DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1.6 16V pe DSN, Pareri,discutii,RAR

MariusWsW
post 28 Jan 2009, 17:15
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 9 May 04




Bune sa va fie inimile tutror.De ceva vreme mi se invarteste in cap ideea de a achizitiona un motor 16v de logan pentru dsn-ul meu. De ce aceasta idee? Din dorinta de mai multa putere...vreau un sandero 16v, dar pana se va comercializa la noi se pare ca vor mai trece cel putin 2 ani....pana atunci, raman la dsn.Ceea ce ma intereseaza este daca se poate monta pe prinderile vechi ale dsn-ului 1,4 daca se potriveste la cutie si mai ales daca va ramane cutia pe pozitii fara a fi mutata in vreun fel pentru ca atunci vor exista probleme la planetare si nu numai....cutia o las tot pe cea de 1.4 care este identica cu cea de pe 16v, adica jh3.Deci...rog pareri si in privinta rar-ului,daca va fi omologata sau nu...Multumesc anticipat!


--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 28 Jan 2009, 17:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




sint offtopic , dar nu pot sa nu te intreb :
crezi ca merita sa bagi atitia bani ?
vrei putere ? mai bine fa ceva legat de stabilitate , siguranta si alte alea.
e ca si cum ai pune o inima tinara si perfect functionala unui batrin de 82 de ani , care abia se tine pe picioare.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Jan 2009, 17:54
Post #3


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




S-a tot discutat pe forum despre motorul de 1.4 16v, pe DSN, SLZ....Cu motorul 1.6 16v treaba cred ca sta cam la fel.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Jan 2009, 18:16
Post #4


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




acelasi suporti aceleasi prinderi... cred ca e mai acceptabil la pret un motor de clio2 1.4 - 16V vei avea 96 cp iar mapat 106 cp . Cu 106 cp cu siguranta propulseaza supernova glont .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Jan 2009, 20:10
Post #5


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




De fapt motorul 1.4 16v are 98cp si remapat 108cp. wink.gif


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Jan 2009, 20:17
Post #6


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Sly dar chiar conteaza asa in detaliu eu am dat extimativ.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 28 Jan 2009, 20:43
Post #7


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Se poate pune orice motor pe DSN ( atata timp cat incape si este transversal ) modificand prinderile si alte chestii ... legat de motorul de 1.6 16 v , nu CRED ca se potriveste pe suportii pe care sta actualul motor .
Gandeste-te ca daca schimbi motorul trebuie sa schimbi si cutia ( asta daca nu cumva sunt la fel ) , ambreiajul ( daca se potriveste cel de pe DSN am inteles ca este facut pentru Laguna cu motorul de 2l deci nu trebuie schimbat ) , nu cred ca se mai potriveste evacuarea , trebuie ( probabil ) umblat la instalatia electrica , alte frane , alta suspensie ( motor mai greu ) , etc smile.gif

Cam multa bataie de cap ... mai bine-i pui turbo si gata laugh.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 28 Jan 2009, 22:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Teoretic ar putea fi omologat 75 cai + 40% = 105 cai, exact cat are motorul de pe Logan. In legislatia RAR se zice ca se poate omologa un motor mai mare cu maxim 40% fara interventii la frane si directie. Si eu am mai intrebat in stanga-dreapte dar nu am primit un rasp concret daca se poate face transplantul sau nu. Eu zic ca se merita, sincer nu mi-ar mai trebui nimic daca as avea motorul de 105 cai pe masina... Consum bun, motor nesoftat, cipat, modificat... Cu restul se rezolva (frane, suspensie, roti...)


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Jan 2009, 22:11
Post #9


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ia sa te vad pe tine cosmine de unde faci rost de turbina si cum o mentezi pe evacuarea de la dsn o turbina cu geometrie variabila. Motorul de clio 2 1.4-16V se potriveste perfect pe suporti am cartea tehnica si stiu ce spun . Motorul in mare parte e la fel si evacuarea da e prin spatele motorului adica pe la admisie cum e actoal la super nova.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 28 Jan 2009, 22:13
Post #10


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(Bogyciu @ 28 Jan 2009, 23:09)
Teoretic ar putea fi omologat 75 cai + 40% = 105 cai, exact cat are motorul de pe Logan. In legislatia RAR se zice ca se poate omologa un motor mai mare cu maxim 40% fara interventii la frane si directie.
*


Nu cunosc legea ... poate se poate omologa fara sa modifici franele si suspensia ... dar motorul ala e mai greu ( nu stiu exact cu cat ... ) deci vei vira mai greu ( mai ales pe loc ) , franele nu vor mai fi asa de bune , masina nu se va mai "aseza" la fel pe sosea ( tot din cauza greutatii marite ) ... sunt lucruri care trebuiesc rezolvate smile.gif

In legatura cu turbo ... n-am glumit smile.gif Mi se pare MULT mai eficient si mai economic decat sa te apuci sa schimbi cutii , suporti de motor , RAR , etc smile.gif
Din ce am citit pe alte topicuri , pe motorul acesta se poate monta turbo fara mari modificari , dar cum NU ma pricep nu pot sa-ti spun exact ce si cum !
Totusi ( zic eu ) e o optiune pe care o poti lua in considerare smile.gif

<span class='edit'>28 Jan 2009, 23:14:</span>
QUOTE(djasu82 @ 28 Jan 2009, 23:11)
ia sa te vad pe tine cosmine de unde faci rost de turbina si cum o mentezi pe evacuarea de la dsn o turbina cu geometrie variabila. Motorul de clio 2 1.4-16V se potriveste perfect pe suporti am cartea tehnica si stiu ce spun . Motorul in mare parte e la fel si evacuarea da e prin spatele motorului adica pe la admisie cum e actoal la super nova.
*


Am si spus ca NU ma pricep ... biggrin.gif
Nu stiu ce prindere are motorul de clio , dar initiatorul vrea sa puna motor de Logan de 1.6 16v nu de clio !

L.E.: atata timp cat s-a pus turbo pe motoare de dacia 1310 , sunt sigur ca se poate pune si pe DSN ... trebuie doar sa stii cum ( si eu NU stiu cum tongue.gif ) !

This post has been edited by cosmin_2300: 28 Jan 2009, 22:16


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 28 Jan 2009, 22:17
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Este buna idee cu motoru acesta de 1,4 16 v si pe solenza acum ramane de vazut la ce bani se duce toata modificarea aceasta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALY89STAR
post 28 Jan 2009, 22:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 6 June 08
From: Bucuresti




Salutare!

...1.6 16V pe DSN, Pareri,discutii,RAR...

1.6 16V consum=putere..... ar fi interesant..pe bune!!
Parere....cam mare pentru mica dacie...
Un prieten mecanic mi-a spus ca ar vrea sa incerce sa puna carter superior si defapt toata chiulasa de 16v al clio-ului(1.4 16v) pe acest motoras....
Daca merge si e moderato el precio....ma gandesc serios si eu...
Totusi...e o diferenta..de la 82 la....98~100 CP

Discutie....
DACIA SUPERNOVA 1.4 8v SOHC 75v
VW GOLF IV 1.4 16v 75CP rolleyes.gif

Ia zi ...ghici ...cine minte! rolleyes.gif

Am condus golful ala....deci...vreau si eu 16 valve...si poate doar atunci voi simti si eu 75 CP!!!

RAR....
Nu stiu exact....dar ce zici de inceputul asta..

Art. X Alin Y "ORICE MODIFICARE ADUSA......"

Parerea mea....si...app....golful ala chiar merita!

...Numai de bine!


--------------------
Dacia SuperNova Confort,Europa,Rapsodie,Clima - DREPTUNGHIULAR
213
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Jan 2009, 23:07
Post #13


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




stai linistit ca nu mere pusa chiuloasa de la 1.4-16v pe 1.4-8V . La 1.4-16 sunt doua axe cu came fata de 1.4 o singura axa cu came plus cureaua de distributie e mult mai mare rolele dintate sunt altfel ... Asa daca ar mere toti si-ar pune direct chiuloasa cu 16 valve.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Jan 2009, 23:18
Post #14


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ALY89STAR @ 28 Jan 2009, 22:49)
DACIA SUPERNOVA 1.4 8v SOHC 75v
VW GOLF IV 1.4 16v  75CP rolleyes.gif

Ia zi ...ghici ...cine minte! rolleyes.gif

Am condus golful ala....deci...vreau si eu 16 valve...si poate doar atunci voi simti si eu 75 CP!!!

Sa inteleg ca tu ai ajuns la concluzia ca o masina care atinge suta in 14.7s(in cazul de fata Golful) e mai sportiva decat una care atinge suta in 12.8s(DSN)...Mai ai si alte concluzii de genul asta ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALY89STAR
post 28 Jan 2009, 23:31
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 6 June 08
From: Bucuresti




IARASI TU.....
SUNT FLEGMATIC DE FEL...dar tu esti ...prea prea....esti criminal.. ras hohote.gif ras hohote.gif ras hohote.gif

TIPULE...Get A Ferrari!

Sportivitatea la mine vine in felul urmator:
"Tai aderenta" pana in a 2-a la sfarsit fara prob
Directia....buna pentru carja...si cox(ai inteles tu...ca doar esti ATOTSTIUTOR...Traisca WIKI)
Frana....mai mult decat suficienta
Sprint...peste multe altele...clasa mica si medie
Stabilitate...pana la 160 ..No problemo!
s.a.m.d
Astea toate pentru mine "este" SPORTIVITATE!

Si mai lasa-ma in pace ...pe bune tipule....nu mai ai ceva, altceva de facut....de exemplu roaga un moderator sa-mi dea bann sau mai stiu eu ceva...

Ca deja intrigi....si inca o data... NU SUNT COCALAR MANELAR...

I'M OFF!!!


--------------------
Dacia SuperNova Confort,Europa,Rapsodie,Clima - DREPTUNGHIULAR
213
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jan 2009, 00:29
Post #16


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




un motor de logan 1.6 16v, sau 1.4 16v de pe clio, trebuie sa-l iei de pe o masina lovita, si bineintele paguba totala. problema e ca masina nu trebuie sa fie lovit frontal pentru ca motorul sa nu fie afectat. sa zicem ca ai gasi, te va costa pe putin 3000 de euro. apoi mai mult ca sigur nu o sa se potriveasca perfect cel de 1.6 16v, si cred ca nici cel de 1.4 16v, tot va trebui sa faci modificari. chiar daca cutia este aceeasi, sigur trebuie sa iei tot ansamblul motor + cv de pe masina donatoare.
te va mai costa pe putin 1500 euro montajul pe masina. sa zicem ca ajungi pana aici, deci gata ai terminat, dar de fapt nu e asa. omologare n-o sa vezi in romanica chiar daca legea spune ca daca motorul nu depaseste cu mai mult de 40% fata de cel initial. poate vei reusi, dar o vei face cu subtierea masiva a portofelului, cred ca tot cam 1000 euro. presupunem ca treci si de etapa asta si vrei sa te bucuri de modificarea facuta, o sa ai o mica problema, masina va fi mult mai grea pe fata, va sta ridicata de fund, deci pe puntea spate vei pierde mai usor aderenta. ca sa nu mai spune la franare cand toata greutatea masinii se transfera spre fata, de asemenea la viraje masina va subvira foarte mult. deci va trebui sa refaci suspensia, ceea ce mai inseamna vreo 500 euro. apoi ii vei da viteza si se va intampla sa ai nevoie sa franezi brusc la o viteza ridicata si o sa-ti dai seama ca franele standard nu sunt destul de eficiente, deci trebuie sa faci un upgrade si aici, sa zicem inca 500 euro. si tragi linie si constati ca ai cheltuit in total vreo 6500 de euro. la banii astia iti iei o masina care a venit din fabrica cu un motor de peste 100cp, si a fost proiectata sa faca fata acestei puteri. pe langa asta daca mai pusi si supernova ta, sa zicem 2000 euro, obtii 8500 de iepuroi. deja aici poti sa-ti iei masini cu mult mai mult de 105cp, iti dau un exemplu pe care i l-am dat si unui coleg forumist care a avut aceeasi ideea ca si tine in sectiunea slz, opel astra bertone. ai la alegere motoare cu puteri intre 105 si 190, chiar 220 in versiunea opc. sau poti sa dai vreo 6500 pe un logan 16v, bagi 500 euro in suspensii (modificare ce schimba foarte mult masina) si iti mai raman 1500 euro bani de benzina.

This post has been edited by slider2: 29 Jan 2009, 00:31


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 29 Jan 2009, 00:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(ALY89STAR @ 29 Jan 2009, 00:31)
Ca deja intrigi....si inca o data... NU SUNT COCALAR MANELAR...
*



Ufff, bine ca ne-ai zis... chiar ma speriasem.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 29 Jan 2009, 09:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(slider2 @ 29 Jan 2009, 00:29)
un motor de logan 1.6 16v, sau 1.4 16v de pe clio, trebuie sa-l iei de pe o masina lovita, si bineintele paguba totala. problema e ca masina nu trebuie sa fie lovit frontal pentru ca motorul sa nu fie afectat. sa zicem ca ai gasi, te va costa pe putin 3000 de euro. apoi mai mult ca sigur nu o sa se potriveasca perfect cel de 1.6 16v, si cred ca nici cel de 1.4 16v, tot va trebui sa faci modificari. chiar daca cutia este aceeasi, sigur trebuie sa iei tot ansamblul motor + cv de pe masina donatoare.
te va mai costa pe putin 1500 euro montajul pe masina. sa zicem ca ajungi pana aici, deci gata ai terminat, dar de fapt nu e asa. omologare n-o sa vezi in romanica chiar daca legea spune ca daca motorul nu depaseste cu mai mult de 40% fata de cel initial. poate vei reusi, dar o vei face cu subtierea masiva a portofelului, cred ca tot cam 1000 euro. presupunem ca treci si de etapa asta si vrei sa te bucuri de modificarea facuta, o sa ai o mica problema, masina va fi mult mai grea pe fata, va sta ridicata de fund, deci pe puntea spate vei pierde mai usor aderenta. ca sa nu mai spune la franare cand toata greutatea masinii se transfera spre fata, de asemenea la viraje masina va subvira foarte mult. deci va trebui sa refaci suspensia, ceea ce mai inseamna vreo 500 euro. apoi ii vei da viteza si se va intampla sa ai nevoie sa franezi brusc la o viteza ridicata si o sa-ti dai seama ca franele standard nu sunt destul de eficiente, deci trebuie sa faci un upgrade si aici, sa zicem inca 500 euro. si tragi linie si constati ca ai cheltuit in total vreo 6500 de euro. la banii astia iti iei o masina care a venit din fabrica cu un motor de peste 100cp, si a fost proiectata sa faca fata acestei puteri. pe langa asta daca mai pusi si supernova ta, sa zicem 2000 euro, obtii 8500 de iepuroi. deja aici poti sa-ti iei masini cu mult mai mult de 105cp, iti dau un exemplu pe care i l-am dat si unui coleg forumist care a avut aceeasi ideea ca si tine in sectiunea slz, opel astra bertone. ai la alegere motoare cu puteri intre 105 si 190, chiar 220 in versiunea opc. sau poti sa dai vreo 6500 pe un logan 16v, bagi 500 euro in suspensii (modificare ce schimba foarte mult masina) si iti mai raman 1500 euro bani de benzina.
*



Nu stiu de unde scoti tu sumele astea (parca ai fi un manelist la o petrecere)... Fara numar... Am gasit un Reno Megane, 1,6 16v, ars din spate pana la locurile din fata cu exact 1500 euro (cu acte), apoi, un up-grade de frane te costa 150euro (discuri spate de reno 19 1,8 16v si placute ferodo pe fata), iar suspensia inca 150 euro (la Brasov, unde se faceau amortizoarele pt Cupe Nova). Cu omologarea trebuie sa ma mai interesez (aici m-am oprit), dar am aruncat o mica "vorba" unui domn cu functie de la RAR si a zis ca atat timp cat ai acte pe motorul nou montat (factura), montajul a fost facut in service agreat RAR (asta se poate rezolva) nu au avea nimic de comentat, doar daca considera "nu stiu cine" ca ar trebui facute teste dinamice e mei problematic... Deci, se poate, si nu cu buget de supercar. Ce obtii apoi, o masina cu putin peste 1000 kg si 115-120 cai (cu soft, admisie, evacuare). Satisfactii pe sosea.... priceless... Cat despre subvirare, am 195/45/15 acum pe masina, te invit cu orice masina vrei tu pe curbe, la aceeasi viteza si iti zic ca va face fata cu brio (cu susp stock)! Numai bine!


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Jan 2009, 09:18
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.125
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In primul rand, motorul nefiind montat din fabrica pe masina asta, cam e nevoie de teste dinamice. Pe cvare ai toate sansele sa le pici (daca ti le poti permite)
In al doilea rand, ai nevoie si de UCE si UCH functionale si imperecheate de pe masina opriginala. Daca e megane, si de blocajul de coloana de directie. Si de reteaua multiplexata dintre ele....
In al treilea rand, placute ferodo pe fata nu sunt upgrade la frane. Discuri aftermarket pe supernova nu gasesti decat facute pe comanda, nu produce nimeni in stoc. Ca atare o sa poti frana odata de la viteza maxima si ai prajit franele.
Mai bine vinzi trocariciu si iei un Logan cu 1.6 16V. mai dai 15 milioane pe suspensie si ai masina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 29 Jan 2009, 09:46
Post #20


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(ALY89STAR @ 28 Jan 2009, 23:49)

Discutie....
DACIA SUPERNOVA 1.4 8v SOHC 75v
VW GOLF IV 1.4 16v  75CP rolleyes.gif

Ia zi ...ghici ...cine minte! rolleyes.gif


*



Nu minte nimeni. Motorul ala de 1.4 16V e foarte slabut daca are doar 75 CP. Alti producatori scot 100 CP sau mai mult din motoare similare.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 29 Jan 2009, 10:20
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




golf are motor 1.4 16v de 75 cai si are si 1.4 16v de 101 cai. smile.gif


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jan 2009, 10:48
Post #22


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Bogyciu @ 29 Jan 2009, 09:00)
Nu stiu de unde scoti tu sumele astea (parca ai fi un manelist la o petrecere)... Fara numar...   Am gasit un Reno Megane, 1,6 16v, ars din spate pana la locurile din fata cu exact 1500 euro (cu acte), apoi, un up-grade de frane te costa 150euro (discuri spate de reno 19 1,8 16v si placute ferodo pe fata), iar suspensia inca 150 euro (la Brasov, unde se faceau amortizoarele pt Cupe Nova). Cu omologarea trebuie sa ma mai interesez (aici m-am oprit), dar am aruncat o mica "vorba" unui domn cu functie de la RAR si a zis ca atat timp cat ai acte pe motorul nou montat (factura), montajul a fost facut in service agreat RAR (asta se poate rezolva) nu au avea nimic de comentat, doar daca considera "nu stiu cine" ca ar trebui facute teste dinamice e mei problematic... Deci, se poate, si nu cu buget de supercar. Ce obtii apoi, o masina cu putin peste 1000 kg si 115-120 cai (cu soft, admisie, evacuare). Satisfactii pe sosea.... priceless... Cat despre subvirare, am 195/45/15 acum pe masina, te invit cu orice masina vrei tu pe curbe, la aceeasi viteza si iti zic ca va face fata cu brio (cu susp stock)!   Numai bine!
*


bun deci ai redus pretul motorului, dar platesti mai mult la montaj pentru ca trebuie sa-l dai jos de pe masina donatoare si apoi sa-l pui pe a ta.
cum a spus si einstein upgrade la frane nu inseamna doar punte spate cu discuri, ci si discuri mai mari, mai calitative si bineinteles si placute mai bune.
poate cu amortizoarele o sa scapi mai ieftin, dar gandeste-te ca acelea pt cupa nova nu erau facute sa aiba o viata foarte lunga, deci o sa fie scump pe alta parte.
rotile mai late iti cresc usor stabilitatea si aderenta, dar oricum orice masina cu motorul si tractiune pe puntea fata are tendinta naturala de a subvira. tu punand un motor mai puternic, vei creste greutatea si mai mult pe puntea fata, deci masina va subvira si mai mult. de distributia egala a maselor ai auzit?? gandeste-te ca la tine puntea spate sustine caroseria si sasiul, ceea ce e foarte putin pe langa puntea fata care pe langa caroserie si sasiu mai are si motorul plus componente adiacente. de ce crezi ca ferrari si alte marci de gen se chinuie sa puna motorul cat mai central, ca sa aiba o distributie egala a maselor??
nu zic ca nu se poate face, zic ca nu merita din punct de vedere financiar si de fapt nu stiu cat de sigura e masina ca supernova cu o astfel de modificare, pentru ca vei fi tentat sa-i dai bice si Doamne fereste de alte belele.
ti-am zis si eu, si einstein, iti iei un logan, focus, astra, megane 1.6 16v si iti mai raman si bani sa te plimbi. ca sa nu mai spun ca un megane1 1.6 16v costa sub 5000 euro, deci cam jumatate din aia 8500 euro estimati ca te-ar costa pe tine modificarea.

apropos ms pt complimentul cu manelistul la petrecere, m-a facut sa-mi dau seama cum gandesti, mai ales in conditiile in care cineva incearca sa te ajute, sa-ti explice ceva si tu din incapatanare si mandrie nu vrei sa vezi si punctul lui de vedere, nu neaparat sa-i dai dreptate.

This post has been edited by slider2: 29 Jan 2009, 10:53


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Jan 2009, 11:55
Post #23


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ALY89STAR @ 28 Jan 2009, 23:31)
IARASI TU.....
SUNT FLEGMATIC DE FEL...dar tu esti ...prea prea....esti criminal.. ras hohote.gif  ras hohote.gif  ras hohote.gif
Sportivitatea la mine vine in felul urmator:
"Tai aderenta" pana in a 2-a la sfarsit fara prob
Directia....buna pentru carja...si cox(ai inteles tu...ca doar esti ATOTSTIUTOR...Traisca WIKI)
Sprint...peste multe altele...clasa mica si medie
Stabilitate...pana la 160 .
Astea toate pentru mine "este" SPORTIVITATE!
Si mai lasa-ma in pace ...pe bune tipule....nu mai ai ceva, altceva de facut....de exemplu roaga un moderator sa-mi dea bann sau mai stiu eu ceva...
Ca deja intrigi....si inca o data... NU SUNT COCALAR MANELAR...

Eu nu ma iau de tine, ci de aberatiile, pardon ideile tale(ca asa spune regulamentul forumului: nu atacati persoana, atacati ideile), spre deosebire de tine care ma ataci pe mine !
Uite, iar ai scos altele: pai saracul Golful ala de 75cp il vezi si sportiv, cand din contra marea majoritatea a masinilor din clasa mica, compacta, medie sunt peste el ca acceleratii si reprize...Ca sa nu mai zic de faptul ca tu ai comparat o masina de clasa compacta cu cele din clasa mica si medie.
Iar faza cu taiatul aderentei, poate doar pe gheata cu anvelope de vara tocite...

In caz ca nu ai inteles, acesta e un forum tehnic, nu de povesti nemuritoare. Iar unii membri chiar vor sa invete ceva si nu mi se pare normal sa vina cate unii sa il umple de SF-uri... mad.gif

This post has been edited by SYL: 29 Jan 2009, 12:13


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jan 2009, 16:57
Post #24


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vorbiti cu pdf-urile in fata nu asa in vant doar vorbe legate despre 1.4-16v sau 1.6-16V reno. Eu spun doar atat am vazut motor de 1.4-16V de clio 2 montat pe super nova , torcea foarte frumos si mi-a trecut prin cap sa-mi montez si eu asa ceva. Omologarea e egal cu 0 .... nu vorbesc mai mult ca nu are rost si asa ati vorbit unii pe langa subiect.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 29 Jan 2009, 18:21
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta







<span class='edit'>29 Jan 2009, 19:10:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 29 Jan 2009, 09:18)
In primul rand, motorul nefiind montat din fabrica pe masina asta, cam e nevoie de teste dinamice. Pe cvare ai toate sansele sa le pici (daca ti le poti permite)
In al doilea rand, ai nevoie si de UCE si UCH functionale si imperecheate de pe masina opriginala. Daca e megane, si de blocajul de coloana de directie. Si de reteaua multiplexata dintre ele....
In al treilea rand, placute ferodo pe fata nu sunt upgrade la frane. Discuri aftermarket pe supernova nu gasesti decat facute pe comanda, nu produce nimeni in stoc. Ca atare o sa poti frana odata de la viteza maxima si ai prajit franele.
  Mai bine vinzi trocariciu si iei un Logan cu 1.6 16V. mai dai 15 milioane pe suspensie si ai masina.
*




Supernova se stie ca are frane OK, iar ca idee, discurile de pe fata de pe Reno 19 sunt mai mici in diametru decat cele de SN. Daca nu ar fi problema cu reglatul sabotilor spate nu as plange atat dupa discuri, dar din pacate asta e, la mine inca nu am reusit sa reglez franele spate nici acum, si am masina de aproape un an...
Si inca ceva, cu banii care ii iau pe TROCARICIUL meu nu imi ajunge nici de avans la Logan 1,6 16v... Si inca ceva si gata, daca tu crezi ca Logan cu suspensie e masina eu ma retrag din discutie valuri.gif


QUOTE(slider2 @ 29 Jan 2009, 10:48)
bun deci ai redus pretul motorului, dar platesti mai mult la montaj pentru ca trebuie sa-l dai jos de pe masina donatoare si apoi sa-l pui pe a ta.
cum a spus si einstein upgrade la frane nu inseamna doar punte spate cu discuri, ci si discuri mai mari, mai calitative si bineinteles si placute mai bune.
poate cu amortizoarele o sa scapi mai ieftin, dar gandeste-te ca acelea pt cupa nova nu erau facute sa aiba o viata foarte lunga, deci o sa fie scump pe alta parte.
rotile mai late iti cresc usor stabilitatea si aderenta, dar oricum orice masina cu motorul si tractiune pe puntea fata are tendinta naturala de a subvira. tu punand un motor mai puternic, vei creste greutatea si mai mult pe puntea fata, deci masina va subvira si mai mult. de distributia egala a maselor ai auzit?? gandeste-te ca la tine puntea spate sustine caroseria si sasiul, ceea ce e foarte putin pe langa puntea fata care pe langa caroserie si sasiu mai are si motorul plus componente adiacente. de ce crezi ca ferrari si alte marci de gen se chinuie sa puna motorul cat mai central, ca sa aiba o distributie egala a maselor??
nu zic ca nu se poate face, zic ca nu merita din punct de vedere financiar si de fapt nu stiu cat de sigura e masina ca supernova cu o astfel de modificare, pentru ca vei fi tentat sa-i dai bice si Doamne fereste de alte belele.
ti-am zis si eu, si einstein, iti iei un logan, focus, astra, megane 1.6 16v si iti mai raman si bani sa te plimbi. ca sa nu mai spun ca un megane1 1.6 16v costa sub 5000 euro, deci cam jumatate din aia 8500 euro estimati ca te-ar costa pe tine modificarea.

apropos ms pt complimentul cu manelistul la petrecere, m-a facut sa-mi dau seama cum gandesti, mai ales in conditiile in care cineva incearca sa te ajute, sa-ti explice ceva si tu din incapatanare si mandrie nu vrei sa vezi si punctul lui de vedere, nu neaparat sa-i dai dreptate.
*




Sincer chiar vreau sa vad sfaturi, ce trebuie facut, cum trebuie facut, dar de cate ori deschide cineva un thread de genu asta tre sa apara cineva care sa inceapa cu nu merita, n-are rost, de banii aia iti luai avion... Si care-i farmecul pana la urma, asta vreau sa fac si asta am sa fac, am analizat bine problema si mai am mici "ambiguitati"... Numai bine! Am sa revin aici cand o sa am motorul pe masina, street legal(optional)...

This post has been edited by Bogyciu: 29 Jan 2009, 19:13


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 29 Jan 2009, 19:15
Post #26


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(Bogyciu @ 29 Jan 2009, 19:21)
<span class='edit'>29 Jan 2009, 19:10:</span>
Si inca ceva si gata, daca tu crezi ca Logan cu suspensie e ...
*


si crezi ca spn e ? mellow.gif

This post has been edited by C@talin: 29 Jan 2009, 19:15


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jan 2009, 19:46
Post #27


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Bogyciu @ 29 Jan 2009, 18:21)
Supernova se stie ca are frane OK...
Si inca ceva, cu banii care ii iau pe TROCARICIUL meu nu imi ajunge nici de avans la Logan 1,6 16v... Si inca ceva si gata, daca tu crezi ca Logan cu suspensie e masina eu ma retrag din discutie
Sincer chiar vreau sa vad sfaturi, ce trebuie facut, cum trebuie facut, dar de cate ori deschide cineva un thread de genu asta tre sa apara cineva care sa inceapa cu nu merita, n-are rost, de banii aia iti luai avion... Si care-i farmecul pana la urma, asta vreau sa fac si asta am sa fac, am analizat bine problema si mai am mici "ambiguitati"... Numai bine! Am sa revin aici cand o sa am motorul pe masina, street legal(optional)...
*


daca supernova are frane ok, atunci masinile dotate cu abs, esp, si alte programe de genul cum sunt??

nu ti-a zis nimeni sa-ti iei logan nou......

loganul si fara suspenie sport e masina, ca si trabantul e masina. loganul cu suspensie sport se comporta destul de bine, cred ca eu ca mult mult mai bine ca o supernova stock. am impresia ca tu crezi ca supernova face si un impreza la stabilitate in viraje?? am condus supernova si intr-adevar pe viraje sta foarte bine, dar totusi sa nu exageram. de asemenea am condus si logan 1.6 16v (pe langa meganeul meu) si sa sti ca unul cu suspensie sport ar face multe.

pai si eu ti-am dat sfaturi: ti-am zis sa iei tot ansamblul motor + cutie de viteze, sa upgradezi franele si suspensia.
nu zice nimeni sa nu umblii la masina ta, stiu prea bine sentimentul pe care il simti cand vezi ca ai realizat ceva cu manutele astea doua (vb lui calinescu). noi aici n-o sa-ti facem galerie niciodata, cel putin nu toti. niciodata in viata ta nu vei putea sa multumesti sau sa pui de accord pe toata lumea, deci intotdeauna vor fi pareri pro sau contra.

parerea mea e ca nu se merita investitia. masina intr-adevar se va schimba radical, dar n-a fost conceputa pt o asemenea putere deci nu sti ce se poate intampla. de asemenea cu 105cp o supernova cred ca ajunge lejer pe la 200km/h, si cred ca-i si depaseste, dar ea nu a fost conceputa pt asemenea viteza. sunt multe riscuri la mijloc. de aici si sfatul multora ca mai bine iti cumperi o masina mai puternica de la mama ei. totusi in masina aia s-au investit bani multi si timp pt a-o testa in toate conditiile si situatiile posibile, deci in primul rand va fi mult mai sigura decat o supernova modificata. poate nu va fi chiar la fel de rapida, dar totusi nu faci liniute cu ea. plus ca viata ta e mai presus de orice demaraj sau viteza. si eu sunt un pic vitezoman si uneori am chef sa alerg pana sar rotile in sus la masina, dar nu se poate, trebuie sa fiu realist.

asta e parerea mea si a mai multora, tu esti liber sa faci ce vrei.

This post has been edited by slider2: 29 Jan 2009, 19:47


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jan 2009, 19:48
Post #28


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu inteleg de ce oare loganisti si-au facut un topic cu modificarea motorului biggrin.gif oare nu e aceeasi treaba sau din lipsa de lauda si cuvinte insirate nu mai au ce sa spune .
Cum ei ne-au spus sa ne cumparam logan care eu nu as face acesta greseala asa le spun si eu fratilor cumparati-va masina straina ca oricum nu se merita loganul. Cum se spunea odata e un frigider mare si urat un aspect aiurea.
Eu decat sa iau logan cu toate imbunatatirile am mai pus inca 3000 de euro si mi-am loat un opel astra caravan 1.7 CTDI cea ce nu se compara cu un logan la nici un capitol.

This post has been edited by djasu82: 29 Jan 2009, 20:40


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jan 2009, 19:52
Post #29


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(djasu82 @ 29 Jan 2009, 19:48)
nu inteleg de ce oare loganisti si-au facut un topic cu modificarea motorului biggrin.gif oare nu e aceeasi treaba sau din lipsa de lauda si cuvinte insirate nu mai au ce sa spune .
Cum ei ne-au spus sa ne cumparam logan care eu nu as face acesta greseala asa le spun si eu fratilor cumparati-va masina straina ca oricum nu se merita loganul. Cum se spunea odata e un frigider mare si urat un aspect aiurea.
Eu decat sa iau logan cu toate imbunatatirile am mai pus inca 3000 de euro si mi-am loat un opel astra camarad 1.7 CTDI cea ce nu se compara cu un logan la nici un capitol.
*


daca nu-ti place loganul nu-ti cumperi, el era doar o optiune, daca citesti topicurile mele vei vedea ca eu am dat mai multe variante.

topicul la logan este cu chiptuning/remapare si mai era unul cu turbo, alte injectoare, ceva de genul, dar nu era niciunul cu schimbat motorul.

am si eu o intrebare cam offtopic, mai exact ce model e camarad?? break-ul?? sau e vreo varianta de echipare. pana acum n-am mai auzit denumirea asta.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 29 Jan 2009, 19:55
Post #30


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 29 Jan 2009, 09:18)
In primul rand, motorul nefiind montat din fabrica pe masina asta, cam e nevoie de teste dinamice. Pe cvare ai toate sansele sa le pici (daca ti le poti permite)
In al doilea rand, ai nevoie si de UCE si UCH functionale si imperecheate de pe masina opriginala. Daca e megane, si de blocajul de coloana de directie. Si de reteaua multiplexata dintre ele....
In al treilea rand, placute ferodo pe fata nu sunt upgrade la frane. Discuri aftermarket pe supernova nu gasesti decat facute pe comanda, nu produce nimeni in stoc. Ca atare o sa poti frana odata de la viteza maxima si ai prajit franele.
  Mai bine vinzi trocariciu si iei un Logan cu 1.6 16V. mai dai 15 milioane pe suspensie si ai masina.
*




Ba einstein, lasa-i tata sa faca ei, ca "stie" ei cum sa faca. Cum zicea cineva pe forum, parca Serje: "sa pui motor de pe o masina pe alta e simplu, nu-i ca la casetofon? Infigi mufa ISO si gata"
Lasa-i sa faca din kkt bici si o sa ii vedem mulati dupa un pom la stirile de la ora 17.


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 17:35
Forum Renault