfel de intersectii ca sa zic asa dai prioritate la TOTI!!!!pietoni,masini..etc....si daca tu faci drapata si vine unu pe contrasens inspre tine nu intrii in el caci cedeaza e SACRU biggrin.gif ca sa zic asa si in astefl de situatii tie iti ia permisul si ala ia amenda ca mergea pe contrasesn!!!

Asa ca mare atentie la triunghiuletul asta alb cu rosu! blush.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 17:25
Post #10


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Să înțeleg că am lovit într-unu care ignora cu bună știință regulile circulație....
Cu cele "20 de secunde îngăduință" s-a ajuns la circulația asta...
Ce naiba, suntem niște domnișoare virgine ce nu-și pot asuma consecința faptelor???
Ce faci pe o autostradă într-o țară d-aia civilizată (de care pomenești tu) dacă te-ai încadrat greșit și ai ratat ieșirea???? Întorci????? Logic că nu.... Mergi încă 40 km până găsești o nouă ieșire ca să te poți întoarce!!!!!
Și aici e același lucru... te-ai încadrat greșit, asta e, mergi în direcția unde te-ai încadrat!!!

@PS4!!! pietonilor, (virgulă) și mașinilor ce vin din stânga (că unii nu o mai fac) - e mai bine????
@PS3!!! E rămasă vopsea de mult, sau e trasat greșit! (cunosc foarte bine prevederile)


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 17:59
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 16:21)
Țăran nu este ăla care claxonează, amice... ci este cel ce nu respectă semnele de circulație (dacă pe jos este săgeată de obligatoriu la dreapta).
Ai greșit.... te conformezi, faci dreapta, iar data viitoare o să știi!!!!
PS: Nu există semafor d-ăla mic cu verde pt dreapta și pe jos să fie semn de înainte și drepta...

*




Era sageata de inainte sau la dreapta, si dreapta intermitent in Constanta pe Bulevardul Tomis, cum eu sunt din Bucuresti, de unde sa stiu toate intersectiile din CT ?

Nu e vina mea ca astia marcheaza aiurea....am vazut inainte sau la dreapta am ramas pe banda, dupa care ajung in dreptu semaforului care era acoperit de un copac ...ce era sa fac sa intru in ala din stanga mea ?

This post has been edited by andu911: 23 Jul 2005, 18:02


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 23 Jul 2005, 18:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Problema nu este ca nu ti se acorda cele 20'' de ingaduinta, ci faptul ca banda de dreapta fiind mai libera sunt destui "jmecheri" care vor sa mearga inainte care se incadreaza pe aceasta banda si o blocheaza cu buna stiinta. 022.gif
Si atunci normal ca te enervezi si nu mai faci diferenta intre unul care a gresit si unul care a facut-o intentionat...
Si atunci ce e de facut?! Iti asumi greseala faci dreapta si dupa aceea mai vezi tu...

Asta e ceea ce ar trebui sa facem... dar cati fac chestia asta?
Eu personal n-am vazut niciunul.
In cel mai bun caz se baga si iau fata celui din stanga lui blocand trecerea de pietoni.


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 18:04
Post #13


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




@andu911

nuuuu!!! să faci dreaptaaaaaa!!!! logiiiiiic!!!!!
052.gif


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Jul 2005, 18:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




N-ai lovit in nimeni, stai linistit; incercasem sa previn atitudinea asta specificand ca NU sunt claxonat prin intersectii, dar in schimb ii consider mai "tarani" (termen peiorativ folosit de tine initial) pe cei care claxoneaza decat pe cei care se mai incurca prin intersectii. Ai preferat sa ignori ce am scris, dar sunt familiar cu genul asta de abordare pe aici.
Nu trebuie sa te necajesti ca ai ratat o virgula, incercam doar sa-ti spun...
Nu, nu sunt marcaje vechi... de ce oare vrem mereu sa detinem adevarul absolut? Mai sunt si indicatoare, si marcaje noi... nu-i problema, daca asa scrie la lege...

Daca te incalzeste cu ceva, iti dau dreptate in privinta iesirii tale ipotetice de pe autostrada; in acelasi timp oricine iti poate da nenumarat eexemple de CIVILIZATIE la volan in alte tari (evident, nepunand in pericol circulatia pe drumuri, caz evident in abaterea din exemplul tau...)

Explica-mi daca poti cum a dus la "circulatia asta" indemnul meu la a fi mai toleranti pe sosele?? Oricine poate vedea (sau nu??) ca e exact vitavercea...

PS: nu e nevoie sa ne inflamam, era o discutie pe argumente


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 23 Jul 2005, 18:15
Post #15


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Are perfecta drepatate cu ingaduinta la volan....ca si politetea din pacate nu prea exista...cel puti in traficul din Bucuresti....

Si daca suntem mai indulgenti/rabdatori nu inseamna neaparat ca suntem mai prosti decat restul....


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 23 Jul 2005, 18:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




QUOTE
Problema nu este ca nu ti se acorda cele 20'' de ingaduinta, ci faptul ca banda de dreapta fiind mai libera sunt destui "jmecheri" care vor sa mearga inainte care se incadreaza pe aceasta banda si o blocheaza cu buna stiinta. 


Corect ! Nu cred ca se intampla sa se incadreze gresit 10 masini la fiecare ciclu al semaforului de pe stefan cel mare la intersectia cu dorobanti !


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Jul 2005, 18:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




sorry, post dublu

poate fi sters

This post has been edited by ursul-alb: 23 Jul 2005, 18:26


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulus
post 23 Jul 2005, 18:19
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




QUOTE(paulus @ 23 Jul 2005, 15:44)
Situatie:
- intersectie semaforizata cu semaforul pe rosu
- sageata dreapta verde intermitent langa semafor
- 2-3 benzi pe sens
- eu ma aflu prima banda iar pe asfalt nu exista nici un marcaj
- si vreau sa merg inainte

So, sunt obligat sa fac dreapta? A se ceti: au dreptate cei care ma claxoneaza ca disperatii? :-)

Am facut o tura ca sa pozez o intersectie cu marcaj de inainte si la dreapta pe asfalt dar si cu sageata dreapta verde intemitent. Nu am gasit. In schimb am intalnit 3 situatii pe o raza de cca 1 km fara nici un fel de marcaj.

PS: Nu contest utilitatea acestei sageti in decongestionarea traficului.
*



Am modificat putin situatia. Rog cititi mai sus si raspuns on topic.

10q!


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-99-AAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 23 Jul 2005, 18:20
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Daca nu e sageata pe jos cu obligatoriu la dreapta atunci NU esti obligat sa faci dreapta.
Oricum, e de evitat banda respectiva daca aveti de mers inainte, chiar daca legal se poate folosi. Eu unul daca am ajus pe banda respectiva incerc sa fac loc celor care vor sa faca dreapta.

Vreau sa mai aduc un aspect in discutie. Conform legilor in vigoare, in localitate, nu se poate claxona decat pentru a evita un potential accident. A-l claxona insistent pe unul care a blocat banda respectiva si nu are cum sa o degajeze e o dovada de nesimtire cel putin egala cu a respectivului.

This post has been edited by cosmin_m: 23 Jul 2005, 18:21


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 18:23
Post #20


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




"țăran" nu l-am folosit eu inițial, ci andu9111, asta în primul rând!!!
Iar cei ce se pierd ca niște puștoaice de 18 ani ce se află prima oară la volan când sunt claxonați, pot să fie mai atenți să nu mai greșească sau să stea acasă dacă nu sunt în stare.
A conduce o mașină nu e o obligație!!!!
Nu am ratat o virgulă! Când am pus-o în explicație, a fost doar ca să înțelegi ce am spus! Gramatica limbii române interzice folosirea lui "și" împreună cu virgula.
România nu e o țară civilizată, și dacă vrem s-o facem să fie trebuie întâi să fim cât mai stricți în privința celor ce greșesc iar mai apoi pot apărea tolerări și treburi de genu' ăsta.


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 18:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(cosmin_m @ 23 Jul 2005, 18:20)
A-l claxona insistent pe unul care a blocat banda respectiva si nu are cum sa o degajeze e o dovada de nesimtire cel putin egala cu a respectivului.
*



Pai si cu ce sunt eu nesimtit daca n-am stiut laugh.gif

Apropos...chestia cu dreapta intermitent e o improvizatie idioata, din lene de a construi scuar.

This post has been edited by andu911: 23 Jul 2005, 18:25


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 18:28
Post #22


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




LEGAL, semaforul cu verde de dreapta nu are ce căuta împreună cu alt semn pe jos decât cel de obligatoriu dreapta!
Deci... chiar dacă nu e nimic pe jos, chiar dacă apare alt semn pe jos, este doar pentru că s-a făcut o greșeală! Ne-am înțeles?
Unde e semaforelul... pe banda întâi se face NUMAI dreapta!
Să aveți o zi cât mai bună.


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 23 Jul 2005, 18:30
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 17:21)
În altă ordine de idei... cei ce beneficiază de acest fel de semafor OBLIGATORIU  trebuie să dea prioritate pietonilor și mașinilor ce le vin din stânga!!!!!!
*


Trebuie sa dai prioritate si celor din fata care fac stanga daca au verde normal. Din pacate, la noi putini stiu sau accepta ca trebuie sa se si asigure daca au verde intermitent. In opinia lor cel care vine din fata si are verde isi pierde prioritatea pentru ca face stanga. Pentru multi este greu sa digere regulamentul.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulus
post 23 Jul 2005, 18:31
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 18:28)
LEGAL, semaforul cu verde de dreapta nu are ce căuta împreună cu alt semn pe jos decât cel de obligatoriu dreapta!
Deci... chiar dacă nu e nimic pe jos, chiar dacă apare alt semn pe jos, este doar pentru că s-a făcut o greșeală! Ne-am înțeles?
Unde e semaforelul... pe banda întâi se face NUMAI dreapta!
Să aveți o zi cât mai bună.
*



Ok. Am inteles.
Multumesc.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-99-AAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 18:32
Post #25


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(ursul-alb @ 23 Jul 2005, 19:11)
Explica-mi daca poti cum a dus la "circulatia asta" indemnul meu la a fi mai toleranti pe sosele?? Oricine poate vedea (sau nu??) ca e exact vitavercea...
*


TIMPUL PIERDUT!!!!

QUOTE(Sony @ 23 Jul 2005, 19:30)
Trebuie sa dai prioritate si celor din fata care fac stanga daca au verde normal. Din pacate, la noi putini stiu sau accepta ca trebuie sa se si asigure daca au verde intermitent. In opinia lor cel care vine din fata si are verde isi pierde prioritatea pentru ca face stanga. Pentru multi este greu sa digere regulamentul.
*




Exact.


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 23 Jul 2005, 18:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Pai daca vrei sa mergi inainte de ce sa te incadrezi pe prima banda. huh.gif
Iar pentru ati raspunde la intrebare: DA poti sa mergi pe verde intermitent si inainte doar in cazul in care semaforul care are verde intermitent are sageata si pentru inainte si pentru dreapta.Daca are sageata doar pentru dreapta atunci la dreapta trebuie sa virezi. happy.gif


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 18:34
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 18:23)
Iar cei ce se pierd ca niște puștoaice de 18 ani ce se află prima oară la volan când sunt claxonați, pot să fie mai atenți să nu mai greșească sau să stea acasă dacă nu sunt în stare.
*



Iar ai inteles gresit, chiar nu ma afecteaza claxonatul lor in nici un fel, doar ca e el miezu sa-mi faca mie observatie, de parca eu nu mi-am dat seama ca am "gresit" ( cand o sa vad politist ca ma opreste ca de ce am folosit banda aia ca sa merg inainte, atunci o sa le dau dreptate cu claxonatul ) si ca are in minte ca ma impresioneaza cu claxonu ala...

In concluzie, eu nu m-am pierdut la volan, ci "taranu" ala se pierde cu firea cand pierde 20 secunde, si fac pariu cu tine ca nu are voie cu un asemenea comportament la volan, nu uita ca primul test pe care il dai la scoala, este cel psihologic, si chiar nu vad cum stresatii astia il trec pe bune...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 23 Jul 2005, 18:34
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(dragOn @ 23 Jul 2005, 18:28)
LEGAL, semaforul cu verde de dreapta nu are ce căuta împreună cu alt semn pe jos decât cel de obligatoriu dreapta!
Deci... chiar dacă nu e nimic pe jos, chiar dacă apare alt semn pe jos, este doar pentru că s-a făcut o greșeală! Ne-am înțeles?
*



Esti amabil sa iti susti afirmatia cu niste citate din lege? Nu te contrazic, dar asa sunt eu, pana nu vad la regulament nu cred. Multumesc.

Uite ce stiu eu:
QUOTE( Regulament pentru aplicarea Decretului nr. 328/1966 privind circulația pe drumurile publice - Mijloace de semnalizare rutieră @ semnalele agentului de circulație și ale conducătorilor de vehicule ( 17 07 2002 ))
Art. 12. Semnalele luminoase pentru dirijarea circulației în intersecții au următoarele semnificații:

a) Semnalul de culoare verde permite trecerea.

În cazul în care pe semnalul de culoare verde sunt aplicate săgeți directionale, conducătorii de vehicule vor circula numai în direcția sau direcțiile indicate. Aceeași obligație revine conducătorilor de vehicule și atunci când săgețile direcșionale sunt aplicate sub semnal, pe o tăbliță adițională;


QUOTE( Regulament de aplicare a noului Cod Rutier ( 25 02 2003 ))
Art. 27. La intersecțiile cu marcaje, conducătorii de vehicule se vor încadra pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, având obligația de a respecta semnificațiile indicatoarelor și marcajelor pentru semnalizarea direcției de mers.

La intersecțiile fără marcaje, conducătorii vehiculelor vor ocupa în mers, la o distanță de cel puțin 50 m de intersecție, următoarele poziții:

a) cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta, banda din dreapta;

cool.gif cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga, banda din stânga;

c) cei care vor să meargă înainte, oricare dintre benzi.


Art. 29. Dacă în apropierea unei intersecții este instalat un indicator sau aplicat un marcaj care obligă să se circule într-o anumită direcție, vehiculele vor fi conduse numai în direcția sau direcțiile indicate.


This post has been edited by cosmin_m: 23 Jul 2005, 18:45


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 18:44
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Probabil ca nu toti de aici au ocazia sa mearga cu 2 masini total diferite, eu conduc ba dacia, ba o masina straina model nou...si cand sunt cu masina aia, nimeni nu ma mai claxoneaza, iar cand sunt cu Dacia, parca sunt la nunta toti din jurul meu....
Va spun eu ce cred....daca e cu masina aia straina, nuu il claxonam ca nu e bine, daca e cu Dacia...sigur e un fraier... si de-aia ma oftic pe claxonarii astia de 2 lei...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 23 Jul 2005, 18:45
Post #30


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 23 Jul 2005, 19:34)
Iar ai inteles gresit, chiar nu ma afecteaza claxonatul lor in nici un fel, doar ca e el miezu sa-mi faca mie observatie, de parca eu nu mi-am dat seama ca am "gresit" ( cand o sa vad politist ca ma opreste ca de ce am folosit banda aia ca sa merg inainte, atunci o sa le dau dreptate cu claxonatul ) si ca are in minte ca ma impresioneaza cu claxonu ala...

In concluzie, eu nu m-am pierdut la volan, ci "taranu" ala se pierde cu firea cand pierde 20 secunde, si fac pariu cu tine ca nu are voie cu un asemenea comportament la volan, nu uita ca primul test pe care il dai la scoala, este cel psihologic, si chiar nu vad cum stresatii astia il trec pe bune...
*


1. Claxonatul nu e ca să îți dai seama că ai greșit, ci ca să repari ce ai făcut!
2. Nu a fost o referire directă la tine sau altcineva când am făcut comparația cu puștoaica
3. Am văzut că și poliția își folosește "claxonul" pentru a-i determina pe cei ce au greșit să facă dreapta!

Iar lui cosmin îi recomand să pună puțin mâna pe regulament pentru a-și reînprospăta memoria.


Aaaa, încă ceva... E nu claxonez pentru că o fac degeaba (mă mai și înjură restul lumii că îi trezesc/poluez fonic)... nesimțiți tot nu se dau (maxim dau flash-uri) și oricum claxonează alții înaintea mea!!! LOL


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 10:55
Forum Renault