DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 11 12 13 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ASAM S.R.L, fosta firma de piese Conex

payty
post 25 Aug 2015, 19:24
Post #361


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




daca eram prin alta tara, cred ca isi luau atatea amenzi incat erau deja in faliment.


si mi se pare ca pe produsele lor mai scrie si ca sunt certificate rar.


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan1985
post 25 Aug 2015, 20:41
Post #362


membru...unic


Group: Members
Posts: 2.046
Joined: 18 May 11
From: bucuresti




bine'nteles ca sunt certificate RAR,nu e nimic greu de certificat(totul e sa apelezi la omul potrivit)... mad.gif


--------------------
Dacia/Delta 1410/1310/L/MLS 1996/1988 - B 91 RZN/B 191 RZN
decat una proasta,mai bine mai multe bune...(masina)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 25 Aug 2015, 21:07
Post #363


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(payty @ 24 Aug 2015, 16:26)


Am primit poze de la un user de pe alt forum cu un arbore de logan 1.5Dci rupt. E rupt chiar in zona unde vine biela, deci unde e considerabil de mult material ca sa fie rezistent.

*




dapai la DCI se poate rupe si-un arbore original,stie o tara intreaga ca-s pline de bube si cam ce fel se manifesta....nu-s fan ASAM ,am pus un arbore de ala pe o dacie de pensionar si merge inca din ce-am auzit azi.......de regula si eu evit tot ce e ASAM sau CONEX dar nu tot ce e de la ei e rau.....am 20oookm cu pivotii lor pe logan si nici un semn de uzura inca si merg pe aceleasi drumuri de kko ca si voi.....
@payty : nu te lua dupa mine,nu vreau sa ma blestemi pe mine.....fa ce crezi !
in locul tau luam un arbore de uzina de la remat (cautam unul ST) ,il duci la R1 si-l arunci in motor,e cea mai ok solutie !

This post has been edited by sobolan: 25 Aug 2015, 21:09


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 31 Aug 2015, 21:04
Post #364


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




zilele trecute am desfacut un motor de Renault 9/11, cel care e aproape identic cu cel de dacie.

Arborele arata complet altfel, alta calitate a turnarii, fara bavuri, fara pori.

Cel de ASAM pe care l-am vazut e o mizerie, suprafetele arata parca ar fi din burete, asa de poroase sunt.

Nu e de mirare ca se rup, probabil fisurile exista si in interior, inca de la turnare.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 1 Sep 2015, 11:17
Post #365


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Mai colegilor dar oare nu le scrie nimeni in mesaje celor de la ASAM de calitatea pieselor lor, si mai apoi celor de RAR, care le autorizeaza spre vanzare?? Doar suntem cetateni europeni, nu ?! blink.gif


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 Sep 2015, 14:44
Post #366


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Simplu: la omologare se duc cu un lot de piese bune.
Ce ajunge in magazine e altceva.

Arbore de prems/FSR Rasnov am cumparat de pe olx de la cineva cu 150lei/buc.
Avea si de 1,3 si 1,6.
De fapt avusese magazin de piese si ii mai ramasesera unele repere care nu au cerinta.
Nici nu am stiut ca set motor de Dacie(toate versiunile) au fost facute si la prems/fsr/hidromecanica.
De la hidromecanica am luat in 2009(dupa ceva a fost demolata) discuri de frana si sunt f bune!.Faceau piese bune,intr-adevar mai putin cunoscute in zona Munteniei.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 4 Sep 2015, 15:58
Post #367


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




@ydaniel
Dreptate ai! vad ca multa lume se plange de ASAM, am vazut ca comercializeaza in doua tipuri de cutii de carton, iar un tip are pe ele acel timbru RAR de autentificare, celelalte nu, eu am pus cilindri spate (cu certif. RAR ca timbru), iar pana acum e totul ok, cred ca ,,merg ,,la 2 maini cu comertul, functie si de magazinul ce le comanda (unii soferi vor doar ce e ieftin, asta valabil si la VW, Ford, Renault). Am comandat ceva piese de la un magazin, si vad ca ASAM nu mai livreaza decat la comanda expresa, si dureaza 5-7 zile, sa le fi intrat mintile in cap! 053.gif

Iar cu ale de uzina m-am lamurit, tot la un magazin care se reorienteaza spre auto straine, lichideaza socurile dacia 1300-1410, etc. cu 50% reducere la orice (marfa are de vrei 10.000 lei, poate sunt interesati !) Din patru vibrochene/arbore cotit, unul nu am gasit (de fapt mecanicul cu aparatul de masura in mana ) sa aibe aceleasi cote la toate manetoanele , respectiv palieri. Am ales totusi unul, care a primit la un palier un cuzinet R1 (nu era nici standard, nici R! (asta pentru economie, aveam cuzineti desperecheati de la cineva) wacko.gif

This post has been edited by dstdan: 4 Sep 2015, 16:04


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 5 Nov 2015, 19:23
Post #368


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Azi m-am ,,riscat,, din nou icon_mrgreen.gif si am comandat numai piese de ASAM (servofrana, cilindri, etc) sunt curios sa vad cum sunt, comanda prin service, manopera tot qcolo, garantie, etc.
Daca nu sunt bune le schimb tot acolo pana vor merge, pe garantie. Ati mai testat si altii, am inteles da de vreun an si-au revenit baietii la calitate, serviceul pune pe Logane, renault la greu din astea?


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 10 Nov 2015, 19:51
Post #369


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Tot eu, revin, de 48 de ore am montat servofrana, pompa frana ASAM, si surpriza ohmy.gif wink.gif , merg perfect, din prima.Lichid de frana am folosit BOSCH! pompa e de dacia papuc diesel.
Frana blocheaza rotile, daca la trantesc brusc.
Pompa e fabricata exact acum acum 36 zile, proaspata!!
La magazinul unde am facut comanda au zis ca se vand bine, si nu au avut retururi, din partea clientilor, serviceuri.
Doamne ajuta, si pretul e bunicel.


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 11 12 13
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 00:34
Forum Renault