DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Izolare fonică, sfaturi + soluții practice

bobomaster
post 29 Jun 2008, 00:04
Post #91


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Ce diferente ai observat dupa operatiunea minutioasa?? Ce s-a schimbat si cat de evident si considerabil, in special in raport cu volumul de munca??
Pare facut cu grija si atentie.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 29 Jun 2008, 15:42
Post #92


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




salut! avand in vedere ca am folosit pasla si nu burete sau folie pee la izolarea pe interior as spune ca sa redus considerabil nivelul trepidatiilor si al zgomotului produs de masina in timpul rularii pe drum. inaite sa pun pasla am aplicat 2 maini de anticoroziv naval (are rol si de antifon fiind foarte gros) amestecat cu un intaritor special. astfel uscarea sa facut in numai 40 de minute, gratie intaritorului. pasla am puso imediat dupa a 2 a mana ca sa se lipeasca de tabla masinii. daca aveti de unde sa luati antifon naval nu ezitati pt ca este mult mai bun,zic eu, decat cel de auto care se gaseste in comert. offtopic: taicamiu a fost capitan fluvial 25 de ani si din cauza aia am folosit anticorozivul naval....daca il tot aveam. revenind la subiect, daca te apuci sa o faci fao cum am facuto eu...cu pasla nu cu folie pee sau burete, cel putin asa recomand eu fiind foarte multumit de rezultat. eventual daca vrei si mai mult...dupa ce aplici pasla,mai pune vreo doua straturi de folie pee...o sa dormi in ea dupa aia de moale ce o sa fie. va doresc succes!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Jul 2009, 10:49
Post #93


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




cat mai e m de pasla?saptamana asta ma apuc si eu.ce materiale imi trebuiesc pentru podea?vopsea cauciucata, pasla...si mai ce?mersi


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 12 Jul 2009, 11:21
Post #94


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Titi arata foarte bine ce ai facut tu acolo si pun pariu ca este si eficienta antifonarea ta.Dar ma enerveaza o intrebare: Daca intra apa sau se formeaza condens ce faci?
Rahatul asta de masina este renumit pentru cantitatile de apa care intra in ea.Iar pasla se stie ca retine cu succes umiditatea.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Jul 2009, 12:53
Post #95


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




la mine intra pe la gaura aia de langa aeroterma.vad ca de cand am desfunat-o mocheta e uscata biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jul 2009, 21:35
Post #96


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Înainte de a antifona interiorul, evident trebuie să scăpați de infiltrațiile cu apă. Eu înainte de a antifona podeaua am scos mocheta din față cu multe kg de apă + baltă în urma ei. Mi se infiltra apa printre chederul din interior și ușă pentru că nu este etanșă, prin gaura de la stâlpul față pentru că are un dop sub balama care reține apa și când l-am scos curgea apa din stâlp ca la apa nova, și printr-o mică mică găurică situată undeva în spatele torpedoului în dreapta.

Vă repet cel mai bun sfat: scoateți torpedoul (este prins în 3 șuruburi), scoatei plasticele laterale și dacă puteți mocheta, duceți-vă undeva la curte și furtunu pe ea ca la pompieri ! Numai în felul ăsta se pot determina sursele de infiltrație. Dacă stați cu fundu pe ace așteptând ploaia și vă urcați repede în mașină să vedeți pe unde curge, nu faceți nici o "smekerie". O să deschid un topic special numai pentru apă să tragem niște concluzii și să determinăm locurile infiltrațiilor cu exactitate.

Pentru izolație nu recomand pâslă prea groasă... din ce am experimentat eu cu vatelină și pee este foarte greu să "mulezi" materialele după podea. În final oricât de dibaci ești, tot o să se umfle mocheta de la suprafață și nu o să fie prea estetic dar hei.... ce mai contează? Plus că pâsla se găsește greu și este destul de scumpă. Și recomand grund și antifon înainte . Nu să aruncați pasla pe tabla goală că dacă se face condens apare și rugina.

Am completat topicul general cu informatii
http://www.daciaclub.ro/Apa-in-DSN-rezolva...ml#entry1949691


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 00:42
Forum Renault