DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> neacordare de prioritate.......discutabila?, sunt suspendat 60 de zile degeaba

ZTV
post 17 Aug 2008, 11:22
Post #1


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




salutare tuturori, am patit ceva foarte neplacut in Pascani, veneam din Roman, am ajuns la o intersectie ( in intersectie in care la stanga ajungi in centru , si la dreapte mergi catre Iasi, cine stie zona ) urcam catre intersectie eu aveam indicatorul cedeaza trecere, m-am asigurat, in stanga era OK liber, in dreapta aveam o vizibilitate cam 100 metri, apoi urma o curba. Cum am zis, m-am asigurat era liber drumu si am virat la stanga, apoi aud un claxon scurt si o pocnitura, un microbuz a intrat in mine, a botit aripa stanga spate. A venit politia, vinovat am iesit eu fiind nu am acordat prioritate, microbuzul nici nu a franat, nimic pur si simplu a intrat in mine, o pasagera din microbuz spunea ca la curba avea o viteza destul de mare, si tarziu a observat masina mea. Rezultatul acest eveniment este: 300 ron amenda + 60 de zile suspendare. Dar ceva nu mi se pare normal , eu cand am virat era liber , daca nu observam ma lovea ori la aripa fata, ori la portiera, nu? Si soferul microbuzului nu a franat deloc. Eu in incidentul asta nu ma simt deloc vinovat....dar politia a tras singur concluzia. Eu acuma ce pot face?


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 17 Aug 2008, 11:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Unde a avut loc accidentul? In intersectiei? Daca nu, la cati metri de intersectie?

This post has been edited by Victoras2001: 17 Aug 2008, 11:33


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 17 Aug 2008, 11:42
Post #3


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




ai putea face contestatie dar ...
din ce spui tu, mie nu imi e clar un lucru si anume ... ori distanta din dreapta era mai mica de 100m , ori chiar nu ai fost atent ( si politia a ales varianta asta ) pt. ca timpul necesar intrarii in intersectie si virarii la stanga e de cateva secunde ... de unde se naste intrebarea mea - cu ce viteza circula microbusul in curba astfel ca in cele cateva secunde necesare tie sa te pui in miscare si sa rulezi pe banda el sa parcurga distanta de 100 m ? pt. ca zici ca tu cand te-ai asigurat dreapta nu l-ai vazut... daca era vorba de o motocicleta mai ziceam dar asa ... parerea mea ( fara suparare smile.gif ) e ca a fost vorba de o mica neatentie din partea ta.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 17 Aug 2008, 11:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Incearca sa faci un desen.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 17 Aug 2008, 11:52
Post #5


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




accindentul a avut loc de vreo 3 metri de intersectie



masina era foarte incarcata, a trebuit cam 10 secunda ca sa fac virajul si sa intru in banda, cand m-a lovit eram deja aproape pe banda, cu lovitura m-a indreptat pe drum ( perpendicular ). Pasageri microbuzului spuneau ca avea viteza destul de mare, iar eu m-am asigurat si era liber, daca el frana putea sa evite impactul


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 17 Aug 2008, 12:00
Post #6


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




da... se explica ... dar sincer in situatia asta nu cred ca rezolvi multe cu o contestatie ... oricum porc si ala ca nu a franat deloc sau poate nu era atent.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 17 Aug 2008, 12:02
Post #7


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




pe desen pana la steluta aveam vizibilitate, si pana acolo eu zic cel mult 100m dar posibil sa fie cu mult mai putin

Attached thumbnail(s)
schita.JPG ( Size: 18.4k ) Number of downloads: 2225


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 17 Aug 2008, 12:09
Post #8


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




acum serios, ce viteza supraomeneasca putea sa aibe si microbuzul ala din moment ce a luat virajul si a ramas pe banda lui.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 17 Aug 2008, 12:39
Post #9


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




eu aveam abia 20 km/h....el avea cred ca undeva cam 60-65 km/ h minim

17 Aug 2008, 12:41:
si nu neaparat viteza care ma enerveaza, problema ca daca frana putea sa ma evite, si eu sunt tot timpul in situatie de astea , dar totdeauna am franat

This post has been edited by tzuku: 17 Aug 2008, 12:41


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 17 Aug 2008, 12:53
Post #10


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Tocmai din cauza asta ai iesit tu vinovat, pentru ca prin manevra pe care ai facut-o ai "perturbat" ( imi scapa cuvantul din legislatie ) traficul. Daca te-ar fi ajutat masina sa castigi mai multa viteza nu s-ar fi intamplat.

Imi vine greu sa cred ca nu a franat, instinctul de conservare este ceva omenesc. Poate nu a franat brusc si nu a lasat urme pentru ca totusi avea oameni in masina care cel mai probabil nu aveau centura de siguranta. Practic a avut de ales intre vatamarea pasagerilor si evitarea contactului cu tine. Cel putin asa vad eu "problema".


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 17 Aug 2008, 14:15
Post #11


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




posibil sa fie cum spui tu, dar problema ca eu m-am ales cu 60 de zile suspendare, .......ma enerveaza ca chiar ma asiguram...


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 17 Aug 2008, 14:48
Post #12


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Vina nu este nici a ta nici a celui cu microbuzul.

Vina este a celui care a lasat linie discontinua acolo cand clar trebuia pus obligatoriu dreapta, considerand lipsa de vizibilitate, considerand traficul intens din zilele noastre, considerand discrepanta de accelerare/viteza intre masini.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 17 Aug 2008, 14:56
Post #13


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




faptul e consumat...trebuie sa merg pe jos 60 de zile

17 Aug 2008, 14:57:
luna asta am avit ghinion, a fost lovita masina in parcare aripa fata dreapta, acuma e lovita si aripa spate dreapta....in cele 60 de zile pot sa refac tablaria la masina blink.gif

This post has been edited by tzuku: 17 Aug 2008, 14:57


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 19 Aug 2008, 09:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




Majoritatea care vin dinspre Iasi isi fac "vant" deoarece stiu ca vine dealul. Si eu ii mai dau cu 55...60 km/h in zona aia. La 65 km/h daca nu ar fi franat deloc microbuzul nu cred ca scapai doar cu aripa botita asa ca eu cred ca a franat. In plus soferii profesionisti nu au interesul sa stea cu masina in garaj la reparat, ei sunt interesati sa faca curse, ca de acolo ies banii. Daca ar fi fost un particular cu un "cazan" mai puteai sa il banuiesti ca vrea sa isi repare masina pe asigurarea ta, dar asa...greu de crezut. Oricum, important e ca nu au fost victime, tabla se repara. Daca vreo baba din microbuz isi spargea capul te "baga" politiai si la vatamare din culpa asa ca, bine ca a fost doar atat.


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 19 Aug 2008, 10:28
Post #15


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




imi pare rau pt tine dar nu prea ai ce face. aveai semnul de cedeaza trecerea, zici ca te-ai asigurat dar se pare ca nu indeajuns. el avea doar obligatia morala sa franeze. data viitoare iti sugerez sa fii mai atent, poate dai de unul care merge cu 100 nu cu 60 smile.gif si atunci nu te vad prea bine.
hai ca trec repede alea de 60 zile wink.gif


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gion
post 19 Aug 2008, 10:36
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 March 04
From: Bucuresti




Parerea mea este ca politia a avut dreptate in situatia asta. In regulament scrie ca te asiguri si apoi treci.
Politia a avut dreptate si tu ghinion ca nu ai reusit sa treci mai repede prin intersectie. In astfel de cazuri dupa ce te asiguri ca e liber , o calci tare .Zilnic trec printr-o astfel de intersectie in Bucuresti .. Intru usor , si apoi o calc puternic , incercind sa ma duc cit mai aproape de partea dreapta a drumului.
Cred ca daca nu ai fi avut masina incarcata ai fi trecut linistit.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 19 Aug 2008, 10:40
Post #17


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




dar ce me enerveaza ca eu m-am asigurat inainte sa patrund in intersectie, nu am vazut nici o masina nici in dreapta si nici stanga, microbuzul nu a franat, a lovit aripa, apoi a tras de volan si a urcat pe trotuar si a spart ambele jentii pe fata

19 Aug 2008, 10:44:
offtopic: stie cineva cum pot sa reduc cele 60 de zile in 30? Am permis de 9 ani, prima data e suspendat, am auzit ca pot sa fac o cerere si pot sa reduc de la 60 la 30 de zile, pot sa fac aici in timisoara sau trebuie sa merg in pascani?

This post has been edited by tzuku: 19 Aug 2008, 10:44


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 19 Aug 2008, 11:31
Post #18


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




asa e, pe de o parte ai avut ginion. pe de alta parte pot sa ma pun si in locul soferului microbuzului si sa iti zic ca din cauza ca tu nu ai fost atent (tine minte, aveai cedeaza trecerea!!!) puteau sa moara oameni nevinovati.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 19 Aug 2008, 13:54
Post #19


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(tzuku @ 19 Aug 2008, 10:40)
dar ce me enerveaza ca eu m-am asigurat inainte sa patrund in intersectie, nu am vazut nici o masina nici in dreapta si nici stanga, microbuzul nu a franat, a lovit aripa, apoi a tras de volan si a urcat pe trotuar si a spart ambele jentii pe fata

<span class='edit'>19 Aug 2008, 10:44:</span>
offtopic: stie cineva cum pot sa reduc cele 60 de zile in 30? Am permis de 9 ani, prima data e suspendat, am auzit ca pot sa fac o cerere si pot sa reduc de la 60 la 30 de zile, pot sa fac aici in timisoara sau trebuie sa merg in pascani?
*


In ultima zi de valabilitate care este trecuta pe dovada de circulatie te duci la Politie acolo pe raza localitatii de care apartii si se face o cerere scrisa (iti dicteaza ei biggrin.gif) catre comandant si te programeaza la examen. Tu sa te prezinti in ultima zi in care este valabila dovada cu buletin sau C.I. si dovada (mai fa 2 copii xerox dupa fiecare poate trebuie atasate la dosar) la Politie.

This post has been edited by ionutctn: 19 Aug 2008, 13:56


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 19 Aug 2008, 14:38
Post #20


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




eu zic ca ai ramas fara permis pe merit!semnul de cedeaza iti indica sa cedezi iar prostia cu nu e vizibilitate o elimini cautand un unghi propice executarii manevrei.


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 19 Aug 2008, 16:31
Post #21


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




twingooo e usor de spus, dar daca tu erai in locul meu, faceai si tu gura mare...


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 19 Aug 2008, 17:10
Post #22


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(ionutctn @ 19 Aug 2008, 14:54)
In ultima zi de valabilitate care este trecuta pe dovada de circulatie te duci la Politie acolo pe raza localitatii de care apartii si se face o cerere scrisa (iti dicteaza ei  biggrin.gif) catre comandant si te programeaza la examen. Tu sa te prezinti in ultima zi in care este valabila dovada cu buletin sau C.I. si dovada (mai fa 2 copii xerox dupa fiecare poate trebuie atasate la dosar) la Politie.
*



completare: exista o cerere tipizata pentru reducerea pedepsei. dupa ce dai examenul, te duci si faci cererea respectiva. trebuie sa ai cu tine procesul-verbal al politistului de la rutiera, chitanta cu amenda , dovada de circulatie cu rezultatul testului si copie dupa ci


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 19 Aug 2008, 20:28
Post #23


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




problema ca eu stau in timisoara si trebuie sa merg tocmai in pascani......nu stiu daca se renteaza


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 20 Aug 2008, 16:09
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Poti trimite prin posta cererea respectiva si copii dupa celelalte documente.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Aug 2008, 08:04
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(sqryn @ 19 Aug 2008, 12:31)
asa e, pe de o parte ai avut ginion. pe de alta parte pot sa ma pun si in locul soferului microbuzului si sa iti zic ca din cauza ca tu nu ai fost atent (tine minte, aveai cedeaza trecerea!!!) puteau sa moara oameni nevinovati.
*




Pai si daca avea si nu avea cum sa-l vada pe ala, ce era sa faca?


@tzuku De pe celalt sens venea cineva cand a intrat asta cu microbuzul in spatele tau?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 Aug 2008, 08:13
Post #26


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Daca intr-adevar te simti nevinovat nu ezita sa contesti PV-ul pentru ca e aiurea sa ramai pieton 60 zile daca e vina drumului si nu a ta. Si crede-ma, nu vreau sa te descurajez ci sa fiu sincer. Eu l-am avut 30 zile suspendat si a fost cea mai lunga luna din viata mea. 60 zile nu trec repede, daca nu e pe merit nu merita !

Totusi, au mai zis-o si altii si au dreptate : Bine ca nu a fost niciun ranit, asta e cel mai important.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 21 Aug 2008, 12:49
Post #27


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




St, pe celelalt sens nu a venit nici o masina, nici o carura........era dimineata la 6, era liber traficul.


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 21 Aug 2008, 14:33
Post #28


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




E clar ca nu esti vinovat cu nimic.
Te-ai asigurat atat cat ai avut vizibilitate.
Intrebare: din sensul din care a venit microbuzul, nu cumva era vreo limita de viteza, tocmai pentru a preintampina astfel de situatii? Limita pe care mai mult ca sigur nu o respecta, ca doar in tara asta numai prostii ca mine respecta regulile de circulatie, cea mai elementara dintre ele fiind limita de viteza (spun asta pentru ca sunt situatii in trafic in care un conducator auto poate gresi - se intampla frecvent tuturor; insa limita de viteza e ceva ce tine exclusiv de vointa soferului - o respecta sau nu).
Daca insa din sensul celalalt nu era o astfel de limita, atunci vinovat de producerea accidentului se face administratorul drumului (nu drumul, ca nu e fiinta, sa poata avea vreo actiune). Administrator care sa faca bine si sa plateasca reparatiile celor 2 masini, ca si amenda respectiva. N-ar strica sa te indrepti si impotriva politistului de la rutiera care a decis ca tu esti vinovat - cu cat mai putine astfel de specimene in politie, cu atat mai bine (adica nu vreau sa intre la inchisoare sau ceva - doar sa-l dea afara din serviciu).


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Aug 2008, 16:35
Post #29


membru


Group: Members
Posts: 4.561
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Te-ai asigurat din dreapta, apoi din stanga si ai intrat?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 21 Aug 2008, 17:23
Post #30


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




m-am asigurat, dreapta-stanga, apoi iara dreapta si am virat la stanga


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 05:39
Forum Renault