DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 26 27 28 29 30 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cu negresa-ntre picioare

vis-a-vis
post 28 May 2011, 16:31
Post #811


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 28 May 2011, 23:23
Post #812


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 893
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




vad ca si tu ai aceeasi problema cu casca... eu am uvex enduro, ca sa numai joace cosorogul, cand il purtam l-am dat la maxim in spate si am strans surubelu ala cu patentul, dar acum l-am dat jos si disparut complet jocul smile.gif. legat de aburire am inteles ca o casca cu pinlock ar fi solutia, asta mi-a zis-o un prieten care a avut si el uvex pt 2 zile si apoi a trecut pe shoei

cand mai faceti ceva iesiri din astea in aer liber, dati-mi si mie un pm ca poate vin si eu.



This post has been edited by catala2k: 28 May 2011, 23:27


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 29 May 2011, 01:49
Post #813


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




In zona V.Argovei, Sultana, Coconi, Manastirea, Luica si drumul spre Bucuresti c etrece prin urmatoarele localitati mi-am petrecut o parte din copilarie... Stiu drumurile peste campuri ca pe proprii-mi ochi, tot ce misca in jurul acelei paduri...Ciomuleasa, care de fapt era Cernuleasa...

Daca ai ocazia, Incearca sa inconjori tot Mostistea, iar intre Manastirea si Dorobantu sa mergi spre Dunare. Garantez chestii misto biggrin.gif

Iar despre drumul de la Manastirea catre Luica sau de la Manastirea catre V.Argovei pot spune ca exista din cand in cand radare... Vazut de curand ! (prin februarie, inainte sa ma car din tara)

Totusi, nu stiu ce ar putea fi mandria aia de fier de care vorbesti, la intrare in Luica era parca un garaj de masini agricole.





Si daca iti place lunca, mergi de-a lungul Dunarii, de la Calarasi spre Oltenita. Sunt drumuri desfundate, de pamant, daca te prinde ploaia e rost de mozoleala, dar te descurci, ca vad ca esti vaccinat deja biggrin.gif



Succese domnule, cum spunea cineva mai sus, la cat mai multe zambete "tampe". Si nu uita sa povestesti!!!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 29 May 2011, 07:57
Post #814


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 29 May 2011, 02:49)
Totusi, nu stiu ce ar putea fi mandria aia de fier de care vorbesti, la intrare in Luica era parca un garaj de masini agricole.
*


Mai mult ca sigur era o dracie d-asta: http://johndeeredistributor.ro/index.php/M...opropulsat-4730





This post has been edited by vis-a-vis: 29 May 2011, 08:12


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 30 May 2011, 20:25
Post #815


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ma coiesc de cateva zile sa scriu ceva, dar ma doboara lenea. Poate sunt si putin egoist. Imi place atat de mult sa merg cu motocicleta si uneori parca mi-e asa, tarsala sa-mi impart gandurile cu voi. Nici viata de zi cu zi nu imi ofera mari satisfactii si parca vreau sa nu se citeasca printre randuri ca nu-s intr-o perioada buna a vietii mele. Deasemenea nu-mi place sa ma vait nici cand imi vine sa urlu de durere. Poate seman cu mama, care lupta zilnic cu viata si-o face admirabil. (a suferit un AVC, alte detalii nu mai dau)

Asadar, sa purcedem la a pune pe "hartie" kilometri recenti ce au mai tocit din rotile cramponate ale negresei.
Dupa ce am scos-o din barlog, am observat, poate am mai zis, ca placutele pe spate erau la metal. Asa ca am cautat pe net niste placute. Sa fie si ieftine si bune. Am gasit pe un magazin virtual cu 40 de lei setul, Ferodo Argento. La Supertenere 750, sunt trei seturi de placute. Am mai aflat ca cele de pe dreapta fata si de pe spate (etrierul e tot pe dreapta), sunt identice. Si cum sunt un roman autentic, am zis sa ma carpesc putin, mutand placutele de pe fata, pe spate si luand doua seturi de placute noi pe fata. Si bine am facut. Acum stiu si eu ce inseamna frana pe fata. Cele vechi au cam mult insertie metalica si scartaiau ca toate visele. Chiar daca toata lumea zice ca alea franeaza mai bine, eu n-am simtit. Fac treaba buna acum pe spate, ca nu mai blocheaza roata. Si cum cu o zi inainte m-am agatat de un Pajero ce iesea incet dar sigur pe prima banda si am strambat, iar, pedala de frana... am gasit ocazia sa imprumut o cheie franceza si sa o indrept cu ocazia asta. Am indreptat si levierul de schimbat vitezele. Acum... ma manca palma sa plec la drum, cica, sa testez franele. Planuiam sa merg pana la Ploiesti sa-i fac o vizita lui C a t a l i n, motiv sa-i vad bicicleta. Insa, la Ploiesti ploua tare si mie mi-era cam somn. Asa ca, am venit direct acasa de la servici. N-a mai durat mult si am adormit.
Eu incep munca la ora sapte si la sase sunt in picioare. Am urat toata viata programul asta de muncitor care se trezeste cu noaptea-n cap. Eu functionez bine catre seara, uneori si noaptea. Dar toate au un inceput si un sfarsit. Se pare ca munca fizica si trezitul de dimineata-mi prieste. Am mai si slabit, iar durerile de spate sunt din ce in ce mai rare...
Si ma trezesc eu pentru o noua zi de munca, dar tot dor de duca aveam. Si cum stateam eu intr-una dintre cele trei pauze cu telefonul conectat la mess, intru-n vorba cu Victoras si mai mult ma autoinvit pana la el la resedinta din Monteoru. M-a invitat de mai multe ori, dar l-am refuzat din varii motive, de cele mai multe ori financiare sau personale. Asa ca, imi fac planul pentru o suta si ceva de kilometri dus si inca o suta-ntors. Toata ziua a dogorit soarele pe tabla ondulata a atelierului si trangand cu urechea la radio, am aflat ca-i rost e ploi dupa-amiaza. Poa' sa ploua, eu tot ma duc, ma autosugestionam de cate ori imi venea vreun gand rebel de abdicare. Se face de plecare, fac un dus, imi pun costumul, imi trag cizmele, pun casca, desfac larg fermoarele de la geaca si plec cu mers hotarat catre negresa care ma astepta la poarta. Caldura mare. Opresc la Mol-ul de la intrarea pe Autostrada Soarelui. Fac plinu', iau un Snickers si doua Dorna la jumate. Un vant puternic sufla in rafale puful de plop. Trag viziera, dar prind cativa pufi inauntru. Plec usor ca s-o apuc spre centura. Nici n-apuc sa fac dreapta de pe autostrada, ca incepe o ploaie torentiala. Am proasta inspiratie sa nu opresc si incerc sa imi trag fermoarele din mers. Apa curge siroaie, masinile abia merg. Culmea e ca la castile de motocicleta, vizibilitatea e mai buna ca la masini, pe ploaie. Daca mergi cu peste saizeci la ora, picaturile se preling in lateral si nu obstructioneaza prea mult vederea. Ce e intradevar greu de evitat, sunt jeturile de apa cu jeg ridicate de roti. Jegul ala ramane pe viziera. Asa ca, ii dau putin gaz ca sa trec de sirul de soferi nauciti de stropii de ploaie. Se stie ca ploaia e motiv de ambuteiaj in Bucuresti. Parca da strechea-n soferi si nu mai stiu sa conduca. Pana sa ajung in drept cu Cernica, ploaia dispare ca prin farmec. Trag tare de maneta si urc bine peste suta, cu gandul sa ma usuc. Simt rece pe piept si pe antebrate. Fac dreapta la Pantelimon 2, sursa de apa pentru Tuborg tongue.gif , si apoi stanga prin padurea Cozieni. Bariera. Prilej sa-mi pun pe dedesubt captuseala membranata anti-ploaie. Bineinteles ca nu trasesem bine fermoarele si acum eram ud pe piept in dreptul "aerisirilor". Se ridica bariera, dar ma prinde in toiul faptei si pana sa sfarsesc operatiunea, se lasa la loc. Prilej sa imi aranjez toate fermoarele, privind norii disparati care scutura niste picaturi. Ma urca pe negresa si ma infiintez prin dreapta, primul la bariera. Dureaza putin si se aude un suierat. Trece sirul de metal in miscare, facand sa se ridice dupa el si bariera. Ploua... Nu torential, dar picura. Acum mi-e bine, chiar caldut. Captuseala asta antiploaie chiar face minuni. Imi place sa merg prin ploaie... Uit sa fac stanga catre Ganeasa. Planul era sa ies in drumul national prin Sindrilita, via Ganeasa. Fac cale-ntoarsa la urmatoarea intersectie, dreapta spre Branesti si stanga spre Piteasca. Din Ganeasa se face cun drum spre Sindrilita. Se termina asfaltul, se termina pietrisul, se termina pamantul, incepe noroiul. Roata din fata a negresei o ia pe unde vrea ea si o trage si pe surata din spate dupa ea, adica spre sant. Hait! Inapoi, ca n-am timp de off-road d-asta. Trebuie sa ajung la Monteoru.
Fac iar cale-ntoarsa si o apuc eu usurel pe asfalt pe drumurile stiute catre Afumati. Si dreapta catre Urziceni. Sindrilita-i aici, la cateva minute departare. Si ploua... Si-mi place... E putin racoare, dar deloc deranjant. Scrutez cu privirea mereu in jur. Norii sunt ici si colo. Se vede cum curg din ei siroaie de apa. Dar printre ei se vede si soarele. Ies de sub norii de ploaie si iar zburd pe uscat ca sa ma usuc. Trag pe dreapta dupa cativa kiometri si il sun pe Victoras. Asta nu raspunde. Intru pe mess iar. Nici urma de el. Ii scriu un offline si un sms lacrimogeno-menintator ca ma intorc. Dar gandul meu e sa ajung la destinatie, sa fac macar niste poze si apoi sa-l fac de ras pe forum ca m-a pus pe drumuri biggrin.gif
Ii dau bataie. Soseaua e uscata. Fac stanga in Costesti si telefonul imi zbarnaie-n buzunar. Pentru a raspunde la telefon pe motocicleta e un intreg ritual. Trage pe drepta, opreste motorul, da jos manusa, da jos casca, pune-o pe oglinda, deschide fermoarul, scoate telefonul, suna inapoi. Raspunde o voce suava.
-Ce faci ma, pramatie, vino-ncoace!
Evident, Victoras care dormise ca porcu'.
Trec repede prin localitati, traversez Buzau-Ploiestiul si ma-ndrept catrea Sarata Monteoru. Intru intr-o padure si cand erau curbele mai apetisante si valea mai abrupta, il zaresc si pe Victoras in strada agitandu-si mainile.
Ne salutam si ma intreaba daca urca mobra pe o rampa care duce-n curte. Ma uit la el, ma uit la Loganul din curte si pufnesc pe nas a superioritate. Doar e un enduro, urca pana se da peste cap.
"Parchez" langa Logan si-mi dau jos casca si manusile. Dau mana cu gazda, insotita si protejata de un vasnic catel de vreo 2-3 luni. Il intriga scartaitul cizmelor mele si latra agresiv ( radmasa.gif ) catre ele. Ma misc brusc un pic si se ascunde dupa stapan. Stam in pridvor si in timp ce admir zona si ascult pasarelele, ma conversez cu adormitul.
- Ma, cu credeam c-o sa vii...
- Pai nu asa am zis?
Apoi imi face o prezentare a conacului si a utilitatilor. Mai stam la caterinca pana se lasa orele opt.
Imi fac vant spre casa. Ma reechipez si ma chinui sa intorc matahala. Pune si Victoras o mana si in cele din urma cobor panta catre sosea. ac stanga si p-aci ti-e drumu'. Salut c-o mana-ntinsa si urc cele cateva serpentine. Iar Buzau-Ploiesti, iar sate, iar Buzau-Urziceni. Merg repejor, ca soarele-i ascuns de mult. O suta patruzeci p-afara, saizeci prin sate. Masinile ma depasesc in sate, eu pe ele afara. Ii dau si un branci pana la o suta noua zeci, apoi o las constant la viteza de croaziera. Se aude un zanganit, mai ales pe frana de motor. Banuiesc ca-i lantul, mai trebuie intins. L-am cam neglijat si nici sprayurile astea de lant nu-s cine stie ce. Se lasa noaptea inainte de a intra in Afumati. Sunt ca si acasa. Merg usor, maxim saptezeci pana acasa...

This post has been edited by vis-a-vis: 30 May 2011, 21:12


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 May 2011, 21:18
Post #816


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




imbratisare.gif

PS. Am scris mai putin ca tine, sa nu0i doara ochii. tongue.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 May 2011, 21:19


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 May 2011, 21:22
Post #817


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Artist, visu asta smile.gif

QUOTE(vis-a-vis @ 30 May 2011, 21:25)
Se stie ca ploaia e motiv de ambuteiaj in Bucuresti. Parca da strechea-n soferi si nu mai stiu sa conduca.
*


Pai multi chiar nu stiu, mare dreptate ai sad.gif


Mi-am adus aminte de baciul corbex, pe E85, ploaie torentiala, doar fo 120 la ora:

- Grecule, asta de-adineaori nu-i chestia aia, acvaplanare?.. frustrat.gif
- Un pic, ma, culca-te la loc.

This post has been edited by Markos: 30 May 2011, 21:32


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 May 2011, 21:33
Post #818


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




radmasa.gif
Pai cum ma? Trebuia sa ma razbuni. Sa-si aduca si el aminte cum il intreba Tribunu "a intrat abs-ul"? radmasa.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 May 2011, 21:34


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 31 May 2011, 15:50
Post #819


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Rizi, in loc sa te bucuri! bash.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 5 Jul 2011, 21:59
Post #820


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Vizule, balena e cumva înmatriculată pe PH?


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 Jul 2011, 22:00
Post #821


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 5 Jul 2011, 22:01
Post #822


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Tu erai!
Te-am văzut azi pe lângă Unirii, ai plecat mai supărat de la semafor (mai era unu cu un motor lângă tine)! biggrin.gif



--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 Jul 2011, 22:02
Post #823


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Da, un Suzuki...
Asa merg mereu blush.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 5 Jul 2011, 22:03
Post #824


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Nu ești așa gras cum te "lauzi" pe forum biggrin.gif
Ce frumos s-a "ridicat" roata față când ai plecat!
Să te ducă cu plăcere unde vrei tu! Totuși, balena e mai mare decât mă așteptam.

This post has been edited by cosmin_2300: 5 Jul 2011, 22:03


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 Jul 2011, 22:04
Post #825


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Am mai slabit...
N-am simtit ca se ridica roata nu crede.gif
Merci.

This post has been edited by vis-a-vis: 5 Jul 2011, 22:05


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 5 Jul 2011, 22:07
Post #826


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Nu s-a ridicat roata de la sol .. îmi cer scuze pentru exprimarea greoaie, dar lipsa odihnei își spune cuvântul blush.gif
S-a "ridicat" din furcă ... nu știu cum să explic mai clar blush.gif
Îți explic mâine când sunt mai odihnit happy.gif

This post has been edited by cosmin_2300: 5 Jul 2011, 22:10


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 18 Sep 2011, 21:52
Post #827


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nici o poveste? sad.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 Sep 2011, 21:55
Post #828


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




N-am avut timp si nici starea necesara. Ar fi fost cateva. Poate imi aduc aminte la iarna.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 26 Sep 2011, 19:07
Post #829


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 22 Mar 2012, 11:38
Post #830


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Scrii frumos. Stii cartea lui Barbu?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 Mar 2012, 16:07
Post #831


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Doar pe Barbu biggrin.gif

Asta-i a mea tongue.gif http://mongolia.ro/?p=691


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 22 Mar 2012, 20:41
Post #832


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




foarte tare. cand a scos initiativa asta pe motociclism, am dat si eu sa ma bag dar nu prea am crezut in proiect ( sunt sincer) dar dupa aia am stat si l-am urmarit cu sufletul la gura si m-am ofticat ca nu am si eu un sticker din ala la el. Eh..data viitoare poate nu o sa mai fiu asa bou.
Pacat ca nu continua.

ps. am adus vorba de el...ca imi place si de el cum scrie...si cand te-am citit pe tine, mi-am adus aminte de el cool.gif


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Mar 2012, 06:15
Post #833


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




E un tip deosebit si de mare bun simt. Nu stiam nimic despre el, am ajuns pe topicul ala dând click pe un status de mess. Ideea mi-a plăcut atat de tare incat mi-am rupt imediat 2 milioane de la gura. Pe vremea aia câștigam 10 si aveam si datorii. Pe urma am vazut ca-i un bun fotograf si un narator deosebit. Cum a exploatat aceasta calatorie pe urma e demn de toată lauda. I-am zis ca o sa fie calatoria vietii lui inainte sa plece. A fost de acord dar nu ferm convins. Acum cred ca mi-a dat dreptate.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Apr 2012, 07:20
Post #834


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 9 Apr 2012, 11:44
Post #835


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




1. Super bine gandit spotul.
2. Super misto VFR-ul. Am avut si eu fix la fel..doar ca varianta 2002. E genial in afara localitatii dar in oras e un chin...se incinge rau, degaja multa caldura, e ceva mai greu ca una de strada etc.

Eu sunt super de acord cu ce zic astia in spot si o sa va uitati putin si pe statistici si o sa vedeti ca am dreptate, cand zic ca majoritatea motociclistilor morti/accidentati sunt fara experienta sau au avut doar A-ul.
E foarte important sa ai macar 3-4 ani de B inainte, sa te vezi cum se comporta un conservar in trafic. Sa te uiti in oglinda lui sa il vezi daca se uita in oglinda sau nu, daca te-a vazut, cum tine roata, daca incearca sa se urce pe tine, sa te uiti mereu cu macar o masina in fata, ca daca boul din fata ti-a pus o frana brusca...ai intrat in el si e cam nasol daca esti pe mobra etc.

Asta e din pacate...pe motor esti pe riscul tau, e corpul tau ca si tampon direct, nu mai ai nicio capota in fata si la o lovitura in lateral..piciorul tau si nu o portiera va fi acolo.

Cu ocazia asta...fac apel si la soferii de B...uitati-va fratilor in oglinzi de 10 ori ca sunt vietile oamenilor in joc. A inceput sezonul moto. La Politie nu o sa tina faza: m-am uitat dar nu l-am vazut. Si cand incercat sa iesiti de pe stradute: iesit usor si putin...multi motociclisti incepatori merg pe prima banda si sunt atenti in trafic...nu la faptul ca voi iesiti juma de masina sa vedeti tot bulevardul deodata.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 9 Apr 2012, 13:53
Post #836


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




domnu meu drag, apreciez si respect in trafic motociclistii, dar atunci cand eu merg la limita legii cu 110 - 120, iar el vine cu pletele in vand cu 220 - 240 (sau mai mult) exact care parte din vina este a mea?
sau cand se baga printre masini la semafor?
sau cand pana apuc eu sa calc ambreiajul la semafor el e deja dincolo si are 100+?

sunt putini tare cei care merg responsabil.

"Ma urca pe negresa si ma infiintez prin dreapta, primul la bariera." - ..........

ioti exemplu mai sus

Merg repejor, ca soarele-i ascuns de mult. O suta patruzeci p-afara, saizeci prin sate. Masinile ma depasesc in sate, eu pe ele afara. Ii dau si un branci pana la o suta noua zeci, apoi o las constant la viteza de croaziera

- da la 140 il vad, ma dau la o parte, si eventual tin ritmul lui....(o avea el statie), nu sunt lupul moralist, incerc sa fiu obiectiv. La branciul de 190 - e el si D-zeu si nimic mai mult.




--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Apr 2012, 14:01
Post #837


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Am masurat pe GPS, 190 ala e foarte generos. Real e undeva la 175 tongue.gif
Dupa mintea mea, pe o sosea pustie, pe o motocicleta 175 la ora e fix pix...

9 Apr 2012, 14:10:
Si ca sa aveti o dovada palpabila, aici se gasesc vitezele la orice moment din plimbarea mea de sambata. http://www.mapmytracks.com/explore/activity/489527
Eu zic ca sunt soferi care merg mult mai tare. Recunosc ca eu merg constant cu viteza ridicata, nu foarte mare.
125 viteza maxima la un moment dat e nimic. Dar na... soferii se sperie de fapt de acceleratiile unei motociclete. Alea sunt de fapt percepute. E bine de dat cu parerea dupa ce ai mers indeajuns cu ambele tipuri de vehicule. Sunt mai mult ca sigur ca nu ai mers cu masina in ritmul camioanelor, peentru ca n-ar avea rost, vehiculul iti permite acceleratii si viteze cu care sa nu te tarai dupa astfel de mastodonti.

This post has been edited by vis-a-vis: 9 Apr 2012, 14:10


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 9 Apr 2012, 14:11
Post #838


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




tre sa ai vesta portocalie ca sa fi in deplina siguranta.


raportul de mase cred ca este comparabil asa ca....intodeauna sa aveti vesta portocalie.

fiecare cand se urca pe motor banuiesc / sper ca stie la ce se expune.

nu imi e frica de acceleratia unei motorete, imi e frica se tacanitul de pe ea,
am vecin motociclist - nu m-am suit niciodata cu el pe motor, si nu cred ca mai are vre-un os pe care sa nu il fi rupt.
povesteste de viteze de genu 250 cum vb eu de 120 (o viteza de croaziera medie spre maricica pe DN-uri), si nu vb de autostrada aici.

da, costumul, casca te ajuta, dar nu sunt dumnezeu, citeam pe forumuri de motociclist, vvaaai ,a murit x-ulescu, avea doar 280 cand un nesimtit cu masina, la 2 km in fata lui s-a inscris in depasire (la 90 - 100 km / h), si colegul nostru iubit l-a ajutat printr-un impact 2 secunde mai tz sa ajunga la 140, impactul i-a fost fatal - nu fix asa, dar genu asta de povesti lacrimogene. Normal ca i-a fost fatal.....dar are si dom motorist partea lui de vina,

daca la 60 km / h faci 1 km / min
la 300 faci 1 km / ~12 sec - .....ceva fabulos
ce distanta "vede" ochiul uman?, la ce acuratete, cat ai timp sa procesezi din informatia respectiva?

sunt convins ca e adrenalina pura motorul, mai calc si eu masina (incomparabil mai lenta, si diesel) si e fun, dar...nu ma plang de safety (fiind inconjurat de mult metal, si un alt motiv de a alege reno)


"E foarte important sa ai macar 3-4 ani de B inainte, sa te vezi cum se comporta un conservar in trafic."

partea cu conservarul nu prea am inteles-o.



This post has been edited by pishky: 9 Apr 2012, 14:24


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 9 Apr 2012, 14:13
Post #839


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(pishky @ 9 Apr 2012, 15:11)
tre sa ai vesta portocalie ca sa fi in deplina siguranta.
*


De-ala cu ADP Sector 1? biggrin.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 9 Apr 2012, 14:38
Post #840


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




ai dreptate pishky dar vorbeam la modul general. Cum ziceam si pe alt topic: orice padure are uscaciunile ei..dar am specificat mai devreme: e important pentru un motociclist sa aiba si o experienta de pe o conserva, atunci va intelege exact ca oricat de mult te-ai uitat in oglinda masinii, inainte sa depasesti, nu ai cum sa observi fizic pe unu care vine cu 200 cand tu ai 100.
Ai dreptate! Dar crede-ma ca aia care merg asa...nu sunt motociclisti ci donatori de organe( daca mai sunt) si o fac pe barba lor si pe vietile altora, cand o fac.
Domnul vis-a-vis sunt sigur ca a mers cu viteza aia pe o portiune de drum, unde permitea vizibilitatea...nu te arunci asa de berbec.
Si faza cu depasitul la semafor/bariera e perfect legala. Si nu stiu cu ce te deranjeaza pe tine ca unu trece pe langa tine, cand tu esti oprit la un semafor/bariera. Crede-ma ca nu deranjeaza pe nimeni si nici pe tine, nu o sa pleci mai tarziu.

Attached thumbnail(s)
raspuns_politie.jpg ( Size: 1001.56k ) Number of downloads: 722


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 15:58
Forum Renault