DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pleoape pentru faruri la SLZ

free_fiber
post 2 Nov 2006, 18:22
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Sunt surprins de ceea ce zici in legatura cu finisarea ploapelor deoarece toti cei care le au de la Andrei - Baia Mare (de la el le-ai luat, nu?) sunt foarte multumiti de ele.

In ceea ce priveste trecutul luminii prin ele, iata ce e de facut (metoda mea):
- cumperi niste prenadez (si Moment e foarte bun - cam tot aia e) si niste staniol (probabil gasesti in bucatarie);
- pe spatele ploapelor aplici un strat de prenadez (dupa ce le-ai degresat cu detergent de vase si le-ai si uscat) dupa care pui staniol si in presezi cu degetul de ploapa;
- cu o foarfeca tai usor staniolul care a ramas p-afara;
- dupa perioada de uscare a prenadezului, montezi ploapa pe masina (cu silicon sau Bison Double-Fix - metoda mea).

Atasez o poza cu lucrarea mea (imaginea punand accent pe faptul ca NU trece deloc lumina prin ele).

Bafta.


Attached thumbnail(s)
IM002874.jpg ( Size: 48.39k ) Number of downloads: 847


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 2 Nov 2006, 20:41
Post #92


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Asa e fara misto sunt naspa de tot si o gramada de bani dar ce sa mai fac acuma am uitat sa le fac poza inainte sa le vopsesc sa vedeti si voi. La metoda cu staniolul m-am gandit si eu dar cand o sa pun pe far nu o sa ramana staniolul lipit de far si pleoapa sa cada? Mai am o idee cam brutala dar cer sfaturi: am niste solutie care am dat pe garaj cand am pus cartonu`, este ca un fel de bitum (zmoala) nu e vascoasa si e neagra, daca dau cu daia oare sa iasa ceva ? Mi-e sa nu le stric de tot ... ce ziceti ?


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Nov 2006, 14:34
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dar voi de silicon sanitor nu ati auzit ? Cel de la Den Braven e belea si se rezolva problema ! Se pune intre pleoapa si far , fixeaza bine , in timp este si putin flexibil , se poate curata in viitor de pe ambele suprafete ...

Acum si eu mi-am facut niste pleoape la un prieten care lucreaza in fibra , dar sunt montajul brut , adica nefinisate , nedate cu chit si restul ... Care stie care sunt pasii , inclusiv vopsirea ???? Se foloseste plastic primer sau se aplica vopseaua pe chit direct ?

This post has been edited by marius80_eugen: 7 Nov 2006, 14:36


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_xp
post 7 Nov 2006, 18:15
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 500
Joined: 8 July 04
From: Timisoara




QUOTE(bolidu @ 2 Nov 2006, 20:41)
Asa e fara misto sunt naspa de tot si o gramada de bani dar ce sa mai fac acuma am uitat sa le fac poza inainte sa le vopsesc sa vedeti si voi. La metoda cu staniolul m-am gandit si eu dar cand o sa pun pe far nu o sa ramana staniolul lipit de far si pleoapa sa cada? Mai am o idee cam brutala dar cer sfaturi: am niste solutie care am dat pe garaj cand am pus cartonu`, este ca un fel de bitum (zmoala) nu e vascoasa si e neagra, daca dau cu daia oare sa iasa ceva ? Mi-e sa nu le stric de tot ... ce ziceti ?
*



Pai cum vrei sa arate inainte de vopsire..normal ca arata ca dreq.Spoilerele din fibra cum crezi ca arata nevopsite?


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2005 - Neinmatriculata
Vand axa cu came sport de logan /solenza / supernova .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 7 Nov 2006, 22:14
Post #95


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Hai ca poate ca aratau naspa dar si ditamai zgarieturile alea ce mai sunt si una e super stramba. Nu vreau sub nici o forma sa fac reclama naspa tipului din Baia Mare, poate cand le-a facut pe ale voastre le-a facut cu mai multa daruire dar la mine... le-am dat unui tip care cica o sa mi le aduca el la fata ... sa vad ce le mai face si ala ... alti bani alta distractie .........


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 8 Nov 2006, 23:53
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Mie astazi mi-au venit pleoapele de la Baia Mare, si pentru Solenza si pentru un BMW ...
Nu am ce sa zic, le-am pus provizoriu de forma si vin super bine ... Ce e adevarat e ca in momentul de fata trece lumina prin ele dar sa vad cand vor veni de la vopsit ... Sa vedem rezultatul ...

In principiu isi merita banii acele pleoape ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_xp
post 13 Nov 2006, 16:49
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 500
Joined: 8 July 04
From: Timisoara




Dap,nu imi amintesc sa fi fost ceva zgarieturi...dar banuesc ca nu era vreo problema cu niste kit se rezolva...am avut eu una....am spart farul si cu kit si vopsita nici nu se cunoaste smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2005 - Neinmatriculata
Vand axa cu came sport de logan /solenza / supernova .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 16 Nov 2006, 02:42
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




O sa va pun in curand o poza cum arata pleoapele pe Solenza mea (albastru marin) ... Eu unul recomand cu foarte multa caldura ceea ce face baiatul din Baia Mare ... Am pus si pe seria 3 (E46 2003 face-lift - facute pe comanda) si au iesit superb ... NU am ce zice ... Conteaza si cum le vopsesti ... Poze in curand


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 20 Nov 2006, 02:18
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Nu stiu cat de buna e calitatea dar o sa pun si poze mai bune cand o sa mi se returneze camera imprumutata ...
Mie mi se pare ca a iesit foarte bine ...

This post has been edited by sharkky: 20 Nov 2006, 02:19


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 20 Nov 2006, 16:35
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




La prima vedere sunt ok.Dar...sti unde sa te uiti?...in partea exterioara a pleoapelor...acolo unde teoretic tre sa intre sub aripa...uita-te bine acolo sa fie lipita bine...si dupa parerea mea...ar trebui sa nu le lipesti cu silicon sau altceva,cumpara-ti niste banda dublu adeziva,adica si pe o parte si pe alta,(metoda free_fiber...asta am aplicat si eu...ms mult free_fiber)...ca la itp sa le dai jos sa nu comenteze astia ceva...ca noaptea iti ia din luminozitate...nu mai bat sus...bafta wink.gif...poate ne vedem pe strazi wink.gif...

This post has been edited by dandrei: 20 Nov 2006, 16:35


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 20 Nov 2006, 19:14
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Vin bine acolo la aripi ...
Nici eu nu recomand sa fie folosit pentru lipire silicon sau mai stiu eu ce solutii.
Eu am cumparat o rola de Bison Double Fix pentru exterior si acuma poti sa tragi cat vrei de ele ca nu se desprind, rezista si la apa si se lipesc instantaneu numai ca operatiunea de lipire trebuie facuta la cald ... Eu m-am chinuit putin, am lasat farurile pe faza lunga si am incalzit pleoapa cu bricheta inainte sa pun banda.



--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 23 Nov 2006, 09:36
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




eu le-am pus direct tongue.gif...intr-adevar...se misca putin de tot acolo la aripa...si doar la farul din dreapta...dar in rest e ok wink.gif...aaaaa....inca un defect...eu patit-o ...nu stiu daca a mai patit-o careva...la imbinarea pleoapei cu masca...de la gropi sau ...poate nu am lasat-o sa se usuce...desi am dat cu mana pe ea si nu se lua vopseaua...acum acolo e putin cojit...le paste o revopsire ...evident dupa ce fac rost de masca fara sigla si de niste vopsea mata pt stalpu dintre usi wink.gif)

This post has been edited by dandrei: 23 Nov 2006, 09:37


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Nov 2006, 14:46
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ce parere aveti de Scufita mea ? Referitor si la pleoape ... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 23 Nov 2006, 14:47


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 25 Nov 2006, 00:10
Post #104


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




marius80_eugen in poza, la oglinzile laterale se vad niste chesti argintii pe margine ce sunt alea ?? Referitor la pleoape esti deja in sectorul de "tuning tiganesc" ... si cu semnu` ala de pe capota la fel ... Pace !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 25 Nov 2006, 01:28
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Referitor la oglinzi, am vazut si eu in parcarea de la munca acele aparatori pentru geamul oglinzii ... sunt de-a dreptul oribile ... Iar acel semn de capota, eu mi l-as fi facut undeva micutz si finutz, nu pe toata capota ...
Fara suparare marius80_eugen dar bolidu are dreptate ... Alea nu prea seamna a pleoape, mai mult a "ochelari", si nu prea e acelasi lucru ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 26 Nov 2006, 17:27
Post #106


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Ma bucur sharkky ca esti de aceiasi parere dar pana la urma aparatorile (sau cum le zice) de la oglinzi ce rol au ? marius80_eugen o poza mai in detaliu se poate ?


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 26 Nov 2006, 18:13
Post #107


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




Fara suparare dar pe masina scrie DaewooClub.ro ph34r.gif ....fff interesant


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 26 Nov 2006, 18:28
Post #108


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




biggrin.gif cum de n-am vazut... poate omu` are si Cielo sau altceva de la Daewoo si pe parbiz sa-si scrie daciaclub.ro ca sa fie treaba buna coolspeak.gif

This post has been edited by bolidu: 26 Nov 2006, 18:29


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 26 Nov 2006, 18:45
Post #109


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




sau putea sa caute ceva cu Solenza By Daewoo radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 27 Nov 2006, 00:11
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




poate aparatorile la oglinzi sunt sa nu ii ploua pe oglinzi .... nu pot sa-mi inchipui, oricum, fara suparare marius80_eugen, arata oribil ... mie imi place mult tuning-ul exterior de bun gust, nu neaparat cu praguri si abtipilde ... asta e parerea mea, mai bine mai finutz decat cine stie ce tiganie (ex: pragurile cu GTI gen SuperNova, mie nu-mi plac sub nici o forma) ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 29 Nov 2006, 20:51
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Mie imi place ! Si nu spun asta deoarece sunt fost practicant de arte martiale ci pentru ca ... masina are propria ei personalitate - ma refer la masina lui marius80_eugen !


This post has been edited by spiridon: 29 Nov 2006, 20:53


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Nov 2006, 00:56
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Offf .. tot carcotasi sunteti !
1. Am incercat sa nu iasa tiganie ci pur si simplu sa fie oarecum pe gustul meu si al prietenilor . Cat timp dupa cum vedeti unora le place ceva , altora altceva ... e bine smile.gif
2. Nu stiu despre ce praguri vb. ca nu am modificat nimic la ele ! huh.gif
3. Paravanturile de la oglinzi le gasiti prin Cora si Carefura pe la 14 ron setul . Unora le place altora nu . Ideea este ca nu am avut de gand sa dau vre-o 2 mil pe oglinzi incalzite si astea mi-au rezolvat problema . Nu ingheata ca nu ajunge apa direct pe mijloc , nu se uda daca mergi cu masina , iar daca este parcata doar cativa stropi , in nici un caz nu ramane nici un pic de zapada pe oglinzi , nu se aude nici un fel de fluieratura de la oglinzi , nu incomodeaza pozitionarea oglinzilor daca le instalati corect . In caz de lipire ineficienta se poate inlocui dublul-adeziv oricand . Ce vedeti la mine au deja un an si normal ca s-au mai decolorat si le-au mai batut destul soarele , dar initial au o nuanta mai albastruie .
4.Colantele de pe masina reprezinta anumite insemne mai personale . Fac parte din acel club de peste un an si a fost "first love" , asa ca nu cred ca voi renunta la ele . Semnul de pe capota reprezinta un simbol chinezesc , care se traduce prin numele unui club sportiv din care fac parte . Nu este pus fara sens sau numai de dragul de a avea ceva acolo , iar pentru mine si prietenii din club inseamna destul de mult !
5. Zanga ... daca ai sti ce cred cei cu WOO-uri despre dacioti si despre asa-zisele masini tunate , masini care de fapt au fost foarte ingrijite si apreciate de cei care stiu ce munca si bani s-a bagat in ele ... crede-ma ca i-ai impusca ! Dar imi iubesc masina si trec peste toate comentariile tampite ca in viata am vazut multe masini mult mai rasarite cu probleme !
6. Am pleoape facute din fibra , dar nu am avut timp sa le decupez , sa le chituiesc , sa le vopsesc , sa le lacuiesc ... poate in primavara ... Deocamdata imi place mai mult autocolantul rosu decat niste pleoape normale !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 30 Nov 2006, 18:19
Post #113


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Vreau si eu daca se poate o poza mai in detaliu la aparatorile (sau cum se numesc) alea de la oglinzi. Merci !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Dec 2006, 23:53
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Chiar azi am mai luat un set cu 15 ron din Carefura Orhideea si le-am instalat pe Matiz-ul prietenei ! Deocamdata nu am poza exact la oglinzi .. sa vad cand am sa pun !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 3 Dec 2006, 09:16
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




QUOTE(marius80_eugen @ 23 Nov 2006, 14:46)
Ce parere aveti de Scufita mea ? Referitor si la pleoape ...  icon_mrgreen.gif
*









alea nu sunt pleoape tongue.gif...mai mult ai ingonjurat farul cu ceva rosu...tongue.gif...sper ca nu e banda adeziva :-s...



p.s: ambele pleoape arata asa :|...de la masca...respectiv gropi...

This post has been edited by dandrei: 3 Dec 2006, 21:19

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 99.94k ) Number of downloads: 799


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 4 Dec 2006, 15:03
Post #116


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




@marius80_eugen- pai daca au asa o parere despre dacioti cum de mai ai stikerul ala pe masina?...eu am inteles ca tii la masina ta ca multi dintre noi ... singura mea nedumerire era legata de acel stiker...


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Dec 2006, 15:58
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Offf , ultima explicatie , ca am fost destul off topic : a fost primul club in care am fost , prima iubire , cum s-ar mai spune . Am fost de cateva ori si pe la daciaclub , dar parerea mea a fost ca lipseste organizarea si prea sunt de capul lor multi nebunatici si se intampla prea multe acte necugetate !
dandrei ... cred ca nu ai fost atent mai sus ... am si spus ca este autocolant ... si am mai spus ca am si pleoape din fibra facute exact pe masina impreuna cu un prieten , dar acum numai timp de ele nu am ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 4 Dec 2006, 17:06
Post #118


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Mare dreptate are omu` asta de mai sus . . .


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 4 Dec 2006, 17:09
Post #119


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Care dintre ei?? smile.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 4 Dec 2006, 20:44
Post #120


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




marius80_eugen... cu privire la proasta organizare a formului si la faza ca dacioti sunt luati peste picior de astia cu Cielo, Espero, Kalos-uri si alte avioane dastea da ce sa faci...

This post has been edited by bolidu: 5 Dec 2006, 17:17


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 07:10
Forum Renault