DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carburator

ydaniel
post 18 Jan 2008, 17:10
Post #61


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




QUOTE(Adrian_Boy @ 18 Jan 2008, 16:47)
mellow.gif  mult a-ti mai scris.


 
ydaniel -  sa-mi zici si mie unde mai gasesti Carfil noi de toate genurile ? Vreau sa-ti zic ca i-am stresat pe aia de la magazin cand aduc Carfil...si tot asteapta biggrin.gif (magazin specializat in piese de Dacia)


*


unde?daca ai $ in 3 h iti aduc orice carfil:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 18 Jan 2008, 17:25
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Eu ma asteptam sa zici si tu o sursa, ca poate nu sunt singurul care vrea sa stie, sau e secret ?


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 18 Jan 2008, 18:38
Post #63


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu e secret,dar m-am tot repetat.si dupa cate am vazut si cunosc lumea fuge sa ia cele mai ieftine piese si dupa aia deschide topicuri pe aici-in care se vaita.da nu zic ca au dat 2 lei pe o piesa;) in fine ,fiecare face ce vrea.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 20 Jan 2008, 11:54
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Am reusit sa montez acel carburator in ciuda ploii.
Vreau sa va zic ca merge bine. Numai ca nu am scapat de acel defect care-l aveam si inainte. O accelerez la la 5-6000, o las sa-si revina la 900 si daca vreau sa o accelerez brusc da sa moara si uneori chiar sa opreste motorul.

Am incercat cu si fara aprinderea elecronica, cu avansul avansul marit sau mai mic. Cu bobina noua si ce-a originala de pe masina.

Tind sa cred ca am probleme la culbutori, tacheti sau cum le mai zice. sad.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 20 Jan 2008, 12:33
Post #65


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(ydaniel @ 18 Jan 2008, 18:38)
nu e secret,


Pai, te rugam in cor, spune-ne!


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Jan 2008, 14:40
Post #66


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Adrian_Boy verifica si capsula vacumatica desfa furtunul si accelereza in gol dar nu asa de mult 5000-6000 de ture ca se duce naiba segmenti . La accelerari bruste care nu se si manifesta in timp real poate avea natura la reglajul carburatorului se verifica pompa de sprit ciocul de papagal cum lucreaza supapa de refulare care comunica cu camera pompei de sprit si supapa de la ciocul de papagal. La un amic tot la fel patisem la relantii torcea motorul iar la turati bruste nu o loa se chinuia motorul. Am desfacut capacul de la carburator si am dat sa vad daca (pise continuu) ciocul de papagal supriza a fost sa constat ca imprastia benzina aiurea si se chinuia sa iasa de pe ciocul de papagal benzina. Am desfacut ciocul supriza avea canalul infundat l-am suflat cu aer comprimat si am bagat prin el apa sub presiune (pisa corect). Am verificat si supapa cu bila care se infileteaza cu ciocul de papagal am observat ca nu inchide si deschidea cum trebuie am dat cu sprei de carburator pe supapa si m-am jucat putin cu bila si si-a revenit. Am montat totul pe carburator, contac reprize scurte se tura cu adevarat . Eu spun ca nu tine de culbutori - totul e tine de carburator si de avans cum e reglat.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 20 Jan 2008, 18:36
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Tizule nu vreau sa te contrazic, dar i-mi face la fel si cu unul nou si cu cel original Carfil (spalat si jiglere noi originale). Deci nu cred ca este de la carburator. La ambele jetul este continuu se vede foarte clar cum iese.
Singura solutie cred ca este la un service.


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 4 Feb 2008, 23:33
Post #68


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 20 Jan 2008, 14:40)
Adrian_Boy verifica si capsula vacumatica desfa furtunul si accelereza in gol dar nu asa de mult 5000-6000 de ture ca se duce naiba segmenti . La accelerari bruste care nu se si manifesta in timp real poate avea natura la reglajul carburatorului se verifica pompa de sprit ciocul de papagal cum lucreaza supapa de refulare care comunica cu camera pompei de sprit si supapa de la ciocul de papagal. La un amic tot la fel patisem la relantii torcea motorul iar la turati bruste nu o loa se chinuia motorul. Am desfacut capacul de la carburator si am dat sa vad daca (pise continuu) ciocul de papagal supriza a fost sa constat ca imprastia benzina aiurea si se chinuia sa iasa de pe ciocul de papagal benzina. Am desfacut ciocul supriza avea canalul infundat l-am suflat cu aer comprimat si am bagat prin el apa sub presiune (pisa corect). Am verificat si supapa cu bila care se infileteaza cu ciocul de papagal am observat ca nu inchide si deschidea cum trebuie am dat cu sprei de carburator pe supapa si m-am jucat putin cu bila si si-a revenit. Am montat totul pe carburator, contac reprize scurte se tura cu adevarat . Eu spun ca nu tine de culbutori - totul e tine de carburator si de avans cum e reglat.
*



ma faci si pe mine cu un carburator 1.4 ? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 5 Feb 2008, 14:53
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




adica ?
unsure.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Feb 2008, 23:30
Post #70


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Adrianno @ 5 Feb 2008, 00:33)
ma faci si pe mine cu un carburator 1.4 ? icon_mrgreen.gif
*


Parca taicatu era mecanic si ai prieteni care se ocupa cu asa ceva biggrin.gif.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 6 Feb 2008, 07:39
Post #71


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Incearca o reglare de culbutori,si vezi in ce stare este garnitura de la pompa de benzina ,probabil fiind mai obosita nu debiteaza destula benzina in functie de turatie motorului si dupa o accelerare brusca si apoi o revenire nu mai ai benzina in CNC si moare motorul

This post has been edited by Minel: 6 Feb 2008, 07:44


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Feb 2008, 22:48
Post #72


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 5 Feb 2008, 23:30)
Parca taicatu era mecanic si ai prieteni care se ocupa cu asa ceva biggrin.gif.
*



dupa teapa cu motorul de la prietenul ala a lui tata nu prea mai cumpar nimic de la ei, oricum motorul ala vai de mama lui cum era cand l-am luat am batat eu mainile de am prins urechile pe acolo si merge acum ba chiar fuge mai tare icon_mrgreen.gif azi am schimbat jigloarele la carburator si merge muuult mai bine, spre uimirea mea jiglorul de relanti era prins cu sarma in jurul la filet blink.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Feb 2008, 23:11
Post #73


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Asa e frumos sa fie prins cu sarma ce sa mai caruta ceapeului biggrin.gif.. Lasa ca-i dai tu de cap pina la urma. Daca la daci nu va descurcati dar la cele pe injectie cu ele ramineti in camp, ca sigur ne vom loa si pe injectie toti. Si acolo sa vezi belele.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Feb 2008, 23:18
Post #74


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am furat cand eram mai mic de la taicamiu pe ici pe colo mecanica si acum cand vad ca pe mecanici ii doare in spate am pus piciorul in prag am desfacut chiuloasa si am schimbat-o ok merge mai bine, am desfacut si am curatat carburatorul cu manualul in fata, am montat la loc reglat merge frumos smile.gif mai trebuie sa lucrez putin la aprindere si la delcou


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 10 Feb 2008, 08:21
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Asa se mai fac descoperiri, mai pui o sarma un furtun o dioda si poate gasim o imbunatatire smile.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 07:12
Forum Renault