DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anul asta nu se va lansa Logan-ul de 5.000 Euro..., 2005 nu, 2006 nu, 2007 ?

Cylog
post 17 Mar 2005, 22:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 July 04
From: Timisoara




Dacia o da din nou cotita:

Dacia renunta la lansarea in acest an a versiunii Logan de 5.000 de euro

Compania Dacia nu va mai lansa in acest an versiunea de 5.000 de euro a modelului Logan, cea mai ieftina versiune urmand sa ramana Dacia Logan 1,4 MPI Ambiance, de 5.800 de euro.

"Logan este un succes cu gama actuala de versiuni. Nu simtim nevoia sa introducem o versiune sub cea actuala de intrare in gama, pentru ca aceasta ar avea un nivel de echipare foarte sarac", a declarat joi, noul director comercial al companiei, Jean Michel Sicre.

Oficialul Dacia a adaugat la argumentele pentru ca Dacia sa nu introduca in acest an o versiune de 5.000 de euro pentru Logan si actualul curs leu/euro.
Dacia Logan se vinde in prezent, in lei, cu cica 10 la suta mai putin decat la momentul lansarii pe piata in septembrie 2004, a precizat directorul comercial al Dacia.
"Pentru cumparatorii romani, Logan este acum mai ieftin decat a fost vreodata", a spus el.

Reprezentantul companiei Dacia a mai mentionat ca, in toamna, va fi lansata o versiune Diesel pentru Logan, "pentru care preturile nu au fost inca stabilite, dar vor fi atractive", iar spre sfarsitul anului 2006 - o versiune combi, care va avea un pret mai ridicat decat berlina.

De la lansarea Logan, in septembrie 2004, acest model a cunoscut un debut comercial excelent, cu aproximativ 50.000 de unitati vandute si comandate in Romania si la export. In 2005, Dacia va continua dezvoltarea vanzarilor o data cu comercializarea Logan in 35 de tari.

Jean Michel Sicre l-a inlocuit in functia de director comercial al Dacia pe Jean Frederic Piotin, care s-a intors la Renault Franta, in luna februarie.

RevistaPresei.ro, 17 mar 2005
http://www.revistapresei.ro/articol_17661-...000-de-euro.htm


--------------------
Caveat emptor!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 17 Mar 2005, 22:37
Post #2


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




he he si asa a scazut euro destul, au incasari mai mici, mult mai mici decat s-ar fi gandit vreodata...de ce sa introduca o varianta si mai ieftina....ce ar mai putea scoate de pe ambiance? volanul?sa il treaca la optional? si rotile? ce naiba..vrajeli de buftea


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 17 Mar 2005, 23:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




poate scot parbirizul, plafonul, etc si o sa avem Logan Spider smile.gif)

era intr-un fel previzibila decizia...stiti cum e proverbul: daca ceva merge bine, nu schimba nimic!


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 18 Mar 2005, 00:39
Post #4


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




E ca o promisiune electorala care bineinteles nu se indeplineste!
Chiar daca nu imi puneam f. mari sperante intr-o astfel de varianta... era totusi ceva pt. 1 roman care vrea sa scape de lastunul sau trabantul prapadit din fundul curti era ceva!!!

Poate cu putin noroc nu o sa mai apara nici o data vazand ca un euroi au ajuns pana la 35000 lei si nu prea mai poti face nici macar 3 sferturi din masina in pretul super mediatizat.


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Mar 2005, 03:26
Post #5


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




pai cas-ul cu cele 2 boxe, air-bag...mocheta portbagaj...plafoniera...colorarea geamrilor, turometrul, precablarea masinii, manerele de viraj, capacele rotilor...or face astea 800 d euros?


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 18 Mar 2005, 08:31
Post #6


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




+ roti mai mici, bord negru (nu cromat), bara antiruliu, scrumiera, tetiere pe spate, centuri de siguranta pe spate, etc... ar avea ce sa scoata, nu iese Dacia in pierdere, nici o frica.
Eu cred ca pot scoate modelul de 5k euro, dar pur si simplu nu vor (nu vor inca sa se complice cu inca un model, din care ar si castiga mai putin pe deasupra, daca tot introduc modele noi o sa introduca unele mai scumpe).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 18 Mar 2005, 08:31
Post #7


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




As zice ca tipul asta de promisiune se incadreaza la "romanisme" iar directorii astia pe care tot ii schimba de la conducerea uzinei sunt niste "rebuturi " ale lui renault. Si asta nu pentru ca asa vrea Renault. ci pentru ca asa se cere de catre "tovarasii" din Victoria. Noi trebuie sa ramanem consecventi la prostie. S-a promis ca se face model de 5000 eur - pauza. S-a promis ca se face Solenza pana in 2007 cand va fi inlocuit de noul model SLZ - pauza. Asta nu suna in nici un caz a tactica frantuzeasca. E "de la Romania citire". Daca faceau francezii asa ceva in Europa mai erau unde sunt acum ca si concern??? Sunt convins ca tot de la romani pleaca manevrele. Daca s-ar putea sa faca francezii tot si romanul sa stea doar sa numere banii si sa-i cheltuie atunci ar fi cel mai bine......

Pentru ca suntem la auto: De ce in orice service fie el Renault, WV, Audi, Mercedes tot fac ce fac si te fura??? Romanul fratilor, romanul asta e .....Pana noi astia tineri nu ne educam sa-i punem la punct pe dobitocii care ne fac de ras iar noi sa strangem din dinti vreo cativa ani tot de rasul Europei vom fi...


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Mar 2005, 08:36
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ma simt nevoit sa va atrag atentia ca ati deviat de la subiect...NU discutati despre ce echipari poate avea sau nu poate avea Dacia de 5000 euro deoarece nu acesta e subiectul topicului !!! si mesajele vor fi sterse.... va rog comentati articolul !!!!... mistocareala va fi stearsa si, in plus, se va lasa si cu avertizari!

Eu cred ca Dacia spunea altceva acum vreo 2-3 ani: "automobilul de 5000 euro" va avea acest PRET DE FABRICATIE.... adica fara taxe... fara eventuale adaosuri comerciale.... eu cred ca actualul model Ambiance este de fapt automobilul "de 5000 euro" promis de Dacia si nu este cazul sa mai umble la acest model standard!



--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antoniu Dragan
post 18 Mar 2005, 08:39
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Hai ca ma bag si eu cu o intrebare care ma macina.
Nu am auzit nimic de motorizarea cu 16 supape.
Eu unul o astept ca pe o minune.
Am zis ca nu-mi iau Logan pana atunci


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Mar 2005, 08:42
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Just!... e chiar suspect ca nu au mai zis nimic despre motorul de 16V... stati linistiti ca o sa aflam noi...wink.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 18 Mar 2005, 13:52
Post #11


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Sati putin, ca nici eu nu-mi aduc aminte sa se fi spus de 5000 euro cu toate taxele. Cred ca ar fi si aberant. Aceasta suma 5000 de euro s-a vehiculat in toata Europa. Cum taxele variaza foarte tare, e putin probabil ca Renault sa-si fi luat angajamentul sa o scoata la vanzare in toata Europa la 5000 Euro pret final.

varianta de baza parca acum e la 5800
5800/1.19= 4874 pret fara TVA (TVA e variabil)
daca scadem si un comision dealer presupus in jur de 5% (si asta e variabil)
4874*0.95= 4630 euro - pret probabil de iesire din fabrica Eu zic ca de aici trebuie calculat

plecand de la 5000 final, pe aceeasi schema se ajunge la 3991 euro. Pare putin pentru o masina care are cel putin caroserie, motor si patru roti


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Mar 2005, 14:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Daca lucrurile ar fi stat asa, renault si-ar fi trambitat de mult succesul, in loc sa anunte oficial ca nu se va scoate masina de 5000 E anul asta. Din ce spune meseriasul sef de la Dacia, ei prin 5000 de euro inteleg pretul cu taxele incluse


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 18 Mar 2005, 14:18
Post #13


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da Ake, au spus 5000 de euro PRET FINAL, tocmai de-aia s-a facut atata tam-tam pe tema asta. DAR DOAR IN Romania - de-aia au putut sa anunte pretul final, ca TVA nu variaza.
Si ei ziceau ca ii costa cam ~3000 euro un Logan, daca tin eu bine minte (probabil unul "chel" da' oricum...)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 18 Mar 2005, 14:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Masina de 5000 de euro pana la urma era bine sa ramana SOLENZA , caci unu care nu vrea sa auda de leasing si are 5000 de euro nu poate sa isi ia decat un cotet de Matiz care mai ca-l zboara vantul de pe pod la Agigea. Oricum ma bucur ca le merg vanzarile chiar si asa cu perturi mai piperate,si macar ne anunta ca nu mai scot o alta varianta ca sa ne mai punem pofta in cui. aaaaaaaa,si nu va mai ganditi asa mult la motor cu 16 Valve sau mai stiu eu ce turbo diesel fantezist mai puternic de 65 de cai,caci DACIA e DACIA ,nu e Renault, si asa cum 30 de ani au scos acelasi motor,o sa scoata si loganu macar inca vreo 4-5 ani cu moatoarele astea 3(1.4,1.6 si 1.5 D care e puturos vai mama lui - macar ca e f. economicos)!!!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Mar 2005, 14:38
Post #15


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Atentie ca pret final poate sa insemne si fara TVA!!!... adica e pret de fabricatie plus omologare plus transport plus plus marja delerilor plus taxele producatorilor (accize) = pret final ... adica pretul afisat pentru cumparator... taxele platite de consumator (TVA la noi) sunt peste!!! ... pentru ca TVA-ul e platit de cumparator!!!!... vanzatorul face dpar oficiul de a aduna banii pentru stat si de a-i depune....!!!!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 18 Mar 2005, 14:39
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Ca de obicei, cum spun lectiile de marketing, cind lansezi ceva nu spui chiar totul.
Asa ca pretul de 5000 de euro este, de fapt, cu aproximatie, pretul de productie.
Ca sa fie o Dacie la pret de vinzare 5000 de euro, ar trebui sa reintroduca in productie Berlina pe injectie! Ca nici macar cu Solenza din ultimele saptamini (sa se odhneasca si ea in pace!) nu ar putea sa coboare la fix 5000 euro (doar daca o "chelesc" mai tare, desi ar fi maaaaare pacat!).
Peste tot se spune ca Dacia-Renault a facut masina de 5000 de euro, dar de vindut la noi se vinde cum minimum 5800, prin centru Europei, minimum 7000, iar prin vest, urmeaza minimum 7500. Care-o fi pretu' corect?


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 18 Mar 2005, 15:21
Post #17


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Bai (bâng dâng dâng smile.gif ): daca e asa cum ziceti voi, de ce a pretins dacia la lansarea Logan ca "modelul de 5000 de euro il lansam la anu', si doar in Romania"? Ha? Ca doar daca scadem TVA, Ambience-ul era 4790 euro, inca de la lansare!
De ce dau comunicatul de presa asa, si nu zic "am lansat deja masina de 5000 euro, se numeste Ambience si costa mai putin de 5000 de euro"?
Teoria asta cu "nu au ce sa scoata de pe ea ca sa scada pretul" iar nu tine, am incercat eu si mil sa demonstram asta... Pur si simplu nu se grabesc sa o faca, dar nu e deloc imposibil.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz
post 18 Mar 2005, 15:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 June 04
From: Cluj






--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - CJ18xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Mar 2005, 16:34
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 18 Mar 2005, 15:21)
Bai (bâng dâng dâng smile.gif ): daca e asa cum ziceti voi, de ce a pretins dacia la lansarea Logan ca "modelul de 5000 de euro il lansam la anu', si doar in Romania"? Ha? Ca doar daca scadem TVA, Ambience-ul era 4790 euro, inca de la lansare!
De ce dau comunicatul de presa asa, si nu zic "am lansat deja masina de 5000 euro, se numeste Ambience si costa mai putin de 5000 de euro"?
Teoria asta cu "nu au ce sa scoata de pe ea ca sa scada pretul" iar nu tine, am incercat eu si mil sa demonstram asta... Pur si simplu nu se grabesc sa o faca, dar nu e deloc imposibil.
*



biggrin.gif ai raspuns singur! .... de dâng dâng dâng ce sunt aia de la Renault si Dacia in declaratiile pe care le dau in diferite momente.... sau "de vaca!" biggrin.gif ... realitatea este ca modele subechipate se fac!.... dar se vand fix in alte tari decat RO! (Ungaria, Turcia etc.) ... si asta pentru ca la noi au prins mai bine modelele scumpe!... de ce sa mai faca unele ieftine... ca pentru ei inseamna costuri suplimentare de organizare a productiei si diversificare a componentelor!?



--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bolidul
post 19 Mar 2005, 10:54
Post #20


Unregistered









mdea, la 5000 euro...o sa fie tare goala masina, sincer
fara scrumiera sad.gif(
scrumiera ar trebuii s-o faca stamdard, pentu mine ca-s fumator, si cass-ul.Airbag-ul ala sa nu fie optional, ala sa fie in pachetul standard, la fel si franele.
nu-mi trebe turometru, inchidere nu-s de cara, ii buna si din aia cand bagi cheia, o invarti si o scoti din yala si pleci.
nu-mi trebuie plasa la borbagaj snu-s de care
sau roti din aluminiu, sau tetiere in spate, sau mai stiu eu ce
dar vreau airbag, frane, centuri de centuri si scrumiera smile.gif)
parerea mea.


--------------------
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 21 Mar 2005, 16:43
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Lol - cred ca frane vrem cu totii smile.gif


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 21 Mar 2005, 22:26
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Pe cuvant daca ii mai inteleg p-astia de la Dacia.
Au cerere atat de mare pe extern ? De ce naiba au mai scos Solenta daca nu baga Loganu' la 5 mii ?


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Mar 2005, 22:46
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_m @ 21 Mar 2005, 22:26)
Pe cuvant daca ii mai inteleg p-astia de la Dacia.
Au cerere atat de mare pe extern ? De ce naiba au mai scos Solenta daca nu baga Loganu' la 5 mii ?
*



Pentru ca nu pot satisface cererea de logan, in special versiunile de top.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 22 Mar 2005, 08:55
Post #24


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Pentru ca, daca si atata timp cat se vinde la 6-7-8 mii ca painea calda, trebuie sa fie nebuni sa o scoata la 5 mii!!!!... ar in semna sa renunte de bunavoie la diferenta de bani....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antoniu Dragan
post 22 Mar 2005, 09:06
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Hai sa va spun eu inca un motiv al scoaterii Solentei din fabricatie.
Caroseria la Solenta e mai scumpa cu 500 Euro decat la Logan.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 22 Mar 2005, 09:26
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




de unde stii asta?


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 22 Mar 2005, 11:40
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05




QUOTE(Antoniu Dragan @ 22 Mar 2005, 09:06)
Hai sa va spun eu inca un motiv al scoaterii Solentei din fabricatie.
Caroseria la Solenta e mai scumpa cu 500 Euro decat la Logan.
*



Asta e o informatie tare daca e adevarata.
De unde ai informatia?

roby


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 22 Mar 2005, 11:50
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Eu nu cred ca vor mai scoate vreun model mai mic pe piata in urmatorii 5-6 ani,au spus clar ca se axeaza pe gama Logan,pick-up,break si ce-o mai fi.
E foarte posibil ca la solenza sa fi costat caroseria mai mult datorita liniei inferioare de fabricatie (costuri de productie mai mari pentru tabla mai putina)


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 22 Mar 2005, 13:07
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(AL @ 22 Mar 2005, 10:55)
Pentru ca, daca si atata timp cat se vinde la 6-7-8 mii ca painea calda, trebuie sa fie nebuni sa o scoata la 5 mii!!!!... ar in semna sa renunte de bunavoie la diferenta de bani....
*



Se pare ca li se cam raceste painea, ca durata de asteptare pentru Logan a scazut de la 3 luni la 3 saptamani.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Mar 2005, 13:32
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Kramer @ 22 Mar 2005, 13:07)
Se pare ca li se cam raceste painea, ca durata de asteptare pentru Logan a scazut de la 3 luni la 3 saptamani.
*



Sau au crescut capacitatile de productie. Dar, deh, la asta nu te-ai gandit. Sau cand dadeau asta la stiri, nu ai avut urechi pentru ele, ci probabil doar pentru alea in care "TOATE" golanele erau chemate la "mama uzina" si alte aberatii..


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 19:40
Forum Renault