DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Geamuri electrice, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

Tince1290
post 16 Mar 2009, 17:12
Post #361


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




ms de aprecieri baieti...biggrin.gif

....maskatule...sa sti ca la geamul din dreapta culisa greu inainte...si potrivirea pe sina a geamului din dreapta a durat mai mult decat montarea ambelor macarale si prinderea celei din stanga...chiar a fost greu..si in proces am fortat piesa care aluneca pe sina...si aceasta s-a rupt...fiind din plastic....dar am inlocuit-o cu cea de la macaraua mecanica pe care tocmai o dadusem jos..pt ca sunt exact la fel...si a doua oara am fost mai atent si am ridicat si am coborat geamul de foarte multe ori inante sa o fixez definitiv....deci este o posibila problema dar cu rabdare eu spun ca poti monta pe orice SuperNova biggrin.gif...in plus..la multi le merg greu pentru ca nu sunt unse tongue.gif...sau pt ca au fost montate prost...dar intr-adevar exista la unele (cum a fost a mea) un mic defect la usa...sau la geam care nu permite asezarea geamului asa cum ar trebui...

uite..la geamul meu (cel din dreapta)...cand il faceam sa stea bine jos era total aiurea cand ajungea sus.....iar cand il reglam sa vina perfect sus nu dadea bine cand era jos...asa ca am ales o cale de mijloc.....destul de greu de gasit...dar dupa cum se vede biggrin.gif...aluneca lin...si sa nu credeti ca atunci cand e inchis ramane un spatiu...sau asa ceva...nici vorba...ca sunt si ele fabricate cu o marja de eroare...si desi cel din dreapta nu e perfect tot sta bine inchis si se deschide pana jos biggrin.gif..si oricum nici nu se observa diferenta...nici ca timp nici ca aspect biggrin.gif...

pana la urma e o chestiune de noroc...fixarea geamului din dreapta mi-a luat peste 2 ore....iar cel al soferului mai putin de 10 minute...

oricum daca mai aveti intrebari....sunt aici wink.gif



PS: ca tot veni vorba de durata montajului...ca despre asta nu am spus nimic pana acum...demonatarea fetelor usilor + demontarea macaralelor + montarea celor noi + reglaj....aproximativ 4-5 ore....trasul cablurilor + remontarea fetelor usilor...aproximativ 3-4 ore (dar trase pe unde trebuie si mascate bine sa nu se vada+sigurantele prinse pe cabluri)...confectionarea suportului pentru butoane...aproximativ 2 ore....montajul butoanelor + cuplarea la curent...1 ora...lipirea definitiva a suportului si separarea compartimentului de sub cd-player pentru a nu influenta butoanele....30 minute (tinand apasat acolo tare pe suport smile.gif)

This post has been edited by Tince1290: 16 Mar 2009, 17:31


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 16 Mar 2009, 18:51
Post #362


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cred ca daca ai fi dat inainte semne unde a fost geamul cel vechi montat pe pozitie nu te-ai mai fi chinuit ... Oricum una peste alta e super .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 16 Mar 2009, 19:00
Post #363


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
Da sunt super ....bravo @Tince1290 felicitari worship.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesu_scorpion
post 17 Mar 2009, 13:00
Post #364


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 March 09




Am vazut pozele si filmarile la geamurile electrice @Tince1290 si arata super geamurile.Ce zici contra cost ai putea sa imi pui si mie geamuri electrice?Sunt din Cj si daca ai avea timp sa mai instalezi un kit de geamuri electrice lasa-mi un id sau un nr de tel sa te caut!Merci mult!!!


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 17 Mar 2009, 19:32
Post #365


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




nu prea te pot ajuta sad.gif...nu stiu daca ai urmarit topicul dar eu m-am lungit cu lucrarea 2 saptamani...tocmai din lipsa de timp...si tatal meu m-a mai ajutat...a mai cumparat cate ceva...ce mai trebuia...pentru ca eu chiar nu am timp...sunt in clasa a 12-a si peste vreo 3 luni ma asteapta primul examen serios biggrin.gif...

oricum..ai incredere in mine...eu nu sunt un mare mester...nici macar nu am mai desfacut fetele usilor inainte...si eu m-am temut putin....dar acum cand totul a trecut...chiar imi dau seama ca m-am temut degeaba biggrin.gif....nu e greu deloc....sunt doar cateva suruburi...

desfaci clapeta de deschidere a usii....manerul de care tragi usa (cel din interior)...ambele prinse in cate un surub....scoti ornamentele rotunde de la suruburi....care sunt in cele 4 colturi ale portierei...si cam atat...scoti cele 4 suruburi....si fata usii ar trebui sa iasa smile.gif...apoi o sa vezi macaraua....desfaci geamul de pe macara (prins in 2 suruburi)...si apoi scoti macaraua (prinsa in inca 5 suruburi pe care le vezi usor....daca nu te descurci cauti pozele postate de mine pe forum....pagina 11 cred..sau 12)...iar dupa ce demontezi macaraua iei frumos carticica pe care ai primit-o impreuna cu kit-ul si urmezi instructiunile de acolo.....nu e greu...adaptarea ar trebui sa se faca usor...ai incredere in tine...n-ai ce strica tongue.gif....daca vrei neaparat ajutor iti pot recomanda un mecanic bun de aici din turda (electricianul de la Dacia....care mi-a cuplat butoanele si care mi-a montat si cd-playerul) biggrin.gif....sau alti 2 ingineri tot de la Dacia foarte priceputi...care lucreaza inafara programului pentru un ciubuc...dar sunt sigur ca te vei descurca...wink.gif

sper sa intelegi ca nu e rea-vointa...dar chiar nu te pot ajuta mai mult de atat...kit-ul....daca e cumparat de pe net ar trebui sa contina tot ce ai nevoie biggrin.gif...la mine a fost mai complicat pentru ca am plecat de la 0 (zero laugh.gif )...daca nu ma crezi o sa iti confirme colegii de pe forum care si-au pus kit-uri universale...cred ca toti au reusit singuri....dar asta depinde si de kit....sa dai niste detalii despre ce e vorba biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesu_scorpion
post 17 Mar 2009, 22:46
Post #366


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 March 09




Poi chiar maine vreau sa imi cumpar macarale de solentza si o sa ma apuc atunci chiar eu cu un prieten sa le montam.Sper sa si reusim:D.Oricum merci pt raspuns si dupa ce o sa termin operatiunea o sa revin cu poze.Inca o intrebare cand cumperi macaralele de solentza in pachet sunt incluse si butoanele sau alea tre sa le cumpar separat:-???Oricum mie de partea electrica mi groaza parca cand trebuie sa leg butoanele:))

17 Mar 2009, 22:47:
Sau ar fi mai bine ceva kit universal de geamuri???tongue.gif

This post has been edited by nesu_scorpion: 17 Mar 2009, 22:47


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 17 Mar 2009, 23:27
Post #367


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




de aia mi-a fost si mie groaza....dar am dus-o la elecrician cand am ajuns la punctul acela...am crezut ca iti cumper un kit universal....daca pui macarale de solenza....sa citesti topicul ultimele 3 pagini din topicul asta...11, 12 si 13...am pus eu poze in timpul demontarii...si indicatii si etc....nu vine in pachet decat macaraua in sine....butoanele le comanzi separat...poti cumpara de logan cu 15 ron bucata....adica butoane simple...sau dinastea cum am eu (de solenza-renault)...cu 90 ron dreapta si 120 ron buton stanga (dar poti sa le cumperi amandoua de dreapta ca nu difera decat mufa putin...si daca legi cablurile direct (si nu mai cumperi si mufele speciale)...e mai bine sa iei 2 mai ieftine..ca au aceasi functie...)legat de legatul butoanelor de pot ajuta eu cand ajungi acolo (pentru ca in mare am vazut cam ce a facut electricianul biggrin.gif....a fost si tata...deci daca e ceva ce nu-mi amintesc il pot intreba si pe el)....dar nu promit nimic....oricum..pe langa piesele pe care le comanzi de la magazin,....mai trebuie sa cumperi tu cablurile si sigurantele separat....

inca ceva....legat de butoane...daca comanzi de solenza-renault sa sti ca nu o sa le poti monta pe usi...iar daca vrei neaparat sa le pui pe usi...atat la cele de solenza cat si la cele de logan trebuie sa cumperi doua pt portiera soferului...sa poti deschide si geamul pasagerului wink.gif....

sa ma mai intrebi daca mai ai nelamuriri..si te ajut cu placere biggrin.gif



uite...pe pagina asta http://www.daciaclub.ro/Geamuri-electrice-...-t161-s210.html la postul al 3-lea de pe pagina sunt poze cu butoane pe usi....cam asa ai putea sa le pui daca iti iei de logan...doar ca sa sti ca alea nu au "rama"....deci sunt butoane doar....trebuie sa improvizezi tu ceva...


This post has been edited by Tince1290: 17 Mar 2009, 23:31


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_drv
post 29 Mar 2009, 21:11
Post #368


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 March 09




se poate sa imi spuneti care au fost preturile ? pt ca as fi si eu interesat de montarea geamurilor electrice...


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - CT-64-DRV
Inferno MotorSport Constanta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 29 Mar 2009, 21:21
Post #369


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




un kit de pe net costa 300 ron...si are tot ce trebuie....daca vrei sa ramai in zona dacia....poti sa montezi macarale de solenza cum am facut eu....dar te va costa aproape dublu:

- 2 macarale 440 ron;
- 2 butoane: 30 ron (logan) sau 210 ron (solenza/renault)
- cabluri: 10 ron;
- diverse (sigurante....adezivi si altele) 10 ron;
- cuplare instalatie electrica 30 ron;
Total: 700 ron

daca preferi sa nu faci singur montajul te va costa la service in jur de 100 ron...poate mai mult...daca preferi sa il faci singur iti recomand sa citesti ultimele 2 pagini ale acestui topic....ai instructiuni de montare...poze si tot ce ai nevoie wink.gif

numa' bine


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 2 Apr 2009, 07:11
Post #370


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




mi am luat si eu macarale de solenza .. 150 amandoua ... smile.gif la mana adoua ... acum sa le pun pe masina sa vad cum merg ... dar nu prea am inteles cum trag firele de la motorase la butoane.... si de unde iau curent ... smile.gif daca vrei sa faci u o schema Tince ti as fi recunoscator ... ms ... sambata o sa le montez .. sa vad ce reusesc smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 2 Apr 2009, 07:56
Post #371


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@pynky_2231 cauti un + permanent in bord si de acolo pleci cu firul de alimentare pe care pui un releu si butoanele de comanda catre motorasele macaralelor , masa o dai pe usa la fiecare motoras, sfatul meu este sa pui si o siguranta pe acel +.
Sau mai ai varianta sa tragi +-ul direct de la baterie....nu este chiar asa greu biggrin.gif
Spor la treaba


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 11:54
Post #372


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




plus o siguranta de protectie !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 2 Apr 2009, 11:56
Post #373


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Am specificat de siguranta domnu Djasu82 wink.gif biggrin.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 2 Apr 2009, 13:15
Post #374


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




ms mult baieti .. sper sa ma descurc ... stie cineva unde sa gasesc buteane .. pt geamuri .. si la cati bani .. ? smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 14:00
Post #375


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cumpara de logan 30 de lei bucata.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 2 Apr 2009, 14:17
Post #376


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




la magazinele dacia ... sau in targ la vitan ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 14:20
Post #377


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si in targ si la magazinele dacia ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 2 Apr 2009, 14:50
Post #378


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




te sfatuiesc ca inainte sa te gandesti asupra butoanelor sa te si gandesti unde le pui.....pentru ca in bord exista foarte putine locuri in care le poti pune....iar daca pui pe portiera nu poti lua de renault ca alea ies inafara si risti sa le agati cu ceva.....daca iei de logan in schimb e foarte practic sa le pui pe usi....dar cu o conditie....sa cumperi 3 butoane...si sa pui pe portiera soferului 2....sa poti deschide si gamul pasagerului.....sa nu te intinzi prin masina tongue.gif...

legat de fire....initial am masurat si am tras 2 fire de la fiecare macara pana in locul unde am ales sa pun butoanele (sub casetofon)....si abia apoi de la cutia de sigurante.....cuplatul butoanelor la mine l-a facut un electrician si pentru asta mi-a luat 30 ron.....legat de masa...NU se prinde masa de portiera....ambele fire se cupleaza de buton deoarece curentul trebuie sa circule in ambele sensuri....daca prinzi unul din fire de masa nu o sa poti decat sa deschizi sau sa inchizi geamul...nu o sa poti da amandoua comenzile in acelasi timp....sigurante am folosit de 25....

PS: daca pui butoane de logan si le pui pe portiere va trebui sa mai tragi 2 fire de la cel de-al treilea buton...din portiera stanga....pana la celalalt buton din portiera dreapta.....si nu va fi prea usor sa le maschezi....

daca mai ai intrebari...sunt aici tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 2 Apr 2009, 18:31
Post #379


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




..felicitari Tince, merg frumos geamurile. O intrebare: de ce ai pus butoanele invers? huh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 2 Apr 2009, 18:57
Post #380


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




radmasa.gif chiar ma intrebam cand o sa observe cineva blush.gif ....faza e ca asa sunt mult mai usor de accesat...pentru ca in pozitia in care sunt e foarte usor sa bagi degetul sub ele sa le ridici....daca erau in pozitie normala....adica sa fie pictograma de pe ele in picioare ar fi fost ciudat sa le ridici.....mie mi se pare mai firesc asa...in plus ar fi aratat si ciudat sipe mine oricum nu ma deranjeaza ca pictogramele sunt cu capul in jos tongue.gif...oricum nimeni nu e atent la detaliile astea....si toti cei ce se urca in masina mea se joaca cu ele biggrin.gif...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 3 Apr 2009, 12:20
Post #381


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




tince eu am intampinat o mare problema .. tu ai usi de solenza pe masina.. dar eu am usi de nova sau nu stiu alte usi .. modelu meu DSN este clima din 2001 sad.gif su macaralele nu se potrivesc la gauri ... adica gauda de sus .. de la macara
... ma gandesc sa`i dau eu o gaura cu bormasina smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 3 Apr 2009, 12:27
Post #382


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




sa sti ca am vorbit despre problema asta in paginile anterioare ale topicului....dar asta este cea mai simpla metoda wink.gif...dai alte gauri....sa fi foarte atent la alinierea sinei sa urce lin geamul tongue.gif...altfel risti sa il strici....(la mine s-a rupt cursorul care se misca pe sina)


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 3 Apr 2009, 16:37
Post #383


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




poi eu ma chinui de 5 ore sa dau gauri sa aliniez sina ..... dar nici macar gaura de jos ... nu este buna ... cred ca trebuie sina dusa mai spre dreapta sad.gif( nuj ce sa`i mai fac ... sad.gif( daca stie cineva cum sa dea gaurile sa mi le monteze si mie smile.gif ca sa nu o mai ciurui eu .. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 7 Apr 2009, 15:23
Post #384


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




pynky_2231 gata te daii batutu, am vazut ca le vinzi la bursa smile.gif


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 7 Apr 2009, 15:44
Post #385


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




da poi m am saturat 2 zile m am chinuit smile.gif) acum dupa doua zile mi a zis cineva ca daca dau cu silicon pe chedere merge mai bine ... si acum merg mai usor ..smile.gif) o sa mai incerc daca nu le vand smile.gif)


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 7 Apr 2009, 15:57
Post #386


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




peste vreo 10zile daca le mai ai ,poate ti le cumpar sa am si eu o activitate smile.gif)


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 12 Apr 2009, 14:29
Post #387


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




am reusit sa montez macaraua electrica pe partea stanga merge binisor .. la urcare face am 5 secunde ... de coborat coboara usor ... acum incerc sa montez si pe partea dreapta dar acolo cred ca am problema cu sina care este pe geam nu este montata bine .. parerea mea ... atunci cand dau geamu jos ... pe sina manuala .. se duce in fatza geamu dc oare .. ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 12 Apr 2009, 15:55
Post #388


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




e sina stramba...foarte probabil..daca tragi capatul de sus al sinei spre spatele masiniii iar cel de jos spre fata ar trebui sa se redreseze....eventul sa incerci sa jonglezi si cu pozitiile cursorului (cel ce prinde geamul pe sina....ca ala are gauri late si poti sa le prinzi cum vrei tu)

mult noroc la montat si spor...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 13 Apr 2009, 12:24
Post #389


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




Tince ... nu am citit in paginile anterioare .. dar zi`mi si mie .. u ai pus releu pe cablurile care vin la buton .. sau ai pus decat sigurantza de 25 ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 13 Apr 2009, 12:37
Post #390


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




doar sigurante


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









ATENTIE !! Acest topic este informativ. Conform regulamentului,
2-p) Mesajele ce contin oferte comerciale, permanente sau ocazionale, ale persoanelor juridice sau fizice pot fi postate doar in sectiunile Bursa sau Anunturi, cu respectarea suplimentara a Regulamentelor specifice pentru respectivele sectiuni.

h) In cazul incalcarii punctului 2m sau 2p, moderatorii vor sterge imediat mesajul respectiv si il vor avertiza public sau privat pe utilizatorul in cauza. La a doua abatere, se va bloca definitiv accesul la forum pentru persoana incriminata.


--------------------
Go to the top of the page
30 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 02:08
Forum Renault